Офлайн бизнес за малък град

Anton_001010101

New Member
Здравейте,

Имам нужда от малък съвет от хора, които може би имат опит в такъв тип начинание.

От доста време живея в София, но обмислям да живея в провинцията, в среден по големина областен град и ми искам да се занимавам с нещо мое.

Кварталът, който съм харесал няма Еконт и това е едно от нещата, които обмислям като идея за бизнес, който да бъде on side. Проучих нещата, инвестицията за год би била около 30-40к по много груби сметки (Товарен автомобил, заплати, наем, брандиране, обучение, такса към Еконт), като в моят оптимистичен вариант на първата година ще изляза на малка печалба. В условията видях, че най-близкият вече съществуващ офис трябва да бъде на минимум 1000м, което в случаят при мен е 950м, така че може и да не бъде одобрен. Все пак въпросът ми е дали някой др има опит с куриерска фирма, струва ли си, нещата, които трябва да се вземет предвид, тънкости и т.н.

Вариант Б (ако не бъде одобрен) би бил железария, бизнесът е коренно различен от спедиторският, но мисля, че има нужда в района от такъв тип магазин, който може и да бъде тип от по-смесен вид- от битови стоки, парцали, батерии до крепежни елементи и бои. Тук обаче нямам никаква идея за доставчици, първоначална инвестиция (предполагам, че тук ще ми трябва доста по-сериозна инвестиция за стоката), а и дали би си струвало...В случаят наоколо няма наистина читав магазин, от който да си купиш такъв тип стоки, а и мястото има добър пътникопоток.
 
За железария по-добре да е автомобилопоток.
Да има къде човек да спре, да напазари и да си натовари железата и пластмасите в мпс-то.

Обкновено са някъде в периферията на градовете.
 
В капиталистическия свят за тези отговори си плащаш, ако не - рискуваш и каквото стане

Поздрави и успех!
 
Аз да ти кажа с куриерската няма да ти се получи ако нямаш вътрешен човек.. най много да видиш след 1 месец на същото място да са отворили офис , но не твой а на някой вътрешен човек.. аз питах така еконт преди 1-2 години, имах желанието, отказаха ми , като отговора беше че за тези райони няма достатъчно брой поръчки и затова няма нужда от офис.. има няма след 1-2 месеца на същите тези места се откриха офиси на еконт, като собственици са тези дето имат по още 2-3 офиса в града.. така че там няма да те допуснат.. най много някой стар играч да ти вземе мястото..
 
За железария по-добре да е автомобилопоток.
Да има къде човек да спре, да напазари и да си натовари железата и пластмасите в мпс-то.

Обкновено са някъде в периферията на градовете.
Мисля, че има добър поток, има средно голям сервиз за коли и магазин за хранителни стоки на метри разстояние, гд е комуникативно място. Аз не говоря за магазин с размери на Практикер/Бриколаж, по-скоро квартална железария
 
В капиталистическия свят за тези отговори си плащаш, ако не - рискуваш и каквото стане

Поздрави и успех!
Аз не искам бизнес модел или попълнен business canvas, питам за насоки в случая, ако някой е имал сходен опит
 
Виж какво ще е полезно на хората и какво им трябва на това място като локация. Нищо чудно да се окаже на края, че магазин за авточасти е по добра опция с редовен клиент сервиза до теб. Работи се на между 10 и 35% печалба в зависимост фирмата и частите. Ама пак казвам, зависи с какво ще си полезен на хората там. Може например застрахователна фирма на франчайз (между другото ако някой е запознат с това да ми пише понеже събирам информация). Може да комбинираш, изи пей и мъни грам. Имаш човекопотока все някой ще си полезен с това да си плати сметките при теб. Но това са залязва щи според мен бизнеси понеже вече хората плащат онлайн всичко.
 
Аз не искам бизнес модел или попълнен business canvas, питам за насоки в случая, ако някой е имал сходен опит
Може би е имал предвид проучването, моето е нужно да се направи, за да се предприемат някакви по-драстични действия. От разписване на цифри, до проучване на район, че чак до преценяване на риск и локал реклама.
 
Може би е имал предвид проучването, моето е нужно да се направи, за да се предприемат някакви по-драстични действия. От разписване на цифри, до проучване на район, че чак до преценяване на риск и локал реклама.
Да, ок, разбрах. Това е ясно, в крайна сметка отговорите може да струват цената на инвестицията. Специално за Еконт- нещата мисля са по-ясни, когато залагаш на франчайз и от тази гледна точка минимизираш риска. По-скоро очаквах някой с опит с Еконт/Спиди да коментира, би било най-полезно.
Относно магазина за авточасти- не мисля, че там би потръгнал, вярно има сервиз, но все пак не бих разчитал само на него, а и те би трябвало да си имат изградена мрежа от доставчици. Относно EasyPay/Moneygram, това просто не го виждам да се случи там...
 
Здравейте,

Имам нужда от малък съвет от хора, които може би имат опит в такъв тип начинание.

От доста време живея в София, но обмислям да живея в провинцията, в среден по големина областен град и ми искам да се занимавам с нещо мое.

Кварталът, който съм харесал няма Еконт и това е едно от нещата, които обмислям като идея за бизнес, който да бъде on side. Проучих нещата, инвестицията за год би била около 30-40к по много груби сметки (Товарен автомобил, заплати, наем, брандиране, обучение, такса към Еконт), като в моят оптимистичен вариант на първата година ще изляза на малка печалба. В условията видях, че най-близкият вече съществуващ офис трябва да бъде на минимум 1000м, което в случаят при мен е 950м, така че може и да не бъде одобрен. Все пак въпросът ми е дали някой др има опит с куриерска фирма, струва ли си, нещата, които трябва да се вземет предвид, тънкости и т.н.

Вариант Б (ако не бъде одобрен) би бил железария, бизнесът е коренно различен от спедиторският, но мисля, че има нужда в района от такъв тип магазин, който може и да бъде тип от по-смесен вид- от битови стоки, парцали, батерии до крепежни елементи и бои. Тук обаче нямам никаква идея за доставчици, първоначална инвестиция (предполагам, че тук ще ми трябва доста по-сериозна инвестиция за стоката), а и дали би си струвало...В случаят наоколо няма наистина читав магазин, от който да си купиш такъв тип стоки, а и мястото има добър пътникопоток.
По-добре поживей в по-малкия град първо преди да планираш бизнес.
Запознай се с хората в района, разходи се виж какво има какво няма, отдели 1-2 месеца да огледаш какво е положението в града.
Отделно, без да знаем кой е града, само можем да гадаем какво е добре и какво не.

Франчайза е лоша идея ако ще имаш само един обект.
Ако ще рискуваш с франчайз, поне гледай да си само ти в района то с няколко обекта, не на 950 метра, което е никакво разстояние, 5 минути пеша, да ти е конкурента.
 
По-добре поживей в по-малкия град първо преди да планираш бизнес.
Запознай се с хората в района, разходи се виж какво има какво няма, отдели 1-2 месеца да огледаш какво е положението в града.
Отделно, без да знаем кой е града, само можем да гадаем какво е добре и какво не.

Франчайза е лоша идея ако ще имаш само един обект.
Ако ще рискуваш с франчайз, поне гледай да си само ти в района то с няколко обекта, не на 950 метра, което е никакво разстояние, 5 минути пеша, да ти е конкурента.
Да, определено трябва да съм на "терен", за да видя реално нуждите на хората и има ли нужда от такъв тип инвестиция на такова място. Става въпрос за Сливен. Иначе за Франчайз- да, съгласен, може би наистина не е добра идея.
 
Да, определено трябва да съм на "терен", за да видя реално нуждите на хората и има ли нужда от такъв тип инвестиция на такова място. Става въпрос за Сливен. Иначе за Франчайз- да, съгласен, може би наистина не е добра идея.
В заглавието пише малък по големина град, в първия коментар - среден, а се оказва, че е от топ 10. :D
Иначе на лично може да ми напишеш за кой квартал става въпрос, да изразя мнение като родом от там човек.
 
В заглавието пише малък по големина град, в първия коментар - среден, а се оказва, че е от топ 10. :D
Иначе на лично може да ми напишеш за кой квартал става въпрос, да изразя мнение като родом от там човек.
Да, трудно беше да го определя :D, все пак не е далеч от истината - "в среден по големина областен град"

Става въпрос за Заимов/Руски, ако искаш пиши на лс
 
Виж какво ще е полезно на хората и какво им трябва на това място като локация. Нищо чудно да се окаже на края, че магазин за авточасти е по добра опция с редовен клиент сервиза до теб. Работи се на между 10 и 35% печалба в зависимост фирмата и частите. Ама пак казвам, зависи с какво ще си полезен на хората там. Може например застрахователна фирма на франчайз (между другото ако някой е запознат с това да ми пише понеже събирам информация). Може да комбинираш, изи пей и мъни грам. Имаш човекопотока все някой ще си полезен с това да си плати сметките при теб. Но това са залязва щи според мен бизнеси понеже вече хората плащат онлайн всичко.
Толкова са залязващи, че от днес от всеки офис на Изипей може да пратиш превод до банкова сметка в чужбина и ще ти струва има-няма наполовина банковите такси!...:)
 
Толкова са залязващи, че от днес от всеки офис на Изипей може да пратиш превод до банкова сметка в чужбина и ще ти струва има-няма наполовина банковите такси!...:)
Приятелю, не си ме разбрал! Нямах в предвид услугите, които предлагат, те са страхотни, като например една от тях са картите, които се предлагат без такса обслужване и такса за теглене 2 пъти в месеца. Исках да кажа, че повече хора плащат сметките си онлайн или чрез директ дебит и по малко се разкарват до офиси. Аз лично ползвам техния(вашия) партньор Epay от над 10 години но не мога да убедя хора, като баща ми че това е по удобно и бързо :rolleyes: За него и хората като него, плащането на гише и то кеш е най сигурния вариант, без значение че ще се качиш на колата и ще изхарчиш гориво за да отидеш до банкомат да изтеглиш кеш за който ще платиш такса и след това да отидеш на гише да чакаш за да платиш нещо. :D
 
Заимов е стандартен квартал и по бегли впечатления не много населен, особено с по-млади хора. Сещам се за 1-2 наскоро закрити магазина там. Руският е по-интересен.

Железария и разни по-дребни строителни матриали сигурно става - за дребни домашни ремонти. Има много стари къщи и вероятно все нещо се чупи и трябва да се поддържа. Имаше един ВиК магазин там - вероятно не е случайно.

Едит: До Мерканто нали имаше железария? Ако още е там, значи е ясно. Ако вече я няма, пак е ясно :D

Нещо за домашни любимци също може да е подходящо за тоя район - подозирам че в Руския доста имат кучета/котки.
 
Последно редактирано:
Писах ти ма лично, но ще ти дам дъвет и тук. Не бъди комерсиалист, ако искаш да печелиш пари, пробвай да бъдеш монополист или иноватор. Не зависи от квартала, ако пълниш пожарогасители, малък дюкян един сертификат и хората сами ще те търсят да им пълниш или проверяваш пожарогасителите. Ако ти се занимава обикаляй магазините и си записвай на кой кога му изтича и звънкай като застрахователите да ги подсещаш.
Или вземи да зареждаш магазини и офиси с ароматизатори, пак ще си добре, даже по-добре от ония с магазинчетата. Но там се иска талант за продажби и то директни.
Гледай да си монополист.
 
Или вземи да зареждаш магазини и офиси с ароматизатори, пак ще си добре, даже по-добре от ония с магазинчетата. Но там се иска талант за продажби и то директни.
Гледай да си монополист.
Човека си търси "on side" бизнес, да си вложи спестените пари в техника и хора и да не се занимава много много, дет се вика "кеш флоу" или боссин работа, да върви на самотек а той да прибира оборота, въпреки че аз все още такъв вариант не знам :D
 
Последно редактирано:
Колко "интересно", че хора които май си нямат грам понятие как тече живота в малкия град дават съвети.

За нещо в което се изисква специфичен скил, ти просто няма да можеш да намериш достатъчно квалифицирани кадри.

Иначе, моето мнение е, че и поради тази история с ковид, която ако изобщо свърши няма да е скоро, малките населени места ще стават все по апетитни и предпочитани. Да минеш за малко на "на село" съвсем не е достатъчно да разбереш как тече живота там. И въобще човека от малкия град се адаптира многократно по-лесно в голям град, дори в мегаполиси. А може би мисля така, защото съм прекарвал време в различни големи градове. Не знам, но всеки случай ако нямаш хора със "занаят" а такива в малките населени места няма да намериш в смисъл да ти работят нахалост, щото който има някакъв занаят ще ти обърне внимание само ако му плащат достатъчно. Особено за смесените райони, ако "влезеш" с голямата кошница съвсем скоро ще научиш как стоят нещата де факто. Макар че пак казвам малките населени места се развиват и ако до преди години се тръбеше че са умрели едва ли не, то сега тече обратен процес на съживяване и затова и съжалявам че сме продали едната къща на село, но все пак другата не сме.
Но мисля, че най-смисленоо което мога да дам съвет е - ако ще инвестираш в бизнес в малко населено място то инвестирай в нещо което си е традиционно потребление. Хранителни стоки примерно.
 
Аз да ти кажа с куриерската няма да ти се получи ако нямаш вътрешен човек.. най много да видиш след 1 месец на същото място да са отворили офис , но не твой а на някой вътрешен човек.. аз питах така еконт преди 1-2 години, имах желанието, отказаха ми , като отговора беше че за тези райони няма достатъчно брой поръчки и затова няма нужда от офис.. има няма след 1-2 месеца на същите тези места се откриха офиси на еконт, като собственици са тези дето имат по още 2-3 офиса в града.. така че там няма да те допуснат.. най много някой стар играч да ти вземе мястото..
Това е защото тръгват с мисленето на човек с експириънс само от големия град. Но и куриерските фирми ( и не само те ) се усетиха че са в грешка и всъщност масово започнаха да отварят офиси в малки градове. Макар че още не са много добре ориентирани как точно да процедират.
 

Горе