Питане за жилище покупко-продажба

zalozite

Active Member
Здравейте, тъй като не съм много наясно с разходите по продажба и покупка на жилище, ще помоля запознатите да ми отговорят на следния въпрос, за да знам реално как стоят нещата и да съм информиран.

При продажба на жилище да речем 50000 лева и оценка 50000 лева то какво се дължи, като % на агенцията и нотариуса?
До колкото знам е около 2 % за агенцята, но аз ли плащам или този който купува? При норариуса аз ли плащам, ако продам или този който купува и какъв % от стойността на апартамента?

При покупка, какво заплащам, освен местния данък, който е около 2-3%, да сметнем по 2.5 % средно. Оттам какво друго се плаща от купувача.


Та това ме интересува в общи линии, за което ви благодаря предварително за съветите, ако има такива.
 
обикновенно на агенцията плащат и двете страни, при нотариуса плаща купувача, продавача плаща за вадене на документите
 
Мерси, а относно нотариуса, как се определя таксата на % от продажната цена по договора ли?
 
нотариуса взима за изготвяне на документи + таксите които си писал, местни и т.н

зависи и дали ще прехвърляте на данъчна оценка или на покупна цена

та като решиш на каква сума влизаш при нотариуса да ти изчисли колко ще ти струва удоволствието
 
На агенцията се плаща според това как сте се договорили. Забелязъл съм, че при новото строителство повечето агенциите предлагат имотите без комисионна от купувача.
 
Ако си продаваш апартамента и си пуснал обява за това и ти се обади брокер, че има клиент за твоя апартамент, при продажба, ти няма да му дължиш комисионна. Ако си наемеш брокер да ти продаде апартамента, тогава ще му дължиш комисионна.
 
Всичко зависи от жилището и нивото ви на знания.

Така лесно могат да ви измамят - просто не е истина АКО сама продавате.

Често тези хора дето за първи път купуват или продават са ЖЕРТВИ.

За това са родени АГЕНЦИИТЕ.

Най-бързата измама е с КАПАРОТО - защото под 1% знаят правилата - по закон.
 
А другата най-яка схема е да те врътнат по схемата на НЕУСТОЙКИТЕ - ако нарушиш предварителния договор - дължиш % неустойки на другата страна.

Днес като подпиша 10 сделки от 6 падат само неустойки - 1 000 000 % печалба за парите ми.

Но това е възможно само ако едната страна е сама - нито адвокат - нито агенция не е наела. А и няма опит.

Умната...
 
Няма по-долно нещо от брокер на недвижим имот!!!
Няма по-долно нещо от расист, който нарича всички брокери на недвижими имоти "долни" без дори да ги познава лично. Не съм чул за случай, в който расизмът да е помогнал на някой в живота.
 
Няма по-долно нещо от расист, който нарича всички брокери на недвижими имоти "долни" без дори да ги познава лично. Не съм чул за случай, в който расизмът да е помогнал на някой в живота.
Познавам няколко лично и всичките са от долен, по-долен! Ще ми иска 3% такса за нещо, което мога и сам да си направя, просто всички обяви са техни! Ти звъниш за нещо, което си видял като снимки, той ти казва имам нещо по добро да предложа, този не се предлага! Ако и ти си от това племе жалко за тебе!
 
Познавам няколко лично и всичките са от долен, по-долен! Ще ми иска 3% такса за нещо, което мога и сам да си направя, просто всички обяви са техни! Ти звъниш за нещо, което си видял като снимки, той ти казва имам нещо по добро да предложа, този не се предлага! Ако и ти си от това племе жалко за тебе!
Виж сега, ермано. От същото племе съм, но другото племе, от което е Беге купувача, знаеш ли какво е? Ангажират те да ги разхождаш безплатно, все едно си им деба тур гида, да ги возиш безплатно, да не плащат гориво, даже да им уреждаш цените и да им показваш проблемите при имотите, да им проверяваш за тежести, да им даваш сигурност, и зад гърба ти и зад всичкия ти труд започват да се опитват да разменят визитки със строителя или продавача.

Интересното е когато се окаже, че аз държа ексклузива и продавачът ми е близък авер. Тогава почват извинения, ама мъмрене, ама усукване, ама ние така, не искахме, ама извинявайте, ама моля ви са... Та и вашето племе не е от най-добрите. Да имаш приготвени 100К евро и да се циганиш за 5 хиляди комисионна — по-голям мангал от това няма как някой да е.

Някои пък от тях нямат намерение да купуват. Просто търкаляш гумите да правят window shopping. Българите често нямат какво да правят, и си мечтаят. Няма как да не забелязваме, че есента и зимата улиците са празни и коли няма в делниците и почивните дни, но на пролет плъзват като хлебарки. Зимата не си карат колите ли Българите? Не, просто ме навява на мисълта, че повечето хора тук нямат работа, не работят, и по цял ден киснат по кафетата да си харчат мизерните пари от някоя друга далаверка.

Но мерси, брато ... че защитаваш така "умело" мангализацията в България. После бизнеса не вървял, всички били шит. Руснака поне плаща. Руснака е супер коректен платец, нищо че е пак Източно Европеец. На светлинни години са от нас, братанките. Също и Англичаните са коректни и не се мангалят.

Това, което се опитвам да кажа, е че винаги монетата има и друга страна. Няма да е зле да загърбиш злобата си за 1–2 минути и да помислиш за хората, които са жертвали безброй безсънни нощи, стотици за гориво и напразно разхождане, само да дойде някакъв баш-тарикат като теб.

Ето една добра илюстрация. Бай ти Ганя на нея.

%25D0%2593%25D0%25B0%25D0%25BD%25D1%258C%25D0%25BE-%25D0%25B5%25D0%25B2%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25BF%25D0%25B5%25D0%25B5%25D1%2586-852x1024.jpg
 
Последно редактирано:
Познавам няколко лично и всичките са от долен, по-долен! Ще ми иска 3% такса за нещо, което мога и сам да си направя, просто всички обяви са техни! Ти звъниш за нещо, което си видял като снимки, той ти казва имам нещо по добро да предложа, този не се предлага! Ако и ти си от това племе жалко за тебе!

То това е онлайн търговията в България :)
 
"Да имаш приготвени 100К евро и да се циганиш за 5 хиляди комисионна — по-голям мангал от това няма как някой да е."

Чувате ли го тоя?!? Вие на същото мнение ли сте, че услугите на подобни типове струват 5 000 евро?!? Ти да не си хирург?!? Най-долното племе е брокера на недвижим имот, със закон трябва да Ви забранят и закрият! Казах!
 
"Да имаш приготвени 100К евро и да се циганиш за 5 хиляди комисионна — по-голям мангал от това няма как някой да е."

Чувате ли го тоя?!? Вие на същото мнение ли сте, че услугите на подобни типове струват 5 000 евро?!? Ти да не си хирург?!? Най-долното племе е брокера на недвижим имот, със закон трябва да Ви забранят и закрият! Казах!
Това да платиш някви пари на брокер който продавача е наел граничи със шизофрения.
Нито си го наемал, нито имаш уговорка с него, който го ангажирал той да му плаща.
 
Това да платиш някви пари на брокер който продавача е наел граничи със шизофрения.
Нито си го наемал, нито имаш уговорка с него, който го ангажирал той да му плаща.
Абсолютно, а тоя ще ми казва, че щом съм имал 100 хиляди евра, какъв бил проблема да му дам 5 бона на него!
 
Абсолютно, а тоя ще ми казва, че щом съм имал 100 хиляди евра, какъв бил проблема да му дам 5 бона на него!
И все пак има брокери и брокери.
Същата практика е и при наемане на имот, пак искат 50%. Преди месец наемах и случих на брокер който си заслужи напълно тия 50%.
След 10 вечерта го търсех, всички изисквания които имах ги уговори със собственика и изпълниха, обясни и на 2-те страни бавно и спокойно целия договор, прави промени по него, въобще постара се.
 
Абсолютно, а тоя ще ми казва, че щом съм имал 100 хиляди евра, какъв бил проблема да му дам 5 бона на него!

Е къв е проблема при безплатна доставка да кихнеш на Еконт 20-100 лв.
 

Горе