От какво имат нужда търговците?

escapeboy

New Member
Здравейте!
В момента работя върху една платформа (нещо между маркетплейс и pazaruvaj) като идеята е да предложи както на потребителите, така и на търговците един tool за пазаруване и търговия.
Ако на потребителите предлага единно приложение за пазаруване, искам да предложа на търговците освен система в която да си предлагат/продават продуктите и различни "благинки", които да им помагат в продажбите.

Та въпроса е "От какви tool-ове имат нужда търговците?"

Няколко неща, които са предвидени в платформата:
- лесна продажба на продукти в Европа (след като платформата излезе на съответния пазар)
- връзка между магазини - един вид когато се договорите за dropshipping платформата, чрез API ще свързва търговците
- статистически данни за потребителите когато имат интерес да купят продукта на определена цена
- възможност за изпращане на оферти към заинтересовани потребители
- НАП одит файл (https://nra-audit.pricex.app/) разбира се. Евентуално обмислям вариант при поръчка автоматично да се записва в системата и на края на месеца да го изпраща по email
- интеграции с колкото се може повече платформи за пазаруване (emag, amazon & etc.) - за това ще ми трябва помощ със списък
- ще има възможност на базата на API да правите headless магазини тип bigcommerce
- единен хъб за разплащане - с една интеграция с платформата ще може да се интегрирате с множество разплащателни методи (това ще е в далечното бъдеще)
- различни билдъри - email, popup & etc.

Търся идеи какво още може да се предвиди в платформата.
И тъй като всичко това изисква доста труд и ако жената не обичаше толкова обувки бих го направил за чест и слава - за какво бихте платили (дори и символична сума)? Може да слагате $ пред идеята си.
 
Супер идея и силно се надявам та да се превърне в още един инструмент на търговците да достигат до техните клиенти. В този ред на мисли, само трябва да спомена, че тук е много важно, и сигурно е предвидено, този маркетплейс - шопинг бот, да има добре разчетен и не малък бюджет за неговото налагане. Платформата ще придобие лесно популярност измежду търговците, но това не е достатъчно, нужно е тези търговци в нея да срещат своите клиенти.

Не знам в коя точно крайност ще отиде идеята, или .т.нар. бизнес модел на платформата. Сещам се няколко, които бяха много популярни и още не знам защо така залезеха или поне не съм чувал нещо около тях. Това са Bizrate, Shopping.com, 7Search. Бяха супер популярни едно време, но пък тогава едва прохождаха Amazon и eBay. :) В един момент концентрацията се пренесе върху тях, а споменатите останаха малко в сянка.

Гледам си описал основните неща, мога да дам от към бизнес, но предполагам там вече е направен модела. А и той трудно би могъл да се различни от вече съществуващите. Bizrate бяха (не знам дали още са) с модел за бидване. Но и бяха много популярни. И отделно трафика им беше с висока конверсия. Мисля, други взимат % от продажбата, но не се сещам за някой. Други имаха (OLX примерно) премиум пакети и така.

Аз от към функционалности, честно казано голяма мъка на търговците, които знам, че си споделят продуктите в Pazaruvaj е да може да им се ъпдейтва постоянно фиида, като имаше някакви брутални типове с фиид с над 14 000 продукта.
 
Тая работа е мъртва в зародиш.
Колко да е мъртва като Фейса си направиха техен маркетплейс. :) Да, разчитат на трафика си, за да го бустнат напред, но все пак намират някакъв смисъл да го поддържат и правят. Очаквам скоро и Инстаграм с тяхното, плюс услуги, все пак много инфлуенсъри има там. :)
 
Това звучи добре до момента, в който ще трябва да "завлечеш" хората от OLX, Bazar, Facebook, eMag, Amazon, eBay към себе си. Не те обезкуражавам, но прекрасната функционалност ти е най-малкото, което ще трябва да направиш тук. Едно нещо не е достатъчно да е хибаво направено. Трябва си и да го набиеш на хората.
 
детайлите към въпроса са твърде малко за какъвто и да било коментар. За момента везните колят към @Sky.
Отговор на въпроса "От какво имат нужда търговците" ? има само един, и той е - Продажби!
Ако на потребителите предлага единно приложение за пазаруване, искам да предложа на търговците освен система в която да си предлагат/продават продуктите и различни "благинки", които да им помагат в продажбите.
Това не включва те да бъдат поставени в конкурентна обстановка в примерна ситуация между pazaruvaj и pricex под сравнение на услуги и цени. Ако губи бизнеса, губи и платформата.
Не може да си хем "про ваксър", хем "анти ваксър". Избери страна, крайния клиент или търговеца.
 
Последно редактирано:
детайлите към въпроса са твърде малко за какъвто и да било коментар. За момента везните колят към @Sky.
Отговор на въпроса "От какво имат нужда търговците" ? има само един, и той е - Продажби!

Това не включва те да бъдат поставени в конкурентна обстановка в примерна ситуация между pazaruvaj и pricex под сравнение на услуги и цени. Ако губи бизнеса, губи и платформата.
Не може да си хем "про ваксър", хем "анти ваксър". Избери страна, крайния клиент или търговеца.
Според мен по приемливо и евтино за pricex би било да тръгне на подобен път, като hotukdeals.com
за тоя сайт ли става дума в темата? Че той не работи :D
Да почне с търсачката според мен
 
@Sky има предвид, че не вади коректно резултатите - в примера който е дал изобщо не показва търсения продукт. Благодаря за примера :) Въпрос на настройки е търсачката, ще я погледна.
Има още работа по платформата, но не това ми беше идеята на поста (въпреки, че приемам всякаква обратна връзка).

Мисълта ми беше за tools от които търговците имат нужда независимо дали си листват продуктите в PriceX или не.
Например:
импорт от техния магазин -> експорт към емаг (или други платформи)
разни билдъри
автоматична корекция на цената в техния магазин

@Blinky за монетаризация на PriceX за момента клоня към бидване + рекламни банери.
Иначе за ъпдейта на фийда си е драма, да. Не съм засичал точно, но фийдовете на афилейтите 70к си ги ъпдейтва за час спокойно.
 
Мисълта ми беше за tools от които търговците имат нужда независимо дали си листват продуктите в PriceX или не.
Например:
импорт от техния магазин -> експорт към емаг (или други платформи)
разни билдъри
автоматична корекция на цената в техния магазин
Това ми звучи като трета страна да отговаря за нещо важно, а и си има плъгини за повечето системи.
Или аз не схващам.
 
Това ми звучи като трета страна да отговаря за нещо важно, а и си има плъгини за повечето системи.
Или аз не схващам.
За някои има, за други не. Понякога има 10 tool-a на различни места, които могат да се комбинират в един дашборд.
Сега се сещам за наболял проблем при търговците - невзетите поръчки. Може да се направи да ти светва някой клиент ако не си е взел поръчки от други търговци.
 
Търся идеи какво още може да се предвиди в платформата.
Листването на продукти само с фийдове ли е, търговците имат ли си собствен контрол панел на платформата, от където ръчно да си публикуват продукти.
 
Листването на продукти само с фийдове ли е, търговците имат ли си собствен контрол панел на платформата, от където ръчно да си публикуват продукти.
В момента работя върху него. Очаквам най-късно края на февруари да може да приема регистрации. Ще има фийдове, API, импорт от xml, excel, а някои търговци искат да бъдат скрейпвани така че ще има и такава опция.
 
@Sky има предвид, че не вади коректно резултатите - в примера който е дал изобщо не показва търсения продукт. Благодаря за примера :) Въпрос на настройки е търсачката, ще я погледна.
Има още работа по платформата, но не това ми беше идеята на поста (въпреки, че приемам всякаква обратна връзка).
Вече гледам е поправено похвално че не замитате проблемите под килима
 
Пожелавам успех на начинанието, но имай в предвид че тулове много,социални мрежи много,маркетплейси много и без солидно финансиране трудно ще се бориш срещу вятъра.
 

Горе