Обмитяване на пратки от ЕС...

Force

Active Member
Здравейте Колеги.

Понеже си пазарувам много често през Ибей, направи ми впечатление, че напоследък започнаха да задържат на митница повечето пратки на стойност над 30лв., въпреки че са изпратени от европейски държави като Германия и Холандия. Обяснението, което ми дадоха е, че стоката не е произведена в Европа и затова трябва да платя ДДС-то. Това нормално ли е?
 
Хм, не би трябвало да я спират. Масово стоките са произвеждани в Китай. Дай да спираме и стоки от Румъния или в рамките на страната. От доста време не съм поръчвал стоки от чужбина. Ако има такова нещо, то ще обхваща и пратки от АлиЕкспрес и къде ли не.
 
Я виж тук:

Пратката е на стойност 25€, върху опаковката пише същото. И платих 10лв. ДДС и 12лв. за посредничество от бгпощи + 3.50НП.
 

Прикачени файлове

  • afs.jpg
    afs.jpg
    104.7 KB · Преглеждания: 19
Последно редактирано:
ДДС се плаща от първия вносител в ЕС. Няма държава, която би изпуснала да си напълни хазната от внос.
Тук евентуално биха могли да ти искат горница, ако ДДС в страната изпращач е с по-ниска ставка.
Доколкото си спомням, ако внесеш стока в България, която ще експорт за трета страна, и я сложиш в митнически склад, пак се плаща. Или ДДС-то, или гаранция.

Изклатили са те.

Спасението от такива неща е да пазарувате с фактура. В нея всичко е описано.
 
Последно редактирано:
Засега приех само една пратка и платих ДДС-то. Още имам две пратки, които са на митница и ми отказват освобождаване докато не платя ДДС-то. Не ги интересува, че са изпратени от държава членка на ЕС. Стоките са за лично ползване. Какво мога да направя в случая?
 
ДДС се плаща от първия вносител в ЕС. Няма държава, която би изпуснала да си напълни хазната от внос.
Тук евентуално биха могли да ти искат горница, ако ДДС в страната изпращач е с по-ниска ставка.
Доколкото си спомням, ако внесеш стока в България, която ще експорт за трета страна, и я сложиш в митнически склад, пак се плаща. Или ДДС-то, или гаранция.

Изклатили са те.

Спасението от такива неща е да пазарувате с фактура. В нея всичко е описано.
Не е така. В Холандия масово преопаковат пратки. Аз съм китаец и продавам яко в Европа, пращам си пратките до холандия с холандски пощи, там преопаковат и получаваш в БГ готина опаковка в оранжево, като пише че идва от Холандия, да ама тя реално е отишла там от Китай. За това и му спират на пича пратките, понеже са се усетили. Иначе всичките стоки се правят в Китай, едно 95% какво значи ако почнат да ги спират!
 
Я виж тук:

Пратката е на стойност 25€, върху опаковката пише същото. И платих 10лв. ДДС и 12лв. за посредничество от бгпощи + 3.50НП.

МУЗИКА за ушите ми :) Всички стоки извън ЕС трябва да се обмитяват жестоко. Аман от китайски боклуци.. ддс не плащат, китайците работят за една купичка ориз и после защо завладяли цял свят с боклуците си. Но това е въпрос на време - роботите и африка ще им видят сметката :cool:
бай ганьовска тарикатщина :D за да спести 5 лв., поръчва от китайците с лъжлива финансова информация и после що плащал близо 30 лв.на митниците. :rolleyes: Най-лесната защита против такива прецаквания е да си зададеш въпроса " Трябва ли ми и мога ли да живея без него". Със сигурност можеш и то е някакъв боклук щом струва 50 лв.
 
Последно редактирано:

Горе