Опазване на околната среда

Най големия замърсител в глобален мащаб е индустрията, а не баба Пена, която си е запалила печката на дърва.
После идват кофти родители, които отглеждат кофти деца, израствайки с кофти възпитание и се получава кръговрат на простотията.

Ооо за това да се глобява човек в БГ за хвърлен боклук ще си има да чакамеее... То тук за убийство може да ти се размине...
Може - може, как да не може. За не носене на маски се научиха да глобяват за 2 дена, нали ? Значи и за боклуци може, проблема е, че управниците са утайки и никой няма интерес в България да има ред, защото някои може да ги линчуват в парламента !

Това са явно пропуснати първите 7 години не знам как да си го обясня. Аз примерно как си хвърлям боклука в коша, даже не знам защо и как го правя, просто си го правя. Явно е изначална липса на навици.
Браво на теб но също така, браво и на хората, които са те възпитали ! Вижда се, че това работи и дава добри резултати. Аз също съм възпитан по подобен начин и харесвам такива хора, като се опитвам да го предавам нататък!
 
  • Like
Реакции: Vbb
Не знам защо е толкова евтино да имаш кола в България. Колата трябва да е лукс, да се вдигнат данъците и застраховките на колите. С парите да се финансира обществения транспорт (в големите градове и малките населени места) и почистващите компании (какъв е смисъла да си изхвърлям боклука в коша, който е препълнен от 2 месеца).
Две кратки истории:
2017-та работех в Англия, една сутрин закъснявам за работа и бързам и пуша, още неизпушил я цигарата падна, но аз направих още няколко крачки преди да успея да спра, обърнах се, но не я видях. Викам няма време да я търся, след 10 метра някакъв пакистанец с камера на гърдите ми препречи пътя, поиска ми документ за самоличност и ми написа глоба за 300 паунда или повече бяха, но ако платя в 14 дневен срок намаля 180 паунда (които си бяха 2 надника). Един друг го бяха глобили 80 паунда за плюнка, има си такива служители, нещо като общинска охрана ходят с камери на гърдите и глобяват. Та извода е - по-добре да го бях изял тоя фас, вместо да работя 2 дена за него. Впрочем платих и от срам не можах да кажа на никого, дори жената не знае.
История 2:
Разказа ми го една пенсионирана учителка от Пловдив- отишли на море с дядото и в хотела се запознали с двойка роми от Пловдивско, които заминали преди 2 години за Германия и за пръв път се връщат и директно на морето да разтоварват и да изхарчат някое друго евро. Та учителката разказа следното - циганчето другарувало с няколко други местни момчета, заедно влезнали в някакъв магазин. Излизайки, всички деца разопаковали кой вафла, кой сладолед и изхвърлили хартийките пред съшия магазин, само циганчето се огледало и си направило труда да изхвърли боклука си в коша който бил на 30-тина метра. на другите деца това нещо не им направило впечатление, нито на родителите им, а само на бившата учителка. Извода на учителката - тези дето не можахме да интегрираме за 100 години, на германците им трябват само 2.

Според мен процеса със създаване на общество, което да го е грижа за природата е много дълъг. Трябва да се почне веднага, защото сме доста назад в това отношение и като общество и като държавен апарат.
Също така корупцията в България е много подходяща, чуждестранните предприятия отварят фабрики, създават работни места, но замърсяват природата, защото един пречистващ филтър струва 300 хиляди евро, а ако даде 5-10 бона на местния началник, никой не ги безпокои.
На мои познати в чужбина много пъти са им правили забележка обикновени граждани да си изхвърлят отпадъците разделно или където трябва, защото там има общество, ако се наложи и на полиция ще се обадят за да предпазят междублоковото пространство или парка си. Вие бихте ли се обадили на 112 ако някой чопли семки в парка, ето за това говоря.

Давам право и на Блинки, че сякаш държавата има изгода да ни държи затънали в боклук, това е наистина подтискащо. А, ако се задейства държавният апарат има начини, даже няма нужда да откриваме топлата вода, единствено трябва да вземем пример от някоя скандинавска или малко по развита страна, защото те вече имат работещ модел.
 
Кортес, другарю, разбирам идеята ти но не си съвсем прав.

Не знам защо е толкова евтино да имаш кола в България.
Ако е евтино щяха ли да ходят хората позападна Европа да си купуват коли?

Колата трябва да е лукс, да се вдигнат данъците и застраховките на колите. С парите да се финансира обществения транспорт (в големите градове и малките населени места) и почистващите компании (какъв е смисъла да си изхвърлям боклука в коша, който е препълнен от 2 месеца).
Ако караш кола, сигурно знаеш, че застрахователните фирми са частни. В тоя ред на мисли и 5000лв да ти е застраховката, все тая за обществения транспорт или инфраструктурата. Отделно от-до малките населени места, транспорта е пак частен или държавен на общинско ниво. Аз съм сигурен, че не разбираш как работят нещата и финансирането и разпределянето на държавни пари. За държавния транспорт, трябва промяната да стане от министъра до бай Пешо шофьора, който краде нафта и не дава билетчета.

2017-та работех в Англия, една сутрин закъснявам за работа и бързам и пуша,
Цигарите са скъпо и не здравословно хоби. Най вероятно си купил цигарите от магазина за 10 паунда кутията

още неизпушил я цигарата падна, но аз направих още няколко крачки преди да успея да спра, обърнах се, но не я видях. Викам няма време да я търся, след 10 метра някакъв пакистанец с камера на гърдите ми препречи пътя, поиска ми документ за самоличност и ми написа глоба за 300 паунда или повече бяха, но ако платя в 14 дневен срок намаля 180 паунда (които си бяха 2 надника).
Ти не си видял къде е а оня след 10 метра знае с точност, айде бе ? Отделно те работят за общината и може и да не им дадеш лична карта, не са полицаи. Камерата, която я носят е ако го набиеш случайно.

Разбирам това, което казваш и също така разбирам, че нещата изброени от теб могат да започнат промяна от държавно ниво с ограничаване на корупцията, което няма нищо общо с това, "колко е евтино да имаш кола" . Също така възпитанието на децата и това да не си хвърлят боклуците на земята е за това, че нямало сурови глоби. Я кажи, непълнолетните подлежат ли на глоба ?
Аз си хвърлям боклуците в коша, не защото ще ме глобят !
 
Ако е евтино щяха ли да ходят хората позападна Европа да си купуват коли?
Поогледай паркинга си и преброй колко от колите минават 3-4К лева. После се огледай в някое задръстване колко коли са с по 1 човек в тях. Лесно може да се прецени, че тук явно може си се позволи. Колата за мен лично е средство за изпълнение на много специфична и наистина целева работа. Не да отида на кафе в съседния квартал, като метрото ми е на 10 мин. пеша, или да запаля колата, за да бъда отида да си купя на 200 метра 1 хляб. Има и такива. Или защото му е много голямо мъжеството, всеки месец разходите му за гориво е 1/4 от заплатата, ама той на градски няма да се качи, защото не е в стила му.

@Kortes , това е една от язвите на тези общества - взаимното портене. Чувал съм за такива примери, глоба, за това, че тревата ти е малко над разрешеното, пак изпортено от съсед. Отвратително чувство да живееш с такива хора, които явно много държат на правилата. Достатъчно е да се глобява от поставените органи, не са ни нужни лошите навици на другите нации. ;)

Давам право и на Блинки, че сякаш държавата има изгода да ни държи затънали в боклук, това е наистина подтискащо. А, ако се задейства държавният апарат има начини, даже няма нужда да откриваме топлата вода, единствено трябва да вземем пример от някоя скандинавска или малко по развита страна, защото те вече имат работещ модел.
Ама разбира се, че има. Виж ги колко организирани са с тия триноги. Почти не можеш да видиш, в кой кучи гъз на пътя са ги сложили, само и само да те щракнат с тези 10-15 км. над позволеното, нищо, че липсват на места, където постоянно има ПТП-та. ТОЛ системата вече ни е изцяло с камери. Всичко е внедряване на модел от вън, не се иска повече от 2 мозъчни клетки за това. Но не искат, и явно имат цел за това. Разбираш ли, човек цял ден се влачи с мизерия, вижда смачкани хора по улиците, прибираш се, там те чакат новини за корупция, скапани политици, убийства, повишаване на цените, и психиката ти в един момент започва да трепти на тази честота. Вече си почти смачкан и нямаш желание за каквото и да е, камо ли за протести и някакви инициативи против всичко това. Единствената ти мисъл е да станеш сутрин и пак да водиш процеса по оцеляване. Така го искат, така им се получава. Щастливите хора са много по-трудно контролирани, и имат опции, смачканите и нещастни - не. Това за кочината, която нарочно я поддържат.
 
Кортес, другарю, разбирам идеята ти но не си съвсем прав.


Ако е евтино щяха ли да ходят хората позападна Европа да си купуват коли?


Ако караш кола, сигурно знаеш, че застрахователните фирми са частни. В тоя ред на мисли и 5000лв да ти е застраховката, все тая за обществения транспорт или инфраструктурата. Отделно от-до малките населени места, транспорта е пак частен или държавен на общинско ниво. Аз съм сигурен, че не разбираш как работят нещата и финансирането и разпределянето на държавни пари. За държавния транспорт, трябва промяната да стане от министъра до бай Пешо шофьора, който краде нафта и не дава билетчета.


Цигарите са скъпо и не здравословно хоби. Най вероятно си купил цигарите от магазина за 10 паунда кутията


Ти не си видял къде е а оня след 10 метра знае с точност, айде бе ? Отделно те работят за общината и може и да не им дадеш лична карта, не са полицаи. Камерата, която я носят е ако го набиеш случайно.

Разбирам това, което казваш и също така разбирам, че нещата изброени от теб могат да започнат промяна от държавно ниво с ограничаване на корупцията, което няма нищо общо с това, "колко е евтино да имаш кола" . Също така възпитанието на децата и това да не си хвърлят боклуците на земята е за това, че нямало сурови глоби. Я кажи, непълнолетните подлежат ли на глоба ?
Аз си хвърлям боклуците в коша, не защото ще ме глобят !
Приятелю, не знам как да не ти чупя хатъра. Но няма къде да си купиш автомобил за 400-500 евро с всичко плтено, от застраховка до винетка.
И да непълнолетните, могат да бъдат глобени чрез родителите, които си затварят очите за пакостите на децата, просто е трябвало да ги възпитават преди това, защото е простимо преди 7 годишна възраст, но ти ако си възпиташ детето преди 7 да ползва кош, то като мен и колегите тук, ще го ползва до живот. Ако не изпусне фас където не трябва разбира се.
Впрочем, държавата има повече власт отколкото предполагаш.
 
И двамата сте големи сладури, как се намерихте ? ;):p

Впрочем, държавата има повече власт отколкото предполагаш.
Аз знам каква власт има държавата, но как се ползва и в какви интереси е друг въпрос!

е да отида на кафе в съседния квартал
Ходенето по кафета е за малоумници ! Това е абсолютно безсмислено занимание, освен ако не искаш да проведеш някаква среща в движение .
Аз не разбирам хората дремещи и губещи време по кафенета и пушещи цигари!
Ако толкова ти се пие кафе и нямаш възможност да си го направиш в къщи, то има вендинг машини, през 20 метра във всеки един град и кафето е 50-60 ст.
Явно тука имаме различия във възрастовата граница и за разбирането на света.
 
Ходенето по кафета е за малоумници ! Това е абсолютно безсмислено занимание, освен ако не искаш да проведеш някаква среща в движение .
Аз не разбирам хората дремещи и губещи време по кафенета и пушещи цигари!
Ако толкова ти се пие кафе и нямаш възможност да си го направиш в къщи, то има вендинг машини, през 20 метра във всеки един град и кафето е 50-60 ст.
Явно тука имаме различия във възрастовата граница и за разбирането на света.
Ходенето на кафе е социално събитие. Ако си антисоциален, ще е глупост. Но ако имаш доста познати, с които искаш спокойно да се видиш навън, извън дома си. Иначе винаги може да седнеш в хола, да си вдигнеш краката и да поканиш някой, но голям чар има между четири бетонни стени да пиеш каже, или на терасата си гледайки простира на отсрещния блок. В къща нещата са малко по-различни, имаш веранда, двор, но в големия град нямаш тази възможност. Не ги разбирам домашарите, но всеки с навиците си.
 
Ходенето на кафе е социално събитие
Интересно, това е добра тема за размисъл.

Мислиш ли, че живота в големите градове и по специално в блоковете, кара хората да са с една идея по-малко социални и не толкова щастливи ?
 
Едно е да искаш чиста природа друго е ESG

ESG - си е нео-марксизъм.

Шри Ланка - преди да фалира лятото успя да постигне почти перфектен ESG реитинг.


 
Интересно, това е добра тема за размисъл.

Мислиш ли, че живота в големите градове и по специално в блоковете, кара хората да са с една идея по-малко социални и не толкова щастливи ?
Интересна е, защото е масова практика. Ако видиш, не знам от къде си, какво се случва петък и събота вечер по заведенията, ще разбереш, че дори някои хора живеят за този социален момент, в който искат просто да отидат някъде да изпият по нещо и да разтоварят. Това е напълно нормално явление.
 
Едно е да искаш чиста природа друго е ESG

ESG - си е нео-марксизъм.

Шри Ланка - преди да фалира лятото успя да постигне почти перфектен ESG реитинг.


А като Европа го въведе и САЩ ?
Ще има затруднение я икономиките и бизнеса. Просто според тях си струва да се плати, за да се опази природата
 

Горе