Пазара на имоти в България - Докъде стигнахме с балона

Това е доста чисто и се грижат не само с имота, но ако си го уредиш и с данъците там и бумащините. Някои имат голям обхват на услугите си. ;)
Така е, има доста инвеститори от различни градове или други, които са в чужбина. Агенциите станаха гъвкави. Процента си е процент ;)
 
а не ли е по-добре да се продаде и да купиш някакво ново строителство офис или апартамент.
ти сам си взел решение и пускаш тука въпрос с надежда някой да се опита да те разубеди :)
 
До колкото знам, даже агенциите нямат база данни за реални сделки, за да се види някакъв тренд, да се направи прогноза, така че не се знае какво да се очакава. Според мен в момента и 1000 лв/м2 няма да ти дадат.
База данни с реални сделки в последните 6 месеца си има, всеки може да си плати достъп до нея и да разглежда. Аз съм го правил и ползата от това е нулева - в този пазар вече няма никаква логика и дори много опитни брокери казват, че не могат да оценяват имотите вече. Обстановката буквално се мени с дни и два съседни апартамента могат да се продадат на коренно различни цени. Вече такова понятие като "средна цена на квадрат в района" не съществува (говоря за София)
 
По морето продават като луди. Ха, дано центъра на тежестта да се измести натам. Писна ми от софиянци и те да определят какво ще става.
 
База данни с реални сделки в последните 6 месеца си има, всеки може да си плати достъп до нея и да разглежда. Аз съм го правил и ползата от това е нулева - в този пазар вече няма никаква логика и дори много опитни брокери казват, База Обстановката буквално се мени с дни и два съседни апартамента могат да се продадат на коренно различни цени. Вече такова понятие като "средна цена на квадрат в района" не съществува (говоря за София)
То никога не е нямало такова понятие за да се определи каква е стойността на даден имот.
Каква обстановка се мени -имота си е там и е един и същ от години...Нищо не му се мени. Ттрябва да има база/ и то колкото може по подробна/ за сравнение с пазара. Всеки оценител знае как да ползва такива данни.
Да не забравяме ,че пазара не е само продавача ,все пак трябва да има и купувач за да стане сделка.
 
Последно редактирано:
То никога не е нямало такова понятие за да се определи каква е стойността на даден имот.
Каква обстановка се мени -имота си е там и е един и същ от години...Нищо не му се мени. Ттрябва да има база/ и то колкото може по подробна/ за сравнение с пазара. Всеки оценител знае как да ползва такива данни.
Да не забравяме ,че пазара не е само продавача ,все пак трябва да има и пувач за да стане сделка.
Явно, че нямате голям опит с покупко/продажбата на имоти.
Идеята е точно в това, че оценителят казва една сума, но в действителност тя не е реалната. Напоследък има квартали с по 2-3 читави апартамента за продажба /под читави разбирам да не са тотални съборетини с нужда от страшно къртене и неясни инсталации/ и се нареждат по 5-6 купувача за един и същи апартамент. Офертата е за 120к /примерно/ и има 10 заинтересовани купувача /примерно/. Защото оферти с параметрите X в квартала X в последните няколко месеца просто няма от тези 10 поне 4 ще са готови да наддават и накрая цената нараства драстично. И на никого не му пука колко струва реално на квадрат и каква е оценката - просто търсиш тристаен точно в този район, защото там работиш, там децата ти са на училище и така нататък. Лицензираният оценител към банката никога не го оценява на стойност близка до продажната, освен ако не почерпиш оценителя.

Да не говорим, че като сложиш на една кутийка(двустаен с размерите на тоалетна) бранд Артекс, например, цената от 1600E автоматично скача поне на 1800E, нищо, че материалите са същите като на останалите сгради и като цяло всичко е идентично. Друго си е да кажеш, че живееш в блок на Артекс....

Ако апартаментът има паркомясто/гараж, хората са вече готови да платят много над стойността на апартамента само за да придобият гаража също на абсурдно висока стойност, защото иначе паркираш на някоя кална поляна през 4 улици и обикаляш като пълен идиот всяка вечер. Аз напрамер ако сега си търсех нов апартамент не бих купил такъв без гараж дори да ми го дават на 20% под пазарната цена. Това оценителя не го вълнува.

Да не говорим, че ако ти като брокер пуснеш оферта на пазарната според теб цена и същите тези 10 купувача, които търсят апартамент в този район се изредят още в същия ден на оглед и изявят желание за покупка купувача веднага започва да си мисли, че си му подбил цената и може да изцеди още, щом има такъв голям интерес и почват да надуват до безобразие.

С всичко това се опитвам да кажа, че пазарът в София вече не е никакъв пазар - движи се изцяло от психологически мотиви, не от рационални. Неслучайно хората започнаха да търсят активно инвестиционни имоти извън България.
 
Последно редактирано:
Ми аз ти обяснявам , а ти си знаеш твоето.... Субективност има във всеки случай , но тя е в някакви разумни граници.
Колкото и нелогично да им изглежда на някои и този пазар си има логика. То за това се казва недвижим имот във всеки един момент си има някаква точно определена стойност.
 
Последно редактирано:
Добре де, всеки си има право на мнение. Аз съм убеден, че през последната година на пазара в София субективността е водещ фактор за реализиране на сделките и минималния процент са рационалните, логични покупки с перспектива.
 
Ми банките като активен участник на пазара и те ли се водят от субективноста на клиентите.?
 
Ми банките като активен участник на пазара и те ли се водят от субективноста на клиентите.?
Банките работят с оценители, а оценителите завишават оценките, когато си платиш. По-горе съм го написал.
Отделно от това масово се комбинира ипотечен с потребителски кредит.
Цялата тази схема банките много добре я разбират, но е в тяхна изгода и си затварят очите.
 
Оценителите завишават цената на имота за да не подбиват пазара на някого, така ли? С какво , колко процента завишават?
На една 50- 60 годишна панелка, дори и на хубаво място , към днешна дата , какво ще и завишат?
Колкото и да е развинтено нечие въображеие, сметката не излиза и/или просто не се стига до действителна сделка.
 
Последно редактирано:
Оценителите завишават цената на имота за да не подбиват пазара на някого, така ли? С какво , колко процента завишават?
На една 50- 60 годишна панелка, дори и на хубаво място , към днешна дата , какво ще и завишат?
Колкото и да е развинтено нечие въображеие, сметката не излиза и/или просто не се стига до действителна сделка.
Вижте, нямам време за глупави спорове. Казах, каквото имах да казвам и бях повече от изчерпателен. Който има друго мнение е свободен да не се съгласи с мен, етествено.
 
Вижте, нямам време за глупави спорове. Казах, каквото имах да казвам и бях повече от изчерпателен. Който има друго мнение е свободен да не се съгласи с мен, етествено.
Вижте , не вижте нямаме база за спор с тебе.
Глупаво е да се твърди , че субективния фактор е водещ на пазара на недвижими имоти..
Спокойно можеше и да не се изказваш.
 
Забавно е човек да гледа как аматьори и ентусиасти спорят с професионалист с маса години стаж в коментираната област :D
 
Забавно е човек да гледа как аматьори и ентусиасти спорят с професионалист с маса години стаж в коментираната област :D
Съгласен съм. Но пък когато си на мястото на професионалистът, с когото спорят ентусиастите, не е много забавно. Съвсем наскоро имах опит за спор от двама-трима такива в друга тема. Кофти работа.
 
Съгласен съм. Но пък когато си на мястото на професионалистът, с когото спорят ентусиастите, не е много забавно. Съвсем наскоро имах опит за спор от двама-трима такива в друга тема. Кофти работа.
Продължавам да се чудя от кой пол е това начетено същество. От една страна е необичайно жена да има такава бърза и блестяща мисъл. От друга поведението е много по-присъщо на жена. А от трета може би става въпрос за междинния пол.
 

Горе