Пари на заем.

Дискусията в 'Webmaster's Off Topic' стартирана от Leverage, Апр 15, 2018.

Тагове:
  1. biaaro

biaaro Well-Known Member

Рег.:
    Май 27, 2008
    Съобщения:
    2,671
    Харесвания:
    629
    Точки:
    113
    Място:
    в кюпа
    Много е лошо да те знаят, че имаш пари в квартала, куцо и сакато се реди да ти иска какво ли не, за какво ли не. На всички лешпери в квартала съм дал малки суми с идеята, че не можеш да искаш от някой, на който вече имаш да даваш пари. На най-близки, давам до 100-200 лв., да закърпят положението, не искам да ми ги връщат. Пари на заем в класическия си вид не давам на никой, който иска да се сърди.

Leverage харесва това.
  2. Leverage

Leverage Active Member

Рег.:
    Юли 3, 2015
    Съобщения:
    403
    Харесвания:
    95
    Точки:
    28
    Периода е две седмици закъснение. Звъннах му вчера. Новата дата е началото на май. Както са писали колегите по-горе, поне няма да досажда повече ако не ги върне. :D

Да, правилно. Познат е...

3. Blinky

Blinky Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    22,943
    Харесвания:
    1,710
    Точки:
    113
    Професия:
    Dev
    Място:
    Sofia
    Две седмици не са много време. То идеята, която дават колегите не е лоша с досаждането, но ако мине при теб номера, ще го пробва и на друг. За това, не е добър урок това. :) И ще има "Ама един кой си ми даде и не ги потърси, ти сега се правиш за...." :)

То по-обидно е когато ти каже, че няма възможност, а в същото време го видиш с нов телефон за 800-1000 лева. Като един познат....да му направиш отстъпка за еди си какво, свали ти цената на половина и после отиде и си плати пълната при друг (непознат). А все си мислех, че първо на приятелите е редно да не се циганиш, а пред останалите - все тази.

4. Leverage

Leverage Active Member

Рег.:
    Юли 3, 2015
    Съобщения:
    403
    Харесвания:
    95
    Точки:
    28
    Да, прав си. Не е много, но явно се надява просто да не го потърся изобщо. На мен ако (дано не се случва никога) ми се наложи да взема пари и стане нещо да не мога да ги върна в срок, ще взема заем от друг човек, за да спазя уговорта или поне ще звънна един и ще кажа, че ще се забавя, но на 100 % не бих се крил. Обаче хора всякакви... Подобно се случва на това със скъпия телефон - гледам го във Фейса, че си щрака с пръсти по разни клубове... :)

slavchev харесва това.
  5. Blinky

Blinky Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    22,943
    Харесвания:
    1,710
    Точки:
    113
    Професия:
    Dev
    Място:
    Sofia
    Наистина хора всякакви. Дори има такива, които за пари не знам какви тъпни съм чувал да правят - и по-скоро за да вземат пари от хората. Един, роднина даже, ми взе така на заем, защото имал здравни проблеми и не ги видях повече, не мисля, че ще ги видя де. Изрично е да казвам, че не его и видях и чух повече. И сега въпрос към хората, които смятат да не дават така пари на заем - Как отказваш на роднина (бил той и далечен, както е в моя случай) пари, за да се лекува?

6. biaaro

biaaro Well-Known Member

Рег.:
    Май 27, 2008
    Съобщения:
    2,671
    Харесвания:
    629
    Точки:
    113
    Място:
    в кюпа
    Веднага ти казвам. Като ми се обади за пари, казвам му - нали знаеш, че кеш пари не давам, но ти си ми приятел /роднина/ и не мога да те оставя! Затова идвам с теб да купим и платим всичко, което ти трябва. В 99% от случаите не става въпрос за лечение, става въпрос за манипулация. От години никой не ме е търсил за пари с цел лечение, защото знаят какво следва :)

Разбира се това е според човека, има хора, за които съм сигурен, че не ме лъжат и щом ме търсят, значи наистина са в безизходица. Такива хора обаче връщат всичко, преди срока, който са обещали.

7. kamentk

kamentk Well-Known Member

Рег.:
    Юни 3, 2012
    Съобщения:
    2,035
    Харесвания:
    209
    Точки:
    63
    Не отказваш, но отиваш с него в борницата. Изискваш му документи, епикризи и т.н. Ако има нещо гнило - веднага ще почне да се обижда, че му нямаш доверие и т.н. Ако е на зор - ще съдейства.

Използвачи много. Аз и на тия по улиците не давам. Нито са гладни, нито жадни. Вместо да се хванат на работа - седят и просят. И улични музиканти не толерирам. И разни подобни. Има места за изява, където да си показват таланта.

8. Blinky

Blinky Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    22,943
    Харесвания:
    1,710
    Точки:
    113
    Професия:
    Dev
    Място:
    Sofia
    Да, до тук добре. И какво, ще отделиш толкова време, за да следиш къде харчи парите ти. Не мисля, че е много удобно това като опция. По-скоро, да ти представя някакви бележки / разписки / фактури, но това пък е обидно. Здравето на хората е доста чувствителна тема и мисля (поне морално погледнато), че с това не трябва да се злоупотребява, ставайки дума за помощ.

За тия по улицата ясно. Може и да се повтарям, но откакто видях как на едно кръстовище спира черен джип, за да събере оборота от просещите хора, вече не давам. Цъкам яко SMS-и, където мога дарявам, но си има и правила, не трябва да се прекалява с човешката доброта. А тези, които се възползват от нея, според мен това, че са длъжници е най-малкото им съгрешение.

9. Leverage

Leverage Active Member

Рег.:
    Юли 3, 2015
    Съобщения:
    403
    Харесвания:
    95
    Точки:
    28
    Според мен добре си направил да не го мислиш. И аз бих му дал. То е малко като при криптовалутите - даваш пари, които можеш да прежалиш и знаеш, че няма да ти трябват в близко време.

10. kamentk

kamentk Well-Known Member

Рег.:
    Юни 3, 2012
    Съобщения:
    2,035
    Харесвания:
    209
    Точки:
    63
    Въпроса е дали ги е похарчил за здраве. Щото знам много такива случаи, искат пари уж за болест, после заминават на екскурзия или правят ремонт.

11. slavchev

slavchev Well-Known Member

Рег.:
    Дек 20, 2012
    Съобщения:
    1,962
    Харесвания:
    353
    Точки:
    83
    Професия:
    CEO
    Място:
    Някъде там
    Кой дава пари на заем да ми пише :D

12. Ventsislav

Ventsislav New Member

Рег.:
    Апр 12, 2018
    Съобщения:
    4
    Харесвания:
    1
    Точки:
    3
    Рядко вече давам пари на заем аз. Много се опарих от това!
    Не знам когато ми се е налагало да взимам аз на заем пари, не съм могъл да спя докато не ги върна. Не знам какви са тия хора, как може после да те погледнат и да ти кажат здравей.
    Все пак тези пари си ги изкарал с доста труд, за да му ги дадеш.
    Дано спази все пак срока твоя приятел.

slavchev харесва това.
  13. rombeca

rombeca Active Member

Рег.:
    Ноем 9, 2010
    Съобщения:
    948
    Харесвания:
    211
    Точки:
    43
    Пари — нито заемай, нито вземай

назаем. Заемът погубва често

приятеля и тебе, притъпява

върха на честността. И преди всичко:

на себе си бъди ти вечно верен —

и следва, както ден след нощ, че няма

да бъдеш спрямо някого лъжлив.

Прощавай; и бъди благословен!
    .....

Уилям Шекспир
    Хамлет

kamentk и Leverage харесват това.
  14. Leverage

Leverage Active Member

Рег.:
    Юли 3, 2015
    Съобщения:
    403
    Харесвания:
    95
    Точки:
    28
    Ти си имаш. :D:)

Дано! Сам си даде новия срок. То постъпката е по-важна в случая...

slavchev харесва това.

Сподели страницата

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.
    Dismiss Notice