Пазара на имоти в България - Докъде стигнахме с балона

Я дайте мнение, пазара на имотите в Пловдив е изключително надут, имам една панелка в кючук париж тристайна, не се използва от години, не съм виждал смисъл да я пускам под наем, просто си седят затворени пари.

Разучих малко и вървят по 1200 евро на квадрат, ако си оптимист и си вярваш и чакаш, може би 1250 евро на квадрат, та дори 1300 видях.

Дали е добре в предвид постоянната инфлация и говоренето за влизане в евро да се продаде и веднага да се инвестира в ново строителство апартамент, офис или пък да се построи къща може би?
Или по-подходящо би било да се изчака евентуално навлизане в еврото и тогава да се направи?
 
Вчера ми се мерна къща, която ще бъде издадена по БДС някъде из покрайнините на варненския квартал Изгрев (където до колкото съм чувал, често има цигански набези и инфраструктурата е ужас на квадрат) струва 539 000лв. Къщата е на два етажа, дизайн - двуетажен блок (само правоъгълници, покрива е като на блок - без наклон, с изолация), залепена за друга, със същия вид. Дворовете от 100тина квадрата са разделени с ограда, тип храст - до 50см висок. Откъм пътя са сложени павета/плочки (като се завърши ще се види) като там може да спират на открито до 3 автомобила.
На подобна цена се строи сега и къща в Зеленика - Галата. Гордия собственик един ден ще трябва да шофира по черен път няколкостотин метра, канализация, автобусна спирка, училище, детска площадка, детска градина в близост? Мираж!

За сравнение подобен тип къщи в Испания, Италия струват от 100 до 250 000евро. Според дали ще е в селце на половин-един час път с кола или в малко градче край голям град (както е Аксаково - Варна).
Така освен, че стигнахме и подминахме западните цени на хранителните продукти в супермаркетите, вече същото сторихме и с цените на имотите. Остават горивата. :)

Навлизането на еврото нищо няма да промени. Аз към момента нищо не пипам по отношение на големи покупки или продажби (разбирайте автомобили, имоти) и това ще продължи поне до края на годината. Нека първо да видим какво ще стане с продоволствието, цените на енергията и конфликта Украйна-Русия накъде ще иде.
От инвестиране в имот в България почти напълно съм се отказал. След като цените се поизравниха, обмислям да е директно в друга страна, с цел - ваканционен имот и ако пък реша след време да не го ползвам, да имам възможност да го отдавам под наем за далеч по-резонна сума, сравнена с тукашните наемни цени.
 
Последно редактирано:
Я дайте мнение, пазара на имотите в Пловдив е изключително надут, имам една панелка в кючук париж тристайна, не се използва от години, не съм виждал смисъл да я пускам под наем, просто си седят затворени пари.

Разучих малко и вървят по 1200 евро на квадрат, ако си оптимист и си вярваш и чакаш, може би 1250 евро на квадрат, та дори 1300 видях.

Дали е добре в предвид постоянната инфлация и говоренето за влизане в евро да се продаде и веднага да се инвестира в ново строителство апартамент, офис или пък да се построи къща може би?
Или по-подходящо би било да се изчака евентуално навлизане в еврото и тогава да се направи?
Не знам къде си гледал, но в момента е доста оптимистично 1200 евро на квадрат за панелка.
Освен това големи апартаменти по-трудно се продават, принципно. Под наем, ако е на хубаво място в града.
 
Последно редактирано:
Не знам къде си гледал, но в момента е доста оптимистично 1200 евро на квадрат за панелка.
Освен това големи апартаменти по-трудно се продават, принципно. Под наем, ако е на хубаво място в града.
Не е стегнат, старо обзавеждане е, иначе бива. Не искам някви измислени студенти да го усерат.

Пък и не ми трябва, ся строя в Беломорски.

Оптимистично е като цена, ама с чакане мисля, че някой ще клъвне и след тва в някъв офис или апартамент на голи стени тухла за инвестиция.
 
До колкото знам, даже агенциите нямат база данни за реални сделки, за да се види някакъв тренд, да се направи прогноза, така че не се знае какво да се очакава. Според мен в момента и 1000 лв/м2 няма да ти дадат.
 
До колкото знам, даже агенциите нямат база данни за реални сделки, за да се види някакъв тренд, да се направи прогноза, така че не се знае какво да се очакава. Според мен в момента и 1000 лв/м2 няма да ти дадат.
Преди 5 месеца съсед до тоя апартамент го даде на 1100 евро квадрата, имам няколко клиента с агенции и казаха 1200 е постижим резултат.
 
Ми то явно от агенциите идва това .... На мен не ми се вярва , че някой в момента ще ти даде за панелка по 1200 евро, но може да опиташ да го обявиш сам /ако не те мързи/ на тази цена и ще се разбере какъв е интереса към подобен имот или да питаш банка дали ще ти го ипотекира за толкова пари.
 
Ми то явно от агенциите идва това .... На мен не ми се вярва , че някой в момента ще ти даде за панелка по 1200 евро, но може да опиташ да го обявиш сам /ако не те мързи/ на тази цена и ще се разбере какъв е интереса към подобен имот или да питаш банка дали ще ти го ипотекира за толкова пари.
Абсурд банка да го ипотекира за подобни пари, хаха.

Кой говори за ипотека? Говорим за пряка продажба от собственик на краен нов собственик. Даже ще се спестят пари при такси от купувача.

Все пак тенкю за мнението.
 
Моля , aз само сравнявам. Но попитай все пак агенцията, защо банка няма да ти даде толкова пари , а някое друго лице ще иска да даде. Нали и двете неща са по пазарна цена?
 
Последно редактирано:
Моля , aз само сравнявам. Но попитай все пак агенцията, защо банка няма да ти даде толкова пари , а някое друго лице ще иска да даде. Нали и двете неща са по пазарна цена?
И сам можеш да разбереш отговора.
 
И сам можеш да разбереш отговора.
Дори и да мога сама ми е интересно обяснението на агенциите. Изключвам таксите, които вземат .Защо банката няма да оцени имота за ипотека на 1200 евро/м2
 
Дори и да мога сама ми е интересно обяснението на агенциите. Изключвам таксите,които вземат банките.Защо банката няма да оцени имота за ипотека на 1200 евро/м2
Оставям те да мислиш над въпроса, може да постигнеш резултат.
 
Кажи де , щом знаеш?
На мен не ми се мисли над измислени неща.
 
, имам една панелка в кючук париж тристайна, не се използва от години
Ако не ти трябват парите на продажната цена в момента:
1. дай я под наем но преди това я ипотекирай с месечна вноска 20% по ниска от наема който ще взимаш.
2. Инвестирай получените пари
Кичука не е като Тракия, и държат цена, нали знайш ?
 
В момента хората продават апартаменти в Пловдив и ще се избият за селски къщи на до 20-30 км от Пловдив, така че това също е вариант ако решиш сега да го продадеш с цел такава инвестиция.
 
Ако не ти трябват парите на продажната цена в момента:
1. дай я под наем но преди това я ипотекирай с месечна вноска 20% по ниска от наема който ще взимаш.
2. Инвестирай получените пари
Кичука не е като Тракия, и държат цена, нали знайш ?
А какво става като някой на който си е дал под наем ти е усере и няма какво да му вземеш. Например наводни.
 
. Например наводни.
За това се сключва договор и се взима депозит. Има и имуществени застраховки

 
Или сключваш договор с агенция и те се занимават с имота, като ти превеждат парите всеки месец. 50-60 лв зимат на месец но не се занимаваш.
 
Или сключваш договор с агенция и те се занимават с имота, като ти превеждат парите всеки месец. 50-60 лв зимат на месец но не се занимаваш.
Това е доста чисто и се грижат не само с имота, но ако си го уредиш и с данъците там и бумащините. Някои имат голям обхват на услугите си. ;)
 
Или сключваш договор с агенция и те се занимават с имота, като ти превеждат парите всеки месец. 50-60 лв зимат на месец но не се занимаваш.
Винаги може да си отвориш главоболие, а не ли е по-добре да се продаде и да купиш някакво ново строителство офис или апартамент.

Чудих се да строя втора къща защото имам голяма земя, ама не е хубаво всичко да ти е на 1 място.
 

Горе