Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

bambolero

New Member
Здравейте,

Бихте ли ме посъветвали дали и как мога да получавам пасивен доход от хостинг бизнес? Идеята ми е да се инвестират около 20 000 лв в сървъри, които да отдавам под наем, с възможно най-малък ангажимент от моя страна като поддръжка и т.н. Дали ще има интерес например към наемане на собствен мощен сървър - примерно със SSD дискове, като клиента да си поема всички разходи за колокация и други (не съм съвсем запознат) на относително ниски цени. Идеята ми е за нещо по-специализирано, което да се различава от това което се предлага широко, и да е значително по-евтино за клиента. Идеята ми (може би е наивна) да получавам някакъв постоянен месечен доход по този начин. Какви реалистични приходи мога да очаквам ако купя сървър(и) за 20к лв (без да инвестирам в труд, реклама и т.н. - само в машините)? Много ще ви бъда благодарен за всякакви мнения по въпроса!
 
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

Наивна е да...

Като ти падне сървъра, клиента ли ще го оправя? :)
 
Re: От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

Наивна е да...

Като ти падне сървъра, клиента ли ще го оправя? :)

той доколкото разбрах иска да дава самия хардуер под наем, а клиента да си търси други фирми за колокация и евентуално мениджмън и администрация, което е новаторско,


По темата ще прозвучи малко кат защо няма стане:

дацентровете имат добри цени за хардуер понеже взимат много машини накуп... освен това дават няколко часов (4/8 ) SLA за хардуера, ако има хардуерен проблем ще сменят за тяха сметка до няколко часа... Тук такава гаранция няма да може да я има и ще трябва да се стърси собственика той да се разправя да му го оправя... Като някой плаща за хардуер иска работещ хардуер не го интерсува че е събота в 22:00...

Освен това хардуера остарява закона на Мур още е в сила но пък навлизаме в следващия му цикъл броят транзистори ще се удвоява не на две а на три години така че ще имаш този период преди някой да предложи двойното на теб за същите пари
 
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

Точно хостинг бизнес (а и повечето информационни услуги и поддръжка) е в пълно противоречие с изискването "възможно най-малък ангажимент". Винаги има откъде да изкочи някакъв проблем или нещо което да те държи в напрежение. Изобщо сферата на услугите си иска ангажимент.

Аз бих ти дал следната идея за инвестицията която искаш да направиш: инвестирай ги на българската фондова борса. За информация и вдъхновение може да разгледаш форума на investor.bg

За миналата година основния борсов индекс се покачи с 40%. Тези 20000 щяха да са ти донесли 8000 лв без да си мръднеш пръста, без да ти звънят клиенти и т.н. От началото на тази година се е качил с още 17% за месец и нещо. Разгледай компаниите които са в SOFIX и може да си харесаш нещо. Като си купиш акции ставаш собственик в дадената компания - инвестираш парите в нейната дейност а в замяна компанията си споделя печалбата с теб (някои дават дивидент, други им расте цената). Има и рискове разбира се, но не по-големи от това да купуваш сървъри и да търсиш клиенти и т.н.

П.С. Няма и данъци за тази дейност. Даже и декларация не се подава.
 
От: Re: От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

той доколкото разбрах иска да дава самия хардуер под наем, а клиента да си търси други фирми за колокация и евентуално мениджмън и администрация

Да, точно това имам предвид, мисля че би съответствало на unmanaged dedicated server?
Значи, доколкото разбирам, слабостта на плана ми основно е че когато нещо по хардуера изгори - няма да мога да го оправя на време. Това наистина ще е проблем...
А често ли се случва? Кои са слабите места на сървърите? Чел съм че SSD са по-ненадеждни от HDD.

Относно друг вариант - с менаджиран сървър - има ли хора, които да предлагат тази услуга като абонамент - примерно да обслужват технически няколко компании и тел на customer support да е пренасочен към него/тях? Имате ли представа колко би струвала тази услуга месечно?

Аз не се надявам на големи печалби, ако примерно има сигурен доход от 300-500 лв на месец за мен ще е ОК. Предполагам, че за 20к лв ще могат да се вземат два топ-сървъра, но не знам доколко ще има търсене на точно такива машини в България. Или може би по-перспективно е да се инсталират виртуални сървъри на тях?

Относно борсата - не е добре човек да се занимава с неща от които нищо не разбира. Което по принцип може да се каже за мен и за бизнеса със сървърите :) (аз затова питам), но поне в тази област имам желание да се развивам.
 
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

Продал си дядовата нива и се чудиш: Как да печеля, без да копая?
Не познавам такъв човек. А имам доста познати със сериозни пасивни доходи - от типа на сумата, която искаш да инвестираш, че и много повече. Месечно.
Но всеки един от тях, преди да мине на "пасивни" (кавичките са, защото са си намерили управители на дейностите, с които все пак контактуват) доходи си е скъсвал задника от работа - понякога по 20 часа. И познават съответния бизнес изцяло, но са съумели така да го настроят, че за тях вече да е пасивен.
Ти дори не знаеш разликата между SSD и HDD, освен че едните са по-ненадеждни.
Прочети пак мнението на hostbulgaria. Близо три години съм им клиент, и едва онази вечер сайтовете ми паднаха за кратко. Дори не съм им писал по този повод - нормално е за толкова време да има кратък срив. Даже потребителите ми на форума го приеха без проблем.
Парите са твои - можеш да инвестираш в сървъри. Но колко хора имат уменията да ги управляват и каква цена биха били склонни да плащат, след като цените на хостинг без ангажименти за клиента са символични?
Купи жилище и го давай под наем - просто, но сравнително ефикасно средство за пасивни доходи.
 
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

Инвестирай парите в това което разбираш и можеш и обичаш да вършиш. :)
 
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

Ако ти трябва 300 лв на месец сигурен доход, ги разпредели за 5 години. Ако не разбираш от хостинг, по добре зарежи. Вкарай в банка и чакай лихви ;-) по сигурно е от инвестиция в бизнес без да го разбираш.
 
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

1. Отдаването на желязо под наем не е хостинг бизнес. Хостинг бизнеса включва поддръжка, хардуер, софтуер, интернет свръзаност и един тир с нерви.
2. За 20 к няма как да вземеш дори и 2 мощни сървъра с резонно количество SSD дискове.
3. Желязото има морален срок на остаряване до 1 година. Т.е. мощен днес, тромав утре.
4. Какво става ако желязото дефектира - ти нямаш ангажимент, клиента не може да си смени процесора сам, гаранционниа сервиз искат достъп до съръвъра, а ти не можеш да им го осигуриш и накрая си подавате топката като футбалери, а downtime-а цъка.

Не искам да те разочаровам но в темата писаха поне 4-ма човека, вкл. и аз, които се изхранваме от хостинг бизнеса а двама от тях го правят по 25 от възможни 24 часа и ти гарантирам, че това в никакъв случай не е клатикурска работа, както мнгоо хора си мислят.

Земи за 20 бона ASIC компютри и почвай да копеш bitcoins. Може и да ги избиеш бързо.
 
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

За хостинга ти казаха вече, единственото което можеш да направиш е да купиш работещ сайт за тия пари който да ти докарва този доход. Тук във форума се продава само плява във флипа също - илиза чат пат нещо, но общо взето добрите оферти са рядкост, но ако не си наясно пак може да се набълбукаш така, че умната :)
 
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

преди да се набълбукаш
продавам домейн/ само демейна/ за 100 хилки
сега може 20 да дадеш после другите:)
 
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

Има много по-доходоносни инвестиции. Хостинг нишата с 20 000, малко трудно ще направиш добри пари от нея. В други ниши с много по-малко пари, може да направиш много повече от 300лв, което искаш ти.
 
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

Макар много хора, ще ми кажат че греша, но 20 бона нищо няма да направиш сумата е много малка за каквото и да е сериозно начинание, може преди години да са ставали чудеса с малки суми, но нещата се промениха драстично. С толкова пари според мен може да опиташ с "Финансовите инструменти" ако разбираш от тая материя иначе за бизнес малко са
 
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

В никакъв случай акции, балонът скоро ще се спука (на американските, на БФБ сега почва да се надува).
 
От: От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

Макар много хора, ще ми кажат че греша, но 20 бона нищо няма да направиш сумата е много малка за каквото и да е сериозно начинание, може преди години да са ставали чудеса с малки суми, но нещата се промениха драстично. С толкова пари според мен може да опиташ с "Финансовите инструменти" ако разбираш от тая материя иначе за бизнес малко са

Има много бизнеси в интернет, които могат да ти донесат добри пари с инвестиция от 1 000 лв до 20 000лв и да носи приходи от 1 000лв +/- на месец.
 
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

Купи една силна машина в щатите, направи един блог и малко форумни профила, и презентирай спешъл впс за копачи на виртуални валути, бити коне, скубани кокошки и драни офце :D
 
Последно редактирано:
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

БФБ има солидни компании под счетоводна стойност, както и под номинал, на нива по-ниски от преди 5 години. Докато на запад се надуваха балони ние още пълзяхме - още сме далече от балон, но пък в САЩ са в последната фаза на балона си - както НИ, така фондовият пазар и най-големият в историята - ДЦК, така че ни чака едно финансово цунами. Инвестирането не е за всеки - 90% фалират :)

С 20к можеш примерно си накупиш 50 кошера и да партнираш примерно с някой ферми за опрашване за по малко от година ги връщаш - но трябва си наясно и има работа.

А иначе с 20к можеш си развиеш редица онлайн проекти или да купиш разботени. В момента разработвам финансов онлайн продукт с голям потенциал - по разчети много кратена възвращаемост - и пак по разчети е под 20к :) но всичко е много ефективно. За какво ги пиша - сядаш и проучваш пазара, а ниши бол има време малко. Е то и 20 к не е кой знай колко но все пак има много какво да правиш :)
 
От: Пасивен доход от хостинг бизнес, 20к лв инвестиция?

Човека тръгна за домати, вие почнахте краставици да му оферирате :D
 

Горе