Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

tihomir_wwf

Member
Здравейте,

бих искал да споделя няколко съвета от мен, т.к. в този форум съм научил изключително полезни неща, някакси да върна с нещо услугата :)

Преди половин година пуснах едно англоезично блогче, от 2-3 месеца вече имаше нелош трафик (предимно от google) за това сложих adsense рекламки в блога. Средно CTR-то беше 0.60%, което не е много според мен :) За това, реших да оптимизирам и след известно време на експериментиране, успях да повиша CTR-то на 3.44%, оттам и приходите скочиха горе-долу няколко пъти, ето и нещата, които направих:

Първо, едно уточнение, в една тема AMOUN беше казал 'ДА ГО ДУХАТ ПОСЕТИТЕЛИТЕ!' и това според мен е изключително полезен съвет: може да имаш изключително популярен блог, да получаваш коментари стил 'евала, ала бала', когато някой ти каже че нещо не му харесва в сайта да прекарваш часове в redesign, т.н. а в края на месеца приходите да са повече от скромни :) ... лично мнение: ако човек иска да прави пари от adsense: основното нещо, за което трябва да му пука е колко е прихода, а той зависи от 2 неща: трафик + оптимизиране на рекламите.

Ето и моите съвети:

1. Орежете възможностите за click на нещо различно от рекламите, какво имам в предвид: посетителят идва на някоя статия, чете я (и да нея прочете все тая) и в общия случай гледа какво друго има на сайта (напр. коментари, категории, facebook fan box), рекламите са последното нещо което ще забележи. Решението е просто: махаме всякакви коментари (за wordpress, в single.php коментирайте comments_template()), категориите и facebook box-а се преместват в отделни странички само за тях, т.е. всяка post страница съдържа едно главно меню, заглавие и текс на статията + рекламите.

2. Цветовете: за да 'поизпъкнат' рекламите са нужни 2 неща:

1) менюто и заглавието могат да са в някой по семпъл цвят, напр. сивото е супер :)

2) рекламите - някой ярък цвят, оранжевото не е лошо :)

3. Позицията на рекламите:

Най-добре един block 336 x 280 в средата, както и един 160 x 600 отстрани. Ако искате мога да нарисувам глафика на примерно разположние, което аз ползвам?

Ами, това е всичко - работа за 1 час макс = увеличение на приходите няколко пъти :)

Естествено, всяко нещо си има цена: хората, които няма да харесат новия вид на блога, ще са повече, кво пък :lol:

Ами това е от мен :) Ако са ви харесали съветите (или пък не са) ще съм благодарен да прочета мненията ви, поне да знам дали има смисъл да пиша пак ако нещо науча :)
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Браво, много полезна тема. Получаваш репутация, за което.
Бих искал да те попитам какво ти е мнението за адсенс формат тип "links" и
search" ?
С плъгин ли поставяш кода на Адсенс?

п.п. Като си гледам статистиката, при мен ctr е около 1.02
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

мерси :)

За "links" и "search" малко съм ги ползвал, за link ако не се бъркам за да дойдат някакви $, потребителят трябваше да click-не на тях, а след това на някоя от рекламите от link страницата, което според мен е много малко вероятно.

За адсенсе ползвам Adsense Delux plugin-a за рекламни блокове в текста, отделно и един блок 160 x 600 имам отстрани.
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Браво, много полезно четиво особено за начинаещи :) . Аз мога да добавя : най-добре конвертват реклами в самите постове на публикациите, тоест които я режат на няколко части - най-добре в средата или align (left-right все тая) - от личен опит го казвам ( от 3.40-3.40 CTR се вдигна на 6-6.50 ).
Ако имате форум сложете някакъв модул, който вкарва ads в първата публикация - това също се отразява много на конверсията.


пс : Аз пък съветвам коментарите да не се disable.
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Да, много полезна статия. Съгласен съм! Идеите са много добре и със сигурност действат. Моето мнение е, ако има плъгин който позволява, по добре рекламата вътре в статиите. Или в средата, да я разреже на две или под нея.
Не е ли по-добре цвета на връзките, и рекламата да са еднакви, както и текста на рекламите да е еднакъв по цвят и размер с цвета на статията.
Също съм съгласен със мнението, че в тая криза, да не се съобразяваме с кефа на потребителя а да гледаме приходите от сайта. Щото има моменти, когато за година неможеш да събъреш дори приходи достатъчни да ти покрият хостинга и домейна. Но тва е за малки сайтове! За това по-добре агресивна реклама отколкото, цяла година да се занимаваш за то дето духа!
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Ще пробвам в моят сайт.
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Полезна информация
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

много ми беше полезно инфото мерси.
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Мерси, много полезна тема
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Благодаря за полезните съвети. А посетителите да го духат хагха :D
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Пробвах и не съжалявам.
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Браво, доста нови неща научих от съветите ти.
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

general_en.jpg

Една полезна схема, която показва ефективността на рекламните полета в зависимост от разположението им на страницата.
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

А с нововъденията от Гугльо и тези еба*ки към потребителите, каквото прилагате към тях, кво ще стане? Да не вземе да и стане на Пандата и после да ви го сложи?

Само питам.
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Аз не съм съгласен,че потребителя трябва да го духа,защото това води до постепенно намаляване на посетителите.Моят принцип е такъв-натрапването на рекламите не трябва да бъде голямо и трябва да става постепенно,защото ако аз посещавам един сайт в продължение на седмици и един ден го видя целия наблъскан с реклами,малко по малко ще спра да го посещавам(това не важи за много посещаваните сайтове като вбокс или абв) :mrgreen:
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Някъде бях чел,че рекламите от Adsense трябва да са на определено разстояние от content-a.Вярно ли е това и колко е разстоянието?
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Дори и да е вярно, растоянието ще е много малко.
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Мерси много добри съвети :D
 
От: Няколко прости съвета за увеличаване на CTR, а оттам и на приходите :)

Малко да дигна темата :) Едно нещо от мен, което е по-скоро строго специфично. Бях избрал текстови/графични реклами и гледах 1 седмица как е, 100% от кликовете бяха на текстовите и си викам, то така може на тея които им показва графични явно няма добри в нишата и така да изпускам кликове, та направих ги днеска да са всички текстови ще пиша как е след 1 седмица. Става дума за английски сайтове в микро ниши, за бг графичните имаха доста повече. Най-много кликаемост има 336 x 280 над самия пост 95% от всички кликове, 120 на 600 в сайдбара, слаба работа. Днеска сложих и оранжеви реклами, до сега бях с едни сиви, които да са като текста и ctr-а пак не беше лош, ама при темата която ползвам менюто е едно такова зелено привлича доста внимание, ще видя някаква със сиво да я сменя, че да изпъкват още повече рекламите.
 
Последно редактирано:

Горе