Окончателно: гласувaнето вече е задължително

rutera

Active Member
Точният текст на поредната промяна в Изборния кодекс гласи – „Гласуването е задължително, извършва се лично от избирателя и представлява изпълнение на гражданския му дълг”

http://www.vesti.bg/bulgaria/politika/okonchatelno-glasuvaneto-veche-e-zadylzhitelno-6052891

Мизерниците ни карат насила да ги избираме ... колко пропаднали политици, и това са хората който се избират да ни управляват. И за какво да гласувам за поредния измамник, крадец, лъжец и боклук ми няма смисъл.
 
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Когато кораба потъва всеки търси сламката .. Пак да си ги изберат!
 
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Глоби за тези, които не дадат своя вот, няма да има.
Техните имена обаче ще бъдат автоматично заличавани от избирателните списъци. Ако желаят да бъдат вписани повторно, те ще трябва да отидат до общинската администрация
Който не иска да гласува, може да не го прави, доколкото разбирам. Нищо ново не са измислили, просто допълнителни усложнения.
 
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Единственото което направиха е да ангажират конституционният съд да отхвърли този закон, нищо повече.
Общо взето само си губят времето, и баламосват народа.

Без промяна в конституцията тоя закон няма да го бъде
 
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Който иска да ходи за гъби на избори и сега може да го направи! И после да мучи по форумите , колко кофти му е живота :D
 
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Задължително гласуване и наказанието е отписване от списъците:D
Това все едно да ме накажат за превишена скорост с мъмрене:D
Уникални играчи сме си избрали в паралалаламента
 
Аз съм за. Но има си и своите негативи де. Но като цяло предпочитам всеки да гласува, дори и да е празна, но да има волята да променя нещо, а дали ще може или има начин да се случи някога, все едно, важното е духа да не умре. :)
 
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

С или без този закон, ефект няма да има. Едни хорица са си го казали много правилно, не е важно кой и как гласува, а кой брой бюлетините. Не е точният текст, но ми схващате мисълта нали? Аз се разбира се гласувам, не за друго, а защото уж живеем в "демокрация" и този, който не гласува, просто няма моралното право да се оплаква, след като е вдигнал ръце.

За пореден път ще кажа, демокрацията никога не е напускала книгите. Който не вярва, нека прочете какво е демокрацията и да погледне "демокрацията" сега. Аналогичен пример мога да ви дам със социализма. Който е чел Маркс, ще разбере, че социализма, който историята запомни е бил просто маска на една върхушка, която установя диктатура.

Сега очаквам или адски много хора да изпаднат извън списъците на гласуващи или адски много невалидни бюлетини. Също така говореха, че щяло да има квадратче, което ако го отбележите, не гласувате реално за никоя партия, но гласа ви пак се брой и накрая се разпределя към победителя. Нещо от този род, на което много шарани ще клъвнат и така поредната измекярщина.

Закриването на много секции в чужбина не ми се и коментира. Министър-председателят ни сигурно е много саднал след визитата си в Лондон, та за това. :D По принцип съм за това, но не и когато извън България, работят повече българи, отколкото в България.

Поредният малоумен закон на поредното малоумно правителство..
Като цяло тука промяна без кръв, няма да има!
 
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Основният проблем е, че повечето хора, включително и тези, които гласуват законите, нямат елементарна представа какво е демокрация. Главната заблуда е, че демокрация значи да имаш повече права и по-малко задължения. Нищо подобно. Всяко едно право върви със задължения, които ако не изпълняваш губиш съответната привилегия. В момента много хора не гласуват, защото смятат, че от това няма смисъл и до голяма степен са прави. Ако гласуването е право, което не е придружено със задължение то се превръща във фасада, от която няма особен демократичен ефект. Каква демокрация е тази, в която хората не са задължени да упражняват най-важното си право - това да си избират сами управниците? Ако ще е както беше досега по-добре да връщаме модела на БКП, тоест да дадем на Бойко Борисов безсрочно службата на неговия идол Тодор Живков, и да мирясваме. Така или иначе у нас няма никаква демокрация.
 
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Не виждам логика, да те задължават в нещо, което не виждаш логичен избор.
Правото на глас е право, но не и задължение, че да вкарваме колко лоша е демокрацията - алтернативата на това е насилственият избор, но тогава какво демократично има в това?
Реалният мотиватор за гласуването ще бъде неволята - жаждата за смяна на статуктовото с нещо по-добро, ако го има. Ако го няма в един момент ножа ще опре до кокала и нещата ще станат динамични.

Ако толкова искаха да се гласува, щяха да създадат положителни стимули, примерно с 5% допълнителна отстъпка от данъка ти - това ще има силен стимули, но ...

Демокрацията е упражняване на права, до един момент, в който едното право влезе насилствено на нечии друг, тогава се включва и задължението - упражняването на задължителен глас е пълно противоречие именно по тази линия на влизането на правата. Държава като монополист на репресивен орган налага правото си над всички останали - при равни други условия ако това беше човек щеше да му бъдат търсени задълженията, но ...

Не е нужно да бистрят някой хора техните си субективни виждания и да ги налагат като обективни и кое работи и не работи, нужно е просто да се види едно Общо Събрания на Акционерите и да се видят там как стоят нещата. Може да видите събранието на живущите - никой не губи правата си, при положение че е собственик. Неволята идва от взетото решение на другите, които води до кофти резултат за човека, след време се научава че има смисъл да се гласува. Там работи модела, но пък при държавността не работи - много странна атестация ... Още по странното е че капитализма гради всичко на свободният избор, обединение на хора и капитали и концепцията на дялово участите ...
 
Последно редактирано:
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Целта на нашите ,,избраници,, е само пари, нищо друго не ги интересува, тяхната цел никога не е била дори и в най-малка степен някаква форма на демокрация, те са се специализирали във финтовете, това е един пореден финт, чиста измама, имитация, уж правят задължително гласуването, но то всъщност не е, уж арестуват Пешо мръвката:) , но той си е на свобода, уж народа има право на глас, но всъщност те се самоизбират чрез манипулации, всичко е една бутафория.

Накрая ще се укаже, че има повече Българи зад граница от колкото в самата държава, ако вече това не е и факт, но тях това не ги интересува, дори не ги интересува дали ще я има България.
За тях всъщност важното е да има някакви хора които да си бачкат, да си плащат данъците и да си трайкат, а хора винаги могат да се намерят, ако трябва ще си ги внесат, желаещи към този момент колкото искаш, човеко поток от Африка не липсва.

Те всъщност имитират държава и съществуването на някакви правила и закони.
 
Последно редактирано:
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Правото на глас е право, но не и задължение, че да вкарваме колко лоша е демокрацията - алтернативата на това е насилственият избор, но тогава какво демократично има в това?
Наивно смяташ, че повечето хора могат да осъществят свободен избор, все едно живеят в стерилна среда и няма похвати, които да ги насочат към някакъв избор, който е угоден на някой. Така, те ще си мисля, че осъществяват правото на свободния си избор, а всъщност ще са програмирани на подсъзнателно ниво какъв избор да направят. И вълкът сит, и агнето цяло.
 
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Ами гласувайте за тези които се борят срещу тези неща, гледайте кой как гласува кой е "За" тези въведения и кой е "Против". Кой е против задължителното гласуване и подкрепя избори+референдум в едно. Кой беше против данък уикент и искаше съдебна реформа. (нещо за което дори не се говориеше последните години) Кои си подадоха оставките въпреки, че "били там заради постове и власт". Трябва да се мисли и да се интересуваш, а после да казваш, че всички са боклуци и тн. :)
 
От: От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Наивно смяташ, че повечето хора могат да осъществят свободен избор, все едно живеят в стерилна среда и няма похвати, които да ги насочат към някакъв избор, който е угоден на някой. Така, те ще си мисля, че осъществяват правото на свободния си избор, а всъщност ще са програмирани на подсъзнателно ниво какъв избор да направят. И вълкът сит, и агнето цяло.

Значи, още по-лесно ще ги вкараш тези хора в урните когато е задължителното - щом не се осъзнават какво е свободен избор, значи чинно ще следват посланието ... това са хора които следват рамката, задният ред и никога не мислят отвъд заложените порядки вижда, че стадото пада от скалата и те ще паднат също. Честно казано не знам, кой е по наивният, но масата винаги греши, а все пак масата е маса защото няма някой горе - тезата ми е от гледната точка, на тези които имат способността да вземат решение следствие на анализиране на информацията. Това, че има Макдоналндс и пропаганда за junk food и т.н., не значи че няма и алтернативен и здравословен начин на хранене и живот - всеки може си избере, какво иска. Когато имаш повече от 1 алтернатива влиза и оценката и анализ за избор - ако има някой горе ще може се пресее пропагандата.
 
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Аз съм за това решение. В крайна сметка никой не те задължава да гласуваш реално. Винаги можеш да пуснеш празна бюлетина или пък нарочно сгрешена или да отбележиш, че не гласуваш за никога (нали го приеха и това). Не мога да разбера за какво е цялата врява? Хората ги мързи да се разходят до урните ли?
 
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Хората не припознават никой, като техен представител. Проблема не е в хората. Няма да се реши, като задължиш някой, а като направиш така, че да иде да гласува за теб по собствено желание.
 
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Аз съм за това решение. В крайна сметка никой не те задължава да гласуваш реално. Винаги можеш да пуснеш празна бюлетина или пък нарочно сгрешена или да отбележиш, че не гласуваш за никога (нали го приеха и това). Не мога да разбера за какво е цялата врява? Хората ги мързи да се разходят до урните ли?

Какъв е смисъла за цялото начинание, като пуснеш невалидна бюлетина и си изгубил 1 час от времето си?
Разбирам да има ел. гласуване и за 1 мин си готов, но тук не говорим за това ...
 
От: Окончателно: гласувaнето вече е задължително

Толкова много изписано с една единствена цел - да оправдаем нежеланието си да изкажем мнението си като гласуваме.
Или по-скоро мързела да отидем до урните... Защото ще трябва да си загубиш половин час в неделята да отидеш да гласуваш, вместо да се напиеш като свиня в кръчмата на село ...
 

Горе