Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Като добавиш, че има и прехвърляне на фирмата, нещата се нареждат. Задължително пиши относно развитието на случката и резултата.

Да, случаят се очертава да е интересен. И аз искам да се информирам за развитието му .... прости ми любопитството :rolleyes:
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Стига сте приказвали глупости. Нищо съмнително няма. Може и въобще човек без фирма да наеме абсолютно законно такива бели петна, които влизат в масива, който обработва. За целта е нужно да е заявил желание, че желае да ги обработва. Такъв е законът, че изобщо не е нужно да информира собственика/собствениците на въпросните бели петна. Те се водят бели петна, защото собствениците им не са заявили, че ще ги ползват. Арендаторът плаща аренда за тях, нещо като наем, който е за съответната стопанска година. Тези пари се събират в специална сметка, откъдето се превеждат на собствениците, които са заявили собствеността си, но ме желаят да си ги обработват лично. Щом не са заявили желание да си ги ползват, обработват, арендаторът дори няма право лично с тях да св уговаря - всичко минава през общината. Сегашнат стопанска година вече е започнала октомври, така че арендаторът има право да го ползва, плащайки, до края на стопанската година, са получава субсидии за тях и т.н. Преди да изтече стопанската година, собствениците може да заявят желание да си ги ползват или отказ да им бъдат ползвани по този закон. но щом не са подали декларация, се приема, че дават нещо като мълчаливо съгласие да им бъдат ползвани от желаещите арендатори, в чиито масиви са включени.
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Лили може Би Си права. Ще разбера дали е така.
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Лили не може би, а 100% е права - това, че ти неглижираш обработваема земя, не означава, че няма заинтересовани лица да я обработват.
Арендаторите много обичат белите петна защото арендата е с по-ниска цена от пазарната цена - на места дори от субсидията им остава малко след като са платили белите петна.
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Стига сте приказвали глупости. Нищо съмнително няма. Може и въобще човек без фирма да наеме абсолютно законно такива бели петна, които влизат в масива, който обработва. За целта е нужно да е заявил желание, че желае да ги обработва. Такъв е законът, че изобщо не е нужно да информира собственика/собствениците на въпросните бели петна. Те се водят бели петна, защото собствениците им не са заявили, че ще ги ползват. Арендаторът плаща аренда за тях, нещо като наем, който е за съответната стопанска година. Тези пари се събират в специална сметка, откъдето се превеждат на собствениците, които са заявили собствеността си, но ме желаят да си ги обработват лично. Щом не са заявили желание да си ги ползват, обработват, арендаторът дори няма право лично с тях да св уговаря - всичко минава през общината. Сегашнат стопанска година вече е започнала октомври, така че арендаторът има право да го ползва, плащайки, до края на стопанската година, са получава субсидии за тях и т.н. Преди да изтече стопанската година, собствениците може да заявят желание да си ги ползват или отказ да им бъдат ползвани по този закон. но щом не са подали декларация, се приема, че дават нещо като мълчаливо съгласие да им бъдат ползвани от желаещите арендатори, в чиито масиви са включени.

Лили, то какво може е едно на страна. Но ние сме проверили коя е въпросната Радка и тя видимо има фирма. И едва ли официалните документи говорят "глупости"
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Вместо да си обработва стотици декари земя с мотика и чифт коне тя някакви фирми регистрирала, прехвърляла... подозрително, наистина...
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Лили, то какво може е едно на страна. Но ние сме проверили коя е въпросната Радка и тя видимо има фирма. И едва ли официалните документи говорят "глупости"

Извинявай колега, ама ти бройка на постове ли търсиш? Питам не за друго, а защото си писал меко казано глупости.
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

blackout, това. което в постовете си съм конкретизирал, са проверени факти, които не са мой плод. Аз не ги наричам глупости. Който ги нарича така - има свободата да го прави.
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Така, прегледах конкретните обстоятелства и всъщност сумата за 6 дка и половина пасище, мера едва ли е много голяма. Вероятно тези 5000 лв./год. са за всичките няколкостотин декара. Блекаут е пеав, че обикновено се заплаща ползването на белите петна по цени, по-ниски от пазарните. Всяка община си има наредба с базисни цени за аренда и продажба на земеделски земи, където са определени минималните цени в зависимост от категорията и НТП на земята.

Общо-взето няма кой знае какви варианти за земята, а и каквото и решение са се вземе, трябва всичките нАследници на дядото да са съгласни. Радка очевидно има добитък и затова е наела пасище, мера. Едва ли ще иска са купува всичкото, а просто ще иска да си ползва масива, в който като гледам повечето са такива бели петна на частни лица и земи по чл.19, които са общинска собственост - няма много логика са купуваш 2 кръпки с обща площ 6-7 декара, ако заобикалящите ги няколкостотин не са твоя собственост.
Наследниците, ако заявят желание лично да си ги ползват, единственият вариант е да гледат и те добитък. Едвацли ще се грабнат на село обаче, за да го направят, пък и декарите никак не са много за целта. Друг незаконен вариант е да изорат пасището и да го ползват като нива или нещо друго, но по принцип нямат право, без да са променили НТП, пък и няма много смисъл да имаш нива или градинка насред пасище - говедата колчета не признават.

Най-логичният вариант е, ако собствениците не са доволни от заплащането за ползването на белите петна, да подадат в края на сегашната стопанска година декларация за следващата стопанска година, че не желаят са им се ползва по такъв начин земята, но да имат предвид, че интерес към няколко парчета пасище насред цял масив няма кой да има, освен ползвателя ма целия масив и трябва лично с него да си говорят съгласен ли е да сключат аренден договор с по-високо заплащане за следващите няколко стопански години.

И да, няма никакво значение какви фирми има Радка в случая.
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

blackout, това. което в постовете си съм конкретизирал, са проверени факти, които не са мой плод. Аз не ги наричам глупости. Който ги нарича така - има свободата да го прави.

Конкретизирал си, че е фирма? Конкретизирал си, че не си я проверил тази фирма? Конкретизирал си, че не си я проверил и за това отхвърляш, че ползва неправомерно белите петна, а те са узаконени и тя плаща рента на общината? Кое си конкретизирал и кое от конкретизираното не е очевадно или кое е грешно?

Глупости са, че видиш ли белите петна била една страна като вкарваш няква презумпция, че обработва земите неправомерно, пък то е разрешено по закон - виждали го оксиморона?
Другото, е очевадно че е фирма и ти го пишеш и после говориш за официални документи - пак очеизвадно, тези документи са по надлежен път и всичко е точно и ясно! Та след всичко описано просто спориш и аз не знам какво.

Реалността е, че колега има Х декари неглежирал ги е и сега се чудя аджеба как някой ги обработва? Няма нищо странно или конспиративно - нарича се бяло петно!
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Аз доколкото четох, разбрах, че проблемът не е в това, че някой я ползва, а че не плаща на собствениците арендата за това и реално собствеността на кого е и парите от тази земя при кого отиват. Отделен е въпросът дали наличието на толкова фирми и съпруг бивш кандидат-кмет, не помагат за "движението" на тези пари за земята... ако се схваща тънкият ми намек.
 
От: От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Аз доколкото четох, разбрах, че проблемът не е в това, че някой я ползва, а че не плаща на собствениците арендата за това и реално собствеността на кого е и парите от тази земя при кого отиват. Отделен е въпросът дали наличието на толкова фирми и съпруг бивш кандидат-кмет, не помагат за "движението" на тези пари за земята... ако се схваща тънкият ми намек.

Всъщност плаща, просто някои собственици не са си потърсили платеното. Държавата няма навика и задължението да издирва да връчва пари, но като нищо може да се промени законът и да се налагат глоби на собствениците на пустеещи земи.

Реално собствеността на кого е - имаш ли въобще и минимално понятие от вещни права и правиш ли разлика между право на собственост и право на ползване? Ако съм собственик на апартамент, за който имам документ за собственост - НА, договор за покупко-продажба, дарение и т.н., и отдавам под наем апартамента, този апартамент собственост на наемателя ли е, или е мой? Голяма мистерия, няма що.

Собственикът на имота е този, който има документ за собственост, въз основа на който е записан като собственик в партидата на имота.
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

точно в това е Касиопея. Само с мислене няма да стане. Ще отида до М. Търново и ще се разбере.
 
От: От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Аз доколкото четох, разбрах, че проблемът не е в това, че някой я ползва, а че не плаща на собствениците арендата за това и реално собствеността на кого е и парите от тази земя при кого отиват. Отделен е въпросът дали наличието на толкова фирми и съпруг бивш кандидат-кмет, не помагат за "движението" на тези пари за земята... ако се схваща тънкият ми намек.

Тук има няколко писачи, които са на принципа чука не четец, а писател - съжалявам, че и ти спадаш в тази група.

Няколко пъти писахме с Лили, но кой да чете ще го напиша пак.

ПЛАЩА СЕ!
Арендатора е длъжен да ПЛАТИ на общината защото общината се явява тази, която сключва договорите за БЕЛИТЕ ПЕТНА! По просто казано тя е другата страна!
Общината принципно уведомява, а до колкото разбирам тази земя с години никой не я търси така, че дори и да са търсели собствениците то то е било в миналото - директно я отнасят земята в графата - НЕГЛИЖИРАНА.

@Лили, имаш ли представа колко е давността на тези задължения - имам смътният спомен, че ако собственик не си търси рентата от белите петна в Х период, то вече остават на разположение на общинският бюджет.

Да ви кажа нещо от кухнята - Арендаторите като разграфяват землището и се разбира, кой какво ще вземе - най-големият се бори за най-много бели петна! Що ли :)? Както ако ще влиза в ново землище се гледа дали имат много бели петна!
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

А ти защо си мислиш, че нещо което вие сте написали е вярно и има тежест по проблема на човека? Какви сте? Адвокати на Радка? Имали сте такъв подобен казус на ощетени или просто си имате мнение?
Самият той се съгласява, че аз правилно съм разбрала, но ТИ отсъждаш, че всичко е наред и щом се плаща на "общината" собствениците са лукови глави, които нямат право да си търсят правата. Човекът написа, че ще разучи кое какво иначе разбирачите са ни ясни.

Със здраве и по-малко бели петна!
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Защото за разлика от теб, знам какво говоря без да допускам това или онова. Колегата е написал всичко и човек, който има понятие от материята ще си направи изводите и ще каже същото и на него ли ще му "врякаш"?
Не съм казал, че са лукови глави, а че неглижират собствеността си. Има си закон за такива като него. Както и никой не му е отнел правата.

Как е по-добре някой да ти каже истината такава каквото е или да се търсят някакви конспирации?
 
От: От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Защото за разлика от теб, знам какво говоря без да допускам това или онова. Колегата е написал всичко и човек, който има понятие от материята ще си направи изводите и ще каже същото и на него ли ще му "врякаш"?
Не съм казал, че са лукови глави, а че неглижират собствеността си. Има си закон за такива като него. Както и никой не му е отнел правата.

Как е по-добре някой да ти каже истината такава каквото е или да се търсят някакви конспирации?

За теб има закон, ама за нея има разсъждения от 1001 нощ :D
 
От: От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

... да му "врякам"? Моля?

Аз нямам разговор с теб тук. Ти си този, който ми обяснява участието ми. Моля те не го прави. Пиши по темата и насочено към автора, не към мен.

Мерси за разбирането ... нечукча! :cry:
 
От: От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

... да му "врякам"? Моля?

Аз нямам разговор с теб тук. Ти си този, който ми обяснява участието ми. Моля те не го прави. Пиши по темата и насочено към автора, не към мен.

Мерси за разбирането ... нечукча! :cry:
За това "врякане" говорих
А ти защо си мислиш, че нещо което вие сте написали е вярно и има тежест по проблема на човека? Какви сте? Адвокати на Радка? Имали сте такъв подобен казус на ощетени или просто си имате мнение?
!
Както и да е колегата ще си провери.
 
От: Някой ползва земята ми без да плаща. Как да постъпя?

Ако не е на зор човек, не трябва да си продава земицата.
 

Горе