Онлайн магазин - как да го направя ?

От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

1. Чилиев :wink:

2. Информацията ми е стара и има промени...

3. преди промените в закона - нямате право да приемате плащане 7 дни.
Чл. 53. Доставчикът няма право да изисква или да приема авансово плащане преди изтичане на сроковете по чл. 55.
Чл. 55. (1) Потребителят има право, без да дължи обезщетение или неустойка и без да посочва причина, да се откаже от сключения договор от разстояние в срок 7 работни дни, считано от датата на:
1. получаване на стоката от потребителя, когато са изпълнени изискванията на чл. 54 – за стоки;


4. преди промените в закона - срока в който може да се върне стоката без обяснение е 30дни
чл 55 (6) Доставчикът е длъжен да възстанови на потребителя в пълен размер заплатените от него суми не по-късно от 30 дни, считано от датата, на която потребителят е упражнил правото си на отказ от сключения договор.

5. В действащия ЗЗП - Чл. 53. ... Доставчикът няма право да приема авансово плащане, освен при изрично съгласие на потребителя за това.

6. В действащия ЗЗП - Чл. 51. (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., в сила от 08.09.2007 г.) Забранява се предлагането и продажбата чрез сключване на договори за продажба от разстояние на:
1. лекарства, хранителни добавки и хомеопатични продукти;
2. други продукти, представяни с лечебно въздействие.

7. ЗАКОН ЗА ЕЛЕКТРОННАТА ТЪРГОВИЯ

8. ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ

Съжелявам че те заблудих първоналчално, но цитирах по спомен. Дано сега всичко е ясно.
Прочети ЗЕТ и ЗЗП (от линковете по-горе), според мен нямаш проблем с търговията. Ако магазина ще е стабилен, голям и сериозен на твое място бих се посъветвал и с адвокат за да съм подкован отвсякъде и ей така, за всеки случай... въпрос на 20-50лв е.

Дано съм бил полезен :wink:
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

Евала Чилиев :) Имаш уиски от мене. Ще чета, че ми е важно, поел съм ангажимент. Ако всичко се случи, както е планирано, имаш отстъпка. :)
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

Никакъв проблем, важното е да тръгнат нещата ;)
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

Преди 3/4 години, когато си блъсках главата в стената с български онлайн магазин, се правих, че тези заканони не съществуват. Така правиха и всички останали от бранша тогава.:) Просто работиш и се надяваш да минеш между капките.

Да, имах уникална идея и супер концепция, както и приличен бюджет за реализация. но ... Финиширах с няколко хиляди лева загуби, хвърлих всякакви магазини и дивотии и се захванах с друго.


Съветвам те, ако нямаш средства да подържаш бизнеса поне година и нещо хич да не се захващаш! Трябва ти стройна организация и поне един начовек на който за малка сума да му изпиеш кръвчицата.

Ако вложиш парите и усилията, който си приготвил, в друга ниша извън България(задължително) ще имаш доста по-голям шанс за успех.
 
От: От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

Преди 3/4 години, когато си блъсках главата в стената с български онлайн магазин, се правих, че тези заканони не съществуват. Така правиха и всички останали от бранша тогава.:) Просто работиш и се надяваш да минеш между капките.

Да, имах уникална идея и супер концепция, както и приличен бюджет за реализация. но ... Финиширах с няколко хиляди лева загуби, хвърлих всякакви магазини и дивотии и се захванах с друго.


Съветвам те, ако нямаш средства да подържаш бизнеса поне година и нещо хич да не се захващаш! Трябва ти стройна организация и поне един начовек на който за малка сума да му изпиеш кръвчицата.

Ако вложиш парите и усилията, който си приготвил, в друга ниша извън България(задължително) ще имаш доста по-голям шанс за успех.

Значи нещата седят що годе по следният начин:
Мой близък човек, който живее в Лондон, има гръб, голям гръб за всеки случай, е решил да пусне онлайн магазин, като вече има подписани говори с магазини за купуване на стока, а и договори с магазини, които искат да получават от този човек стока, тук в България. Задвижил е нещата с правата за плащане чрез кредитни карти, не знам към коя банка, до колкото знам с банка се говори това.
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

За банка не знам, ама SSL сертификат се изисква със сигурност.
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

А как се получава такъв сертификат?
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

А как се получава такъв сертификат?

Ами примерно от Банксервиз. Мисля че беше около 140лв на година.
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

SSL сертификат се купува от домейн регистратора ти и е необходим за да работиш онлайн с кредитни карти.
Иначе просто никой няма да го избере като начин на плащане.
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

SSL сертификат се купува от домейн регистратора ти и е необходим за да работиш онлайн с кредитни карти.
Иначе просто никой няма да го избере като начин на плащане.
SSL може да се закупи от доста и различни места.
Целта му не е конкретно пазаруване с кредитни карти.
Целта му е да се криптира връзката между клиент-сървър с цел защита на потребителските данни.
Да, този SSL е задължителен ако ще има опция за директна покупка с кредитни карти, но също така е много удачно да се използва в регистрационната/логин страница на сайта, подновяване на парола, страници със лична информация и т.н.
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

Знам за какво се използва SSL – идеята беше, че ако ще предлагаш плащане с кредитни карти, е задължителен, понеже никой не би си сложил номера просто така.
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

Знам за какво се използва SSL – идеята беше, че ако ще предлагаш плащане с кредитни карти, е задължителен, понеже никой не би си сложил номера просто така.

To ти хубаво знаеш какво е , но 90 процента от хората които евентуално ще пазаруват си нямат и на представа и едва ли ще ги интересува.

Като цяло си е хубаво да имаш ссл-че на такива сайтове де...
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

Даже баба ми, която е на 65 години и може само да си чете пощата, ме е питала "абе какво му има на тоя сайт че полето за писане не ми е с друг цвят, пък на другите магазини е различно?". Не пазарува онлайн, но някои неща се забелязват.
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

Значи да разбирам, че този SSL сертификат е задължителен. Ще проуча как се взима такъв сертификат. Други задължения има ли, преди да се пусне един онлайн магазин в употреба?
 
Re: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

ако приемаш плащания през пеипал, мърчант акаунт като на yahoo или система за обрботване на карти kato 2co, worldpay не ти трябва твои ссл те си имат но може да сложиш за тръст иначе му трябва ако сам ще процесва картите на терминал ама тогава е по сложно със защита на данните и сам ще трябва да се бори със фрауда ....

трябва му само фирма те в лондон се регват за няколко часа със сметка че и даже и са по ддс (тука в бг си е*ало мамата от чакане за същото) след това скрипт за магазин някои да качи продукти цени и да настрои пеимънт геитуеитя/ите които се ползва и след това е като при афилиейт сайтовете :) сео и сем :)
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

coolice, благодаря ти, това ми трябваше. Значи вариантите са това, фирмата ще е БГ, така, че ще се чака за това, но не е проблем.
 
От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Доста интересно четиво, но не виждам отговор на един друг проблем, който честно казано ме интересува доста в момента - как стои въпроса с данъците. И нямам предвид само тези, които аз като евентуален собственик на магазина бих платил, а и данъците, които трябва да се начислят при продажба в чужбина. За уточнение - не става дума за "физическа" доставка до определен адрес, а по точно - мисля за магазин за софтуеър, при който клиента след заплащане на съответен лиценз за програма ще си я сваля от мен.
 
От: От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Поздравления за статията. Имам интернет книжарница на 1 година и си мисля, че една много сериозна група клиенти, пазаруващи онлайн (поне в моя сектор) са младите майки. Интересно ми е дали и други отчитат същото.
 

Горе