Покупко- продажба на идеи

kpetrov

Well-Known Member
Какво мислите за това?
п.с. Виждам, че има такива сайтове, но как работят те? Струва ми се леко невъзможно, ами то някой ще ти прочете идеята, ще вземе да я реализира а за теб?
 
От: Покупко- продажба на идеи

Ако идеята ти струва реализирана без теб толкова, колкото би струвала реализирана в партнъорство с теб - всеки, който може да ти я открадне ще го направи.

Но ако е ясно, че идеята ти може да бъде по-успешна с теб начело - тогава всеки ще иска да работи с теб.

Идеите са евтини. Взимането на една идея и успешното й имплементиране - това е ценното.
 
От: Покупко- продажба на идеи

Няма 100% гаранция да си запазиш идеята само твоя, ако веднъж е излязла от главата ти.

Идеята може да се патентова. И въпреки това пак да се открадне. В автомобилната индустрия например масово се крадат идеи с леко елегантно изменение от оригиналите.
Ако говорим за все още неосъществени идеи единствения начин да си я опазиш е както са правили майсторите още преди векове.
Архитекти и инженери оставят неясно или дори нарочно грешно възлово място в идеята си . Дори плановете са ги чертали нарочно сбъркани така че ако им се открадне идеята или плановете да неможе да се осъществи проекта.
Ако му се възложи проекта, той прави въпросното сбъркано място без да поправя чертежите. Това е било и гаранцията му че ще му се плати.
 
Последно редактирано:
От: Покупко- продажба на идеи

Имам идеи за сайтове в изключително тесния пазар на бг, които мисля,че ще работят, но в момента съм в етап проучване
Няма да крия, че сътрудничеството ме плаши
 
От: Покупко- продажба на идеи

Една безплатна идея :) Просто не мога да я осъществя сам, за това я споделям :)
Идеята тръгва от там , че повечето хора са лицемери и не говорят това , което мислят. Ако някак се създаде сайт , който да е обвързан със FB и хората могат анонимно или явно да поканят шефа си и да му кажат всичко , което мислят за него, ще е яко. Или пък съпруга си, или някой от приятелите си. В общи линии идеята е да им дадем смелостта, която повечето придобиват зад клавиатурата и да си кажат на човека, какво точно мислят за дадена постъпка или по дадена тема , без да се преструват или увъртат, или страх от някакви последствия. Ще има и сейр, така да се каже :) за зяпачите отстрани. Нещо, като много различни "петъчни теми" само, че направени от потребителите на това "нещо".Идеята не е много добре изгладена , но може да се развие и доработи :) Мисля, че ще е полезно да се казва истината , понякога :) Според Вас може ли да се реализира нещо такова?:)
 
От: Покупко- продажба на идеи

хората могат анонимно или явно да поканят шефа си и да му кажат всичко , което мислят за него

bgrabotodatel.com - за България
glassdoor.com - в световен мащаб
 
От: Покупко- продажба на идеи

Яко :) , но не са забавни, някаква по-позитивна форма ми се върти из главата, и не само за работните места :)Иначе благодаря за сайтовете :)
 
От: Покупко- продажба на идеи

Имам просто брутална идея, но е свързана с мощно финансиране. Могат да се изкарат добри пари, но много повече популярност.
Но, така или иначе, правилно казахте, всичко се краде, особено пък идеите:)
Тъй, като не мога да я реализирам, ще си я запазя за себе си.
Но става въпрос за огромна правова дупка в един от най-големите интернет брандове.
 
От: Покупко- продажба на идеи

Някъде бях, чел че ако в този момент се сетиш за най-добрата идея на света, то поне още 1 човек на земята се сеща за същата идея

Въпросът е кой ще е по бърз и добър в реализацията!
 
От: Покупко- продажба на идеи

Някъде бях, чел че ако в този момент се сетиш за най-добрата идея на света, то поне още 1 човек на земята се сеща за същата идея

Въпросът е кой ще е по бърз и добър в реализацията!

Така е..10
 
От: Покупко- продажба на идеи

Тъй, като не мога да я реализирам, ще си я запазя за себе си.

Първо. От къде знаеш, че ще работи? Какво ти знаеш повече от специалистите прависти в тази компания, което те незнаят?

Второ. Ако работи. Сигурен ли си че някой друг вече не я е осъществил?

Ако наистина има потенциал. Не е ли по-добре да рискуваш като я споделиш и да имаш някакъв шанс да получиш НЕЩО,
отколкото да не рискуваш и със сигурност да не получиш НИЩО ?
 
От: От: Покупко- продажба на идеи

Първо. От къде знаеш, че ще работи? Какво ти знаеш повече от специалистите прависти в тази компания, което те незнаят?

Второ. Ако работи. Сигурен ли си че някой друг вече не я е осъществил?

Ако наистина има потенциал. Не е ли по-добре да рискуваш като я споделиш и да имаш някакъв шанс да получиш НЕЩО,
отколкото да не рискуваш и със сигурност да не получиш НИЩО ?
Както каза ти по напред за идеите, изобщо не се съмнявам, че му е хрумвала и на някой друг. Но досега не е осъществена, явно и тоя другият няма потенциала да го направи.
Армията от адвокати, там е уловката, затова казах, че трябва мощно финансиране.
Че никой не я е осъществил - не е.
Потенциал има. Дори да заведеш дело за 1$, ако успееш, ще получиш огромна популярност.
 
От: Покупко- продажба на идеи

Някъде бях, чел че ако в този момент се сетиш за най-добрата идея на света, то поне още 1 човек на земята се сеща за същата идея

Въпросът е кой ще е по бърз и добър в реализацията!

Един историк ми обясняваше тази теория с исторически факти. :)
 
От: Покупко- продажба на идеи

Мисля си по скоро в посока на доразвиване и усъвършенстване на статукво, отколкото в откриване на нова ниша
Относно дизайна - на мен ли така ми се струва, но като че ли потребителят не отбира много много
 
От: Покупко- продажба на идеи

В Щатите са доста популярни така наречените Mastermind групи - обикновено един по-успешен човечец, който е реализирал нещо събира група от Х желаещи да реализират нещо си. Всички останали от неговата група си плащат някаква такса (някой път е само за да се гарантира сериозност на участниците, друг път направо си плащат да им дават акъл). Мисля че всички подписват NDA. Всички си излагат идеите, дискутират се, обсъждат се и се следи за етапите от реализацията им. Накрая от всичките участници все някой излиза с реализирана идея...

При нас такова нещо не може да върви, защото 1 ще се запише, всички останали ще му обяснят колко е тъп... :)
 
От: Покупко- продажба на идеи

В Щатите са доста популярни така наречените Mastermind групи - обикновено един по-успешен човечец, който е реализирал нещо събира група от Х желаещи да реализират нещо си. Всички останали от неговата група си плащат някаква такса (някой път е само за да се гарантира сериозност на участниците, друг път направо си плащат да им дават акъл). Мисля че всички подписват NDA. Всички си излагат идеите, дискутират се, обсъждат се и се следи за етапите от реализацията им. Накрая от всичките участници все някой излиза с реализирана идея...

При нас такова нещо не може да върви, защото 1 ще се запише, всички останали ще му обяснят колко е тъп... :)
Много си прав. То, ако не беше така нямаше държавата да е на дъното по класациите. Не знам на какво се дължи, но нямаме психика на колектив. Спорта го доказва много добре, в индивидуалните спортове сме добри, но в отборните сме провал.
 
Какво мислите за това?
п.с. Виждам, че има такива сайтове, но как работят те? Струва ми се леко невъзможно, ами то някой ще ти прочете идеята, ще вземе да я реализира а за теб?

Звучи добре, но бих те посъветвал ако имаш идеи и знаеш, че те ще работят, да започнеш да сглабяш около тях и бизнес планове. Така ще може да го продадеш много по-добре отколкото само някакви нахвърляни текстове в свободен стил. ;)
 
От: Re: Покупко- продажба на идеи

Звучи добре, но бих те посъветвал ако имаш идеи и знаеш, че те ще работят, да започнеш да сглабяш около тях и бизнес планове. Така ще може да го продадеш много по-добре отколкото само някакви нахвърляни текстове в свободен стил. ;)
Идеи имам. По принцип ме влекат неща свързани с реновиране на идеи, и със колекционерство.
Идеи имам и то насочени навън. Но пари нямам :)
Ако имах бих влагал в реновация. Например в продукт или марка, които отдавна не са на пазара.
Обаче кофтито е, че все някой държи правата, това е основният проблем. Иначе и с малко средства може да се се реализира продукция и продукта да се тества на пазара.
 
От: Покупко- продажба на идеи

Това , което разисквате в темата е Startup / Seed отвсякъде.

Имаш идея, искаш да се превърне в реалност, продаваш дялове срещу инвестиция и започваш да се бориш с реализацията.

Естествено, ако успееш да убедиш някого че идеята си струва, има потенциал и може да донесе добра възвръщаемост.

Нищо ново под слънцето, има хиляди фондове за рисков капитал и стотици платформи за набиране на такъв.

Всеки който смята че има идея, която си заслужава, може да се пробва…
 
От: Re: Покупко- продажба на идеи

Идеи имам. По принцип ме влекат неща свързани с реновиране на идеи, и със колекционерство.
Идеи имам и то насочени навън. Но пари нямам :)
Ако имах бих влагал в реновация. Например в продукт или марка, които отдавна не са на пазара.
Обаче кофтито е, че все някой държи правата, това е основният проблем. Иначе и с малко средства може да се се реализира продукция и продукта да се тества на пазара.


Двете неща са несъвместими :)

Няма как от една страна да имаш идеи,
а от друга да нямаш идея как да осъшествиш поне една от тях . :)

Не е задължително непременно да имаш много пари за да осъществиш идея изискваща много пари.
 

Горе