Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Re: От: Re: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Щото не ме кефи да ти обяснявам, това е толкова остарял метод да се правиш на многознаещ.

Разбрахме те, че не си чел История за 11 клас, следва да ти задам същия въпрос, ама то пък няма смисъл.

Просто ти обеснявам как седят нещата защото съм доста знаещ по мое време (леле как звучи все едно съм супер остарял) май история се учеше до 10 клас и в повечето училища се свършваше в 11ти

в тази ли прослувута история пише че
Държавата по своята структура не е демократично звено - институция. Тя е в противовес с демократичните догми, които са широко популярни, но и без същестуването на такъв "орган", сред населението на даден регион, ще цари хаус.

Защо държавата не е винаги "демократично звено"?
Възможността да се добавят и премахват различни точки, алинеи и параграфи от различни закони, противопоставящи се на смисъла на демокрацията, е неизбежно.

Държавата е мозъкът на една общност, който подава сигнали към тялото (самото население). Представете си да няма кой да контролира тялото... ?!

Следователно, демокрацията е демокрация, докато не се намеси държавата. Това е като да натрупаме знания на мозъка.

защо ако е така върху този текст трябва да се направи едно журналистическо разследване кои е допуснал това... защото този текст си е чиста промивка на масовите ученици някои иска да ги превърне в плебес, която я е страх от държавата , а не в свободни демократично мислещи граждани на ЕС

сигурен съм че в частните училища където за по 2-3000+ на срок учат децата на богатите в бг не се ползва точно този учебник
 
От: Re: От: Re: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Просто ти обеснявам как седят нещата защото съм доста знаещ по мое време (леле как звучи все едно съм супер остарял) май история се учеше до 10 клас и в повечето училища се свършваше в 11ти

в тази ли прослувута история пише че


защо ако е така върху този текст трябва да се направи едно журналистическо разследване кои е допуснал това... защото този текст си е чиста промивка на масовите ученици някои иска да ги превърне в плебес, която я е страх от държавата , а не в свободни демократично мислещи граждани на ЕС

сигурен съм че в частните училища където за по 2-3000+ на срок учат децата на богатите в бг не се ползва точно този учебник


Мисля, че изобщо не схващаш метафорите и сравненията. Или просто няма за какво друго да се хванеш.

Не е ли вярно, че често държавата като институция налага недемократични методи?

Спирам дотук! Оттук насетне, като че ли темата ще се върти около твоето многознание и невежеството на всички останали.

А и за справка: в 11 клас се учи българска история, освен ако скоро не са променили нещо, което ме съмнява.
 
Re: От: Re: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

то всъшност са си ок нещата ама само ако си върха на пирамидитата за всички останали не са... и като сме тръгнали да си говорим кажи и за това защо го написа и как се връзва с цитираното от първият ти пост

Това е някаква болест - нещо, което ви гони от години (населението видяло комунизма)... Все говорите за миналото, за комунизма... Не е важно какво е било взето, а какво ще се случи в бъдеще време! Ако не си над тази възраст - имаш семейство със свръх остарели разбирания за нещата.


с това, искаш да кажеш че аз който съм точно възпитан да мисля демократично от семейството си съм бил съм със свръх остарели разбирания за нещата а ти горе прокарваш модерното ? :lol:
 
От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

тцтцт, от вчера се каня да се включа, но само чета темата, че нещо много задълбаване стана. Аз обичам задълбочените анализи, ама много сериозно ще стане. Интересна дискусия се заформи, но мисля, че такива реформи за нашата държава са неуместни, защото:
1. образованието не съответства на нуждите на бизнеса
2. ами нали и родителите на студентите плащат данъци??
3. няма диалог между бизнес, ВУЗ и държава и ето там се къса нишката
4. много студенти работят по простата причина, че за много специалности програмата е плачевна и около 20% от аудиторната заетост си струва наистина
Студентите работят и учат, което значи още парички, данъци в касичката на държавата

И какво, ако трябва да стоят в БГ 5 години значи, че получават качествено образование ли? Не мисля, защото ако няма диалог между нуждите на бизнеса и ВУЗ-вете и докато компании като БТВ и други подобни наемат стажанти без да им плащат, защото 'ги обучавали' нищо няма да е на добре. Чудя се само защо да се обсъждат тези неща като е ясно, че никой човек /айде, ако не никой, то средно 60%/, който е постъпил във ВУЗ, не е въодушевен от идеята да учи нужни неща, интересни и да иде да мие чинии в САЩ например. Да, но освен този изолиран кръг, наречен и обстановка в държавата, което значи, че немалко хора заминават не само заради работа, а и възможности да се чувстват щастливи и спокойни.

Реално аз като направя една равносметка излиза, че дори и да си учил 5 години Не си интересен кадър, защото:
1. виждаш ли те не искат да те обучат тепърва
2. опитът ти е разнообразен и не е по специалността / а как да стане като никой не ти дава шанс?/

Всичко е един порочен кръг и докато няма съвестен регулатор, който не мисли как да прибира данъци, за да има откъде да се краде чинно и да нажежава общественото мнение, то няма да се оправи положението и не само в сферата на висшето образование. Като за начало просто могат да обмислят по-сериозни условия за кандидатстване както беше едно време
 
От: Re: От: Re: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

то всъшност са си ок нещата ама само ако си върха на пирамидитата за всички останали не са... и като сме тръгнали да си говорим кажи и за това защо го написа и как се връзва с цитираното от първият ти пост




с това, искаш да кажеш че аз който съм точно възпитан да мисля демократично от семейството си съм бил съм със свръх остарели разбирания за нещата а ти горе прокарваш модерното ? :lol:

Първо, горното е цитат на друг твой коментар. И пак изопачаваш, вече съм твърдо убеден, че четеш произволни изречения и коментираш, без да следиш дискусията.

Нищо не искам да кажа. Просто констатирам, че имаш социалистическа твърдоглавост, напомняш ми на всеки един от старците на село.

По темата няма какво да добавя, като гледам и ти. Освен да се надхвърляме, друго май не остана, а?:lol:


Като за начало просто могат да обмислят по-сериозни условия за кандидатстване както беше едно време

Тук не си права. Няма как да се въведат по-сериозни условия, тъй като нивото и изучаваните предмети се различават рязко. Например, когато аз кандидатствах, в училище имах само 2 часа седмично математика, докато природоматематическите караха по над 5 часа седмично. Освен това, кандидат-студенските изпити по математика са изцяло от задачи второ равнище, което не се изучава достатъчно и трябва задължително да минеш през курсове. Затова и матурите са максимално елементарни и със снижени критерии.

Що се отнася до висок бал...сега във ВИНСА, Варна приемат с изпит, за който предварително е направена книжка, в която има 90% от въпросите на изпита със 100% съответствие.
 
Последно редактирано:
имаш репче от мен с това им разби и тезата :) иначе и аз съм на мнение чед трябва да има промени ама не и с гениални идеи за потъкване на демократичните ценности


2. ами нали и родителите на студентите плащат данъци??

4. много студенти работят по простата причина, че за много специалности програмата е плачевна и около 20% от аудиторната заетост си струва наистина
Студентите работят и учат, което значи още парички, данъци в касичката на държавата
2. точно така нали родителите плащат 45 години данъци преди пенсия нима заради толкова години плащане накрая държавата да иска да изгърби и децата им с по 5 години ангария...

4. да почти всички студенти работят след 2 курс (някои и от преди това) освен като изключим, медицинските спецялности и някои технически, където ги гърбят с учене, няколкото, отличници които взимат стипендия и студенти от по заможни семейства (познавах такива които си работеха и отличници и деца на хора с възможности)



децата на наистина богатите учат в чужбина в колежи за по 17 000+ паунда на семестър и не им пука за държавна поръчка
 
Последно редактирано от модератор:
От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

На мен почна да ми омръзва да обяснявам елементарни неща. Не знам каква теза е разбила дамата, няма такова нещо, защото:

2. Студент се става след навършване на пълнолетие (ако има деца-гении тук, моля да ме извинят). Следователно не знам какво значение има дали майка ти, баща ти, баба ти или вуйна ти плаща данъци. По тази логика би трябвало да ни осигуряват пенсионно, защото родителите ни внасят пенсионни осигуровки и да ни лекуват безплатно, защото родителите ни плащат здравни вноски. Нещо ми се губи логиката. Държавата ти поема образованието до завършване на средно, което е абсолютно безплатно за всички граждани.

4. Ако някой студент може да работи по специалността си още докато учи, то защо учи тогава? Познавам хора, които са самоуки и не им трябва висше образование, за да са реализирани в областта, в която са добри. Не случайно в доста обяви за работа пише - висше образование или еквивалентен трудов стаж. Много студенти работят, но като хамали и ние тук не дискутираме нищо подобно :) Става въпрос за работа след завършване на образованието.

Няма как да се въведат по-сериозни условия, тъй като нивото и изучаваните предмети се различават рязко.
Тук грешиш. Трябва да се въведат по-сериозни условия, защото в момента в СУ се влиза с матура и без приемен изпит. Всеки завършил ученик - студент. Смешна, жалка и тъжна работа.
 
От: От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

На мен почна да ми омръзва да обяснявам елементарни неща. Не знам каква теза е разбила дамата, няма такова нещо, защото:

2. Студент се става след навършване на пълнолетие (ако има деца-гении тук, моля да ме извинят). Следователно не знам какво значение има дали майка ти, баща ти, баба ти или вуйна ти плаща данъци. По тази логика би трябвало да ни осигуряват пенсионно, защото родителите ни внасят пенсионни осигуровки и да ни лекуват безплатно, защото родителите ни плащат здравни вноски. Нещо ми се губи логиката. Държавата ти поема образованието до завършване на средно, което е абсолютно безплатно за всички граждани.

4. Ако някой студент може да работи по специалността си още докато учи, то защо учи тогава? Познавам хора, които са самоуки и не им трябва висше образование, за да са реализирани в областта, в която са добри. Не случайно в доста обяви за работа пише - висше образование или еквивалентен трудов стаж. Много студенти работят, но като хамали и ние тук не дискутираме нищо подобно :) Става въпрос за работа след завършване на образованието.

Тук грешиш. Трябва да се въведат по-сериозни условия, защото в момента в СУ се влиза с матура и без приемен изпит. Всеки завършил ученик - студент. Смешна, жалка и тъжна работа.

Eдна поправка: не е задължително да си пълнолетен. Просто се изисква да си завършил средно образование. Ако тръгнеш на училище на 5 години, ще завършиш на 17.

Общо взето, и да станат огромни критериите, пак ще влиза куцо и сакато.
 
Re: От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

На мен почна да ми омръзва да обяснявам елементарни неща. Не знам каква теза е разбила дамата, няма такова нещо, защото:

2. Студент се става след навършване на пълнолетие (ако има деца-гении тук, моля да ме извинят). Следователно не знам какво значение има дали майка ти, баща ти, баба ти или вуйна ти плаща данъци. По тази логика би трябвало да ни осигуряват пенсионно, защото родителите ни внасят пенсионни осигуровки и да ни лекуват безплатно, защото родителите ни плащат здравни вноски. Нещо ми се губи логиката. Държавата ти поема образованието до завършване на средно, което е абсолютно безплатно за всички граждани.

такива въпроси в демократичните държави се решават с референдум :D дали гражданите искат в замяна на данъците от техни 45 години работа в държавата освен пенсията искат държавата да води такава политика че да да осигури и на децата им освен средно и безплатно 5 годишно више държавана поръчка... по ей такива малки фактори тсе различават качествените държави за живот и некачествените :)


иначе по тази логика което си тръгнал даи да орежем за по лесно пенсиите те са най голямото перо в бюджета



4. Ако някой студент може да работи по специалността си още докато учи, то защо учи тогава? Познавам хора, които са самоуки и не им трябва висше образование, за да са реализирани в областта, в която са добри. Не случайно в доста обяви за работа пише - висше образование или еквивалентен трудов стаж. Много студенти работят, но като хамали и ние тук не дискутираме нищо подобно :) Става въпрос за работа след завършване на образованието.
така или иначе става на въпрос че е плащал с пет години труд ако става за количество на платени осигуроивки (нали ако работи в някоя фирма след вишето за 500 лева щото им дължи пари за вишето те на колко мислиш ще го осигуряват) аедин барман в диско вероятно го осигуряват на повече (шефовете нямат вече далавера да му крият осигуровките)

иначе е по лесана идеята със заемите вместо да е към фирма обарзова се с кредит, а фирмата го наема за 2000 и му плаща осигуровки на 2000 а тои с 750 си изплаща кредитита за няколко години

банката не я интересува да ли ще работи като служител в чистотота, ракетен инжинер в българия или в чужбина тя си иска парите и се получава много по демократично
(това ще добра идея само ако масово хората на референдума по горната точка са гласували против:cool:)


Грешно е да се опитва да се прокарва демографска политика със забрани...(ама това друга тема)
 
пп и понеже виждам че и момчето чете :) по точка две да постъпим по модерния начин

да кажем майната му на това какво искат хората, които ще работят 45 години БГ и ще се пенсионират в БГ ... държават е по важна...

ама тогава тези хора за какво да седят в БГ и да работят в БГ, да плащат данъци в БГ до пенсея и да си отглеждат децата в БГ като държавта НЕ им СЛУЖИ добре за това което и плащат по добре да се махнат и да плащат на държава която служи по добре...
 
От: От: Re: От: Re: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Що се отнася до висок бал...сега във ВИНСА, Варна приемат с изпит, за който предварително е направена книжка, в която има 90% от въпросите на изпита със 100% съответствие.

Във ВИНСА ли учиш? :wink:
 
От: Re: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

пп и понеже виждам че и момчето чете :) по точка две да постъпим по модерния начин

да кажем майната му на това какво искат хората, които ще работят 45 години БГ и ще се пенсионират в БГ ... държават е по важна...

ама тогава тези хора за какво да седят в БГ и да работят в БГ, да плащат данъци в БГ до пенсея и да си отглеждат децата в БГ като държавта НЕ им СЛУЖИ добре за това което и плащат по добре да се махнат и да плащат на държава която служи по добре...


Ти май не схвана, че държавата като структура със звена - съдебно, законодателно и изпълнително е главата с мозък, а населението - тяло. А цялата фигура образува България (държава). Следователно, колкото държавата е важна, толкова са важни и хората, защото двете са взаимно свързани.

Във ВИНСА ли учиш? :wink:

Не, но мои приятели, близки и познати учат там и видях как влизат.:mad:
С огромен бал, ама с нулев потенциал в общия случай. Просто, за да са висшисти.

Квалифициран персонал е сбъркано понятие тук в България, защото вече всеки втори се води на документ такъв, но иначе е гола вода. Затова и плъзнаха слухове, че от България бягали можещите, а те всъщност са просто с диплома, но с недоказан талант и знания.
 
не ти не разбра:

1. "упрвляващия за някои хора мозък" не може да каже майната им на хората... щото при демокрация хората ще кажат майнатаму на избори...

2. Ако "упрвляващия за някои хора мозък" е казал и майната и на демокрацията и си купи например изборите... хората винаги могат да кажат майната и на държата като не им служи, добре и да се махнат и да работят да плащат данъци и осигуровки и да си отглеждат децата на всякъде в ЕС след 31.12.2013 и единствения начин да ги спре "упрвляващия за някои хора мозък е да затвори границите и да разтрелва и праща в затвора тези които се опитват да бягат (щото ще си остане само мозък)...

затова хората са по важни... щото имат повече сила при тях и цел на държавата при демокрацията е да им служи... като ако иска да ги задържи трябва непрекъснато да подобрява качеството на обслужването щото конкуренция бол...



пп и понеже виждам че и момчето чете :) по точка две да постъпим по модерния начин

да кажем майната му на това какво искат хората, които ще работят 45 години БГ и ще се пенсионират в БГ ... държават е по важна...

ама тогава тези хора за какво да седят в БГ и да работят в БГ, да плащат данъци в БГ до пенсея и да си отглеждат децата в БГ като държавта НЕ им СЛУЖИ добре за това което и плащат по добре да се махнат и да плащат на държава която служи по добре...
 
Последно редактирано от модератор:
От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

Май темата се изчерпи :) Създайте един раздел политика и да пишем там :D
 
От: Пет години в България, ако учим държавна поръчка (защо пък не)?

'Не, но мои приятели, близки и познати учат там и видях как влизат.:mad:
С огромен бал, ама с нулев потенциал в общия случай. Просто, за да са висшисти.

Квалифициран персонал е сбъркано понятие тук в България, защото вече всеки втори се води на документ такъв, но иначе е гола вода. Затова и плъзнаха слухове, че от България бягали можещите, а те всъщност са просто с диплома, но с недоказан талант и знания.'

Ами да, но аз като кандидатствах преди 5 години не беше така, сънуваш задачи /то в МГ няма как да не ги сънуваш/, а пък мои познати последните три години с една матура и хоп са вътре. Не съм много убедена кои бягат, но не виждам и защо се занимаваме с тези неща тука:) Факт е- системата е кофти, образованието е привлекателна дама в опърпана дреха, химера, която внушава на не един бъдещ висшист, че ще направи нещо. Бягащите са- неквалифицирани, квалифицирани и отчаяни, изплашени, смели хора, които искат да пробват късмета си и другаде. Не мисля, че трябва да виним някой предвид обстановката в момента...
 

Горе