Онлайн магазин - как да го направя ?

От: От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Склонен съм да не се съглася с теб относно печалбата от онлайн бизнес ( магазини). Няма как да ме обедиш 7 години да работиш на загуба и все още да не си прекратил проекта. Да, добавянето на продукти + описание и снимки отнема време. Но 4-6 продажби дневно при 100-на уникални посещения е доста добро постижение. Да не говорим, че цялата информация за създаване на онлайн магазин + готова платформа с над 1000 безплатни теми са на разположение за всеки желаещ в интернет. Другото излишно е платена реклама. Има предостатъчно безплатни социални мрежи за добаване на линкове към даден сайт. 500 артикула са много. Добре е да се стратира от 40 до 100 максимум продукта, поне в началото. Забелязал съм, че многот дивотии повече пречат. Клиента бързо губи интерес и не може да обърне внимание на конкретни продукти. Служител спокойно може да няма дори и при 50-на продажби на ден, разбира се ако собственика на онлайн магазина не е тип кафеджия и по цял ден да се хвали по заведенията колко як бизнес има :). Реално разходите по стратиране на онлайн бизнес са: за фирма(350 лв) + необходимите касов апрат и подобни(300 лв), домейн+хостинг (110 лв). След това идва закупъване на стока или стандартния начин за 90% от онлайн магазините в България: безналична продажба с % отстъпка варира от 15% до 40% но пък е доста по тегаво когато се окаже, че продукта го няма наличен при доставчика.
 
От: От: Онлайн магазин - как да го направя ?

............

Да, да, така е на хартия... то за това на Гошо първите места са 10, няма се притесняваш и топ 1000 си е постижение по тоя начин.... пък и винаги си има адуордс. Много ми е любопитно какъв трафик ще си докараш със 50 продукта? 1К уникални на ден? 2К? 5К?
 
От: Онлайн магазин - как да го направя ?

За да отвориш магазин било то онлайн или офлайн, няма как да не регистрираш фирма, като препоръчителното е ЕООД или ако имаш съдружник ООД съответно. От тука тръгват и осигуровки на самоосигуряващо се лице всичките са му около 118лв (с включени банкови такси), плащат се ежемесечно. Съответно ако не си много на ТИ със счетоводството ще ти трябва и счетоводител, който ти е мин. 80лв. на месец., а ако си се регнал по ДДС под 200лв не ти мърда. Нека отново да споделя че това са ежемесечни разходки и до тук вече всеки месец имаме 318лв. задължения. Годишен финансов отчет, който май задължително счетоводител да ти го направи.....

Касов апарат е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН при онлайн магазин и без някой да ви говори ама това е банково разплащане, ще имате проблеми. Най-евтините касови апарати свързани към НАП е около 350лв. може и по-евтини да има. Водене на счетоводна книга и пр.

Преди да предприемете какъвто и да е бил опит за онлайн магазин е много важно да калкулирате добре разходите си!
Реклама
Счетоводство
Осигуровки
Заплата (все пак нали трябва да живеете или каквото изкарате ще пропивате)
Инвестиционен капитал
Върната стока (често се случва стоката си стои в офиса на фирма доставчик пича не я искал... те ти се обаждат вече 7 дена е тук да я пренасочим е хубаво ама ви като сте в забутано градче и има по една поръчка за вас на месец. "НЯМА ПРОБЛЕМ ГОСПОДИНЕ МОЖЕ ДА ОСТАНЕ ПРИ НАС ЩЕ ЗАПЛАТИТЕ ОБАЧЕ СКЛАДОВА ТАКСА НА ДЕН" и хайде връщане за твоя сметка...)
И накрая да се вземе под внимание Печалбата. Теглите чертата и гледате на + или - сте.
 
От: От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Вече може и без касов апарат. Еконт Експрес издават документ за пощенски превод със статут на касов бон. Това разбира се ако ползвате този куриер.
Счетоводител може да се намери и за 50 лева месечно.
Риска с върната стока го има и с 100000 бюджет и с 1000 лева. ( ако ползвате ЕЕ за доставчик, имат бонус система според която на броя пратки печелите левчета натрупаващи се на сметка в ЕЕ. Теи виртуални левчета могат да ви бъдат изплатени в реални или с тях да заплатите такива върнати или с безплатна доставка поръчки)
Трафика про 50 или 100 продукта и при 1000 може да е еднакъв. Стига да разбираш как да си таргетираш ключовите думи. Платената реклама в БГ е пълна мизерия и моя съвет е да се избегне при всички случай.
На 50 уникални посещения можеш да направиш и 1 и 10 продажби всичко зависи от стоките който предлагаш.

Както и да погледнеш по-добре онлайн магазин от колкто реален такъв. Дори и само за да спестиш наем за помещение от 300 до 10000 според града, улица и т.н. В България все по-популярно става онлайн пазаруването. И при добро желание този вид бизнес може да се разработи от всеки с акъл в главата.
 
Последно редактирано:
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

Колега, traffic, трябва ти касов апарат.
Друг вариант е със стокова разписка под номер от кочан, идеята е, че всяка продажба трябва да бъде отчетена.

Другото, коеот ти трябва е реклама и функции, които да привличат и задържат клиентите на сайта ти ;)
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

Аз мислех, че трябва касов апарата задължително, не знаех, че може и без него , а само с кочани-е кое е вярно може ли действително без касов апарат, само с кочани?
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

Аз мислех, че трябва касов апарата задължително, не знаех, че може и без него , а само с кочани-е кое е вярно може ли действително без касов апарат, само с кочани?

Може, но е вероятно от счетоводител до счетоводител да те посъветват различни неща ;) Винаги продажбата трябва да е отчетена - дали става чрез касов апарат или бележка (от кочан номериран и отново опсиан в касова книга разбира се) - няма значение.
 
От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Много полезна иформация, Благодаря !
 
От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Аз ползвам gombashop.com и съм изключително доволен от нея , бързо , лесно и евтино.
 
От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Две години по-късно статията си остава актуална.При мен най-тъпия въпрос който постоянно ми задават е дали наличната стока е налична:)Това ме накара да си сложа банер Наличната стока е налична!!!
 
От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Отново тема,която е безкрайно полезна за мен,а предполагам и за доста други! Благодаря :)
 
От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Ако имате възможност да държите помещение, го направете, това придава по-голяма сигурност на клиентите към вас, а и доста от тях искат да дойдат на място и да видят стоката. Просто може да го обявите като офис или склад, да не е магазин и да минавате всичките процедури по узаконяването му. Но ако сте ограничени в бюджета, започвате само онлайн, е един момент обаче е хубаво да се замислите за помещение когато се развиете достатъчно.

За рекламата - съжалявам ако ще обидя тук някой, но не рекламирайте в etarget, много неефективна платформа, не съм правил проучвания дали статистиките които излизат там са реални, но за 200 лв. които им бях платил....ефекта беше минимален.
 
От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Искам да попитам, ако примерно взимаме стоки от трима различни производителя и клиентит си поръча по един артукъл от всеки производител, как ще стане изпращането?
 
От: От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Искам да попитам, ако примерно взимаме стоки от трима различни производителя и клиентит си поръча по един артукъл от всеки производител, как ще стане изпращането?

Какво имаш предвид "ако примерно взимаме стоки от трима различни производителя", че няма да продаваш твоя стока, която ти е на склад, а ще предлагаш дропшипинг от производители?
 
От: Как стои въпроса с направата на онлайн магазин?

Колега, traffic, трябва ти касов апарат.
Друг вариант е със стокова разписка под номер от кочан, идеята е, че всяка продажба трябва да бъде отчетена.

Другото, коеот ти трябва е реклама и функции, които да привличат и задържат клиентите на сайта ти ;)

Не е задължително да имаш касов апарат, а е задължително да издаваш някакъв документ за продажбата, който зависи и от начина на плащане. Ако например плащанията ти са само с карта, или друг вид електронно разплащане и парите ти влизат по сметка, тогава документа за продажба е фактура без касов бон.
 
Re: От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Плащането с карта върви задължително с касов бон.

Хм, фактура не става ли също? Касовият бон повече се отнася за касовите апарати, които са за тези, които приемат пари на кеш / на ръка.
 
От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Фактурата е задължителна, ако клиента не е физическо лице, иначе е при поискване. А без касова бележка може при банков превод или пощенски запис. Плащането с карта изисква касова бележка, както и наложния платеж.
 
От: Онлайн магазин - как да го направя ?

Фактурата е задължителна, ако клиента не е физическо лице, иначе е при поискване. А без касова бележка може при банков превод или пощенски запис. Плащането с карта изисква касова бележка, както и наложния платеж.

Ако фактурата е платена в брой също е задължително да се прикачи към нея касов бон, а ако плащането е по банка фактура без бон.
Относно плащането с карта си прав, че е задължителен касовия бон, както и при плащане с наложен платеж (ако не се използва услугата, която Еконт предлагат (пощенски превод или нещо от сорта беше).
 

Горе