Отваряне на Онлайн Магазин?

manqga

Member
Решил съм да отворя онлайн магазин и се чудя как да разпределя бюджета си.
Какъв процент да отделя за СЕО,какъв за реклама в фб и т.н
Бих се радвал ако спеделите мненията си и изобщо има ли хляб в онлайн търговията.
Извинявам се ако има такава тема вече...
 
Последно редактирано:
От: Отваряне на Онлайн Магазин?

Няма хляб :( само пари
 
От: Отваряне на Онлайн Магазин?

"Хляб" има във всичко, стига да знаеш рецептата! Онлайн търговията има конкретни показатели, които сочат добро бъдеще в следващите години и доста висок ръст на пазаруващите по този начин (включително и в България). По-високите обороти, обаче не означават непременно, че печалбите се полагат по равно на всички! По-добрата "рецепта" е по-голям шанс за успех, а въпросът който задаваш за разпределяне на разходите е част от нея. Дяловете, които трябва да заделиш по едно или друго направление са различни и зависят от вида на дейността и текущите нужди. Процентите може да варират, но общото тук са приоритетите. Желателно е да си систематизираш дейностите (още по-добре и в бизнес план) и заделяш по-голям процент за по-високите приоритети и по-малък за ниските. Ако процентите минат 100 (често срещано при стартиращ бизнес), преразпределяш докато не намериш оптималния вариант. Конкретен пример може да се направи, ако се знаят повече подробности (стоки ли, ще предлагаш или услуги, каква част от процесите, ще управляваш сам и т.н.). Моят съвет е: три пъти мери - един път режи! Успех! :)
 
Решил съм да отворя онлайн магазин и се чудя как да разпределя бюджета си.
Какъв процент да отделя за СЕО,какъв за реклама в фб и т.н
Бих се радвал ако спеделите мненията си и изобщо има ли хляб в онлайн търговията.
Извинявам се ако има такава тема вече...

Има, има, но зависи и какво ще подхванеш и какво точно си наумил. Това си е като другите проекти - ако е добър, ще се получи, ако е нещо евиридж или нищо особено - ще се провали. ;)

Нещо по-конкретно? Имам познати, които продават в САЩ и такива, които продават тук. Има хляб. Но моят съвет от наблюдаването е - давай за навън. Повече конкуренция, но повече пазар. ;) Има много подобни тема, но не е лошо да има и още, които да казват, че става дума за сериозна крачка и бизнес. ;)
 
От: Отваряне на Онлайн Магазин?

Решил съм да отворя онлайн магазин и се чудя как да разпределя бюджета си.
Какъв процент да отделя за СЕО,какъв за реклама в фб и т.н
Бих се радвал ако спеделите мненията си и изобщо има ли хляб в онлайн търговията.
Извинявам се ако има такава тема вече...

Всеки сам определя как да разпредели бюджета с който разполага. От собствен опит мога да ти препоръчам като първа стъпка реклама в Google, тя дава най-бързи резултати, а ако прочетеш малко за настройките, тази реклама ще ти бъде и с най-ниски разходи. СЕО е препоръчително в дългосрочна перспектива, по този начин електронният ти магазин ще бъде откриваем 24/7. Не споменаваш нищо за продуктите, които предлагаш. Понякога Фейсбук е по-подходящ избор за реклама на дрехи, обувки и т.н. Пожелавам ти успех в бизнеса и само тестването ще покаже кой е най-оптималният вариант в твоя случай.
 
От: Re: Отваряне на Онлайн Магазин?

Има, има, но зависи и какво ще подхванеш и какво точно си наумил. Това си е като другите проекти - ако е добър, ще се получи, ако е нещо евиридж или нищо особено - ще се провали. ;)

Нещо по-конкретно? Имам познати, които продават в САЩ и такива, които продават тук. Има хляб. Но моят съвет от наблюдаването е - давай за навън. Повече конкуренция, но повече пазар. ;) Има много подобни тема, но не е лошо да има и още, които да казват, че става дума за сериозна крачка и бизнес. ;)
Аз да се наложа на нашия пазар пък после ще мислим за навънка :)
Магазина ще е за дрехи.
Всъщност става дума за собствена марка.
 
От: Отваряне на Онлайн Магазин?

Според мен, вече дойде времето в което онлайн магазините не са толкова доходоносни, реално погледнато, онлайн магазини има адски много, за всичко, а освен тях им и много търговци които продават и по обяви .

Мина златната ера на онлайн магазините, вече куцо и сакато може за 2000 лева да си купи стока от братски Китай или където и да било и да продава.
Света става прекалено отворен за всички и скоро ерата на търговията и високите надценки ще си замине.
Така че всеки който иска да отваря онлайн магазин, а внимава. Рисковете не са по-малки от отварянето на офлайн такъв.
 
От: Отваряне на Онлайн Магазин?

И на мен нещо такова ми се върти в главата. Може да имаш услех, ако си директен вносител или трябва да хвърлиш много услия, които в друга сфера биха ти се отплатили по добре.
А за българските марки мога да говоря много, по точно защо никога няма да успеят :) Естествено, има изключения.
 
От: Отваряне на Онлайн Магазин?

...
А за българските марки мога да говоря много, по точно защо никога няма да успеят :) Естествено, има изключения.

АЗ мога да дам пример, защо не успяват.

Крем за лице примерно на реномирана италианска марка струва в магазина 20 лева, да но ти го дават на цена на едро на 10 - 12 лева.
Имаш добра печалба.
Алтернативен продукт произведен в Бг струва 18 лева примерно но ти го дават на едрова цена 15-16 лева :)
ЕВ защо да продавам техния, като хората ще предпочетата Италианското и при това ще имам по-добра печалба. Опитвал съм се да го обясня няколко пъти на бг производители, но са твърдоглави.
ЗАтова и предпочитам вносни стоки - по-добро качество, по - доволни клиенти, по добра печалба.
 
Да, много бизнеси тук не са нито конкурентни, нито мислят, че някой от чужбина може да има е пряка конкуренция дори и на квартално или селско ниво. :) Моя пример е за едно приятелче, което продава колела онлайн, през неговия си онлайн магазин. Направо се е побъркало, когато трябва да работи с БГ дропщипъри, но чуждестранните фирми са дали екслозивни права на тукашни и няма как. Това е още по-тегава ситуация. Едно е да може директно от производителя, друго е някой тук да минаваш през него, като той явно не е много наясно с модела дропшипинг. Не знам какво да кажа, но със сигурност има и онлайн магазини, които си успяват да правят нелоши печалби. Естествено, до тях са стигнали с мнго ровене, прочувания и комуникация. Все пак говорим за малко по-прецизна работа от това да сетъпнеш един магазин и да го набухаш с каква ли не стока с някаква печалба. Отделно се бориш и с някой друг утвърден бранд тук, освен ако не си уникален като продукти.
 
От: Отваряне на Онлайн Магазин?

И аз преди имах намерението да се занимавам с онлайн магазин за дрехи. Специално за дрехи има супер много онлайн магазини и ще бъде доста трудно да се пробие на пазара. Според мен за магазин за дрехи е по-добре да бъде реален. Да, има повече разходи, обаче ако се продават хубави неща ще има и доста добра печалба.
 
Re: От: Отваряне на Онлайн Магазин?

И аз преди имах намерението да се занимавам с онлайн магазин за дрехи. Специално за дрехи има супер много онлайн магазини и ще бъде доста трудно да се пробие на пазара. Според мен за магазин за дрехи е по-добре да бъде реален. Да, има повече разходи, обаче ако се продават хубави неща ще има и доста добра печалба.
Да, някаква микрониша си е перфектно. Една мацка прави олигами и други такива подаръчни неща - за сватби, кръщенета, рождени дни и други празници и си ги продава на сайта. Доста добре и се получава, естествено, иска се и малко популяризация. :) Но е хванала ниша и почти, да не кажа въобще, няма конкуренция. Ето така ще успее. Но ако се направи още един магазин за дрехи и обувки. Не вижда много смисъл на база това, което трябва да инвестира като време и усилия. ;)
 
От: Отваряне на Онлайн Магазин?

Аз бих те посъветвал като за начало да изчислиш разходите си като цяло за производство(ако вече не го е направил), след това да сметне тези за онлайн магазин и бюджет за реклама. След това проучване да сметне крайната цена на стоката и дали тя ще е конкурента с другите от тази ниша на пазара.

Колкото до идеята за онлайн магазин. Бих ти препоръчал първоначално да насочиш усилията си върху изграждането на един качествен и функционален магазин. Много хора си мислят, че маркетинга е само рекламата на магазина и продажбите ще завалят. Маркетинга е доста по-обширен. Рекламата и популяризирането само води потребители до твоя магазин, а от тук нататък те трябва да бъдат очаровани от продукта, който виждат. Продуктът не е само дадена риза на пример, а целия магазин, начина по който е представена стоката и допълнителните услуги. Като цяло, за да успееш трябва да имаш добри познания по маркетинг, или да наемеш човек.
 
От: Отваряне на Онлайн Магазин?

Идеята ми е сериозна, искам бранд да направя и мисля инвестицията да е дългосрочна.Целта ми е първо място в гоогле по няколко думи + създаването на голяма фб страница.Не търся бърза печалба.В момента проучвам нещата и мисля есента да почвам понеже лятото ми е доста натоварено.Така че ще ми трябва добър сео оптимизатор + човек за направата на сайт,ако някой се припознае в последните две може да ми драсне едно съобщения с някакво портфолио да му разгледам предишните проекти или да ми препоръча добри специалисти.
 
От: Отваряне на Онлайн Магазин?

Идеята ми е сериозна, искам бранд да направя и мисля инвестицията да е дългосрочна.Целта ми е първо място в гоогле по няколко думи + създаването на голяма фб страница.Не търся бърза печалба.В момента проучвам нещата и мисля есента да почвам понеже лятото ми е доста натоварено.Така че ще ми трябва добър сео оптимизатор + човек за направата на сайт,ако някой се припознае в последните две може да ми драсне едно съобщения с някакво портфолио да му разгледам предишните проекти или да ми препоръча добри специалисти.

Някой предложи ли ти оферти за изработка на магазин и сео ?
 
От: Отваряне на Онлайн Магазин?

Много депресираща ми дойде тази тема...
Има хляб за всички може да се каже online. Колкото повече работиш толкова ти се отплаща. Аз лично не мога да се оплача от online търговията при това САМО на БГ пазара за сега.
Не знам защо така са Ви оклюмали човките на някои... е да има много неуспели, но те са предимно такива, които са платили 200 лв. да им направят сайт. И това е... вече ще продаваме. В този форум не вярвам да има такива.

Освен това за твоя собствен бранд мога да помогна с етикети /картонени както и сатен или тафта/ :)
 
От: Отваряне на Онлайн Магазин?

Много депресираща ми дойде тази тема...
Има хляб за всички може да се каже online. Колкото повече работиш толкова ти се отплаща. Аз лично не мога да се оплача от online търговията при това САМО на БГ пазара за сега.
Не знам защо така са Ви оклюмали човките на някои... е да има много неуспели, но те са предимно такива, които са платили 200 лв. да им направят сайт. И това е... вече ще продаваме. В този форум не вярвам да има такива.

Освен това за твоя собствен бранд мога да помогна с етикети /картонени както и сатен или тафта/ :)

Колега какви цена ( ориентировъчна ) предлагаш за цветен етикет от сатен или тафта за дрехи 35х40 (залепващи и за пришиване ) с надпис: 100% памук ,размера и логото на фирмата ?
 
От: Отваряне на Онлайн Магазин?

Обърнахте ми темата на бит пазар ей :D
 

Горе