Относно задаващата се Световна Криза и Пандемията от COVID-19

Статус
Not open for further replies.

Баси тежкия грип! При другите поне се мре само по веднъж. Тоя ги лашка а, тука - а, при свети Петър. Почвам да се плаша и аз.
 
Вече написах, че има обяснение на състоянието ти. Кой колко струва, ще преценяват читателите на темата, не ти или приятелката ти. Това че повтаряш като папагал едно и също, не значи че е вярно. На тебе вече 10 човека ти написаха, че си прост като гъбено семе, какво повече чакаш като доказателство?

Хората, "поразени" от ефекта на Дънинг - Крюгер по правило имат по-нисък интелект, сравнително по-скромно ниво на квалификация и тесен кръгозор. Белязани от тази комбинация, те просто не могат да проумеят, че решенията, които вземат са грешни, а талантите, които си въобразяват че притежават, са неправдоподобни. Ето защо убедено вярват в правотата на всички свои действия и говорят от позицията на висша инстанция.

Той бълхара като види аргумент и бяга като попарен. Няма мнение над 7 думи вече 100 страници, от които 6 думи поне са на ниво предучилищно заяждане, което се предполага да уязви, но само разсмива тези, срещу които е насочено. :)

Но го разбирам де, един път написа повече от 10 думи и се разбра, че нито от икономика разбира, нито може да направи реална оценка нещата, които чете, дали са писани от хора, които разбират. Чул там нещо петрол и добив, и навързал някаква лапешка теория как щял да свърши. ;D

Ако ние и неутралните хора спрем да пишем, единствените ъпдейти по темата ще са бълхарски и чакракчийски линкове към ФБ мемета тип "КАРАНТИНА-ЛОШ!" "КЮЧЕК-В-ПАРКА-ДОБЪР!"

Не му стигат с около 82 точки IQ да влезе в американската армия, която не приема никой с под 80.
 
Черкувахте ли се вече?
 
Добре де, мен ми е интересно индивидите, които са се насрали от страх по колко пъти излизат на ден до магазина, аптеката, врачката и ген. Мутафчийски. Не за друго, за един приятел питам...
 
Преатели искате ли да излезем от анонимност и 10-те човека които пишем по темата да сложим реална снимка на профила си ?
 
Нито пък икономиката ни е кой знае колко засегната, каквито бяха прогнозите тук и се режеха вени още на втория ден.
Назад написах - фитнесите, хотетелите, ресторантите и казината са затворени + някаква част от фирми, които работят изцяло за износ и в случая този износ е моментно прекратен.

Привет, това абсолютно не е вярно. Следя постоянно темата и не се включвам, защото тук не се дискутира, а се спори без да се чува другата страна, но мисля че това което си казал е едно от най-неверните неща в темата (от всичко казано).

Икономиката е като верига и всички е свързано.Например ще ти кажа (тъй като съм запознат в най-дребни детайли), че строителството, което Боко тиквата обяснява, че работело, е изключително засегнат бранш. В момента жилищното строителство навлиза в колапс поради факта, че безработицата евъв високи нива, отделно хората ги е страх да теглят кредити, дърпат депозити и се отказват от покупки. Лошото е, че стана много рязко и няма как да се реагира, а като не влизат пари, съответно, се затруднява и строителния процес. Друго интересно са обществените поръчки, които са голям дял от строителството - уж държавата щеше да се разплати с бизнеса, но уви - няма такова нещо. Работи както работеше и до сега, дори още по-бавно заради кризата. Все още плаща с месеци закъснение.Тези факти водят до забава на плащания, фалити при малките фирми и още други. Свиването на работа е задължително, защото паричния поток е много забавен, а то води и до освобождаване На хора. Също така отлива на хора, които могат да плащат и забавеното плащане от държавата на вече завършвни обекти,води до сваляне на разценките на работници и подизпълнители. От това сам можеш вече да се сетиш какво следва. Свалят се и заплати на хора.

всичко това е само в строителството... а в другите браншове? Аз не говоря за тях, защото не съм експерт, но ако все се изкаже по това, което разбира ще видиш, че картинката е плечевна. Говоря постоянно с хора от другите отрасли и повечето са много притеснени. Разбира се, може и да е много по-лошо, но и сега е достъчно лошо за крехката ни държавица.
 
Това, че хората нямали пари, също не е вярно. Просто няма как да ги дават по заедения и кафета, та ги дават за други неща.

Примерно - доста хора около мен си купиха плейстейшъни, да борят времето. Покупките на лаптопи втора ръка са се покачили с 20-25%, купуват се масово игри и всякаква техника. Да не говорим пък, че бях пуснал два километража за колело по сайтовете, никой не ги потърси за една година, ей сега се избиха да звънят.

Инфо от познат - за 1 ден са се разпродали над 120 комплекта с ластици за тренировки и то все на цени доста над обичайните. Това в един сайт.
Да не говорим за аптеките и хранителните магазини, които направиха оборота на живота си. Плюс ресторантите, успели да се адаптират.

С това ми се иска да кажа, че - да, засегнати има, няма как всички да излезем сухи, но има и другата крайност - такива, които балансират нещата и ще излязат на + от създалата се ситуация.

По този повод, една интересна статия:
 
Според мен допускаш грешка и гледаш само около теб. Може би моите очи са по-отворени или гледам по друг начин на нещата. Според мен освен че нямат пари хората, ами и тези които имат, ще ги пазят от страх. А и като говоря за пари, аз говоря за сериозни пари. Покупката на лаптоп и плейстейшън за мен е ала бала. Говоря за стотици хиляди инвестиции, каквато инвестиция в жилището. Това е реалната икономика. Това че пет авера са изхарчили 2-3к лева, защото са имали и искат да си глефат кефа по време на карантина не е сериозен икономически довод. Няма да коментирам и ластиците. По отношение на апъеките - те са супер, сега жънат ;)
Аз лично обаче точно сега си набих всички пари в един пасивен актив, който ще се изплаща след няколко години. Да видим кой прав кой крив... дано не изгоря
 
Е, виж статията със статистика директно от Револют:
Логично от карантината печелят най-много онлайн търговците.
Най-големите увеличения в броя на транзакциите Revolut регистрират при emag (+180%), Foodpanda (+ 172%) и Playstation (+ 126%)

В глобален мащаб, транзакциите към амазон са се покачили със 70%.

Да не говорим, че немалка част от хората станаха "трейдъри", а там не може да влезеш с два лева...

Аз си го обяснявам така - бачкаш си, взимаш заплата (повечето хора, понеже в момента спрените обекти са малко - хотели, фитнеси, заведения (които не са успели да се адаптират), казина и сигурно още няколко неща, които забравям, а в същото време няма къде да си похарчиш парите, щото си свикнал да си на нула в края на месеца. Няма барове и дискотеки - не можеш да оставяш там по 100 лева за уикенда, оставяш ги в близкия Супермаркет, за алкохол и суджук. Пускаш си DJ DAMYAN (ебаси тоя човек ква пара нарина - не е истина, предприемач #1 на 2020 в Б-я, за мен) и жулиш пиене, че и пускаш поздрави за по 2 евро. Това не е от нямане на пари.

Да, има и другата крайност - съкратени хора, които нямат заделени пари и го играят на оцеляване, но цифрите показват, че гореописаните са доста по-голямата част.

ПС: Може би магазините, които са позиционирани в моловете, са най-прецакани. Плащат доста високи наеми, а са затворени вече месец и нещо. Най-вероятно, ако вече по-голямата част не са, то ще почнат да затварят 1 по 1.
 
Последно редактирано:
Привет, това абсолютно не е вярно. Следя постоянно темата и не се включвам, защото тук не се дискутира, а се спори без да се чува другата страна, но мисля че това което си казал е едно от най-неверните неща в темата (от всичко казано).

Икономиката е като верига и всички е свързано.Например ще ти кажа (тъй като съм запознат в най-дребни детайли), че строителството, което Боко тиквата обяснява, че работело, е изключително засегнат бранш. В момента жилищното строителство навлиза в колапс поради факта, че безработицата евъв високи нива, отделно хората ги е страх да теглят кредити, дърпат депозити и се отказват от покупки. Лошото е, че стана много рязко и няма как да се реагира, а като не влизат пари, съответно, се затруднява и строителния процес. Друго интересно са обществените поръчки, които са голям дял от строителството - уж държавата щеше да се разплати с бизнеса, но уви - няма такова нещо. Работи както работеше и до сега, дори още по-бавно заради кризата. Все още плаща с месеци закъснение.Тези факти водят до забава на плащания, фалити при малките фирми и още други. Свиването на работа е задължително, защото паричния поток е много забавен, а то води и до освобождаване На хора. Също така отлива на хора, които могат да плащат и забавеното плащане от държавата на вече завършвни обекти,води до сваляне на разценките на работници и подизпълнители. От това сам можеш вече да се сетиш какво следва. Свалят се и заплати на хора.

всичко това е само в строителството... а в другите браншове? Аз не говоря за тях, защото не съм експерт, но ако все се изкаже по това, което разбира ще видиш, че картинката е плечевна. Говоря постоянно с хора от другите отрасли и повечето са много притеснени. Разбира се, може и да е много по-лошо, но и сега е достъчно лошо за крехката ни държавица.

Гръбнакът на икономиката в България са микрофирмите. Точно те в момента са най-засегнатите и нямат какви мерки да предприемат за да се задържат на пазара. В голяма част от браншовете е така, а 60/40 не е алтернатива за тях. Знаеше се, че идва криза, но вируса я докара доста по-бързо от очакваното. Безработицата расте с 4 к на ден, а държавата е абдикирала. Но щом са продадени двата километража, значи има надежда!
 
Не се хаби с обяснения, няма как да те разбере. Това са хора с крайно ограничено мислене. Пречупват целия свят през призмата на собственото си мизерно съществуване и си мислят, че света се върти около плейстешъни и ластици.

Ако много спориш ще ти придърпат надолу, надолу, към нищетата в която живеят и ще те победят на собствена територия. Сам виждаш за каква чудовищно неразбиране на нещата говорим :)


Според мен допускаш грешка и гледаш само около теб. Може би моите очи са по-отворени или гледам по друг начин на нещата. Според мен освен че нямат пари хората, ами и тези които имат, ще ги пазят от страх. А и като говоря за пари, аз говоря за сериозни пари. Покупката на лаптоп и плейстейшън за мен е ала бала. Говоря за стотици хиляди инвестиции, каквато инвестиция в жилището. Това е реалната икономика. Това че пет авера са изхарчили 2-3к лева, защото са имали и искат да си глефат кефа по време на карантина не е сериозен икономически довод. Няма да коментирам и ластиците. По отношение на апъеките - те са супер, сега жънат ;)
Аз лично обаче точно сега си набих всички пари в един пасивен актив, който ще се изплаща след няколко години. Да видим кой прав кой крив... дано не изгоря
 
@SoloContraTutti прав си в статистиките, аз говорех само за нашата си икономика, а не за глобалната. Ти може би гледаш worldwide, тъй като работата ти не е локална за България (не знам само предполагам).

@Leverage абсолютно съм съгласен. Също 60/40 не е приложимо за строителния бранш, а той плаща много сериозни пари. Но пък има някои, за които ще е ОК. Все пак е нещо.

@biaaro нарочно се включвам рядко и ако се включа апелирам да си говорим, а не да спорим. Изобщо не искам хората да са на моето мнение. Аз, примерно, за доста от нещата, които ти си казъл съм зад теб. Разбира се, не одобрявам, че се нападате, но това е форум и е нормално.

@nandibandi кажи някоя глупост да ти наскачаме. И добър ден да кажеш пак си в грешка.
 
Безработицата расте с 4 к на ден, а държавата е абдикирала.
Що си толко тесногръд?
Кажи ми наистина, че не разбираш защо се получава това число???
На хората в повечето фирми, като ги разпускат ги питат - неплатен отпуск или борса. Познай какво избират, с уговорки, че като потръгне отново дейността, ще се върнат. Има и хора, които са съкратени, понеже обектът е приключил дейност, факт. Няма как всички да излезем сухи, все някой ще трябва да плати сметката.
А част от безработицата, е могла да бъде овладяна, ако собствениците на обектите искат. За пример пак от живия живот, а не от ЕЖК:
Квартална топла точка, с постоянни опашки. Съкращават 15-тина човек персонал. Чия вина е, че собственикът не му се занимава да вземе една кола, да вземе двама-трима шофьори, да остави половината готвачи и да изпълни условията, които са нужни да продължи да работи точката?
Щом дюнери и ресторанти могат да разнасят, то и топлата точка, ако реши - може.

Сигурно съм заобиколен все от финансови магнати-олигарси, че не виждам хората, които до вчера са си харчили парите по барове, къде ги харчат сега...
И колкото и малка извадка да е ситуацията при DJ DAMYAN, когото споменах по-горе, не го знам дали някой път в дискотека е правил по 500-1000 евро профит за 2 часа, както си прави редовно във фейсбук страницата.

ПС: И аз до второ нареждане ще огранича писането си тук, поне докато се укротят нивата на кортизол У някои потребители. :D
Това ще е достатъчна предпоставка да се продължи нормален разговор с тези и оборвания, а не шитпостове в стил леПиЛаро.
 
Последно редактирано:
Говоря за стотици хиляди инвестиции, каквато инвестиция в жилището. Това е реалната икономика.
...
Аз лично обаче точно сега си набих всички пари в един пасивен актив, който ще се изплаща след няколко години. Да видим кой прав кой крив... дано не изгоря

Охо, най-накрая да видя някой да мрънка заслужено. Нищо лично, но аз отдавна смятам, че едно от най-гнусните неща дето човечеството е сътворило е да направи от жилищата инвестиция. Не всички хора са инвеститори, но всички хора трябва да имат покрив над главата си. Играете си някакви игри и в резултат жилищата струват майка си и баща си. Обикновен човек не може просто така да си купи жилище, трябва да си продаде душата. Дали ще живее под наем или ще изплаща, поне половината от доходите трябва да отиват за жилището. Това дето за теб е пасивен доход, за обикновените хора е реален и доста сериозен разход.

Така че напълно си заслужаваш мъките сега. Не е реална икономика това. Икономика е когато произвеждаш продукт или услуга. Нека го наречем реален балон. Балоните се пукат. Макар че такива като теб сте толкова алчни, че жилищните балони никога не се пукат, само издишат временно и след това продължават да се надуват още повече.
 
като види аргумент и бяга като попарен
В тъпотиите, които пишеш не само, че няма аргументи. Там дори и теза няма, само хаштагове, родени от болния ти комплексиран мозък.

Аре стига с това Боко Тиквата! Аман от Вас. Ако не беше Тиквата, сега щяхме да сме пред Италия по жертви!
Да бе знаем. Чувалите с труповете ги разказва по 2-3 пъти дневно тАлАвизора.
Хайде стига с тази мантра "Един е бог и ЩАБЪТ/Боко е неговият пророк". Аз на тия семки на пазара не бих им дал да продават
 
Във Фейсбук ми излезе Спонсорирано такова, дето води към следния линк: https://www.bulgaria-virus.info/article

Щом е Спонсорирано, значи някой плаща това да се разпространява. Някой наистина иска да ни убеди в истинността на теориите си :)
 
Охо, най-накрая да видя някой да мрънка заслужено. Нищо лично, но аз отдавна смятам, че едно от най-гнусните неща дето човечеството е сътворило е да направи от жилищата инвестиция. Не всички хора са инвеститори, но всички хора трябва да имат покрив над главата си. Играете си някакви игри и в резултат жилищата струват майка си и баща си. Обикновен човек не може просто така да си купи жилище, трябва да си продаде душата. Дали ще живее под наем или ще изплаща, поне половината от доходите трябва да отиват за жилището. Това дето за теб е пасивен доход, за обикновените хора е реален и доста сериозен разход.

Така че напълно си заслужаваш мъките сега. Не е реална икономика това. Икономика е когато произвеждаш продукт или услуга. Нека го наречем реален балон. Балоните се пукат. Макар че такива като теб сте толкова алчни, че жилищните балони никога не се пукат, само издишат временно и след това продължават да се надуват още повече.
Въпреки че не ми е приятен тона ти, си прав. Но в крайна сметка чувала трябва хубаво да се изтупа, ако ме разбираш? :)
За мен жилището или обекта (примерно един парк, защото имам доста направени паркове) е продукт. Комбинират се труд, механизация и материали и получаваш краен продукт. В моя защита ще ти кажа, че да комбинираш тези три звена е много сложно. :)
Отделно аз съм почитател на инвестициите в недвижимо имущество и не смятам, че е нужно да си продадеш душата. Но аз го гледам от моята си камбанария, ти от твоята.
 
Статус
Not open for further replies.

Горе