Пласирахме еврооблигациите при лихва около 4,5%

От: Пласирахме еврооблигациите при лихва около 4,5%

Тъй, тъй, и какво е направил ББ за да подобри кредитния рейтинг?

Направил е такова, че откакто дойде няколко пъти ни вдигат кредитния рейтинг.

А за мантата, дето рейтингите нямали значение - значението им е, че вместо да плащаш 10% лихва, плащаш 1%. Преведено на държавно ниво, значи вместо неграмотния електорат на бсп да рови по кофите, той оживява.

И в случая не става въпрос дали е трябвало или нетрябвало да се взима кредит - за това до утре може да се спори (естествено отговора е че трябва, ама това е друга тема) - а става въпрос, че СЛЕД КАТО вече сме взели кредит - световните икономисти ни оценяват като по-стабилна икономика от две трети от ЕС, та ни дават по-ниска лихва.

А ти манта разбираш от икономика, толкоз колкото планинска коза разбира от субатомни частици :mrgreen: Та явно затова и заряза счетоводния "бизнес" и отиде да търсиш перспектива у английско да пасеш крави :)

Бойко - президент, император на всички народи :clap:
 
От: Пласирахме еврооблигациите при лихва около 4,5%

@ Manta, Първо на теб да отговоря после на dintronix че има некви заблуждения.

Перфектно ми е ясно какво говориш, и аз навремето мислих много ще се промени, но уви във времена на кризи политците правят от грешни по грешни решения, та нашите да не говорим(гледай кво става в ЕЗ създаха moral hazard на д-вно ниво - вече това което гласува директно ще рекапиталзират банките от фондове а пък Испанците ще си получат помощи, ама без нивки реформи т.е. наливат милярди в бездънна яама без никви преспкетиви за ръст, само и само да се усппокоят пазарити и да им паднат лихвите, ама колкото и да наливат няма се упоскоят щото фундамнетлано са сбъркани и т.н. примери бол има)

По-горе за спреда щях ти пиша, не успях да видя спредовете но видях в БНБ проеките и там пишеше наистина с 50 базис пойнта по малко, после видях 10 год. бонодве на Германия и си бяха доста високи. Обаче защо бяха високи а сега ниски това убягва доста по тъча на хората, 2002 германия не бе такава сила каквото е сега и имаше голяма конкурцния сред много д-вте те бяха нови в ЕЗ, така че знаеш от микроикономика при що годе ефективен пазар цената каква е. Ситуацията сега е коренно различна в ЕЗ се инвестира само в едно и това е Германия, преди месец и нещо пуснах с отрицателна лихва защо? В момента там са големи презаписвания, заразлика от другите страни и ти е ясно това как сваля драстично цената. Така че това исках ти кажа за базис пойнтовете, условията не са същите че да сравняваме Велчев с Дянков. Навремето може и да е било по-добре, но сега са си кофти нещата - поне за ЕЗ са много зле.

Това по базис пойнтовете

А защо е успех просто защото за разлика от всичко друго, това е външна оценка за БГ, инвеститорите купуват, те оценяват и презаписват не БГ институции.

Това + базис пойнтовете се базира по чисти външни фактори, който ние нямаме почти никакъв контрол. Ясно ти е че утре ако се съберат и кажат под 10% няма да искаме да ви финансираме и фалираме. Така е с всяка държава. Това са най-големите пирамиди ако спре потока и край.

А защо рейтингите? Бошлав работа са знам и Леман имаше ААА и те фалираха, обаче забравяш едно важно именно рейтингите базират пак основите за спредовете и сравнителни оценки м/у емитентите. В лихвите има един компонент нарече default risk/риск от фалит и именно агенциите са за това.

Като сметнеш тези фактори, кажи ми как да не е за добре тази оценка. А и все пак е доста под стартата, но разбира се тогава бяха др условията. Неща са различни и сега са доста по лоши в глобално естество, така че си е успех


Абе ти кажа аз съм за поне правят нещо умно развиат инфрастуткруа, не е като да раздават супер субсиди и стимули и накрая да клекнем без пари, щото виждаш как всичко се спества не се консумира. То аз се чудя де заминаха тези 3.2 милярда от резерва - заминаха по такива проекти, но основно по дефиците НОИ здавна каса социални медицински и т.н. дупки, ей на това с ВЕИ и редица други. Не казвам че не се краде, просто казвам че не реформират. Ти как ще ми обесниш че БЕХ са на загуба с години на ред, БДЖ също колко неефективни проекти има е всичко се отича мамка му, нашите са просто едни политци продажни дето си гледат интерса, трябва държавник дето да реже до месо реформира - взима ценни ресурси и да ги влага в в ефективни производства, да чупи този монопол и т.н. и т.н до утре може избораявам и най важното КОНТРОЛ НА СРЕДАТА, говоря не за диктат а да има контрол над бизнес средата с дейни комсии не такив като ДКЕВР. Е ти кажа за последни 3 правитества не видях такива. Моето мнение че герб са калпави и др калпави и крадлвиви, просто едни управляваха в буум другите в рецесия - всенародна любов за кой да е се пита?


@dintronix, прочети какво съм писал на Мантата и после прави пак някакви заключение. Не сравнявай с най-добрите а сравнявай с това където сме, виж Румънци, Испнаци и Италианци, е верно по слабо сме се поредставили от балтийските д-ви но да се сравянваме с Германия е смешно. Чети кое как се определя и после пак си говорим. Искаш сравняваш ферари с форд, е няма как стане. Тези промивки по тв-то може си ги спестиш щото маниполацията е двуостра.



Като цяло този рейтинг е довоерие от инвеститорите към страната.



@ Агейнст, Абе манта ги хваща икономиките, не е като да не знае, ама леко е пристрастен - против боко :D

П.С. Ето тук Дянков вика какво е помогнално, а то е почти нищо - щото всичко е от вън и доверието, обаче като гледам всички горе го поздравяват :D Бе там къв цирк си правят http://www.investor.bg/biudjet-i-fi...ie-na-kreditniia-reiting-na-bylgariia,136918/
 
Последно редактирано:
Аз ще допълня донякъде блекаут.... знам къде заминаха парите от резерва то не голяма тайна :) а въпрос на проста сметка :)
По време на предното управление световната икономика беше в подем и в българия се наливаха милярди като инвестиции ПЧИ ... къде беше грешката ...
ами грешката беше че вместо тези инвестиции да се налеят в смислени бизнеси с пройзводство, като след това изнасяме продуктите да генерират приход те се наляха в имоти и кредити за имоти ... да стоителсвото създаваше голяма заетост за между 200 000 и 400 000 души със съпътстващите бизнеси (плочки мебели) и за семействата им ама това е до време... и това трябваше да бъде държавано регулирано щото се загазва... та да се върна каде отидоха парите

ами за лихви на кредитите в бг хората и фирмите в момента дължът около 35 милярда лева като този кредит основно беше натрупан в годините 2004 - 2008 вкл

при средна лихва около 9% ( в наша загуба щото си мисля че с повечето такси инт ГПР е над 10%) тези кредити вадят от иконимката по 3 милярда... на година и това само лихвите отделно се връща и главница

иначе беше голямо ахо ихо докато хаората теглеха и харчеха (за глупости щото като не си работил за едни пари по лесно ги харчиш) ама сега като трябва да се връщат е тагво... а едни държвени глави екперти даже ни разправяха как не било достаътчно кредитното проникване....
 
От: Пласирахме еврооблигациите при лихва около 4,5%

Куул, няма как да не съсглася с теб. В макрото икономиката причините за буст/рецесия/ е именно малинвестрирането и масовите предприемчаски грешки. В БГ се наляха милярда, за банките, това доведе до кредитна екзпанзия от своя страна парите се наляха във енергийни и НИ прокети(тука е малинвестцияията) всички почнаха наливат там защото маржовете бяха големи към средата на бума става масовост само там да се инвестира, наложи се да внасяме всичко от консуматорски стоки - Политиците казаха това е добре кое е добре бе ало? Тъговския дефици беше зле, а текущата сметка върчеше с по 7 милярда на минус. Това почна яко да влива масло в инфлацията а от своя страна дойдаха и големите търсения на креди и пак се наляха вече само в НИ всички мислиха целия ЕС ще се изиспи при нас(това е масовата предприемаческа грешка) В един щастлив момент дори и от този момент на татък всичко бе маса еуфория до момента в който секна кредитрането - а това е следствие на липса на спестявания - всека една криза почва и свърша със спестванията - ние не спестяхвахме само харч, една икономика няма стабилен ръст само с консумация, и внасяне на произвдство от вън. Е какво стана накрая секнаха капитали и приказката я знаем. А това с фиск. резерв е следствие на това. Затова казах по-горе едните са калпави и другите.

Ако някой не е сългасен с мен нека отвори малко икономически мисъл и в частност Австрийската школа и да види всичко по часовник. Сега вижте кво стават в банките депозитет растът експонциално няма харч, хората и технитв времви предпочитания в такива времена да се пести не консумира. Та и това казах че поне сегашните налива в инфр. проекти не раздадоха парите за щяло и не щяло стимули, виждаме какво става на запад от стимули едно голямо НИЩО. Ръст се постига само с производство, не консумиране.
 
те депозитите растът ама не се отчита един факт те също са над 30 милярда това значи само лихвата по тях е милярд и половина на година

с колко поранаха предния път за тримесичието с 325 милиона мисля 2/3 от депозитите са собственост на 5% от домакинствата те си взимат от тях колкот им трябват за живот и останалото го капитализират ... осналаите 95% държаха по колко средно мисля че беше по 2000 лв с сметката

затова са ми странни тези дето искат да раздвижат икономиката с депозити (особено имотите) ми те тези който имат голям депозит си имат и имоти даже по няколко

та те си харчат само от лихвата и то не цялата ... знам ли положението е тежко и не виждам оправия

това че се харчат еврофондове и се строят магистрали пътища поне върти някакви пари отвън в икономиката щото иначе тежко...
 
От: Пласирахме еврооблигациите при лихва около 4,5%

Доколкото ми е ясно по данни на синдикатите около 60к депозитата са над 5к лв така че ....

Хубаво е да има депозити, знаеш това до какво води - е разбира се трябва да има и проекти. Смятам до 6-12 месеца икономиката доста ще се пораздвиже към ръст. Дано съм прав, то не става само с компонента спестване, но е доста важен, другия са производсвените възможности, в които да се инвестира
 
Последно редактирано:

Горе