Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Ivo94

Well-Known Member
Преди малко попаднах на интересна статия, която визира различен ъгъл на всичко, което се твърди за дигиталната икономика. Неговото развитие е допринесло до загуба на вероятно милиони работни места както и на доходи, които са можели да придобият служителите. В същото време огромните приходи се фокусират в малко на брой хора, които са били креативни и са на върха в момента. Повече в самата статия: http://money.bg/news/id_1916523219
Ще се радвам да споделите и вашето мнение в поста :)
 
Четох го на няколко места и честно казано се чудя дали не е някаква пропаганда... Иначе на мен по изказа ми звучи като някоя журналистка, която се е хвърлила в тези среди и не е успяла "да изкара $5000 на седмица с кликане по 1 час дневно" :lol:

Но с това съм съгласен:

Обществото вече не гледа към поддържането на средна класа, а към свят, в който се живее на принципа "всичко или нищо".
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Това е основния недостатък наистина според статията, че в малко хора се концентрират огромни приходи докато средната класа се размива :) в този бизнес, точно "Всичко или нищо" . Не става въпрос според мен, че някой не е успял да изкарва по 5к на седмица а че също труда се обезценява или направо се подарява с използването на различни приложения и сайтове в мрежата.
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Дали технологиите отнемат работни места бих казал абсолютно да, но и създават доста такива. В момента например един от малкото сектори в който има сериозен недостиг на персонал е ИТ сектора и заплатите въпреки кризата са доста високи.

Дали има монополи пак абсолютно да, но то със всичко е било така в началото. Да вземем например петрола, стоманата, автомобилостроенето и т.н. ако някой е гледал "Строителите на Америка" ще знае за какво говоря. Но в последствие по някакъв начин и други хора са започнали да печелят от тези продукти и са направили живота ни доста по добър.

Дали технологиите ни водят към криза отново абсолютно вярно, но просто ще се наложи да преминем през нея няма как. Обществото ни просто трябва да свикне с идеята че няма да я бъде както преди да я карат с неквалифициран труд. Вместо това в бъдеще ще се търсят все по квалифицирани хора, които ще вършат нещата по продуктивно, а като всички сме по продуктивни ще има повече облаги за всички ни.

Според мен изхода от ситуацията е по качествено образование, а не като сега отиваш в университета и те учат на неща които са били актуални преди 10-15 години, особено в ИТ сектора това е супер много време. Трябва да въведат и стажове да отидеш да видиш с какво точно се занимават бъдещите ти колеги да се ориентираш какво умения ще ти са нужни.

На тези пишман музикантчета, журналисти и подобни дето се водят за най-засегнати от интернет пък ще има кажа сменете си бизнес модела най-накрая. Мина времето в което се печелеше от продажба на дискове, много хора го осъзнаха това и почнаха да използват интернет само да набират популярност и да печелят парите по други начини. Лично познавам и собственик на вестник който лека по-лека си прехвърли бизнеса онлайн и в момента отваря офиси в други градове и печели повече от колкото офлайн. Така че или се адаптирате или загивате това е положението.

Поне хората от този форум малко или много сме в правилната страна, защото прогреса е неизбежен.
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Вярно е, че ИТ специалисти се търсят много.Винаги в комбинация с отличен английски,
а напоследък все по-често срещам обяви, че искат и втори език.
Университета изобщо не е гаранция за обучението на даден човек,
а по-скоро добри курсове с правилните преподаватели в сферата.
Да не припомням на колегата Ivo94 как писа курсовата работа на една ИТ висшистка.:)

Сега отивам да чета статията от линка.:)
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Може да допринасят, но по-малко от колкото липсата на морал в по-голямата част от хората. Аз си представям идеалния свят всеки да работи по 15 минути на ден и да има хляб за всички, а не някой да си каже аз през моите 15 няма да правя нищо и никой няма да разбере. За това се получава този контраст. А един цитати то Библията „всеки според своя труд ще получи своята награда”
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Нормално е една нова сфера да отнема работни места.
Същото е било и с манифактурата и с технологизирането на земеделието и т.н.

За мен проблема е в умишленото бавене в налагането на новите технологии, особено в България.

В частния случай едно перфектно електронно правителство ще намали нуждата от хрантутници върху бюджета и ще даде повече свобода и време на предприемачите. И ако питате един плазмодий на държавна работа, дето по цял ден само си клати краката и пие кафе, то електронното правителство ще е най-лошото, което може да се случи на България.

Та по същия начин разсъждава и автора на споменатата статия. Условията винаги са се променяли и да го духат тия дето не могат да се приспособят и само хленчат по отминалите времена. Та всеки който е против развитието на технологиите, да се върне на село и да си копа градината както е било до неотдавна.
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Сългасна съм със статията.

По-скоро в статията ставаше дума за фриланс работниците, които нито плащат пенсионни осихуровки, нито здравни, и за това как една система се руши.
 
Re: От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Сългасна съм със статията.

По-скоро в статията ставаше дума за фриланс работниците, които нито плащат пенсионни осихуровки, нито здравни, и за това как една система се руши.

Пенсионноосигурителната система е въведена през 1889г. Нормално е в един период да стане отживелица и да бъде заменена от нещо друго.
 
От: Re: От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Пенсионноосигурителната система е въведена през 1889г. Нормално е в един период да стане отживелица и да бъде заменена от нещо друго.

От какво ли...
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

От статия разбрах, че креативните хора с добри идея дърпат напред, докато другите ги мързи/страх да направят нещо и изостават. И к'во? Трябва да убием с камъни този, който е на върха и посигнал нещо? Тогава с какво ще се различаваме от животните?
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Лично аз изобщо не се надявам на пенсия, пък и дали ще доживея до тогава е Божа работа. Още повече, че тук в България пенсиите са скандално мижави. Не може цял живот да си блъскал, да плащаш осигуровки, данъци и подобни глупости на държавата, която не се грижи за теб и в един момент ти дават 200 лв. и айде оправяй се. Много тъпи закони имаме, но какво да се прави - управниците са също толкова тъпи.
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Лично аз изобщо не се надявам на пенсия, пък и дали ще доживея до тогава е Божа работа. Още повече, че тук в България пенсиите са скандално мижави. Не може цял живот да си блъскал, да плащаш осигуровки, данъци и подобни глупости на държавата, която не се грижи за теб и в един момент ти дават 200 лв. и айде оправяй се. Много тъпи закони имаме, но какво да се прави - управниците са също толкова тъпи.

И аз съм на същото мнение!
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

"Един робот спестява работа на 3ма обикновенни работници но създава работа на 5ма инжинери"
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

така като прочетох статията е написана от британски журналист. а знаем че британците закриха много работни места като преместиха производството си в китай, за да може компаниите им да печелят повече, от където можем да си направим извода че журналиста не е прав с теорията си за дигиталния свят и социалната политика.

моята теория е че без да се работи няма как да се поддържа един висок стандарт...
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Баа, може и да са обедняли англичаните, като гледам във всички фриланс сайтове какви преобладават и за колко пари си предлагат работата...
 
То в Англия Англичаните вече са малцинство. Мнозинството са Индийци, Пакистанци и разни подобни *-ци.
А самите Англичани май много се притесняват да подхванат някоя истинска работа, да не би случайно да си изцапат ръцете. Та хич не им е розово положението на тях и по-розово няма да става скоро май. Като и на цяла Европа де.

А по темата - да, света се променя. Едни професии изчезват или стават ненужни, други се появяват - нормално е. Който може се приспособява, който не може да се приспособи - дървета и въжета има достатъчно.
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Баа, може и да са обедняли англичаните, като гледам във всички фриланс сайтове какви преобладават и за колко пари си предлагат работата...

Между фрилансърите, пишещи на английски и предлагащи услугите си евтино, процентът на англичаните клони към нула..
 
Re: От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Между фрилансърите, пишещи на английски и предлагащи услугите си евтино, процентът на англичаните клони към нула..

То отромната маса Англичани въобще не могат да пишат грамотно на Английски. Тези които могат, обикновено не са в редиците на фрилансерите.
 
От: Отнема ли технологичния свят работни места и основните доходи?

Добре, я кажете, стана дума за freelance - има ли от вас такива, които си изкарват доходите само от фриланс проекти и ако ДА - как, за бога, успявате?
 

Горе