Обратен пример - да си биеш камшика от София

desoe

Active Member
Пуснах сега едно постче в reddit, но реших да стартирам и тук дискусия, понеже и тук има доста интересни хора с интересни мнения. Копирам си поста едно към едно:

Всички знаем масовото оплакване - София е пренаселена, всички вече искат в София и т.н.

С жена ми имаме професии, които ни позволяват да работим и от Каспичан, ако искаме, поради което решихме да напуснем София и да се заселим в по-малък, но по-уреден град (в случая - Стара Загора, тя е оттам).

Интересно ми е, дали тук има хора, които също са направили това - да решат да се махнат от столицата, за да живеят на друго място в БГ? Какво спечелихте от това? А какво загубихте? На мен лично ще ми липсват театрите в София, KFC, улица "Шишман", някое друго парти и някой друг концерт. Като изключим всичко това, нямам търпение да се махна от трафика в СФ и гъчканицата тук.
Има ли тук такива примери?
Това си е доста голямо решение, което сме взели, понеже направо мислим да си купуваме апартамент в СТЗ, тоест - доста сме сериозни.

waldes

Well-Known Member
Не съм го направил още, но съм го решил и в близко време ще го реализирам. Чудех се къде да избягам от Мордор като избора беше Великотърновски регион или Югозападна България, вероятно ще е 2-рото.

zoomaniak

Well-Known Member
Наемах за по 1 месец къща в близките села около София (ваканция) с рейсовете съм ок... и ми е без пари. Нямах сътресения в живота и в бизнеса.

zoomaniak

Well-Known Member
Накрая ще обърнем внимание и на един трудно обясним статистически феномен, този път на регионално ниво. След като през 2016 и 2017 г. столицата беше единствената област, в която населението се увеличаваше, през 2018 г. ръст на населението е регистриран и в област Кърджали. Данните за демографското развитие на тази област продължават да изумяват година след година - ръстът през 2018 г. е от 1760 души, а този в столицата е 2691 души. Единствената област освен столицата, която е постигала подобен ръст на населението през последните две десетилетия, е Варна (през 2008 и 2009 г.). Подобна динамика по никакъв начин не отразява социално-икономическото състояние на областта, поради което най-вероятните подбуди за нея са политически.

Четете: https://www.economic.bg/bg/news/11/tihiyat-bejbi-bum-kojto-obache-ne-stiga.html

zoomaniak

Well-Known Member
Иначе моят план е да живеем под наем в село край София... всичко е друго там. Но тъщата ми още не е предписала апартамента на жена ми. Давам го под наем с печалба и наема ще плаща нашият в къщата.

Безмислено е да купувам къща - под наем е безрисково на 1000%.

slavchev

Well-Known Member
Не съм го направил още, но съм го решил и в близко време ще го реализирам. Чудех се къде да избягам от Мордор като избора беше Великотърновски регион или Югозападна България, вероятно ще е 2-рото.
Ела в Търговище да пием :D

CopyTheFunk

Active Member
Цялата ми рода е от София, цял живот съм в София и аз всеки ден обмислям напускане, но в посока запад. Определено не ми харесва как се разви София последните 15-20г., но не виждам как ще я сменя с някой друг град в България. Мислил съм го Пловдив или Варна, пробвах за малко, но определено не се получи. Успех със Стара Загора, ъпдейтвай да знаем как върви

zoomaniak

Well-Known Member
Определено не ми харесва как се разви София последните 15-20г., но не виждам как ще я сменя с някой друг град в България.
Мегаполис... всички идват и след режимните разходи и наема - пак са на заплата в Габрово.

Но тука са моловете и баровете. Гъдела е як... в Габрово само протести и цигани.

Victor R

Active Member
За мен по-хубаво от това да си вдигне човек къща някъде по периферията на града (без значение кой град) няма. За апартамент не бих се занимавал, но имам амбиции да строя в местността "Камбаните", надявам се в близките 2-3 години. Имам вариант на готово с една къща до Севлиево, която купихме и реставрирахме преди няколко години, обаче там няма нормален интернет, което ми е много нужно (няма и как да се прокара), няма училище и спешна помощ (най-близките са на 20 км). Засега този вариант отпада и това си остава място за почивка.

EliaCapaccio

Well-Known Member
Мегаполис... всички идват и след режимните разходи и наема - пак са на заплата в Габрово.

Но тука са моловете и баровете. Гъдела е як... в Габрово само протести и цигани.
Щеше да е добре тия от Добрич, Техеранците - да отиват в София направо. Тук, Варна, малък град, не е добре за развитието им.

Направо си ги прибирайте там. Приберете си в София и тия от Разград, Шумен и Русе. От село излизат, на село ще отидат, и ще им е комфортно.

zoomaniak

Well-Known Member
Щеше да е добре тия от Добрич, Техеранците - да отиват в София направо. Тук, Варна, малък град, не е добре за развитието им.

Направо си ги прибирайте там. Приберете си в София и тия от Разград, Шумен и Русе. От село излизат, на село ще отидат, и ще им е комфортно.
Де бре :) да живееш в каравана за 15 000 лв не е скъпо. Паркираш я... има и по 40 000 лв - като къщи са....

Само терена купувам... другото е 1 декар градина и 1 декар овошни дръвчета.

А да живееш в реставрирана къща е без пари... за пример : "КОВАЧЕВИЦА".

Ние бутнахме старите ни къщи. Други ги реставрират и си живеят.

EliaCapaccio

Well-Known Member
Де бре :) да живееш в каравана за 15 000 лв не е скъпо. Паркираш я... има и по 40 000 лв - като къщи са....

Само терена купувам... другото е 1 декар градина и 1 декар овошни дръвчета.

Ние бутнахме старите ни къщи. Други ги реставрират и си живеят.
Не схванах това какво изобщо значи...

waldes

Well-Known Member

Victor R

Active Member
Зидовете, градините, басейните, гаражите/паркоместата и летните кухни малко променят нещата, но ако не се търси никакъв лукс или кой знае какви удобства си прав.

waldes

Well-Known Member
Утре и вдругиден - два дена? Или перманентно...
Перманентно, че бях започнал да злоупотребявам.

slavchev

Well-Known Member

nikolai.mt

Active Member

Всичко има и най-важното по-всяко време, всеки ден! Решиш да кръшнеш, излезнеш за час и готово. В хубаво кварталче, хубаво апаратментче, гараж и кола и нямаш никакви проблеми, остава кеш-а да е стабилен и няма да мислиш за Югозападен регион.

Горе