Няколко въпроса за пасивен доход/отваряне на фирма

Здравейте, имам няколко идеи за пасивен доход (препродажба на определни артикули), тъй като нещата не са скъпи и не знам дали ще потръгне, ще си ходя на работа (на трудов договр съм).

Въпросите са ми следните:

1. Мога ли да си отворя фирма на мое име и да си запазя трудовия договор?
2. Мога ли с една фирма да продавам стоки в различни сфери?
3. Изобщо има ли смисъл да отварям фирма преди да потръгнат продажби за който и да е продукт?
4. Има ли нужда от касов апарат или мога да декларирам допълнителния доход в НАП без апарат?

Благодаря предварително!
 
1. може
2. може
3. в началото не, до 20 000 оборот е по изгодно като ФЛ
4. ако регнеш фирма може без касов апарат ако работиш само с куриерски фирми
 
Последно редактирано:
1. Мога ли да си отворя фирма на мое име и да си запазя трудовия договор?
2. Мога ли с една фирма да продавам стоки в различни сфери?
3. Изобщо има ли смисъл да отварям фирма преди да потръгнат продажби за който и да е продукт?
4. Има ли нужда от касов апарат или мога да декларирам допълнителния доход в НАП без апарат?
Направо и аз да се включа по въпросите, малко по-разширено, от моя си опит. :)

1. Можеш, но е добре да си говориш с работодателя за това и определено да си прегледаш трудовия договор за такава точка.

2. Да, можеш, ето ти пример за вписване (основните дейности и една допълнение, което ти позволява и всичко законно):

Дизайн услуги, софтуерна разработка, внедряване и поддръжка на уебсайтове и услуги, разработка, търговия и поддръжка на софтуерни и хардуерни продукти и решения; консултантска и маркетингова дейност; вътрешнотърговска и външнотърговска дейност; проучаване и комисионни сделки; търговско посредничество, представителство и агентство на местни и чуждестранни физически и юридически лица; както и всяка друга дейност, незабранена със закон.

3. Малко ще си на риск, ако те надушат, но честно казано виж дали ще тръгне и после мисли фирма, че много разходи в началото без ясно начало си е малко обречено. Стигни някакъв добър оборот и вече регистрирай. Всеки спестен лев разход и инвестиция за развитие.

4. Можеш без касов апарат, но трябва да минава всичко по банка или куриерски фирми, които пак се води по банка. Касовия е за кеш, карти, нещо, което едва ли ще ти се наложи за момента.

Успехи.
 

Горе