Още една идея ми дойде

vetzkov

Well-Known Member
Абе тия дни нещо съм го ударил на душевно осъвършенстване и се замислих какво можем да направим ние тук в това прекрасно форумче , с такива готини хорица. Та си викам що да не предложа на хората да събереме някой лев и да го дадеме на някой дом за сираци - да се купи едно компютърче или няколко по стари примерно и да се учат децата от малки. Идеята ми е много размита все още но мислех нещо от сорта на това да се пращат пари кой колкото отдели в някаква сметка в пейпал и после да отидем един комитет и да връчим парите. Моля предложения (сериозни , защото ташака настрана тва си е сериозна тема) от всички заинтересовани. :wink:
 
Немогат, от самия дом ти издават свидетелство за дарение, а след това е много просто, като си отчиташ данъците на края на годината се представя и това така че, има засичане.

Проблема е друг, и не е материален повярвайте ми, не става въпрос за компютри, дрехи играчки или храна. Специално пък играчки имат повече отколкото им трябват.

Липсите на тези деца са емоционални. Виж по-доброто и по ценното което може да се направи са посещения на такива институции и просто да се обръща внимание на тези деца. Това им липсва. Лелята си е леля. Друго си е обаче някой да те гушне и да ти каже колко си специален. Това означава много за тях.

Това ви предлагам аз ... другото е ... съжалявам, че така ще прозвучи, но е самата истина ... просто задоволяване на съвестта. Ефекта от подобен род дарения е почти никакъв. Имам предвид за децата. Но виж другия вариант ако им се обърне внимание дори и за половин час като на по-малкия брат или сестра ... не мога да ви го опиша ... ще го видите в очите им.
 
zaaron каза:
Немогат, от самия дом ти издават свидетелство за дарение, а след това е много просто, като си отчиташ данъците на края на годината се представя и това така че, има засичане.

Проблема е друг, и не е материален повярвайте ми, не става въпрос за компютри, дрехи играчки или храна. Специално пък играчки имат повече отколкото им трябват.

Липсите на тези деца са емоционални. Виж по-доброто и по ценното което може да се направи са посещения на такива институции и просто да се обръща внимание на тези деца. Това им липсва. Лелята си е леля. Друго си е обаче някой да те гушне и да ти каже колко си специален. Това означава много за тях.

Това ви предлагам аз ... другото е ... съжалявам, че така ще прозвучи, но е самата истина ... просто задоволяване на съвестта. Ефекта от подобен род дарения е почти никакъв. Имам предвид за децата. Но виж другия вариант ако им се обърне внимание дори и за половин час като на по-малкия брат или сестра ... не мога да ви го опиша ... ще го видите в очите им.

напъкно си прав +1
 
Немогат, от самия дом ти издават свидетелство за дарение, а след това е много просто, като си отчиташ данъците на края на годината се представя и това така че, има засичане.

Проблема е друг, и не е материален повярвайте ми, не става въпрос за компютри, дрехи играчки или храна. Специално пък играчки имат повече отколкото им трябват.

Липсите на тези деца са емоционални. Виж по-доброто и по ценното което може да се направи са посещения на такива институции и просто да се обръща внимание на тези деца. Това им липсва. Лелята си е леля. Друго си е обаче някой да те гушне и да ти каже колко си специален. Това означава много за тях.

Това ви предлагам аз ... другото е ... съжалявам, че така ще прозвучи, но е самата истина ... просто задоволяване на съвестта. Ефекта от подобен род дарения е почти никакъв. Имам предвид за децата. Но виж другия вариант ако им се обърне внимание дори и за половин час като на по-малкия брат или сестра ... не мога да ви го опиша ... ще го видите в очите им.

Бе то си е така обаче едното не пречи на другото,тоест един компютър няма да им е излишен и е нещо повече от играчка особено ако има връзка с интернет.Вече може да се вземе нормално ПС за 500-600 кинта барабар с монитора така че ако има кои да се наеме с организацията аз съм готов да дам 30 лв. та може и повече ако не се съберат за дълго време.20 човека по 30 кинта и ето им го ПС-то
 
Имам приятели, които доста често дарвяват стара, но работеща техника и ходят да се видят с децата. Ако някой има интерес, мога да разуча как се организират и какво точно правят и може да се комбинира нещо с тях. В крайна сметка ако се съберат повече хора ефекта ще е много по-голям, нали?


Бе то си е така обаче едното не пречи на другото,тоест един компютър няма да им е излишен и е нещо повече от играчка особено ако има връзка с интернет.Вече може да се вземе нормално ПС за 500-600 кинта барабар с монитора така че ако има кои да се наеме с организацията аз съм готов да дам 30 лв. та може и повече ако не се съберат за дълго време.20 човека по 30 кинта и ето им го ПС-то

А втора ръка компютри, които са перфектни за интернет може да се намерят и за 150 лева... и то доста сериозни машини. Наскоро имах идея да правя едни обучения в Бургас и търсих оферта... попаднах на интересни неща. За околко 3000 лева 10 компютъра с лицензиран Windows и монитори. Машините са за 2 GHz с 512 RAM и 40 HDD. Става дума за маркови машини втора ръка, примерно аз гледах някакви IBM-та, но има и други марки.
 
Последно редактирано:
точно и аз тва казвам че е ясно че те имат нужда от други неща но няколко пц-та свързани с интернет ще им помогне много според мен - за забавление и за интегриране
 
Виждам, че темата е замръзнала преди повече от половин година и не става ясно какво се е случило..

Преди години бях в един дом. Провинциално градче, кофти условия, студ през зимата, кофти храна, липса на грижи. 90% от децата ромчета, почти всички си имат майки и бащи. Просто не им се гледат.

Една голяма група деца бяха на почти 18 години. А там са от ранна детска възраст. Там са изживяли живота си.

Кофтито е, че след като станат 18, трябва да си тръгнат.
Почти без образование, без нищо.... Системата ги праща да се самоинтегрират. Естествено семействата си няма да видят. Нямат и приемни родители. Какво следва по-натам, знае само съдбата.

Едно момче, ромче, на почти 18 години сподели на сестра ми, че пише стихове. Тя каза, че също пише. Показа няколко. Сподели, че другите му се смеят, но то им е свикнало. Сестра ми му каза, че пише много хубаво и че трябва да продължава. Подари му брой на "Литературен вестник". Вдъхна му надежди за живота, който ще го чака навън. Това според мен беше един много ценен подарък за него от страна на сестра ми.

Една от най-тъжните гледки, които съм виждал беше пак там. Малките, скорошноизоставени деца се нахвърляха върху нас и питаха

"Познаваш ли мама? Ще и кажеш ли да дойде да ме вземе"......

Винаги се сдухвам при този спомен.
 
Инициативата е супер, но според мен да им се връчат компютри и да се оставят децата на самотек не е оптималният вариант. Може би заедно с компютрите трябва да се осигури и човек, които да се занимава с децата и да им покаже как аджеба тези джаджи могат да им помогнат в бъдеще, когато навършат нещастните 18 и ги изпратят по живо по здраво да се оправят. Т.е. вместо да киснат в елмазите и гейм-сървърите, някой да отдели време и да ги понаучи на каквото може, за да имат реални ползи и познания и наистина да могат нещо, когато им се наложи да си вадят хляба. На прима виста се сещам за два-три варианта:

- събират се пари между форумци и се закупуват компютрите. След това се издирват домовете за по-големшките деца (мисля, че ги водят 3-18 години) и се урежда среща с директорката, обяснявайки и че компютрите идват в комплект с хора, които ще обучават децата. Тези хора ще са доброволци от форума или техни познати, които имат желание. Вариация: уеб-чираци при хора с онлайн бизнес :).

- Като горния вариант, но може да му се даде гласност из итнернет пространството - ресурсите ще са повече

- Намира се човек, навътре с материала за европейските фондове (което ще рече: познания за изискванията, готовност за проекти и прочие). Точно сега в БГ пристигат ЕС фондовете: идеалният момент за подобни инициативи. Прави се проект за обучение на децата и се кандидатства с него (да ги наречем един вид занаятчийски курсове).

При всички положения, поне за някои от тях това ще означава поне един полезен скил, придобит в тези домове и поне някаква алтернатива. Пък и така някой действително ще им обръща внимание, което както правилно отбеляза заарон е основния дефицит при тях.
Изобщо, мисля, че пц-то за тях може да е много повече от плюшена играчка.
 
Здравей и добре дошла. Прияно ни е да има хора с твойта мотивация и мислене. Упитваме се да дадем всичко от себе си в тази насока. Така или иначе не може да се разчита на държавата за подобни прояви.

Да, определено, трябва да се замислиме върху това, от кум убочение проблеми никакви както и за по-нататъчни дарения.:) Но е хубаво, всичко да става лично, без да минава през мошенически ръце. Много от нас са пращали Sms-и в помощ на хората загубили къщите си от наводненията, преди по малко от няколко дена гледах по новините, че вече има образувани процеси с хората участвали в присвояване на парите. Вече малко трудно ще пращам - след това де.

Успехи и приятен престой тук. :)
 
А втора ръка компютри, които са перфектни за интернет може да се намерят и за 150 лева... и то доста сериозни машини.


Тези "сериозни" машини наистина са добри, но ако са маркови имат един проблем - износването на харддиска, а ако са немаркови - още един проблем - вентилаторите.

Та не се знае колко време ще издържат... Аз си купих 6-гигабайтов харддиск преди 2 седмици, за да boot-вам boot manager от него и да се зареди ядрото на ОС, след което една команда спира въртенето на диска.

И днес този хард се счупи, т.е. започна да дрънчи (предполагам това се случва, когато се съсипят четящите глави).


Вентилаторите на немарковите машини пък изискват периодично почистване и смазване - кой ще ходи в дом за сираци толкова често да ги ремонтира, а и гледката няма да е емоционално приятна за самите деца.


А също и CD/DVD четящите/записващи устройства се скапват на всеки 2-3 години. Да чукна на дърво, единствено LG GSA 4163B ми е все още живо и здраво - на почти 3 години вече, макар че не го ползвам активно :)


Затова аз мисля, че е добре да се вземе нова техника :)
 
Последно редактирано:
От: Re: Още една идея ми дойде

Тези "сериозни" машини наистина са добри, но ако са маркови имат един проблем - износването на харддиска, а ако са немаркови - още един проблем - вентилаторите.

Та не се знае колко време ще издържат... Аз си купих 6-гигабайтов харддиск преди 2 седмици, за да boot-вам boot manager от него и да се зареди ядрото на ОС, след което една команда спира въртенето на диска.

И днес този хард се счупи, т.е. започна да дрънчи (предполагам това се случва, когато се съсипят четящите глави).


Вентилаторите на немарковите машини пък изискват периодично почистване и смазване - кой ще ходи в дом за сираци толкова често да ги ремонтира, а и гледката няма да е емоционално приятна за самите деца.


А също и CD/DVD четящите/записващи устройства се скапват на всеки 2-3 години. Да чукна на дърво, единствено LG GSA 4163B ми е все още живо и здраво - на почти 3 години вече, макар че не го ползвам активно :)


Затова аз мисля, че е добре да се вземе нова техника :)
а ти бате си царя на офтопиците как ги праскаш напрао :lol::lol:
 
От: Re: Още една идея ми дойде

- събират се пари между форумци и се закупуват компютрите. След това се издирват домовете за по-големшките деца (мисля, че ги водят 3-18 години) и се урежда среща с директорката, обяснявайки и че компютрите идват в комплект с хора, които ще обучават децата. Тези хора ще са доброволци от форума или техни познати, които имат желание. Вариация: уеб-чираци при хора с онлайн бизнес :).

Тази идея ми допада.Показваме им как се пишат статии или постове за блогове и т.н. и хем ни помагат с нашите саитове хем виждат как стават нещата хем и някои лев си заработват.
 
От: Още една идея ми дойде

е това вече не е ли лицемерно. Хем дарителска кампания , хем да изкараме някоя друга облага от децата. Благотворителността не е нещо от кото да изкарваш облаги... българска работа
Позле какво ще доиде , да станат рефералчета и да бачкат за някой ... те ще изкарат някои лев, всички ще са добре
блях , това е гадно
 
От: Още една идея ми дойде

е това вече не е ли лицемерно. Хем дарителска кампания , хем да изкараме някоя друга облага от децата. Благотворителността не е нещо от кото да изкарваш облаги... българска работа
Позле какво ще доиде , да станат рефералчета и да бачкат за някой ... те ще изкарат някои лев, всички ще са добре
блях , това е гадно

Аз не казвам да ставаме милионери на техен гръб а да ги вкараме в бизнеса което си е традиция от векове младежи да помагат на маистори като по този начин хем се изхранват хем се обучават щото е много по-важно на тях да им се дадат някакви знания с които те да си уредят живота от колкото едно ПЦ за да си играят.Едно е да им се обяснят нещата за 20 мин. това е реферал това е саит това е еди кво си пък те после да се оправят както си знаят(демек никак) друго е да започнат реално нещо като работа и тези на които им е интересно наистина да се научат.
 
Re: От: Още една идея ми дойде

Аз не казвам да ставаме милионери на техен гръб а да ги вкараме в бизнеса което си е традиция от векове младежи да помагат на маистори като по този начин хем се изхранват хем се обучават щото е много по-важно на тях да им се дадат някакви знания с които те да си уредят живота от колкото едно ПЦ за да си играят.Едно е да им се обяснят нещата за 20 мин. това е реферал това е саит това е еди кво си пък те после да се оправят както си знаят(демек никак) друго е да започнат реално нещо като работа и тези на които им е интересно наистина да се научат.
ахахахахах майстори вика :lol::D:lol::D
 
От: Още една идея ми дойде

@efond защо да е лицемерно и лошо ?
Точно твоя начин на мислене е българския в лошия смисъл !
Значи според теб е по-добре да се учат на нещо изкуствено направено само за обучението, отколкото на изграден печеливш сайт ?
Мисля, че това е БГ начина на мислене - печалбата е много лошо нещо, по-добре аз да непечеля и те също, отколкото всички да печелят... ,което е много жалко

@ioio идеята ти е добра - необръщай внимание на нападки - не са правилни!

Аз също бих се включил в идеята, но зависи за кой дом ще е дарението.

Поздрави, Александър
 
От: От: Re: Още една идея ми дойде

а ти бате си царя на офтопиците как ги праскаш напрао :lol::lol:

vetzkov, ще разбереш че този мой пост не е оф-топик едва когато някоя от "сериозните" машини издаде багажа


Например имам един компютър със Celeron 1,1 GHz, на който взе да му става нещо - Wireless PCI карта, която ползвам от 2 месеца и е един от най-новите модели, започна да работи нестабилно вчера. Същата на други компютри работи без проблемно.

Проверка с обикновена мрежова карта показа, че 2 от PCI слотовете не функционират добре - поради неясни за мен причини.

Така, че ако ще дарявате компютри - в никакъв случай втора употреба!!!
 

Горе