Обмяна на валута в чейндж бюро

OSH

Well-Known Member
Здравейте!
Ако реша да обменя например лв. в долари или друга валута в чейндж бюро говорим за суми под 10 000лв, но не са и 100-200лв. Например между 2-7 хил.лв.
Тогава дали тази информация стига до НАП ? Искат ли ти имена, данни някакви при обмяната ?
Четох, че трябвало да се подава декларация, ако са над 10 000лв, дори и да са на няколко сделки. Как ще знаят за месеца, ако съм имал над 10 000лв, ако не ми запазват данните ? От там си мисля, че и при обмяна на валута под 10 000лв пак данните ще стигат до НАП.
Някой който е обменял дали са му искали данни и според вас стига ли до НАП ?
 
  • Haha
Реакции: Vbb
няма нужда да подаваш декларация, когато ти дойде времето да я подаваш ще си на минус...
 
  • Like
Реакции: OSH
няма нужда да подаваш декларация, когато ти дойде времето да я подаваш ще си на минус...
Айде пак се почна. Кой ти е казал, че ще правя търговия или форекс през чейдж бюро. Не говоря за декларация за печалба.
A дали се попълва нещо и информацията стига до НАП ? Защо тълкувате по съвсем различен начин въпроса не знам..
 
Айде пак се почна. Кой ти е казал, че ще правя търговия или форекс през чейдж бюро. Не говоря за декларация за печалба.
A дали се попълва нещо и информацията стига до НАП ? Защо тълкувате по съвсем различен начин въпроса не знам..
в чейндж бюрата не ти искат лична карта за да обменяш валута. Какъв нап те гони незнам....
 
Не съм обменял никога в чейндж
Това питах. Благодаря!
Да. Плюс курса е по-изгоден винаги. Но това все пак им е бизнеса. Не чакаш като в банката. Имат и малко по изчанчени валути. :)
 
  • Like
Реакции: OSH
Да. Плюс курса е по-изгоден винаги. Но това все пак им е бизнеса. Не чакаш като в банката. Имат и малко по изчанчени валути. :)
Да мен главно ме интересуваше да не стига до НАП и да не попълвам данни. Ся някой ще кажат, ама що, ама зако - парите са честно изкарани, няма нищо незаконно, няма нищо недкларирано, няма сива икономика и т.н. Или пък другия вариант, мислят, че ще правя форекс търговия и да не декларирам печалби. Но не е нито едното, нито другото
 
кое се е почнало бе, мишок, ДА ще ти пуснат ЕГН-то на НАП, както го пуска всеки магазин за техника в месечните си справки - продажби/Prodajbi.txt/.
 
  • Haha
Реакции: OSH
Ама ти щом са стигнали до теб кеш, значи вече някъде са били декларирани и обявени. Няма как. Вече от тук натам може да си купуваш, ако искаш и секс кукли и да ходиш на секс круизи, НАП не може да ти каже как ще си харчиш парите. Но почнеш ли нещо, с което да изкарваш пари от тях, форекс търговията, ще е нужно да знаят за това. ;)
 
кое се е почнало бе, мишок, ДА ще ти пуснат ЕГН-то на НАП, както го пуска всеки магазин за техника в месечните си справки - продажби/Prodajbi.txt/.
Пич, успокой се. Нищо не съм ти казал, че да реагираш така :D
 
За валутни сделки на каса над 5000 евро и за валутни сделки по банков път над 15 000 евро или равностойността им във валута е необходимо попълването на декларация по чл.4, ал.7 и по чл.6, ал.5, т.3 ЗМИП. Декларацията се попълва във всеки случай, без значение на колко сделки е осъществена операцията.


Като малък не помня къде на кой курорт, майка ми обмени 50 евро за 50лв, но е било преди 18-20 години, сега май са що годе в регулация, до 5% отклонение на официалните курсове.

Защо просто не обменяш пари в различни клонове на банки?
 
За валутни сделки на каса над 5000 евро и за валутни сделки по банков път над 15 000 евро или равностойността им във валута е необходимо попълването на декларация по чл.4, ал.7 и по чл.6, ал.5, т.3 ЗМИП. Декларацията се попълва във всеки случай, без значение на колко сделки е осъществена операцията.


Като малък не помня къде на кой курорт, майка ми обмени 50 евро за 50лв, но е било преди 18-20 години, сега май са що годе в регулация, до 5% отклонение на официалните курсове.

Защо просто не обменяш пари в различни клонове на банки?
Точно това. Тук казват, че не се попълват данни като обменяш пари. А как ще знаят, ако на 5 сделки направя транзакции за общо над10 000лв в 10 различни дни ?
 
Затова си има финансово разузнаване към ДАНС, Икономическа Полиция към МВР и т.н.. Обикновено пият кафе по цял ден и пият кафенце с разни хора дето работят по чейндж бюрата, или из банките, и си говорят за такива като теб :) .
 
Затова си има финансово разузнаване към ДАНС, Икономическа Полиция към МВР и т.н.. Обикновено пият кафе по цял ден и пият кафенце с разни хора дето работят по чейндж бюрата, или из банките, и си говорят за такива като теб :) .
Еха.. за 2000лв ще ме разследва ДАНС. А колко по-лесно е просто над 500лв да се изискват данни и да се изпращат, а не да правят разпити. Странна работа
 
Еха.. за 2000лв ще ме разследва ДАНС. А колко по-лесно е просто над 500лв да се изискват данни и да се изпращат, а не да правят разпити. Странна работа

Това работят, да слухтят, не казвам, че ще те разследват официално. Имам един познат от икономическа полиция, това което върши е да обикаля кафетата и да събира информация, работа не вършат.
 
  • Like
Реакции: OSH
Просто дай на няколко души да обменят пари, и няма проблеми ако толкова те е страх.
Дори и в банка да е, преди години съм минавал недекларирани 10 000+ суми, без проблеми, не наведнъж, за период от време.
 
Просто дай на няколко души да обменят пари, и няма проблеми ако толкова те е страх.
Дори и в банка да е, преди години съм минавал недекларирани 10 000+ суми, без проблеми, не наведнъж, за период от време.
абе ти в ред ли си..... човек който не е влизал в чейндж бюро да дава компетентно мнение, само объркваш човека... законите в БГ да създадени за да не се спазват. Иди с 15 000 евро в чейндж бюро - в някое от денонощнитер да видиш ще ти искат ли лична карта.... да попълваш декларации и прочие.
 
абе ти в ред ли си..... човек който не е влизал в чейндж бюро да дава компетентно мнение, само объркваш човека... законите в БГ да създадени за да не се спазват. Иди с 15 000 евро в чейндж бюро - в някое от денонощнитер да видиш ще ти искат ли лична карта.... да попълваш декларации и прочие.
Прочете ли пост номер 11#?
 
Прочете ли пост номер 11#?
прочел съм всичко, та да питам ти кога за последно влиза в чейндж бюро? Аз вчера .... и смених 5000 паунда , ни лична карта ни акт за раждане ми искаха ...
 

Горе