Партия.

rujel

Well-Known Member
Пускам тема, в която се надявам да има поне 1% конструктивност. Говорим, че партиите са боклук, но нищо не се прави, дори като начални стъпки. Направата на поредният боклук, опс... исках да кажа партия е безпредметно, просто защото някак не е ясно какво трябва да се направи. Затова си мисля за решение от вида: Да се направи сайт в който се поместват и дори дискутират различни закони, като всеки да получи опции за преоформяне. Идеята е при последвалото гласуване от страна на потребителите не да се вадят някакви напълно безсмислени резултати, а просто да се помни вота на всеки участник. В бъдеще по този вот може на потребители да им се предлага оформянето на собствена група, ако са гласували доста сходно по голямо количество закони.

Идеята на представената по-горе функционалност е да се създаде работещ механизъм за създаването на политически партии. Не е казано, че всеки участник трябва да се стреми да се мъчи да стана член на такава, но пък може евентуално на следващите избори да подкрепи евентуално така създадена партия.
 
Пускам тема, в която се надявам да има поне 1% конструктивност. Говорим, че партиите са боклук, но нищо не се прави, дори като начални стъпки. Направата на поредният боклук, опс... исках да кажа партия е безпредметно, просто защото някак не е ясно какво трябва да се направи. Затова си мисля за решение от вида: Да се направи сайт в който се поместват и дори дискутират различни закони, като всеки да получи опции за преоформяне. Идеята е при последвалото гласуване от страна на потребителите не да се вадят някакви напълно безсмислени резултати, а просто да се помни вота на всеки участник. В бъдеще по този вот може на потребители да им се предлага оформянето на собствена група, ако са гласували доста сходно по голямо количество закони.

Идеята на представената по-горе функционалност е да се създаде работещ механизъм за създаването на политически партии. Не е казано, че всеки участник трябва да се стреми да се мъчи да стана член на такава, но пък може евентуално на следващите избори да подкрепи евентуално така създадена партия.
Предвиждам 0% конструктивност.
 
Те римляните са си го казали - демокрацията е до време. Не знам за какви партии още се мисли, все едно ще се намери великото разрешаване на някакъв скрит, но грандиозен и фундаментален проблем, който като го изкореним и държавата ще тръгне на някъде, според някои - само нагоре. Горе долу като националният отбор дето от сто години копае дъното, все му търсят треньор да тръгне нагоре ама играчите като са такива - толкоз.
 
Последно редактирано:
Те римляните са си го казали - демокрацията е до време. Не знам за какви партии още се мисли, все едно ще се намери великото разрешаване на някакъв скрит, но грандиозен и фундаментален проблем, който като го изкореним и държавата ще тръгне на някъде, според някои - само нагоре. Горе долу като националният отбор дето от сто години копае дъното, все му търсят треньор да тръгне нагоре ама играчите като са такива - толкоз.
Точно в това е проблемът, че вярваме в чудеса и се опитваме да откриваме свещения граал, който има чудодейните сили да ни оправи държавата от раз. Аз обаче, lokum, не разтягам локуми, а предлагам да се подходи комплексно. В смисъл не едно нещо да се открие, а всичко да се постави на масата и да се дискутира. В крайна сметка не говоря за демократично взето решение, а просто хората които мислят по еднакъв начин да могат съвместно да постигнат нещо (а как - това е вече съвсем отделна тема), защото индивидуално всеки е обречен, дори и да е най-големият гений на света...
Предвиждам 0% конструктивност.
Не се иска конструктивност, а само детекция на мнения. Така, че тези 0% изглеждат напълно достатъчни. Както споменах гласуванията за опциите на предложенията няма да се отчитат количествено, защото е напълно празна работа.
 
Точно в това е проблемът, че вярваме в чудеса и се опитваме да откриваме свещения граал, който има чудодейните сили да ни оправи държавата от раз. Аз обаче, lokum, не разтягам локуми, а предлагам да се подходи комплексно. В смисъл не едно нещо да се открие, а всичко да се постави на масата и да се дискутира. В крайна сметка не говоря за демократично взето решение, а просто хората които мислят по еднакъв начин да могат съвместно да постигнат нещо (а как - това е вече съвсем отделна тема), защото индивидуално всеки е обречен, дори и да е най-големият гений на света...

Не се иска конструктивност, а само детекция на мнения. Така, че тези 0% изглеждат напълно достатъчни. Както споменах гласуванията за опциите на предложенията няма да се отчитат количествено, защото е напълно празна работа.

Ти може да поставяш много неща на масата и ще ти трябва бая голяма маса, безкрайно много време за дискусии и безкрайна търпеливост на всички да слушат. Първо, хората нямат време за нищо такова, и после малко мислят като теб. Не, че знам какво мислиш, но повечето електорат не иска каквото иска някой някъде в един интернед форум. Статуковото е средно претеглено решение на общия интерес в момента а масово хората не обичат промени и изненади. Предпочитат сигурност.
 
Ти може да поставяш много неща на масата и ще ти трябва бая голяма маса, безкрайно много време за дискусии и безкрайна търпеливост на всички да слушат. Първо, хората нямат време за нищо такова, и после малко мислят като теб. Не, че знам какво мислиш, но повечето електорат не иска каквото иска някой някъде в един интернет форум. Статуквото е средно претеглено решение на общия интерес в момента а масово хората не обичат промени и изненади. Предпочитат сигурност.
Гледаш на политиката като на вид бизнес, но такъв от най-тривиалния вид. Например като кажем пазарна икономика, то веднага се казва нещо от вида "има конкуренция, цените падат, качеството се вдига". Да обаче, на практика не става точно така, а горе долу така "конкуренцията убива конкуренцията, появява се монополист, той печели яко, той си пише закони (чрез подкупи), накрая си вдига цените, при това колкото си иска". Например САЩ много добре знаят последното и за да не си унищожат икономиката имат едни от най-яките анти-монополни закони в света. Говорим за нормалния вид производствен бизнес, докато при ИТ като някакво ново явление нещата стоят различно. Отначало следвайки анти-монополните си правила те успешно успешно унищожават телекомуникационното си производство - днес легендарната с научно техническите си постижения Bell Labs е собственост на Nokia! Затова след този отдавнашен гаф си затварят яко очите, като допускат дъмпинг и поява на монополи, като Apple, Google, Microsoft, Amazon.

В случая като кажеш хората, то имаш предвид "избирателите", а истината е, че в едно "демократично" общество като днешното от тях нищо не зависи. За една партия са важни не хората които я избират, а тези които оформят правилата на политиката във въпросната. Това е задължителна първа стъпка. Когато създадеш правилата, които на теб ти харесва и считаш за добри, тогава вече партията трябва да се пласира по съвсем различен начин от това да представяш застъпваните в нея идеи пред простолюдието. Пред избирателите ти трябва да изглеждаш добронамерен и компетентен - само толкова!!!

Ще завърша като дам пример с Бареков, Марешки, а защо не и царя. Първите двама идеално покриват въпросните критерии "изглеждаш добронамерен и компетентен", но партиите които създадоха бяха пълна скръб. И нормално е, защото те от това не разбират, измислят си те правила както си искат, а накрая слагат хора, които или нищо не могат (Марешки) или пък искат нещо съвсем друго от целите на партията (Бареков).

Синтезирано казана създаването на качествена партия не означава, че тя с това си качество ще спечели сърцата на избирателите. Това е съвсем друга отделна тема. И не аз трябва да правя всичко, защото аз не съм компетентен във всичко. Трябва да се прави от много хора (всеки компетентен в своята част, която разисква), като очевидните главни принципи да съвпадат.
 
Естествено, че е бизнес. Като най-важната цел на бизнеса е да получи следващ мандат т.е. да го преизберат :D. И основно хората не решават да гласуват за някоя партия за да им реши проблемите, а гласуват за някой защото искат да се асоциират с неговата персона и визия.
 
Последно редактирано:
Естествено, че е бизнес. Като най-важната цел на бизнеса е да получи следващ мандат т.е. да го преизберат :D. И основно хората не решават да гласуват за някоя партия за да им реши проблемите, а гласуват за някой защото искат да се асоциират с неговата персона и визия.
Може да го наречеш бизнес дотолкова, колкото можеш да наречеш бояджията човек на изкуството. С политиката може да си правиш бизнес, както и бояджията с боите си може да прави рисунки. Бизнесът от своя страна е да печелиш, а преизбирането в избори не е печалба в директен вид. Работникът в чистотата не извършва бизнес като бачка, за да не го изхвърлят безработен.
 
Дори и да го направиш това, което мислиш, какво смяташ, че ще промениш? Системата е добре смазана, администрация на макс, кражби на макс, шуробаджанащина и да не изброявам до край. Аз лично не виждам как нещо в България ще се промени позитивно... Само копаем дъното, националите са ярък пример...
 
Предлагам @s1yf0x за председател, че винаги е няколко крачки напред от всички :)
Аз може и да не съм няколко крачки пред всички, но всички са няколко обиколки пред теб. Съзнаваш ли изобщо колко си ограничен и изостанал в мисленето си?!? И само за протокола - апОлитически настроен съм.
 
Последно редактирано:
Може да го наречеш бизнес дотолкова, колкото можеш да наречеш бояджията човек на изкуството. С политиката може да си правиш бизнес, както и бояджията с боите си може да прави рисунки. Бизнесът от своя страна е да печелиш, а преизбирането в избори не е печалба в директен вид. Работникът в чистотата не извършва бизнес като бачка, за да не го изхвърлят безработен.
Мога да го нарека каквото си искам :) Бояджията иска да те убеди, че стената е идеална и да почва другата, политика иска да те убеди, че си е свършил работата и му трябва още един мандат. Аз лично не откривам кой знае каква разлика. Пък като знам и какви бояджии станаха политици....
 
Дори и да го направиш това, което мислиш, какво смяташ, че ще промениш? Системата е добре смазана, администрация на макс, кражби на макс, шуробаджанащина и да не изброявам до край. Аз лично не виждам как нещо в България ще се промени позитивно... Само копаем дъното, националите са ярък пример...
Добре смазаната машина някога ще се срути. Винаги се получава така. И най-новият автомобил става на кайма, когато полита в пропастта, въпреки че докато падне си е и перфектно техническо състояние. Проблемът е след това, като няма никакъв модел за който да се захванеш, защото никой не е мислил за такъв...
И само за протокола - апилитически настроен съм.
Само за протокола - първоначално се почувствах доста неграмотен, че не знам думите. После google ме просветли, че може би си мислил за нещо друго. В крайна сметка сега се чудя, дали всъщност не мразиш пилетата?
 
Добре смазаната машина някога ще се срути. Винаги се получава така. И най-новият автомобил става на кайма, когато полита в пропастта, въпреки че докато падне си е и перфектно техническо състояние. Проблемът е след това, като няма никакъв модел за който да се захванеш, защото никой не е мислил за такъв...

Само за протокола - първоначално се почувствах доста неграмотен, че не знам думите. После google ме просветли, че може би си мислил за нещо друго. В крайна сметка сега се чудя, дали всъщност не мразиш пилетата?
Може пък просто да съм писал легнал с една ръка през телефона?!?
 
Само да отбележа и аз тук. От тази тема няма да излезе нищо креативно и положително. Всеки, който чуе Партия, Депутат, Политика, Мандат, и т.н., се раждат в глава му само хранилка, псувни и доста силен хейт, клонящ към агресивно изразяване на мнение с много нецензурни думи. Отбелязвам го, ако автора мисли, че темата ще поеме в някаква друга посока от гореспоменатата. Няма да се случи. А в България тези думи са еквивалент на нещо доста мръсно и гнусно.
 
Само да отбележа и аз тук. От тази тема няма да излезе нищо креативно и положително. Всеки, който чуе Партия, Депутат, Политика, Мандат, и т.н., се раждат в глава му само хранилка, псувни и доста силен хейт, клонящ към агресивно изразяване на мнение с много нецензурни думи. Отбелязвам го, ако автора мисли, че темата ще поеме в някаква друга посока от гореспоменатата. Няма да се случи. А в България тези думи са еквивалент на нещо доста мръсно и гнусно.
думата креативно и тема за политика в онлайн форум не трябва да са в едно изречение
 
От тази тема няма да излезе нищо креативно и положително.
От една най-стандартна война също не излиза нищо креативно и положително... Само човешки жертви. Така, че терминът "положително" е твърде разтегливо понятие.
 
Пускам тема, в която се надявам да има поне 1% конструктивност. Говорим, че партиите са боклук, но нищо не се прави, дори като начални стъпки. Направата на поредният боклук, опс... исках да кажа партия е безпредметно, просто защото някак не е ясно какво трябва да се направи. Затова си мисля за решение от вида: Да се направи сайт в който се поместват и дори дискутират различни закони, като всеки да получи опции за преоформяне. Идеята е при последвалото гласуване от страна на потребителите не да се вадят някакви напълно безсмислени резултати, а просто да се помни вота на всеки участник. В бъдеще по този вот може на потребители да им се предлага оформянето на собствена група, ако са гласували доста сходно по голямо количество закони.

Идеята на представената по-горе функционалност е да се създаде работещ механизъм за създаването на политически партии. Не е казано, че всеки участник трябва да се стреми да се мъчи да стана член на такава, но пък може евентуално на следващите избори да подкрепи евентуално така създадена партия.
По принцип и дефакто капитализма и демокрацията не са перфектни, но няма по-добри системи, които да са измислени.

По отношение на сайта:
1. Мен ми харесва идеята, тъй като се интересувам доста и бих я подкрепил с каквото мога.
2. Всички до тук казаха и аз ги подкрепям, че държавния апарат е добре смазан тумор и ще те изплюе, колкото и да ти е добра идеята.
3. Какво да направиш, за да не те изплюе? - Две са нещата - едното е проекта да е и да остане само и единствено неправителствена опозиция, което предлага добри идеи и второ - трябва да се направи и да стане супер viral, защото само и единствено така може да се случи да те отрази дъежавния апарат. След това обаче ще се сблъскаш с това колко бавно работи и как ще те убие от хиляди процедури по въвеждане на нещо ново и най-вероятно ще се откажеш. Всеки процес (с изключение когато има политическо решение) трае години, докато се осъществи, ако изобщо се осъществи!

Все пак имаме нужда от подобни проекти и съм ЗА, макар и да знам, че се иска адски много воля, за да се случи! Пиши ми ако наистина тръгнеш да стартираш нещо.
 
От една най-стандартна война също не излиза нищо креативно и положително... Само човешки жертви. Така, че терминът "положително" е твърде разтегливо понятие.
Но излизат извоювани интереси. Тук и такива нещо няма да се получи. Най много да се сдърпат определени хора с различни виждания. Но то и след бой някак има респект. Положителен не е разтегливо понятие, когато го погледнеш от определен ъгъл. И е резултат след като теглиш чертата.
 
Положителен не е разтегливо понятие, когато го погледнеш от определен ъгъл.
Това ми звучи като да кажеш: Тежък слон не е абсолютно понятие, просто ти трябва планета с подходяща гравитация, за да го направиш да тежи точно толкова колкото на теб ти харесва!
 

Горе