Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

1. Ако си регистрирана фирма никой не те задължава да имаш приходи (затова има и нулеви декларации). Да не говорим, че ако получаваш плащанията по банка забравяш за касови бонове.

2. Прочети темата и тогава прави заключения дали ще "мине номера"

3. За сивата икономика - работейки с Еконт по описания в темата начин ти превеждат парите на фирмена сметка. Къде е сивата икономика?

Всъщност, като гледам са ти трябвали 10 мнения, затова надали си мислил като си писал!

Измествам темата, защото не ти е ясно по първа точка, която си написал или се правиш на ударен, принизяваш нещата доста към сивата икономика. Някой който не разбира наистина може да си помисли, че може да действа с нулеви декларации.
А какво ще кажете ако клиента е фирма и иска фактура? Дори физическо лице има правото да иска фактура. Ще замести ли ППП данъчния документ? И какъв документ ще му представиш? До сега хиляди доставки са ми правили, но ППП, не съм получавал. Винаги е приложен документ фактура по банка или с касов бон от фирмата доставчик.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Ако ти иска фактура му издаваш фактура, но не му чукаш бон. Бележката за ППП замества касовия бон и се прикрепя към фактурата. Всички бележки ги има в профила ти в ЕКОНТ, в е-формат. Ако ЕКОНТ не са дали на някой такава бележка, проблемът не е твой.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

А какво ще кажете ако клиента е фирма и иска фактура? Дори физическо лице има правото да иска фактура.

Ако клиента е фирма и да не иска си длъжен да му издадеш фактура. А ако е физ. лице е по желание на клиента. ППП няма нищо общо с това дали е издадена фактура или не. Това е начин на плащане описан в наредба 18 /2011г. И аз се очудвам ,че все още има счетоводители и то на големи фирми, които ми звънят да си търсят касов бон и аз да ги пращам да си четат наредбата. Имах дори един клиент, чак на НАП звъня, че съм бил мошеник щото съм му издал фактура без касов бон а с ППП.

Винаги е приложен документ фактура по банка или с касов бон от фирмата доставчик.
Аз също прилагам фактура, но с начин на плащане "Пощенски паричен превод" и приключвам.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Аз също прилагам фактура, но с начин на плащане "Пощенски паричен превод" и приключвам.
Това е което приемам за реално, а не както досега писаните коментари, че не трябва фактура и т.н По този начин съм съгласен, че всичко е легално.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Никой не е писал, че трябва НЕ трябва фактура. Пишем ти, че не трябва касов бон, защото бележката от ППП го замества. А на частните лица, които не искат да им издаваш фактура (всъщност това е супер рядкост), ЕКОНТ трябва да им дадат бележка от ППП (което не винаги се случва). Другият път, вместо да пишеш редица безсмислени постове, прочети какво сме писали по темата и въобще във форума.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Ти нормален ли си за всеки превод от ЕКОНТ да им издаваш фактура? Или пък да издаваш фактури на клиентите :lol: Те просто ти превеждат парите на клиентите чрез ППП. Да, осчетоводява се, разбира се. Да, плащат се данъци, разбира се. Но ти не си длъжен да издаваш какъвто и да е документ. Документът на клиента издава ЕКОНТ - това е разписката за ППП, която замества касовата бележка.
Мисля че ясно си го написал, че не се издават фактури с пощенския запис, но всъщност това е задължително. Дори е задължително да издадеш поне какъвто и да е документ :)
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Ами, всъщност не е задължително и не се издават. Цитирал съм ти наредбата, ако не можех да го схванеш, питай някой счетоводител.

Обяснявам ти го. Аз имам електронен магазин, пращам на Гошо чорапи, Гошо ми ги плаща с ППП чрез ЕКОНТ. Преди това имам сключен договор и споразумение с ЕКОНТ. Парите получавам по банков път, не издавам никакви документи за тях. Гошо си получава разписката за ППП от Еконт. На края на месеца вадя едно извлечение на сметката ми и го давам на счетоводителя. Няма касови бележки, няма фактури.

Ако все още не ти е ясно, прочети ТАЗИ статия в сайта на ЕКОНТ.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Ами, всъщност не е задължително и не се издават. Цитирал съм ти наредбата, ако не можех да го схванеш, питай някой счетоводител.

Обяснявам ти го. Аз имам електронен магазин, пращам на Гошо чорапи, Гошо ми ги плаща с ППП чрез ЕКОНТ. Преди това имам сключен договор и споразумение с ЕКОНТ. Парите получавам по банков път, не издавам никакви документи за тях. Гошо си получава разписката за ППП от Еконт. На края на месеца вадя едно извлечение на сметката ми и го давам на счетоводителя. Няма касови бележки, няма фактури.

Ако все още не ти е ясно, прочети ТАЗИ статия в сайта на ЕКОНТ.

Тука вече си в грешка. Това, че ти не издаваш, не значи, че счетоводителя не го изписва на общо като "продажба на народа". По-интересно ще стане ако ти влезе данъчна проверка преди той да ги е изписал, а ти безгрижно да си приел плащания, пък били и по банка, без да си издал какъвто и да е документ...
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Тука вече си в грешка. Това, че ти не издаваш, не значи, че счетоводителя не го изписва на общо като "продажба на народа". По-интересно ще стане ако ти влезе данъчна проверка преди той да ги е изписал, а ти безгрижно да си приел плащания, пък били и по банка, без да си издал какъвто и да е документ...

И аз това се опитвам да докажа като данъчна измама, но уви.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Ами, всъщност не е задължително и не се издават. Цитирал съм ти наредбата, ако не можех да го схванеш, питай някой счетоводител.

Обяснявам ти го. Аз имам електронен магазин, пращам на Гошо чорапи, Гошо ми ги плаща с ППП чрез ЕКОНТ. Преди това имам сключен договор и споразумение с ЕКОНТ. Парите получавам по банков път, не издавам никакви документи за тях. Гошо си получава разписката за ППП от Еконт. На края на месеца вадя едно извлечение на сметката ми и го давам на счетоводителя. Няма касови бележки, няма фактури.

Ако все още не ти е ясно, прочети ТАЗИ статия в сайта на ЕКОНТ.

тази статия съм я чел, както и със счетоводител съм говорил. трябва поне да пуснеш фактура с пощенски запис, за да е осчетоводена стоката.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Не можеш да издадеш фактура, защото не знаеш ЕГН-то на клиента (задължително се пише ЕГН във фактурата). В същност не съм сигурен. Може би Еконт събира ЕГН-тата на клиентите и ги предава на търговеца. В такъв случай може да издадеш фактура.

Ако не си регистриран по ЗДДС може и да има изключение, което позволява да не се пише ЕГН, не съм сигурен.
 
От: От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Не можеш да издадеш фактура, защото не знаеш ЕГН-то на клиента (задължително се пише ЕГН във фактурата). В същност не съм сигурен. Може би Еконт събира ЕГН-тата на клиентите и ги предава на търговеца. В такъв случай може да издадеш фактура.

Ако не си регистриран по ЗДДС може и да има изключение, което позволява да не се пише ЕГН, не съм сигурен.

Понеже няма как да задължиш някой да си даде ЕГН, независимо дали си админ на лични данни или не, се изписва или като продажба на народа, или по име, телефон и адрес, или по име с ЕГН 9-ки. Тоест единствената причина за неиздаване на ф-ра е нежеланието, иначе ограничение или пречка няма.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

"Мисля че ясно си го написал, че не се издават фактури с пощенския запис, но всъщност това е задължително."

"както и със счетоводител съм говорил. трябва поне да пуснеш фактура с пощенски запис"


Бихте ли посочили основанието което ви задължава да издавате фактура при продажба на данъчно незадължено физическо лице. Преди да отговорите можете да се консултирате отново със счетоводител.

"И аз това се опитвам да докажа като данъчна измама, но уви."

Ми докажете го, ще ми е много интересно.


"Понеже няма как да задължиш някой да си даде ЕГН, независимо дали си админ на лични данни или не, се изписва или като продажба на народа, или по име, телефон и адрес, или по име с ЕГН 9-ки."

ЗДДС
Чл. 114. (1) Фактурата задължително съдържа:
.
.
7. име и адрес на получателя по доставката;
8. идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 на получателя, съответно номера по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс - когато получателят е нерегистрирано по този закон лице, идентификационен номер за целите на ДДС - когато получателят е регистриран в друга държава членка, друг номер за идентификация на лицето, когато такъв се изисква съгласно законодателството на държавата, където е установен получателят;

ДОПК
Чл. 84. (1) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г.) Регистрираните лица се идентифицират чрез данните по чл. 81, ал. 1, т. 2 - 4, като идентификацията на вписаните в регистър БУЛСТАТ лица се извършва чрез единен идентификационен код БУЛСТАТ, а на лицата, регистрирани по реда на Закона за търговския регистър - чрез единен идентификационен код, определен от Агенцията по вписванията. Едноличните търговци се идентифицират чрез единен граждански номер, съответно личен номер на чужденец, и чрез единен идентификационен код, определен по реда на Закона за търговския регистър.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.) Идентификацията на физически лица, които не са вписани в търговския регистър, съответно в регистър БУЛСТАТ, се извършва чрез единния граждански номер или личния номер на чужденец.
(3) Лицата, които не попадат в случаите по ал. 1 или 2, се идентифицират чрез служебен номер.

С "9-ки" се попълват дневниците в случаите, когато получателя по достовката е чуждестранно лице (физическо или юридическо), което няма регистрация по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и ЗДДС или няма ДДС номер, с който лицето е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка, а не когато не знаете ЕГН на лицето.

Както и да е, никой не е казал, че нямате право да издавате фактура на данъчно незадължено физическо лице, но те трябва да са съобразени с изискванията на чл. 114 от ЗДДС. След като ви е по-удобно и лесно ползвайте си този метод и издавайте фактура за всяка продажба, но в определени случаи не е задължително издаването на фактура.


ЗДДС
Чл. 119. (1) За доставките, за които издаването на фактура или протокол не е задължително, доставчикът - регистрирано по този закон лице, съставя отчет за извършените продажби, който съдържа обобщена информация за тези доставки за съответния данъчен период.
(2) Отчетът за извършените продажби се съставя най-късно в последния ден на данъчния период.
(3) По избор лицето може да съставя отделни отчети за извършените продажби за всеки ден от данъчния период и/или за всеки свой обект.
(4) Съдържанието на обобщената информация по ал. 1 се определя с правилника за прилагане на закона.
 
От: От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

не е задължително да се издава фактура на физическо лице, но в случая с пощенския запис е задължително, тъй като не пускаш касов бон.
има магазини, които издават фактура по подразбиране, дори не те питат за лични данни. примерно хипермаркетите. процеса им е автоматизиран и няма искам, не искам.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Абе ти нормален ли си? Какво искаш да ми кажеш, че ако имам 500 продажби чрез ППП на месец, трябва да издавам 500 фактури? :-o Ти представяш ли си примерно emag КОЛКО ФАКТУРИ на месец (според теб) трябва да издават? :shock:

Тука вече си в грешка. Това, че ти не издаваш, не значи, че счетоводителя не го изписва на общо като "продажба на народа". По-интересно ще стане ако ти влезе данъчна проверка преди той да ги е изписал, а ти безгрижно да си приел плащания, пък били и по банка, без да си издал какъвто и да е документ...

Обяснявам ти го, защото до сега на теб не съм. За всяка продажба, ЕКОНТ издава бележка за ППП, която замества касовата бележка, която ти би издал на клиента, ако му продадеш стоката по традиционния начин. Всички бележки за ППП се намират в електронен формат в профила ти и могат да бъдат представени на органите, ако ги поискат. Аз приемам плащания на базата на този документ, който според наредба 18 те освобождава от задължението да издаваш касов бон.
„(1) Всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.

Понеже няма как да задължиш някой да си даде ЕГН, независимо дали си админ на лични данни или не, се изписва или като продажба на народа, или по име, телефон и адрес, или по име с ЕГН 9-ки. Тоест единствената причина за неиздаване на ф-ра е нежеланието, иначе ограничение или пречка няма.
Не разбирам защо трябва да издаваш фактура на лицето, след като то вече е получило един абсолютно валиден документ за продажба? Цитирай текст от някой закон или наредба, който ме задължава да издавам фактура на продажба извършена с ППП.

Мнение на ЕКОНТ:

Разписката за приет Паричен Превод, която издаваме на клиента получател на пратката може да удостовери направената покупка, законно основание е Наредба № Н – 18 от 2006 г., чл.3 за „Регистриране и отчитане на направените продажби“. Съгласно нея, един от случаите в който сте освободени от задължение да издавате касова бележка е ако плащането към Вас е направено чрез Пощенски Паричен Превод. Това важи независимо дали купувачът е Физическо или Юридическо лице. Никола Николов
Ръководител на проекта „Наложен Платеж чрез Пощенски Превод“
Еконт Експрес
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

@redrum е прав + извадки от закона от @Scaramouche. Посочено е също и в сайта на Еконт.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

"но в случая с пощенския запис е задължително"

Бихте ли ми посочили коя точно разпоредба ме задължава да издавам фактура? Защото изглежда вие сте запознат със закона (защото аз мога да посоча точно обратната).

"има магазини, които издават фактура по подразбиране, дори не те питат за лични данни. примерно хипермаркетите."

Кои са тези хипермаркети които издават фактури без да ме питат, че в наше село няма такива.

Един личен съвет от мен. Когато нямате понятие от дадено нещо по-добре е да не пишете и не давате съвети, защото може да заблудите някой.

Весели празници на всички.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Драмата разиграла се тук е показателна защо нивото на онлайн търговията е толкова ниско в България. Касов бон, та касов бон... вероятно трябва да издавам на всеки решил да ми плати с банков трансфер? Какво мислиш Станис_р?
 
От: От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

"има магазини, които издават фактура по подразбиране, дори не те питат за лични данни. примерно хипермаркетите."

Кои са тези хипермаркети които издават фактури без да ме питат, че в наше село няма такива.
Скоро съм ходил в няколко големи хипермаркети - Фантастико, Практикер, ИКЕА. И на трите места винаги питат "Ще желаете ли фактура", а не ми праскат фактура по подразбиране. Ако не желая, ми пускат обикновена касова бележка. Тъй че, и на мен ще ми е много интересно, кои са тия хипермаркети.
 

Горе