Онлайн магазин - хост, система, създаване

AmKom

New Member
Здравейте на всички,
Настъпи момента да направя онлайн магазин за моя проект. Обиколих много фирми, събрах много оферти. Най-интересното е , че в този бранш неуките и неопитни клиенти могат да бъдат много лесно манипулирани и измамени за фукционалността и създаването на техния проект. Няма да излъжа ако споделя , че офертите варират между 2000-20000 лв без ДДС в зависимост от системата. Еми отказах се, не че не уважавам чуждия труд, но все пак говорим за пари. Няма как една платена тема качена на безплатна система , без филтри , без излишни плъгини да стуват толкова, и то за магазин с 50 продукта.
Това е краткото ми изживяване.
Сега тръгвам по стръмния път, сам и с помощ на хора на свободна практика.
Избирам си хост комания - бягам от обикновен споделен хост, по-скоро клоня към облак. Може да избера и чуждестранна компания
Системата избирам да е Woocomerce.
Темата е Астра

Вие какво бихме ме посъветвали да имам в предвид. Подводни камъни.

Ще се радвам да дискутираме, темата ще е полезна и всеки начинаещ ентусиаст като мен.
 
  • Haha
Реакции: Sky
Подводните камъни са, както винаги:
  • WordPress
  • Astra (индийците)
  • Суперхостинг
  • Фейсбук
  • Елементор
  • Станимир
  • Темефорест
  • Локо Транслейт
  • Уишлист плъгините
  • WP и екомерс експертите
  • Opencart
  • БГ-Мама
  • .........
  • .....
 
Търговец ли си в момента? Ако да, с какво се занимваш?
Какво смяташ да продаваш в онлайн магазина?Т
Търговец съм, предимно офлайн на едро. Стартирах един проект и ще го завърша по лесен или труден начин.
 
Подводните камъни са, както винаги:
  • WordPress
  • Astra (индийците)
  • Суперхостинг
  • Фейсбук
  • Елементор
  • Станимир
  • Темефорест
  • WP и екомерс експертите
  • Opencart
  • БГ-Мама
  • .........
  • .....
Тоест да не черпя информация от никъде, плащам без да мисля и се радвам на полученото. Евала!
 
И да платиш, и да не платиш, ще се остържеш поне в няколко от горните камъка :)
Всички минават под ножа.
 
Та да се върнем на темата. Ако можеш помогни с информация, ако не можеш, не пречи ;)
 
Та да се върнем на темата. Ако можеш помогни с информация, ако не можеш, не пречи ;)
Той човека ти помага, ама още нямаш очи да го видиш :) Иска да каже, че както и да го направиш, все ще е гърч, защото лесен вариант в тая работа няма. Докато стигнеш до истината, много сопи ще има от всички посоки.

Пусни си една тема в пазара, каквото търсиш, посочи бюджет, има способни момчета ще ти помогнат. Ако сам тръгнеш, много време ще изгубиш в откриване на топлата вода.
 
Не съм казал, че ще завършвам в СофтУни за да направя всичко сам. Допитах се до форума чисто човешки за да придобия повече представа за детайлите. Малко от малко да разбирам гледат ли ме , лъжат ли ме в очите
 
Опитвате се да отклоните съществото на темата. Което и кадърно момче да ми направи проекта според бюджет, искам хоста да е лично мой. Именно затова го вкарах и като опорна точка в началото на темата. Някакви препоръки в тази насока?
 
Сега тръгвам по стръмния път, сам и с помощ на хора на свободна практика.
Избирам си хост комания - бягам от обикновен споделен хост, по-скоро клоня към облак. Може да избера и чуждестранна компания
Системата избирам да е Woocomerce.
Темата е Астра

Вие какво бихме ме посъветвали да имам в предвид. Подводни камъни.

Ще се радвам да дискутираме, темата ще е полезна и всеки начинаещ ентусиаст като мен.
Офертите варират в тези диапазони, защото говорим за сглобки от опен сорс системи до къстам такива. Вече сам се разпростираш според бюджета си. Преценяваш каква инвестиция може да вложиш, като ще сам един жокер - онлайн магазина ти няма да е най-големия разход, имаш един маркетинг, който няма да е зле да предвидиш за месеци напред. Говорим от платени рекламки до оптимизация.

Ето какво имаш да смяташ за изготвянето му:

1. Създаване на магазина - зависи на какво и кой ще се спреш. Опен сорс системите не са никак лош вариант, имаш също така и SaaS, като за къстам отиваш над 5к лева.
2. Домейн - от 25 лв. до 70 лв. според разширението му. Регулярен разход на година.
3. Хостинг - не мисля, че ще е голям разход и тук. Регулярен разход на месец, година. Или на каквато база решиш.
4. Поддръжка или допълнителни разработки, което като сума вече зависи от това какво искаш.
5. Допълнителни материали. Това е съдържание, изображения (продуктова фотография, ако си решил да са уникални и наистина качествени - един магазин продава най-вече с това).

Като цяло е това. От тук натам идва другото - Маркетинг и развиване на канали, чрез които ще достигнеш потенциалните си клиенти.

Няма нищо сложно или трудно. Въпросът е да попаднеш на подходящите хора, които да оправдаят очакванията ти и да влезеш в бюджета, който си предвидил за това. Ще чуеш какви ли не мнения, но важното е да си направиш добро проучване, да взимаш правилните решения и резултатите няма как да са лоши. ;) Успехи от мен.
 
2 основни подхода:
  1. Оставяш на "кадърното момче" да ти избере хоста. Все пак му се поверяваш за най-важните неща, пък да не му се довериш за нещо толкова елементарно като избор на хостинг нема много смисъл.
  2. Поръчваш хостинг пакет предварително, за да знаят кой е шефа малките сополанковци!
 
Може направо нает сървър :D
Инак Woo си имат много добра тяхна си тема, има всичко необходимо. Тази Астра даже ме е страх да я гугълна.

За съвет освен всичко до тук трябва да знаеш, че без кодене няма да стане. Проблема тук е, че голяма част да не кажа амен всички дето работят по WP + Woo това не го могат и бухат плъгини на килограм. Или инак казано само с един човек няма да стане, ще ти трябват поне няколко:
- wp гуру да мине по всички плъгини и да настрои всичко, страници да създаде
- една кака да мине след гуруто и да оправи всички текстове и картинки
- някъв кодер да оправи лайната на първия и да оптимизира всичко, плюс ще е ако е в час и със сървърната част че да не търсиш и четвърти
 
Пусни си една тема в пазара, каквото търсиш, посочи бюджет, има способни момчета ще ти помогнат. Ако сам тръгнеш, много време ще изгубиш в откриване на топлата вода.
Подкрепям поста на biaro, Едно подробно и ясно формулирано задание, може да ти спести много време в чуденки, кое как да направиш, от къде да купиш и др.
Довери се на хората с опит.
Убеден съм, че ще се намери някой с подходяща взаимноизгодна оферта.
Вероятно не си попаднал на правилните хора, съдейки по първия ти пост.
Смятам, че за далеч по скромна сума от посочения в първия ти пост диапазон, може да се направи кадърен интернет магазин.
Ако, споделиш какво ти се иска в детайли, като акцентираш на желани функционалности, вярвам ще получиш добри предложения, които ще сти спестят нерви, време и неизвестности.
За теб ще остане да се фокусираш към продажбите, рекламата, маркетинга, а не в изпълнение на това, което не си правил до сега.
Успех!
 
За какво изобщо си губите времето да давате съвети не знам, бил търговец на едро а мислил сам да си прави системата защото 2 000 били грешни пари хахаххахаах . Бягай да продаваш в OLX
 
Последно редактирано:
За какво изобщо си губите времето да давате съвети не знам, бил търговец на едро а мислил сам да си прави системата защото 2 000 били грешни пари хахаххахаах . Бягай да продаващ в OLX
Хайде без да се правим на много остроумни! Иммено покрай основното ми занимание знам как се мажат филийки на клиент. Едва ли не ми намекваш, че като изкарвам пари трябва да не мисля как и за какво ги харча. Ако ти не ги уважаваш, не мога да кажа същото и за мен. Ето такива коментари като твоя ме карат да мисля,че е пълно с въздухари в тези среди. Срам за сериозните и кадърни специалисти!
 
Взимай Saas и това е (Shopify, Cloudcart, etc.). Ако нямаш поне базови познания по администрация на уеб приложение и линукс сървър, няма как да разбираш какво прави "кадърното момче" и ще е съвсем стрелба в тъмното кой ще избереш. Не говорим да си експерт, ама поне да знаеш каква е разликата между nginx, apache, какво е и защо е необходимо кеширането и т.н. Поне полуадекватен диалог да може да проведеш със съответното кадърно момче.

А тук дебнат много хиенки, които или ще те ползват за тестова среда да се учат на твой гръб или такива, които за чеп за зеле не стават, ама гледат да градят имидж на големите професионалисти.
 
Взимай Saas и това е (Shopify, Cloudcart, etc.). Ако нямаш поне базови познания по администрация на уеб приложение и линукс сървър, няма как да разбираш какво прави "кадърното момче" и ще е съвсем стрелба в тъмното кой ще избереш. Не говорим да си експерт, ама поне да знаеш каква е разликата между nginx, apache, какво е и защо е необходимо кеширането и т.н. Поне полуадекватен диалог да може да проведеш със съответното кадърно момче.

А тук дебнат много хиенки, които или ще те ползват за тестова среда да се учат на твой гръб или такива, които за чеп за зеле не стават, ама гледат да градят имидж на големите професионалисти.

Взимай Saas и това е (Shopify, Cloudcart, etc.). Ако нямаш поне базови познания по администрация на уеб приложение и линукс сървър, няма как да разбираш какво прави "кадърното момче" и ще е съвсем стрелба в тъмното кой ще избереш. Не говорим да си експерт, ама поне да знаеш каква е разликата между nginx, apache, какво е и защо е необходимо кеширането и т.н. Поне полуадекватен диалог да може да проведеш със съответното кадърно момче.

А тук дебнат много хиенки, които или ще те ползват за тестова среда да се учат на твой гръб или такива, които за чеп за зеле не стават, ама гледат да градят имидж на големите професионалисти.
Точно казано за хиените. Хубаво нещо е интуицията. Усещам ги веднага.
Благодаря ти за адекватния коментар, както и на Blinky.
 
По-добре започни със Saas, така ще ти е най-евтино, а и ще се сблъскаш бързо, бързо с проблемите на платфромите за онкайн търговия.
Относно кадърността, за това има портфолиа и препоръки. Разглеждаш офертите, говориш с разработчиците и намираш правилния човек/фирма.
Относно WP и Woo щракни едно търсене и ще видиш, че 1/3 от темите са Търся "ВП програмист", "Защо ми забива сайта", и т.н.
 
Последно редактирано:
Точно казано за хиените. Хубаво нещо е интуицията. Усещам ги веднага.
Благодаря ти за адекватния коментар, както и на Blinky.

Усещал хиените, знаел как да маже "филийки на клиент", ясен си ми отвсякъде :D

@stuklen е прав, по добре почни с Saas, май ще е по добре за теб ;)
 

Горе