Опазване на околната среда

OSH

Well-Known Member
Отново форумът ще изгърми, ще излезе грешка като на chat.openai.
Според вас наистина ли има нужда от опазване на околната среда ? Защо ? Как ?
Защото пречи на хората или заради природата ? До къде трябва да стигнем ?
Да не си хвърляме отпадъците или да не ползваме ток.
Трябва ли да има закони и глоби ?
Ако може повече с достоверни източници и статистика.
 
Да, трябва да има, разбира се. Трябва да има солидни глоби и задължително трябва да организират за обществен труд хора за да чистят. Не мога да разбера защо не го правят. С толкова хрантутници нарушили закона ще получим една много чиста държава за няколко месеца. Но явно нарушава правата им, според Европа. В САЩ май си чукат камъните и си чистят. В Япония, която ми идва като пример, и винаги май ще е пример за някой полезни навици, хората си ходят с пепелник. Адски много се пуши там, повече от тук, но там си е чисто и няма този манталитет да си метнеш фаса през прозореца, за да не си пълниш пепелника на 20 годишния кенеф, който караш.

Какви източници са нужни в темата?
 
  • Like
Реакции: OSH
Да, трябва да има, разбира се. Трябва да има солидни глоби и задължително трябва да организират за обществен труд хора за да чистят. Не мога да разбера защо не го правят. С толкова хрантутници нарушили закона ще получим една много чиста държава за няколко месеца. Но явно нарушава правата им, според Европа. В САЩ май си чукат камъните и си чистят. В Япония, която ми идва като пример, и винаги май ще е пример за някой полезни навици, хората си ходят с пепелник. Адски много се пуши там, повече от тук, но там си е чисто и няма този манталитет да си метнеш фаса през прозореца, за да не си пълниш пепелника на 20 годишния кенеф, който караш.

Какви източници са нужни в темата?
Ако говорим за глобално затопляне например. Дали го има и т.н.
А трябва ли да ограничим всички източници, които замърсяват и да ползваме за ток само слънчеви панели например.
Трябва ли да се къпем по-бързо и да не пилеем вода ?
Трябва ли всички фирми да имат отчети ESG и да имат глоби?
Трябва ли физическите лица да имат такива ?
Трябва ли да ползваме колело или да вървим пеш?
В училище да се учат такива предмети
 
Последно редактирано:
Има го. Може и да се драматизира малко повече около него, но съществува.
Трябва със сигурност да живеем по екологично, защото още не сме дорасли да обитаваме други планети, което на практика не ни отваря други опции.
Трябва да живеем според нуждите си и да имаме определено по-икономично мислене, както и да успеем да съумеем да преработваме използваните ресурси за повторна употреба. Като цяло рециклирането е едно от тези преизползвания.
То сега е повече от модерно да твърдиш, че си еко, гриин, икономичен. Мисля, че тези, които имат възможността да го правят, си го прилагат, а другите, в който е по-трудно, то поне е редно някакви опити да се направят.
Трябва да ползваме колело и съм супер за. Да, ако водиш деца насам натам, не, но ако си сам и нямаш ангажименти с други хора, защо не. Направо ми става едно тъпо като видя сам човек в кола, и до него друг такъв, двамата с още 50 като тях, чакащи в задръстване. И като гледам млади хора с кореми и дупета, не пеш, а трябва да тича до там, на където е тръгнал и после обратно, без да спира.
Да, задължително трябва да се учат подобни предмети. И си имат Околна среда, в който предмет може се застъпят темите за екология и всички мерки, които човечеството е открило и прилага. Най-малкото е да се даде начално възпитание за опазване на околната среда. Няма да е зле.
 
  • Like
Реакции: OSH
Опазването на околната среда се случва и трябва да се случва в две основни направления - налагане на правила и солени глоби за неспазването им, и да пращат всички боклуци да чистят и ринат това, което вече е засрано здраво от всички, мислещи, че кочината която правят на 2км от дома си не ги засяга. Админчето добре го повдигна въпроса, какво точно се прави в тези затвори, за да изкупят дълга си към обществото? Освен, че си мацат татуси, блъскат в двора, харчат парите на данъкоплатеца и чат пат пада секс? Не ли ги изкарват някъде да ринат, да са идея по-полезни от кърлеж, залепен за задника на крава.
 
А бизнеса ?
Трябва ли да има ESG отчети. Да си отчитат въглеродния отпечатък
Всяка компания да има служители отговарящи за това - мениджъри и т.н
 
Чак пък отделен човек. Нужно е просто всеки да има някаква култура. Голямото замърсяване, според мен, идва от безотговорното харчене на ресурс, който преспокойно може да се оптимизира. Това безцелно возене по един в кола направо ми е пълна мъгла защо се случва, особено в градове, които няма как да дишат свободно, поради слабото им залесяване и старите превозни средства, които карат гражданите на този град. Второ място, и то сериозно, се дължи на отпадъците, които не знам защо така ни заляха в един момент. Решението тук е още по-лесно - глоби и доброволно организирани групи, дори и такива, които не са, за да се чисти регулярно. В един момент боклуците няма да са сериозен проблем, като му плеснеш на някой с изхвърлен фас - 500 лв. глоба, а в същото време организираш групи за почистване. Но защо да се прави, мизерията и мръсотията подтиска хората, и това е желания ефект. Това е една обща диагноза. Излизаш навън, оглеждаш се и лесно правиш извадка с какви хора съжителства човек. И обикновено ти става едно криво.

Отделно общините ги няма никакви в това отношение. Подписаните договори със сметосъбирателните дружества са на ниво - събиране на боклука, което от време на време проспиват, защото сме виждали много претъпкани кофи, изливащи се на улицата, пръскане на улиците 2-3 пъти в годината, освен ако няма някакви избори - това може да са повече, и събиране на листа, насипаните през зимата пясък, сол, пепел, сгурия. Всичко отгоре забрави. И нормално, каквото си подписал, нищо, че града ти изглежда като кочина, прави се всичко на минимума, за сметка на данъка, който никога не е на минимума. Ако данъците отговаряха на предлаганите услуги, тези общини щяха да фалират още в първия месец от влизането на това условия.

Отделно се задава още един сериозен проблем, на който общините отново не намират решение. Или не искат, защото вече е измислено. И това е паркоместата, които вече са в градинките и зелените площи. Да, имат някакво решение за глоба, ако си върху зелена площ, но тук пропускат момента, че това се случва и вечер, не само от 9:00 до 17:00. Сините и зелените зони до някъде уж са решение, но не съм сигурен, че има квартал вече, който да не излезеш през терасата и не видиш кола на тротоар или бодната в градинка. Проблемът ще се задълбочи още повече, като фактор за това е продължаващото застрояване. Не се мисли за никакви гаражи-сгради, или дори подземни паркинги.
 
Последно редактирано:
Чак пък отделен човек. Нужно е просто всеки да има някаква култура. Голямото замърсяване, според мен, идва от безотговорното харчене на ресурс, който преспокойно може да се оптимизира. Това безцелно возене по един в кола направо ми е пълна мъгла защо се случва, особено в градове, които няма как да дишат свободно, поради слабото им залесяване и старите превозни средства, които карат гражданите на този град. Второ място, и то сериозно, се дължи на отпадъците, които не знам защо така ни заляха в един момент. Решението тук е още по-лесно - глоби и доброволно организирани групи, дори и такива, които не са, за да се чисти регулярно. В един момент боклуците няма да са сериозен проблем, като му плеснеш на някой с изхвърлен фас - 500 лв. глоба, а в същото време организираш групи за почистване. Но защо да се прави, мизерията и мръсотията подтиска хората, и това е желания ефект. Това е една обща диагноза. Излизаш навън, оглеждаш се и лесно правиш извадка с какви хора съжителства човек. И обикновено ти става едно криво.

Отделно общините ги няма никакви в това отношение. Подписаните договори със сметосъбирателните дружества са на ниво - събиране на боклука, което от време на време проспиват, защото сме виждали много претъпкани кофи, изливащи се на улицата, пръскане на улиците 2-3 пъти в годината, освен ако няма някакви избори - това може да са повече, и събиране на листа, насипаните през зимата пясък, сол, пепел, сгурия. Всичко отгоре забрави. И нормално, каквото си подписал, нищо, че града ти изглежда като кочина, прави се всичко на минимума, за сметка на данъка, който никога не е на минимума. Ако данъците отговаряха на предлаганите услуги, тези общини щяха да фалират още в първия месец от влизането на това условия.
В другите държави имат такива мениджъри.
Отговарят как да си вдигнат ESG стандарта за компанията с цел привличане на инвестиции или подобни неща.
Ако в Европа има стандарт и тук може да трябват в големите компании. Например да не се ползват еднократна употреба, да се рециклира, отопление, сметки за ток, всичко това ще дава отражение може би. Тоя човек ще следи всякакви такива неща
 
В другите държави имат такива мениджъри.
Отговарят как да си вдигнат ESG стандарта.
Ние още си хвърляме фасовете през прозореца на колата. Според мен тези мениджъри за сега са далеч от нашето възприятие. По-скоро в големите международни компании може да има такива, но ще удрят на камък, защото ще се борят с вятърни мелници тук. Средата трябва да го позволява. Те могат в много малък % да бъдат отговорни за своето, но за жалост общата картинка няма да се промени сериозно.
 
  • Like
Реакции: OSH
Ние още си хвърляме фасовете през прозореца на колата. Според мен тези мениджъри за сега са далеч от нашето възприятие. По-скоро в големите международни компании може да има такива, но ще удрят на камък, защото ще се борят с вятърни мелници тук. Средата трябва да го позволява. Те могат в много малък % да бъдат отговорни за своето, но за жалост общата картинка няма да се промени сериозно.
А ако се въведе закон от ЕС
 
Да, трябва да има опазване на околната среда, защото пречи и на хората и на природата. Хората са част от природата и те няма как да съществуват отделно от нея. Ето ТУК може да видиш как рано или късно всичко се връща по един или друг начин до хората. Всеки може да направи нещо малко. Промени в ежедневието си, които като цяло да доведат до огромна разлика. Истината, обаче е че бизнесите също са големи замърсители и те също трябва да преобразуват производствата си, без това няма как. За момента просто се правим, че не виждаме какъв е проблема. В Европа сме много еко, обаче всичко което ползваме е произведено в държави като Китай и Индия и то изобщо не е екологично. Общо взето си затваряме очите, защото мръсотията не е тук при нас. Нито сме ок, да се откажем от удобствата си, нито пък искаме да ни е мръсно тук. Просто други ни произвеждат боклуците, които потребяваме.

За мен е важно всеки човек да направи някакво усилие, някаква стъпка в правилната посока и ето тук например има основни идеи откъде може да се започне: https://ecokompas.com/kak-da-budem-eco-friendly-v-ejednevieto-si
 
А ако се въведе закон от ЕС
Да, ще ми се. Имаме някакви уж глоби, ама нищо не се случва. Нито един около мен не ми е разправял за случа с глобен човек за изхвърлен на улицата боклук, а не е като да не виждам постоянно нови и нови боклуци да се търкалят в локалните градинки. Едно обаче ми прави впечатления, парковете сякаш са по-чисти, но явно там си има екипи за почистване, нищо обаче не съм чувал за другите места.
 
Ооо за това да се глобява човек в БГ за хвърлен боклук ще си има да чакамеее... То тук за убийство може да ти се размине...
 
Ооо за това да се глобява човек в БГ за хвърлен боклук ще си има да чакамеее... То тук за убийство може да ти се размине...
И това е така. Далеч сме още от идеята да има глоби за изхвърлен боклук. В началото ще трябва да се правят с полицай, иначе ще има големи драми и побоища. Щото прасето намира за нормално да си изхвърли боклука на улицата. Ходи го убеди, че не е правилно.
 
И това е така. Далеч сме още от идеята да има глоби за изхвърлен боклук. В началото ще трябва да се правят с полицай, иначе ще има големи драми и побоища. Щото прасето намира за нормално да си изхвърли боклука на улицата. Ходи го убеди, че не е правилно.
Това са явно пропуснати първите 7 години не знам как да си го обясня. Аз примерно как си хвърлям боклука в коша, даже не знам защо и как го правя, просто си го правя. Явно е изначална липса на навици.
 
А трябва ли за бизнеса да има ЕС регулации ? Тоест повече разходи за бизнеса и да се прехвърлят към обикновените хора ?
Какви трябва са бъдат според вас ?
Понеже ESG е доста широко. До сега се говори само за въглероден отпечатък
Например колко ток употребява фирмата, какви материали използва, колко вода хаби, какъв продукт произвежда и тн
 
За мен трябва просто да се промени до някаква степен съзнанието на хората и те да променят някакви неща в ежедневието си. Това ще окаже ефект, бизнеса винаги може да извърти нещата. Ей сега много е екологично да ползваме соларни панели, много по-добре уж от мръсния петрол, гаднага газ или вредния АЕЦ. Е да, обаче никой не се сеща, че батериите за тия соларни панели не се рециклират и години наред ще замърсяват природата, буквално ще се заринем с тях. Просто това е новото модерно. Затова мисля, че няма да стане само с регулации, а по-скоро хората трябва да променят мисленето си.
 
Това са явно пропуснати първите 7 години не знам как да си го обясня. Аз примерно как си хвърлям боклука в коша, даже не знам защо и как го правя, просто си го правя. Явно е изначална липса на навици.
И аз не си го обяснявам въобще. На мой познат му стана странно, че си държа фаса 3 пресечки, докато намеря кош, за да го изхвърля. Всичко идва от възпитанието и това колко един човек е отговорен за това да поддържа средата си и тази на околните чиста. Всичко друго ще си дойде на мястото, ако това перо е както трябва. И тъй като ние явно не сме доста осъзнати в това отношение, е редно някой (органите) да ни превъзпитат с глоби, друг начин за момента не виждам.
 
  • Like
Реакции: OSH
Отделно се задава още един сериозен проблем, на който общините отново не намират решение. Или не искат, защото вече е измислено. И това е паркоместата, които вече са в градинките и зелените площи. Да, имат някакво решение за глоба, ако си върху зелена площ, но тук пропускат момента, че това се случва и вечер, не само от 9:00 до 17:00. Сините и зелените зони до някъде уж са решение, но не съм сигурен, че има квартал вече, който да не излезеш през терасата и не видиш кола на тротоар или бодната в градинка. Проблемът ще се задълбочи още повече, като фактор за това е продължаващото застрояване. Не се мисли за никакви гаражи-сгради, или дори подземни паркинги.
328695155_1906818069700794_2307512765203683391_n.jpg

Те почнаха да се бия вече за места, само "истинските граждани" слагат гуми и щайги, за да се ги запазят. :D
А да не говорим за глупаците с тези бетонни клетки, които толкова години имаха "собствени" гаражи. Селенията и тарикатщината тук са в пика си, а ние ще си гоним за екология. :D
 

Горе