От къде да си купя очила за компютър ?

ivelin123

Active Member
Здравейте. Бихте ли ми препоръчали някоя добра оптика в София където мога да намеря очила за компютър и долу-горе на какви цени са ?
 
Последно редактирано:
От: От къде да си купя очила за компютър ?

Здравейте.
Наскоро говорих с офталмолог по темата - за съвременните монитори ако нямаш медицински проблем са напълно излишни. Дори напротив - добавяш още поне 2 пречупвания на светлината докато дойде от монитора до окото. За старите CRT-та донякъде било оправдано.
Но се надявам да чуя и друго мнение по въпроса.
Поздрави.
 
От: От къде да си купя очила за компютър ?

Аз ползвам от доста време и нямам проблеми с очите, не ми се натоварват с очилата; хелиоматик стъкло са ми, от някаква бг фирма ги взех преди 8 години с предписание от очен лекар
 
От: От къде да си купя очила за компютър ?

Здравейте.
Наскоро говорих с офталмолог по темата - за съвременните монитори ако нямаш медицински проблем са напълно излишни. Дори напротив - добавяш още поне 2 пречупвания на светлината докато дойде от монитора до окото. За старите CRT-та донякъде било оправдано.
Но се надявам да чуя и друго мнение по въпроса.
Поздрави.

абсолютно, очилата за компютър са като хапчета за отслабване, но ако искаш да се правиш на по-интелигентен за пред някоя колежка или пред клиенти, това е друг въпрос...
 
От: От къде да си купя очила за компютър ?

За старите CRT-та донякъде било оправдано.
Но се надявам да чуя и друго мнение по въпроса.

Не, и за старите монитори не са нужни очила.
 
От: От къде да си купя очила за компютър ?

Преди да мислите за очила проверете дали подсветката на монитора ви ползва ШИМ.
 
От: От къде да си купя очила за компютър ?

Лично не съм, но са сериозна марка, така че ще са качествени...

как точно реши, че са сериозна марка, сигурно щото не струват 20 лева, ами 200?! фирмата е основана 2007-ма година, Ray-ban има 9 пъти по-дълга история като първите им продукти са очила за пилоти на самолети...

gunnar са абсолютно безполезни за това, за което ги продават защото променят цветовете и скъп IPS монитор ще изглежда като евтин LED, безполезни са за работа с цветове защото гледаш през опушен от цигари кинескоп, виждал съм такива, ако имат някаква полза то е само при работа с текст, но същия ефект може да се постигне и с избиране на най-топлия режим на монитора - warm и смяна на флуоресцентните осветителни тела.
 
От: От къде да си купя очила за компютър ?

Понеже имам години опит в областта, ще кажа че почти всички в темата са прави. Относно това което се продава стандартно като очила за компютър - това са стъкла с антирефлекс, ако нямаш диоптър е напълно излишно.
Колегата с очила от осем години, преглед се препоръчва на 2 години, нови стъкла също.
Гунар имат 15% жълт филтър като основен продукт, който премахва вредната синя светлина, което обаче променя и цветовете. Има и друга възможност с по-селективен филтър където цветовете не се променят. Това от което трябва да се предпазвате е вредната синя светлина. Облъчвани сте постоянно от нея - компютър, телефон, телевизор и.т.н. дори и слънцето. Основни 3 вреди - умора и дискомфорт, разваля съня, има повишена опасност от дегенерация на макулата.
Ако някой иска мога да навляза в подробности.
 
От: От къде да си купя очила за компютър ?

Понеже имам години опит в областта, ще кажа че почти всички в темата са прави. Относно това което се продава стандартно като очила за компютър - това са стъкла с антирефлекс, ако нямаш диоптър е напълно излишно.
Колегата с очила от осем години, преглед се препоръчва на 2 години, нови стъкла също.
Гунар имат 15% жълт филтър като основен продукт, който премахва вредната синя светлина, което обаче променя и цветовете. Има и друга възможност с по-селективен филтър където цветовете не се променят. Това от което трябва да се предпазвате е вредната синя светлина. Облъчвани сте постоянно от нея - компютър, телефон, телевизор и.т.н. дори и слънцето. Основни 3 вреди - умора и дискомфорт, разваля съня, има повишена опасност от дегенерация на макулата.
Ако някой иска мога да навляза в подробности.

Аз имам желание да чуя повече тъй като обмислям да инвестирам в тази насока. С този монитор съм - http://www.retropcmania.com/2010/10/hp-lp2465-review-24-inch-s-pva-lcd.html
Ако не ти представлява проблем дай направо решения срещу синята светлина. Знам, че се занимаваш с очила и може директно от твоите продукти да ни офертираш.
 
От: От къде да си купя очила за компютър ?

Няма проблем. Значи има нови разработки които селективно филтрират синята светлина в най-вредния и диапазон. Аз лично тествам в момента продукта и мога да кажа, че когато ги махна все едно някой включва срещу мен луминисцентна лампа. Има варианти с или без диоптър, като цветовете почти не се променят. По принцип лидери в областта са Essilor с продукта си Prevenzia за който всеки свободно може да прочете. Тук изобщо не говорим само за компютър, ами за това че прекарваш един час да си играеш с телефона, два часа да гледаш телевизия и.т.н. , тоест пълна защита. На неверниците ще кажа, че има разработки и университетски изследвания в областта, а и когато фирма с милиарди оборот застане зад такъв продукт нещата са съвсем различни. Освен Essilor има и други бюджетни варианти. Не искам да продължавам защото хората ще се издразнят, но ми пиши на ЛС и ще ти отговоря на всички въпроси.
 
От: От къде да си купя очила за компютър ?

Задължителните неща са монитор без ШИМ и постоянна употреба на Flux (софтуер).

Въобще не мога да си представя как някои хора работят без тях. Аз ползвам Flux над 5 години и ако го спра въобще немога да погледна към монитора на стайно осветление.
Даже започнах да слагам подобни програми на всички телефони и таблети в къщи (които премахват синята светлина).

Гунар не се отразява еднакво добре на всички, даже има малък диоптър на очила без диптър...
 
От: От къде да си купя очила за компютър ?

Сега инсталирах това Флукс... малко е гадно като не съм свикнал , но щом пази очите ще му свикна. Някакви специални настройки трябва ли да правя или всичко по дефоулт е ок ?
 
От: От къде да си купя очила за компютър ?

Няма проблем. Значи има нови разработки които селективно филтрират синята светлина в най-вредния и диапазон. Аз лично тествам в момента продукта и мога да кажа, че когато ги махна все едно някой включва срещу мен луминисцентна лампа. Има варианти с или без диоптър, като цветовете почти не се променят. По принцип лидери в областта са Essilor с продукта си Prevenzia за който всеки свободно може да прочете. Тук изобщо не говорим само за компютър, ами за това че прекарваш един час да си играеш с телефона, два часа да гледаш телевизия и.т.н. , тоест пълна защита. На неверниците ще кажа, че има разработки и университетски изследвания в областта, а и когато фирма с милиарди оборот застане зад такъв продукт нещата са съвсем различни. Освен Essilor има и други бюджетни варианти. Не искам да продължавам защото хората ще се издразнят, но ми пиши на ЛС и ще ти отговоря на всички въпроси.

Много полезна тема. Не мисля, че някои ще се издразни и ако подробностите бяха публични. Всеки може да предлага каквото си поиска, това дали ще купиш точно това и точно от него е въпрос на личен избор :)
 
От: От къде да си купя очила за компютър ?

Свързах се с tanipo преди 10-тина дни за да разбера повече за въпросните очила, след консултация с него реших да си поръчам тъй като съм решил да инвестирам в здравето си и най-вече да съхраня максимално очите си.
Трябваше първо да направя проверка в какво състояние се намират очите ми - какъв диоптър и т.н. След като направих такава се оказа, че моите стъкла ще бъдат без диоптър. Изпратих му данните и старата рамка на очилата, които бяха с антирефлексно покритие, което за мен беше безполезно. След няколко дни бяха готови и ги получих обратно по куриер, като към стъклата получих сертификат за произход показващ, че са наистина http://www.essilor.com/en/Pages/Home.aspx. A освен сертификатите имам и 24 месеца гаранция.
Ползвам очилата дори и сега. Моето мнение е, че определено има положителен ефект. Когато постои човек с очилата поне 10-15 минути и ги махне разбира каква е разликата с тях и без тях. А повярвайте ми тя е космическа. Монитора, смартфона и всичко останало свети яко в синьо. Повече информация за синият цвят и влиянието му върху очите можете да прочетете - тук.
Свилен се отнесе изключително приятно към мен, за което му благодаря. С две ръце препоръчвам колегата! Пожелавам му успех в бизнеса и много доволни клиенти :)
 

Горе