Патентоване на софтуерен продукт

Blinky

Owner
Здравейте,

Не съм много наясно как седят нещата. Единственото, което знам от тук-там е, че в САЩ е възможно и се прави, но в Европа не чак толкова. Другото е, че този патент май беше за 10 години. Та въпросът ми е някой може ли да даде повече информация по въпроса, като какво ти е нужно, какви стъпки се следват, какви ресурси са необходими, къде се ходи (сигурно в патентното ведомство) и какви документи са нужни. Имаше преди време една тема тук, но все пак е добре да се актуализира информацията, защото бая време мина, по спомени.

Мерси предварително. ;)
 
От: Патентоване на софтуерен продукт

Много сложна тема като цяло е с тия патенти.Първо си отговори на въпроса какво всъщност искаш да патентоваш защото софтуерен продукт е общо казано.Кода на продукта ли ще патентоваш, функционалността ли ще е или нещо друго.

Прочети това тук да се ориентираш като цяло какво е това софтуерен патент https://en.wikipedia.org/wiki/Software_patent
 
От: Патентоване на софтуерен продукт

Няма как да патентоваш софтуер. По-скоро можеш да го защитиш с авторско право. Имаше нещо от рода на 70 години след разгласяването му държиш правата му. В тази насока търси по-подробна информация. Сега е време да кажеш какъв е софтуера да го откраднем :)
 
От: Патентоване на софтуерен продукт

В България официално няма патенти. Има закон за авторско право, но той не работи чрез патенти. Авторското право ( един вид защитата на продукта ти ) става активно след публичното разгласяване на продукта ти (смисъл трябва да научат доста хора за него не 15-20 човека) и важи за период от 70 години след разгласяването му.
 
От: Патентоване на софтуерен продукт

Трябва да се внимава много с това, защото още си спомням как един колега от Габрово изгоря с киселото си мляко - май беше нещо от сорта, че някой ги изпреварил с документите за патентоване - и сега спокойно си продават това кисело мляко под тяхната марка. Наложи се да пишат на опаковката коя фирма го е произвела, щото в другата имаше сухо мляко и само им разваляха бранда.. Тъй че е голяма разправия, а и аз си бях изпатил и то заради чиновник. В България е ужасно да се мисли за каквото и да е авторско право....
 
Участвах в процеса по патентоване на доста неща от един продукт. Първото, което трябва да знаеш е, че има американско и европейско патентоване. Съответно за двете си се работи отделни и си се плащат отделни такси. Има и много съществени разлики при патентоването в САЩ и ЕС.
Патентите са за толкова години за колкото си платиш :) Трябва да се подновяват след това за всеки период, защото патентните тролове само чакат да ти го краднат или ако става дума за много пари, а ти да не си си свършил работата дори да те накарат да им плащаш пари, защото патента не ти е добре разписан.

Първо посочи към ЕС и САЩ си се насочил за да ти дам допълнително инфо.
 
От: Re: Патентоване на софтуерен продукт

Участвах в процеса по патентоване на доста неща от един продукт. Първото, което трябва да знаеш е, че има американско и европейско патентоване. Съответно за двете си се работи отделни и си се плащат отделни такси. Има и много съществени разлики при патентоването в САЩ и ЕС.
Патентите са за толкова години за колкото си платиш :) Трябва да се подновяват след това за всеки период, защото патентните тролове само чакат да ти го краднат или ако става дума за много пари, а ти да не си си свършил работата дори да те накарат да им плащаш пари, защото патента не ти е добре разписан.

Първо посочи към ЕС и САЩ си се насочил за да ти дам допълнително инфо.

Конкретна държава в ЕС? Питам, защото май такава няма! Става въпрос не за патентоване, а за патент на софтуер, което е от изключенията. Както сме писали по-горе с Petko Voivodata в България принципно такъв вид продукт може да се защити само с авторско право. Той е описал горе-долу и при какви условия. На Blinky иначе най ще му е лесно това с "раздухването". Голяма аудитория има тук. :D Другият вариант е САЩ...
 
Последно редактирано:
Re: От: Патентоване на софтуерен продукт

Много сложна тема като цяло е с тия патенти.Първо си отговори на въпроса какво всъщност искаш да патентоваш защото софтуерен продукт е общо казано.Кода на продукта ли ще патентоваш, функционалността ли ще е или нещо друго.

Прочети това тук да се ориентираш като цяло какво е това софтуерен патент https://en.wikipedia.org/wiki/Software_patent

Всъщност е идея + код. Което е основното за един софтуер. Функционалността може да се докара с друг език, друга логика и т.н. ;) Ако е по-добър, то ще вземе връх на пазара, но идеята е да не е 1:1 с вече направения.

Знам, че звучи клише, но наистина питам за едно приятелче. Не мога да кажа какво е, само че е уеб базирано. И аз съм наясно, че има 2 типа патенти - ЕС и САЩ. И са различни. Мерси за инфото. Иначе авторското право малко ми идва по-лабава работа от патента, но това е лично мнение. Продуктът ще е за ЕС и САЩ като пазари, което май май хвърля изобретателя му в двете патентни законодателства.

Мерси много за инфото, помогнахте ми доста. Остава само четене и реално връзка със съответните институции. ;)
 
От: Патентоване на софтуерен продукт

Доколкото знам принципи не могат да се патентоват - не знам идеята принцип ли е ?
 
От: Патентоване на софтуерен продукт

Ами не знам дали има смисъл да го прави ако е малък.
Една голяма фирма веднага би взела идеята (принципа) и би си написала сама кода. Да не се окаже накрая че само си е похарчил парите.
Според мен е добре да се да се проучат нещата.
 
Невъзможно е да патентоваш софтуер, освен ако той не е част от техническо средство, т.е ако не подпомага техническа функция - например на машина. Най-старият пример в тази посока е спейсмейкър на инфарктно болен, който си лежи в къщи, а състоянието на сърцето му се наблюдава дистанционно от болницата чрез софтуер. Ако си в тази хипотеза става, ако е чист софтуер...не. Много подробно инфо мажеш да намериш тук: http://www.iusauthor.com/publikacii/100-softuerniat-patent-megdunarodna-i-nazionlna-uredba.html
Софтуер обаче можеш да регистрираш като авторско право в т.нар U.S. Copyright office. Софтуерът сам по себе си се приравнява на литературно произведение(знам че е странно, но е така....като се замислите има логика) от чисто законодателна гледна точка. Споменатото авторскоправно ведомство в САЩ се администрира от боблиотеката на Конгреса. Регистрацията възниква във 156 страни членки на Бернската конвенция(включително и в БГ). Американците ти дават право да регистрираш 50 страници код. Така запазваш техническата функционалност на софтуера, като ако става въпрос за сайт, можеш да регнеш със същата заявка и дизайни на страницата, които представяш на скрийншотове в PDF. Повече по темата можеш да намериш в статията "Авторско право върху сайт"....в сайта на кантората "ЮСАУТОР". Taм има доста публикации по темата "интернет право", защита на компютърни програми, "опън сорс" неща, домейни, арбитриране на спорове между марки и домейни и т.н. Автор е адв.Атанас Костов. Чекни...може да ти е полезно.
 
специално за софтуер няма смисъл да се занимава изобщо с патенти. идеята е да е достатъчно добър, достатъчно бърз и на достатъчно добра цена. също така, ако не може да инвестира средства за маркетинг, което е най-важното в случая, да си намери инвеститор.
 
До колкото аз знам проблема със затворен код, още повече с патент е да е сигурно, че не се ползва някъде в опън сорс. От това ги е страх големите риби. Имат цели отдели адвокати, които питат въпроси от сорта "тоя цикъл дето си го направил сам ли го измисли". Мисълта ми е да се насочите към идеята, защото кода ще ви намерят кусури. Също така ако под код визираш алгоритъм може това да се патентова.
 
Математически методи и алгоритми не могат да се патентоват. Това е и една от причините софтуерът да не е обект на патент. Кодът може да е обект на авторскоправна защита, това не е патентоване - правете разлика!
 

Горе