Показване на проекти към агенция, правени по време на работа в друга фирма

Не мога да определя точно обекта на авторското право, но това казва закона

Глава втора.
ОБЕКТИ НА АВТОРСКОТО ПРАВО

blaws1.gif
blaws2.gif
blaws3.gif
blaws4.gif


Закриляни обекти

Чл. 3. (1) Обект на авторското право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма, като:
1. литературни произведения, включително произведения на научната и техническата литература, на публицистиката и компютърни програми;
2. музикални произведения;
3. сценични произведения - драматични, музикално-драматични, пантомимични, хореографски и други;
4. филми и други аудио-визуални произведения;
5. произведения на изобразителното изкуство, включително произведения на приложното изкуство, дизайна и народните художествени занаяти;
6. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) реализирани произведения на архитектурата и приложени устройствени планове;
7. фотографски произведения и произведения, създадени по начин, аналогичен на фотографския;
8. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) одобрени архитектурни проекти, одобрени проекти по устройствено планиране, карти, схеми, планове и други, отнасящи се до архитектурата, териториалното устройство, географията, топографията, музейното дело и която и да е област на науката и техниката;
9. графично оформление на печатно издание;
10. (нова - ДВ, бр. 29 от 2006 г.) кадастрални карти и държавни топографски карти.
(2) Обект на авторското право са също:
1. преводи и преработки на съществуващи произведения и фолклорни творби;
2. аранжименти на музикални произведения и на фолклорни творби;
3. периодични издания, енциклопедии, сборници, антологии, библиографии, бази данни и други подобни, които включват две или повече произведения или материали.
(3) Обект на авторското право може да бъде и част от произведение по ал. 1 и 2, както и подготвителните скици, планове и други подобни.
 
@Fozzy инсталирането на Wordpress е просто кликане. Обаче всичко, което се създава от дизайнери и програмисти е в категорията интелектуален труд - тоест има авторско право. Преди години (да кажем 15) част от фирмите се бяха светнали да ползват закона за авторксите права за да не плащат и те и работниците им излишно данъци. Сумата която се освобождаваше беше някъде около 70%.

Тъй като питащият обаче е работил като обикновена пишеща машина то той не е имал никаква творческа дейност или с други думи казано - не може да претендира за нищо. Защото става неговата дума срещу договора който е подписал.


// това важи и за фотографи и т.н. хора създаващи съдържание

Между изкуство, интелектуален труд и обект на авторско право има доста голяма разлика.
 
Между изкуство, интелектуален труд и обект на авторско право има доста голяма разлика.
Мисля, че няма друг специален закон за интелектуалната собственост. Всичко е в този за авторските права - компютри, компоти - всичко. Даже и за нелегален софтуер се минава по него. Така поне мисля.
 
@Fozzy прочети пак закона ;). Художници, дизайнери, програмисти, копирайтъри и т.н. са под общ знаменател.
 
Мисля, че няма друг специален закон за интелектуалната собственост. Всичко е в този за авторските права - компютри, компоти - всичко. Даже и за нелегален софтуер се минава по него. Така поне мисля.

Аз не говоря изобщо за закона. Ще повторя - без подписан ИЗРИЧЕН договор за конфиденциалност или права, могат да показват каквото си искат.

Но не е коректно - спрямо бившите им работодатели, екип и сие. Защото този проект е изработен от колектива, а не от индивида, за да може той в последствие да се възползва от него чрез портфолиото си.

И за да няма отново цитати на закони, нека потретя - законно е, но не е кореткно.
 
Аз не говоря изобщо за закона. Ще повторя - без подписан ИЗРИЧЕН договор за конфиденциалност или права, могат да показват каквото си искат.

Но не е коректно - спрямо бившите им работодатели, екип и сие. Защото този проект е изработен от колектива, а не от индивида, за да може той в последствие да се възползва от него чрез портфолиото си.

И за да няма отново цитати на закони, нека потретя - законно е, но не е кореткно.
Това вече е друго @Fozzy. Моралните норми на поведение са фактор, с не по-малка тежест от законовите, при извършване на бизнес. Но ако произведението има съавтори, никой от тях индивидуално, според закона, не може да се разпорежда с него. Друг е въпросът, че всичко подлежи на доказване.
 
Последно редактирано:
Ако работя в Майкрософт и съм участвал в създаването на Уиндоус, означава ли това че имам права над него?
Колегата хубаво няма никакви договори (освен трудов), но дали агенцията за която е работил няма такъв, или възложителя?
Какво ще стане ако се стигне до съд и агенцията покаже договор с който клиента възлага на нея като юридическо лице (а не на колегата лично) изработката на сайт?
Вие си решавате, но аз на ваше място бих махнал сайтовете, може наистина вие да сте ги правили, но клиентите са на агенцията. Знам че не е много честно, но такива са првилата на играта. Аз нямам право дори да казвам името на агенцията с която работа до една година след прекратяване на трудови взаимоотношения, за клиентите да не говорим.
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: KA7
Ще повторя - без подписан ИЗРИЧЕН договор за конфиденциалност или права, могат да показват каквото си искат.
Само дето първо трябва да ДОКАЖАТ, че те са автори ... А по договор са били просто секретарки.

Отделно, ако аз бях на мястото на бившия им работодател щях да ги убия като конкуренция в зародиш. Просто ще им изцедя първоначалния капитал за съдебни разноски.
 

Горе