Писане на статии

morgana_

New Member
Рейтинг - 0%
0   0   0
Студентка съм и уча задочно. Обичам да пиша и имам достатъчно свободно време за писане на статии. Ако някой е заинтересован - лс. :)

Пояснение:
Статиите ги пиша на български език, но ако се налага мога и на гръцки. Просто роден ми е българският и ми харесва повече да се изразявам.
За цена не мога да говоря изобщо нищо конкретно, зависи от темата и сложността. Но примерно за нещо около 1000 думи, което е сложно и е за по високо ниво - 100лв. Ако са някакви блудкави теми от рода на 300 думи, няма просто как да искам 30лв. защото ще е смешно. 300 думи са една страница на лаптопа, ако темата е блудкава и не изисква усилие - половин час и е готова. Така че, цената е относителна.
По принцип предпочитам да си дооглеждам нещата, за да има купувача по - малко критики и работа, върху това, което съм написала. Това означава че една статия 1000 думи няма да я напиша за ден. По скоро за три, един за редакция и пращам.
 
Последно редактирано:
От: Писане на статии

Определено цената 100 лева за 1000 думи е много добра, ще имаш много клиенти ...
 
От: Писане на статии

Ммм дам дам 10 статии 1000 кинта... ако намериш клиенти сподели ги и с нас... че на всички ни е писнало да работим за разни части фирми за по 500-600 лева :) така поне хоп 10 статии и сме изкарали 2 заплати за няколко дни :D
 
От: Писане на статии

10 статии х 1000 думи са 10 000 думи. Тея 10 000 думи според вас за няколко дена ли се пишат? Ей така, ставаш и пишеш. Ами аз след третата статия и тея няколко дни вече ще бълвам глупости като водеща на ток шоу. Айде моля ви, застанете сериозно. Поне аз си оценявам труда и искам нормално заплащане срещу него. А и много ясно ако обемът е по - голям, може да има коментар в цената. Ама вие какво очаквате - за 500думи 5лв ли? Това, което написа "така поне хоп 10 статии и сме изкарали 2 заплати за няколко дни" направо ми стана ясно всичко. Статиите не се изкарват и хоп да са готово, още по - малко за няколко дни, което ще рече 4-5 макс седмица.
 
От: Писане на статии

"Явно съм останала с грешни впечатления, че писането в България се цени. От 14 години живея в Гърция. Това писане на 300 думи ще ми донесе 1 евро. С това 1 евро, аз ще съм написала една страница. Съжалявам много, но смятам че труда ми струва доста повече и цената за мен е обидна." - това, което отговорих на един потребител. Иска 300 думи за 2-3 лв. Разгледах шо годе цените в интернет и останах меко казано шокирана. Превеждане на страница от английски на български - 7лв. Честно казано всичко това е повече от смешно, то една сервитьорка в България сигурно ще изкарва по - голяма заплата + бакшишите.
Някой ненормалник толкова е подбил цените, че даже се чудя има ли някой, който си уважава труда и го цени и би написал 500 думи за 5лв. ? Има ли?
 
От: Писане на статии

Първо съжелявам, че се намесвам в темата ти, не е спам, хейтване или там каквото някой ще си помисли. Има едно правилно на пазара за търсенето и предлагането, първо него трябва да разгледаме като концепция и след това вече да правим ценообразуване.
ОК е, че си цениш труда и така трябва, но клиенти така трудно ще се намерят. Да, вярно е, че един барман в БГ изкарва много, аз като чух веднъж в автобуса колко и лошо ми стана просто. Това е България обаче никой не му пука колко знаеш, искаш да знаеш, да се развиваш и затова че си цениш труда. Малко правилото е като че ли спасявай се сам.

Само че не може да изстреляме едни цени, които не отговарят на търсенето.Това, че си в Гърция е добре, защото може да сравниш за каква разлика става дума не само за заплащане, а и всичко. И аз съм в била примерно еди къде си и се чудя как за елементарна в сравнение с тукашните стандарти работа съм вземала пари колкото тука съм работила на две места :) Ок, но като ми изнася просто ще си намеря решение на проблема и това е. С други думи, има една константа тук във всичко, която няма как да се промени.
За бг текстове цената е висока, просто хвърли око на някой сайт, новинарски например как на нищо не прилича, а уж журналисти го списват. Всичко на килограм, ако може се слага и едва ли някой би дал много пари.

Съвет- ако имаш време обърни се към агенция за преводи и прави преводи от/на гръцки, сигурна съм, че ще си много по-доволна. Избери агенция, която отговаря на очакванията ти, защото много от тях работят май по техни цени, тоест клиентът може да даде повече за проект, но за твоят превод те ще предложат фиксирано възнаграждение на труда.
 
От: Писане на статии

Работих до сега в един сайт и представях новите книги на пазара. Трябваше да направя резюме, но да е различно от това на книгата, което значеше да чета и книгата, да се запозная с нея. Всяка седмица публикуваме различни книги. Но пишех 4 статтииот по 1000 думи и ми се плащаше 500 евро на края на месеца(всичко, което не се харесваше си го редактирах сама, без да ми се плаща). Да, обаче сега положението тук е зле. Особенно с държавата. Тя не взима никакъв процент, а се водя като работник. Едно, че мен ще ме глобят, друго и работодателя. Сайта бе тактично закрит да си нямаме проблеми. Както и да е.
Минималната заплата в съседната ви Гърция е 550 евро и тук говорим примерно да гледаш стари хора, да работиш в склад или на продавач. Един сервитьор работи за по 4 евро на час в града, а по курортите нямам представа, но ще е повече.
Не искам да пиша на гръцки, защото няма къде. Положението тук е сериозно и всеки момент си се вдигат стачки за какво ли не. А тва си е крадене от държавата и хич не е безобидно както е България. А и както казах в първият пост - повече си ми харесва родният език.
 
От: Писане на статии

"Явно съм останала с грешни впечатления, че писането в България се цени. От 14 години живея в Гърция. Това писане на 300 думи ще ми донесе 1 евро. С това 1 евро, аз ще съм написала една страница. Съжалявам много, но смятам че труда ми струва доста повече и цената за мен е обидна." - това, което отговорих на един потребител. Иска 300 думи за 2-3 лв. Разгледах шо годе цените в интернет и останах меко казано шокирана. Превеждане на страница от английски на български - 7лв. Честно казано всичко това е повече от смешно, то една сервитьорка в България сигурно ще изкарва по - голяма заплата + бакшишите.
Някой ненормалник толкова е подбил цените, че даже се чудя има ли някой, който си уважава труда и го цени и би написал 500 думи за 5лв. ? Има ли?


И за мое съжаление, нещата стоят по този начин - проблемът според мен е, че има хора, които не пишат толкова качесвено и тези, които искаме да ни оценяват труда няма как да пробием, защото тези гореспоменати хора подбиват страшно много цените. Аз не съм искала някакви нереални суми, но все пак ако говорим за авторска статия, а не преразказана от интернет, е логично заплащането да не е 2 лв за 200 думи! А трагичното е, че наскоро и от тази цена искаха да ми смъкват надолу - все пак опитваме се да си помогнем на семействата, има доста хора в този форум, които работят за това, а не само за чест и слава!
 
От: Писане на статии

С преводаческа агенция не ми се занимава и дума да не става. Обичам да пиша, обичам да чета, няма да си блъскам главата с преводи. По скоро да пиша моя си статия и да я превеждам и да я продавам на двата езика - съгласна съм.
Към Лили - определено не работим и само за пари. Чест и слава в интернет едва ли - навън по може. Просто се записах да уча задочно и ми остава доста свободно време. Вече от месец не работя и ми е доста скучно. Домашните задължения ми отнемат 1-2 часа на ден. Нямам деца все още и само тормозя мъжа по цял ден ако си е унас, ако не е - тормозя някой друг. Писането си ми е страст и го правя с кеф и искам да го правя, ама не и някой да ми се изсмее на труда за 2лв.
 
От: Писане на статии

И аз много ще се радвам да се променят нещата и качественият труд да бъде оценяван нормално, но явно в момента положението е такова.
 
От: Писане на статии

Някой има ли представа в един вестник как вървят цените? Т.е. за реален печат, колко се плаща на статия, примерно в. Труд?

п.п. Как е стигнало това ниско ниво, как някои би си позволил да пише за левчета?
 
От: Писане на статии

10 статии х 1000 думи са 10 000 думи. Тея 10 000 думи според вас за няколко дена ли се пишат? Ей така, ставаш и пишеш. Ами аз след третата статия и тея няколко дни вече ще бълвам глупости като водеща на ток шоу. Айде моля ви, застанете сериозно. Поне аз си оценявам труда и искам нормално заплащане срещу него. А и много ясно ако обемът е по - голям, може да има коментар в цената. Ама вие какво очаквате - за 500думи 5лв ли? Това, което написа "така поне хоп 10 статии и сме изкарали 2 заплати за няколко дни" направо ми стана ясно всичко. Статиите не се изкарват и хоп да са готово, още по - малко за няколко дни, което ще рече 4-5 макс седмица.

Напомняш ми за едно момиче, което ми поиска 50 лв за преводаческа страница (2/3 от уордовската). Беше на 18 години.

10,000 думи изобщо не се пишат цял месец, ако си мен. Седмица? Говорим за копирайтинг и статии за уебсайтове. Ако клиентът ти очаква докторска дисертация, ще почака... до откат...

Да, трябва да има реално оценяване на труда. Но 100 лв за статия ще ти дадат американски издания. И повече дават!! Ако си добра.
 
Последно редактирано:
От: Писане на статии

Някой има ли представа в един вестник как вървят цените? Т.е. за реален печат, колко се плаща на статия, примерно в. Труд?

п.п. Как е стигнало това ниско ниво, как някои би си позволил да пише за левчета?

Мда, 'реалният печат' в България също няма да те устрои като заплащане.

Освен това пишеш с грешки.
 
Айде моля ви се бе дами, ще хванете да се сдърпате.
Да взема да сипя малко и аз, че днес (т.е. от вчера) ми е криво ли? Или пък не? Или пък да ви кажа как стоят нещата?
morgana_, още вчера мислех да ти направя забележка за цената която искаш или по-точно да ти дам лек съвет за това на къде да е насочена тя. Казваш в Гърция живееш, там било криза, а тук сме цъфнали и завързали? О и не, в това не е проблема - просто в България работната ръка винаги е била ниско платена, а и с такова управление, няма каква да е. Та да се върна на темата. Казваш 1000 думи - 100 лева? Девойче, никой не иска от теб да пишеш дипломна работа по социални икономически дейности. Иска се статия.
За съжаление, цените варират и то доста. От моя опит - статии до 300 думи вървят между 3 и 5 лева, а такива до 500 думи са на цена от 5 до 8. Защо? Само тези които подбиват цените ще ти кажат. За 5 лева също се пишат доста добри статии, които биха спомогнали доста за развитието на определен сайт, но 100 лева са си нереална инвестиция.
Ей това е основната грешка на 90% от хората които искат да работят в дадена сфера като фрилансъри - забравят да направят проучване на пазара за да разберат какво и на каква цена се търси.
Що се отнася до вестниците и интернет медиите. Имам достатъчно познати в такива сфери. Един работи целодневно по 12 часа за 780 лв. в печатно издание, а друг по 10 часа си вади очите в преглеждане на спортните новини на чуждоезични сайтове, а в последствие ги превежда за 1400 лв. Обема на материала няма да го споменавам, защото рискувам да подбия още повече цените които съм посочил по-горе, предвид формулата работно време/статии.
Винаги съм отстоявал тезата, че човек трябва да цени труда си, но ми се струва, че този път лееееееееекинко се надцени.

Добавка: Отделно на това пък, първото ти мнение звучи адски непрофесионално и просто банално. 30 минути? За какво, да си отвориш word-а? Или ще събереш достатъчното количество информация, просто ей така - от поглед към някоя книга? Ти да не си мъжкия вариант на ЧЪК НОРИС?
Съгласен съм, че всяка 1 статия си струва парите, но всяка една статия изисква и разучаване на тематиката, събиране на материали, осмисляне на всичко прочетено, а едва тогава тя бива написана. Е искаш да ми кажеш, че ще напишеш 400-500 думи за дадена тематика за 30 минути? Ох мерси.
 
Последно редактирано:
От: Re: Писане на статии

Айде моля ви се бе дами, ще хванете да се сдърпате.
Да взема да сипя малко и аз, че днес (т.е. от вчера) ми е криво ли? Или пък не? Или пък да ви кажа как стоят нещата?
morgana_, още вчера мислех да ти направя забележка за цената която искаш или по-точно да ти дам лек съвет за това на къде да е насочена тя. Казваш в Гърция живееш, там било криза, а тук сме цъфнали и завързали? О и не, в това не е проблема - просто в България работната ръка винаги е била ниско платена, а и с такова управление, няма каква да е. Та да се върна на темата. Казваш 1000 думи - 100 лева? Девойче, никой не иска от теб да пишеш дипломна работа по социални икономически дейности. Иска се статия.
За съжаление, цените варират и то доста. От моя опит - статии до 300 думи вървят между 3 и 5 лева, а такива до 500 думи са на цена от 5 до 8. Защо? Само тези които подбиват цените ще ти кажат. За 5 лева също се пишат доста добри статии, които биха спомогнали доста за развитието на определен сайт, но 100 лева са си нереална инвестиция.
Ей това е основната грешка на 90% от хората които искат да работят в дадена сфера като фрилансъри - забравят да направят проучване на пазара за да разберат какво и на каква цена се търси.
Що се отнася до вестниците и интернет медиите. Имам достатъчно познати в такива сфери. Един работи целодневно по 12 часа за 780 лв. в печатно издание, а друг по 10 часа си вади очите в преглеждане на спортните новини на чуждоезични сайтове, а в последствие ги превежда за 1400 лв. Обема на материала няма да го споменавам, защото рискувам да подбия още повече цените които съм посочил по-горе, предвид формулата работно време/статии.
Винаги съм отстоявал тезата, че човек трябва да цени труда си, но ми се струва, че този път лееееееееекинко се надцени.

Мислех си, че пиша в този ред на мисли, но сега се опасявам, че и моят недобър ден е определил тона на изказванията ми. Ух.
 
Re: От: Re: Писане на статии

Мислех си, че пиша в този ред на мисли, но сега се опасявам, че и моят недобър ден е определил тона на изказванията ми. Ух.

Това, моето си беше в кръга на шегата. Не съм казал нещо, което не бих казал във всеки един друг период от време. Такова е положението в момента - така ще работим/работите.
Който е достатъчно кадърен, ще се пробва на американския пазар, където ставките са доста по-различни. Лошото там е, че дори да се справяш перфектно, има прекалено много акули, които буквално те изяждат (б.р. Индийци, а и доста Поляци).
 
От: Писане на статии

Истината е, че който му разбира от писане може да вади пари само ако си направи собствен сайт и го пълни със съдържание. Другото са смехории. Вестниците са пълни с глупости, които си личи, че са изсмукани от пръстите за 15 минути, колкото да мине номера. В сайтовете е още по-зле. Обаче не виждам и защо трябва да се старае някой ако му дават ниско заплащане. Който дава два лева за 200-300 думи си заслужава наистина да получи качество като за два лева. Който дава 10 лева, съответно очаква да получи нещо повече. То така и става де. Получаваш това, за което плащаш.
 
Последно редактирано:
От: Писане на статии

"Цени:
При поръчка на над 20 броя статии отстъпки до 10% от цените.
Статия до 300 думи – 3лв.
Статия до 400 думи – 4лв.
Статия до 500 думи – 5лв.
Статия до 1000 думи – по договаряне."
Мисля че всички знаете, кои "колега" от форума ги пише?
100 лева за статия е много, в смисал добре е, но за списание МОДА или MAXIM да речем :)
 

Горе