Онлайн магазин - направата на един сайт

handmadegifts

New Member
Здравейте!
За първи път публикувам тук, защото имам въпроси , свързани с направата на онлайн магазин.
Ще започна отночало.
От две години , притежавам страничка във Фейсбук и Инстаграм за направата на персонализирани подаръци. Миналата година се консултирах със счетоводител и решихме , че трябва да се осигурявам като Физическо лице, тъй като се занимавам със занаятчийство. Изплатила съм данъка.

Но искам да разширя обхвата си и освен страничките, които имам, желая да си изработя сайт.
Реших да се доверя на платформата Cloudcart,изработих сайта, но все още не е пуснат.
Та, въпросите са ми :
1. Нужно ли е да имам фирма, ако притежавам сайт в интернет пространството, или просто да продължа да си се осигурявам като ФЛ
2. Сайта ми трябва ли да има специализирани ОБЩИ УСЛОВИЯ и ЗАЩИТА НА ДАННИ, и ако да, към кого трябва да се обърна?
- Аз лично съм виждала сайтове без общи условия, но незаконно ли е ? Има ли санкции, глоби? И, ако да , как да ги избегнем?
Благодаря предварително
 
Здравейте!
За първи път публикувам тук, защото имам въпроси , свързани с направата на онлайн магазин.
Ще започна отночало.
От две години , притежавам страничка във Фейсбук и Инстаграм за направата на персонализирани подаръци. Миналата година се консултирах със счетоводител и решихме , че трябва да се осигурявам като Физическо лице, тъй като се занимавам със занаятчийство. Изплатила съм данъка.

Но искам да разширя обхвата си и освен страничките, които имам, желая да си изработя сайт.
Реших да се доверя на платформата Cloudcart,изработих сайта, но все още не е пуснат.
Та, въпросите са ми :
1. Нужно ли е да имам фирма, ако притежавам сайт в интернет пространството, или просто да продължа да си се осигурявам като ФЛ
2. Сайта ми трябва ли да има специализирани ОБЩИ УСЛОВИЯ и ЗАЩИТА НА ДАННИ, и ако да, към кого трябва да се обърна?
- Аз лично съм виждала сайтове без общи условия, но незаконно ли е ? Има ли санкции, глоби? И, ако да , как да ги избегнем?
Благодаря предварително

Привет, да за всичко, повярвай, ще ти спести много проблеми. Фирма ти трябва, също и добри условия за всичко, но не да ги копираш а да помислиш над тях.

Поздрави,
Станимир И
 
Здравей и добре си ни дошъл. Супер, че си престрашил да пишеш. И аз карам направо. :) Да, нужна ти е фирма, която да извършва търговска дейност. ЕООД най-вероятно. Тук вече всеки счетоводител ще ти направи и услугата да ти я регистрира. Не е голяма драма, за 250-300 лева, мисля, че толкова вървеше. Вече след това следва откриване на фирмена сметка и други такива задачки около пълната и завършеност да функционира.

Колкото до общите условия, не мисля, че е много незаконно, но е добра практика. Представи си, че попаднеш в някаква конфузна ситуация с даден клиент, които уж ползва сайта ти и всичко е точно, но не се е съгласил на нищо. Не си обявила какъв е срока за доставка, как трябва да се върне стоката, какво може и не може да се ползва от сайта. Общите условия са ала бала като цяло и никой е не ги чета, поне това е мнението на повечето, но е хубаво да ги имаш, защото когато ти потрябваш и нямаш е кофти. А и си е вече задължително. Не е като едно време, сега за да стигнеш до сайта, затваряш една лента с кукита и общи условия, един попъп за отстъпки и накрая твори за нюзлетър. :)

Разгледай подобни сайтове, прочети какви точки имат, виж какво са описали и направи свои, може да платиш и на някой юрист да ги ти изготви, но мисля, че и сама може да си ги направиш, а и най-добре знаеш какво представлява бизнеса ти, за да си го опишеш. ;) Тези писаници ще те освободят от много неприятности, за това си струва да ги направиш. А тези сайтове бе общи условия, не знам какви точно магазини са, и как се справят. Не звучи добре.
 
Имаш страници, имаш трафик, имаш вече изграден модел, време беше за онлайн магазин. Фирма задълже, общи условия също много задълже. Всичко се случва и е добре да си вържеш гащите още преди да ти се случи някаква тъпотия, а тя е неизбежна с времето. Чак се учудвам, че и сега не си имала такъв случай. ;)
 
Имаш страници, имаш трафик, имаш вече изграден модел, време беше за онлайн магазин. Фирма задълже, общи условия също много задълже. Всичко се случва и е добре да си вържеш гащите още преди да ти се случи някаква тъпотия, а тя е неизбежна с времето. Чак се учудвам, че и сега не си имала такъв случай. ;)
Консултирах се със счетоводител и се отчетох пред НАП, затова не съм имала. Затова сега разпитвам как седят нещата за сайтове, нужно ли е да имам фирма или пак мога да си бъда ФЛ
 
Здравей и добре си ни дошъл. Супер, че си престрашил да пишеш. И аз карам направо. :) Да, нужна ти е фирма, която да извършва търговска дейност. ЕООД най-вероятно. Тук вече всеки счетоводител ще ти направи и услугата да ти я регистрира. Не е голяма драма, за 250-300 лева, мисля, че толкова вървеше. Вече след това следва откриване на фирмена сметка и други такива задачки около пълната и завършеност да функционира.

Колкото до общите условия, не мисля, че е много незаконно, но е добра практика. Представи си, че попаднеш в някаква конфузна ситуация с даден клиент, които уж ползва сайта ти и всичко е точно, но не се е съгласил на нищо. Не си обявила какъв е срока за доставка, как трябва да се върне стоката, какво може и не може да се ползва от сайта. Общите условия са ала бала като цяло и никой е не ги чета, поне това е мнението на повечето, но е хубаво да ги имаш, защото когато ти потрябваш и нямаш е кофти. А и си е вече задължително. Не е като едно време, сега за да стигнеш до сайта, затваряш една лента с кукита и общи условия, един попъп за отстъпки и накрая твори за нюзлетър. :)

Разгледай подобни сайтове, прочети какви точки имат, виж какво са описали и направи свои, може да платиш и на някой юрист да ги ти изготви, но мисля, че и сама може да си ги направиш, а и най-добре знаеш какво представлява бизнеса ти, за да си го опишеш. ;) Тези писаници ще те освободят от много неприятности, за това си струва да ги направиш. А тези сайтове бе общи условия, не знам какви точно магазини са, и как се справят. Не звучи добре.
Благодаря! И аз така си мисля, че без общи условия, лоша работа..
 
Консултирах се със счетоводител и се отчетох пред НАП, затова не съм имала. Затова сега разпитвам как седят нещата за сайтове, нужно ли е да имам фирма или пак мога да си бъда ФЛ
Фирмата не е само поредната бумащина и уреденост на нещата, тя създава и някакво доверие в потребителя. Знае, че зад бизнеса има наистина такъв, фактури, адрес, отговорно лице. Това е естественото развитие на нещата, отваряне на фирма и опериране като нормален бизнес. Все пак ти гарантира и бъдещо развитие.
 
Консултирах се със счетоводител и се отчетох пред НАП, затова не съм имала. Затова сега разпитвам как седят нещата за сайтове, нужно ли е да имам фирма или пак мога да си бъда ФЛ

Не може като физическо лице, задължително трябва да си юридическо лице. При всяко едно положение преди каквато и да е било онлайн търговия е важно да се премине през консултации с адвокати и счетоводители с опит в тази сфера. Много важно, да намериш, добър счетоводител, защото ще ти излезе много скъпо.


Поздрави,
Станимир И
 
Преминала си през етапа на проучване. Време е да вземеш решение - по-сериозно ниво (бизнес) или продължаваш по старата схема като допълнителен доход. В случая, ако прецениш, че изкарваш добре и има накъде да се развиваш (то винаги има, но дали имаш желание да го направиш) - фирма задължително. Онлайн магазин - задължително. Общи условия - абсолютно задължително. Едни осигуровки няма да те бутнат на месец. В най-тънкия случай са 180 лв. Колкото до платформа - избягвай "наетитите готови решения клаудкарт гомбашоп и т.н. Нещо твое. Някой да ти го скалъпи. ПРепоръчвам woocommerce. Лесно се работи с нея и има страшно много материали в интернет, с които можеш да се обучиш да я използваш правилно.
 
Колегите са ти отговорили много добре по-горе.
Не рискувай като ФЛ, защото ще те потърсят и ще ти намерят доходи за години назад. Нещо са се амбицирали от НАП.
Можеш да си направиш що горе приличен сайт сам/а, на wordpress и woocommerce - в интернет има много безплатни видеа как буквално за часове да се случат нещата.
Не знам иначе колко пари върви направата на един сайт на wordpress - ако има запознати нека кажат, тъй като ако не си се занимавала с подобно нещо предполагам, че ще отнеме доста време и главоболие първия път.
Един хостинг акаунт + домейн в суперхостинг са ти около 150 лв. на година (ако си намериш някакви промо кодове може и по-малко)
Връзваш си сайта с facebook pixel и гърмят и двете.
После минаваш някакво обучение за google ads и google analytics и нещата стават още по-приятни :)
На въпроса на общите условия:
Blinky ти е дал много добър съвет. Разгледай малки сайтчета с опростен дизайн и виж как са ги направили другите (не гледай големи онлайн магазини, тъй като там най-вероятно са си наели юристи за това)
В най-общи линии трябва да имаш 4 такива страници:
"Общи условия", където да опишеш предмета на дейност, данните на фирмата, характеристики на сайта и д-р.
"Политика на поверителност" - описваш, че сайта отговаря на законите за GDPR и защитава личните данни на потребителя.
"Бисквитки" - най-общо казано, това е бутончето "съгласявам се", което ти изкача винаги когато влезнеш в някой нов сайт и го натискаш без да прочетеш текста :D, в страницата бисквитки обясняваш какво са бисквитките, какъв тип бискитвки използваш и че данните на потребителя, са защитени (бискитки са google analytics, facebook pixel и др)
"Връщане и замяна" - Това може би ще е единствената страница от 4-те, в която някой някога ще влезне :D, тук трябва да опишеш подробно "политиката на фирмата", относно приемане на рекламации.

Може би се впуснах в излишни подробности, но дано съм бил полезен и изчерпателен :D
Успех
 

Горе