Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

От: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Нима данъците са само за социални помощи, че тях се тъпчат?

Хилари Клинтън - 140млн $ спечелени - 40+ млн $ данъци. Не помня точно цифри, но са някъде около тези. Доста над 10% а?
Та за богаташите във форума - нима ако Ви одерат с 30-40% данък, ще лишите децата си или Вас от нещо? Ако да - големи богаташи... Едно е да дереш 1000лв с 30% друго е 100 000 с 30%.
Сам човек богат не става. Един от най-ценните ресурси са служителите, а и на тях се плащат данъци (ма как може бе, за тия паразити данъци, че и заплати, нали чорбаджията трябва да яде?)

Данъците трябва да растът с увеличаване на приходите. Да, аз не съм съгласен Пеевски и компания с не знам си колко фирми да плащат по 10%. Или ако удерем Пеевски с 30-40% данъци няма да може да си прати децата (дето ги има?) на частно училище? Или няма да има пари за манджа? УжасТ.

АКо правиш по 1 000 000 лева на година и държавата реши че ще ти вземе 70% от всеки лев над този един милион - какъв ще ти е стимула да развиваш бизнеса (да създаваш работни места) си като ще изкарваш само 30ст. от всеки спечелен лев?
 
От: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

АКо правиш по 1 000 000 лева на година и държавата реши че ще ти вземе 70% от всеки лев над този един милион - какъв ще ти е стимула да развиваш бизнеса си като ще изкарваш само 30ст. от всеки спечелен лев?

А ако правиш 1 000 000 000 лв? 95% ли трябва да е данъка?
Все пак по-реално да говорим. 1 млн лв не е много не е и малко, но 70% данък за такава сума е маалко пресилено.
 
От: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

А ако правиш 1 000 000 000 лв? 95% ли трябва да е данъка?
Все пак по-реално да говорим. 1 млн лв не е много не е и малко, но 70% данък за такава сума е маалко пресилено.

Биенвеню ла Франс!


France forced to drop 75% supertax after meagre returns
Hollande’s measure was meant to force wealthiest to help dig country out of economic crisis, but was accused of being anti-business


И само за протокола съм против подоходния данък и ЗА плоския!
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Аз само да напомня, че в България работещите бедни на трудов договор (при самоосигуряващите се е аналогично) плащат при ефективна данъчно-осигурителна ставка близо до 50% - сметнах, че ставката е поне 44.58% (като сметнеш данък върху дохода, осигурително облагане, ДДС върху изхарчените пари, които са равни на получените, защото бедните не спестяват; като сложиш акцизите, таксите смет/имоти, таксите за издаване на лични документи и всякаквите квази данъци плащани към държавни и частни организации...).

В тази тема дискутирахме въпроса.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Тази тема ме кефи - как някой се хлъзгат по повърхността високи прогресивни данъци равно на много повече просперитет, може го прилагаме там където може се събира и т.н. и т.н глупости.

Вискярски, как ти се струва да ти взимат по 30% от доматите и в следващият момент да се скъсаш задника от работа по някаква иновативна технология и да вдигнеш солидно добива и като бонус да ти вземат 50% от доматите?!?
Разбира се в името на обществото, разбира се преразпределени от едни чиновнциите, които ще вземат 5-10% домата за да се нахранят и другите ще ги преразпределят както си знаят доста проценти ще се отекат в нечии джоб а другите ще дадат да хрантуткаме здрави и прави мързеливи хора и като цяло ще ползвате едни и същи ползи и облаги с тях.

A за англетата - ако беше всичко толкова лесно високи данъци и просперитете - за жалост всички не икономически грамотни хора изпадат в тази заблуда високи данъци богато общество - (като мога дам справка САЩ 18-19 държавата е взимала нищо, щото реално погледано е била до ред и закон - там е имало най-бесният икономически растеж) все изтърват да вникнат малко повече и щяха да видят това:

borrowing-percent-gdp-exclude-royal-mail1.png

После виждам и тук:
http://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/unitedkingdom

Ако тръгнете да търсите ще видите че ДоД при тях е толкова колкото взимат нов дълг за година, найс!

И кво разбираме, че няма никакво значение колко са ти данъците, като в добавка ти пускат печатницата и ти налагат инфлационен данък.


Хайде сега ще кажа едни неща, които ще ви се струват на 1-во четене доста крайни, но вникнете.

БГ под робството е била данъчно и като общество по-добре от сега.
Един данък 10% от това, което вадиш - сега кумулативно преки и косвени над 50%.
Огромна лична отговорност - централната власт в БГ е била от Цариград - БГ държавност няма. Но лична отговорност води до това да имам примерно 1500 училища преди освобождението, да има форми на здравеопазване, да има запазен обществен ред и още много неща, без наличието на държавност, а това което е имало винаги работи срещу нас.
Казвам го това с една цел - държавата е просто кукичка, на модерното цоцално робство.
И да не забравя тогава парите са били златни и сребърни монети няма как ги печаташ.
След робството, всеки предприемач е можел да натрупа състояние, като отново държавата е била малка спрямо сегашните стандарти и пак е имала лична отговорност и пак е имало общество.

Фактора да има общество не е държавата, фактора едно общество да е богато пак не е чиновника и да ти взима парите - а земята, труда, капитала и предприемаческото мислене.

И да се върнем в 21 век и пак УК - Корпоративният данък в УК като част от приходите от ДоД е 5 пъти по-малък. Така, че ако ще се удрят богатите, не се удрят а се удря средната класа - тези, които са жертвали години от живота си хранят примерно 3-то поколение безработен.

Хубаво е да се вгледаме иначе сме на час с популизма - защото ще си повярвате, че социализма ще вземе да работи - а пък то бясно се печатат пари и се налага данък и средната класа и бедните обедняват повече.
А като казах цоцализма някой ще каже Швеция и техният модел - за жалост Швеция до 1950 е била десетилетия световен лидер по икономически растеж, а до 1-2 десетилетие ще е страна от 3-тият свят. А за мита на техният цоцализъм тук:
https://www.youtube.com/watch?v=FNtyV0CXfzU

А за БГ плоският/пропрционалнят данък носи повече приходи от колкото прогресивният и това лесно може се провери.

Все още не виждам логика аз да се скъсвам и да жертвам от себе си толкова много и накрая да дойде държавата и да ми изземе прогресивно повече от някоя мърда която няма цели в живота си и аз да се чувствам стимулиран да работят още и още.
Популизма вика това е солидарно - как пък не е солидарно един бачка за 600 и внася 100 лв данък, а друг за 6к и внася 1к - единият внася като за 10 човек и това било малко щото той има пари, дай го ударим като за 20-30 човека и какъв му е стимула?
Не е ли е морално всеки да дава толкова колкото потребява - регресивният данък, които говори Хепи, които в голямата си част е пропорционален.
Не случайно са измислили фирмите преди векове именно да реши този проблем.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Само за справка аз СЪМ ЗА ПРОГРЕСИВНИЯТ ДАНЪК - от 0% до 10% :D
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Никой не обича да плаща данъци.
Но за да вземеш, трябва да дадеш. Инак отиваш в гората, копаеш си землянка, и си живееш там необезпокояван.

За да си продадеш кожите, киселите краставички и кваса на добра цена, трябва да влезеш в Петербург. Инак седиш на село и си ги ядеш сам или с комшията. За да влезеш в града, трябва да си платиш данъка - един камък. Така е построен каменен град в блато.
Въпросът е, ако давам повече, ще получа ли повече от другите, които дават по-малко? Едно и също получавам, ако дам 20 и 2000, разбираш ли къде е проблема. Тогава защо да искам да давам повече?

И не ни давайте за пример разни хипербогаташи. Хипербогатите хора винаги правят врътки и успяват да крият $. Законите обикновено не се отнасят за тях.
 
Последно редактирано:
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

А не е ли именно "всички плащат равно - 5-10-20-50%" един социалистически популизъм?
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

А не е ли именно "всички плащат равно - 5-10-20-50%" един социалистически популизъм?
10% от 1000 лв. са едно, а 10% от 1 000 000 лв. са друго.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

А не е ли именно "всички плащат равно - 5-10-20-50%" един социалистически популизъм?

Не защото % е еднакъв но 10% на 1к са 100 лв а 10% на 1 милион са 100к и двамата ползват еднакви ползи, дори богатия по-малко.
Сега представи си 50% - и му взимаш 500к, а на този с 1к пак му взимаш 100 лв - щото нали е прогресивен данък. Вече 50 пъти повече му взимаш.
А с 400к отгоре богатят може да ги реинвестира в бизнеса си машини, технологии, нови хора и т.н, но ще бъдат взети от държавата.

Примера не е много реален защото този с 1 милион няма плати 500к, просто защото ще минава през фирма и има примерно 1 лв заплата и другото ще си го вземи с 5% данък дивидент или винаги може ги скрие - така, че гледай го само процента. По солидарно от това няма, най-солидарното е регресивният.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

10% от 1000 лв. са едно, а 10% от 1 000 000 лв. са друго.

10% са си 10% - всички сме равни, еднакво умни и носим еднакви червени връзки на манифестацията в чест на труда.

А с 400к отгоре богатят може да ги реинвестира в бизнеса си машини, технологии, нови хора и т.н, но ще бъдат взети от държавата.

Философията и задачата на данъците е да се финансират обществени нужди. А не частни реинвестиции.
Като гледам коментарите, нещо не се разбира защо съществуват и се прилагат/налагат данъци.
На едно село обществена нужда е пъдар на бостаните или пътя до пазара с по-високи цени в близкия град.
На една държава обществена нужда е армия.
Това са само частични примери на нуждите. Всяко общество само си преценява обществените нужди.
Ако моята градина е на 2 км от селото, и искам асфалтов път до нея, за да не си калям обущата, то е частна нужда, а не на селото.
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

A според теб това общество, кои го финансира - ако не живее в тоталитарен режим?

Единствната нужда от данъци е да се храни администрацията и да се продава власт - това е бизнеса на държавата.

Пак давам пример БГ под робство - НЯМА БГ ДЪРЖАВНОСТ, но обществото е оцеляло и се развива въпреки всичко.

Давам ти храна за размисъл тези 1500 училища в България в него време как са се финансирали? На издръжка на Султана ли са били?
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

10% са си 10% - всички сме равни, еднакво умни и носим еднакви червени връзки на манифестацията в чест на труда.



Философията и задачата на данъците е да се финансират обществени нужди. А не частни реинвестиции.
Като гледам коментарите, нещо не се разбира защо съществуват и се прилагат/налагат данъци.
На едно село обществена нужда е пъдар на бостаните или пътя до пазара с по-високи цени в близкия град.
На една държава обществена нужда е армия.
Това са само частични примери на нуждите. Всяко общество само си преценява обществените нужди.
Ако моята градина е на 2 км от селото, и искам асфалтов път до нея, за да не си калям обущата, то е частна нужда, а не на селото.
Ами ние в момента нямаме армия. Разбираш ли, в различни времена хората сами са давали, без да има нужда някой да им взима. Дан Колов например е купил самолет на Български пощи. Братята Христо и Евлоги са дарили милиони, за да се основе Софийския. Много българи са дарявали на държавата, защото са чувствали че това е тяхната държава. Дарявали са без да ги кара никой и са давали най-скъпото - живота си. Не можеш да искаш в съвременната неолиберална държава ние да чувстваме някакъв дълг, за да допринасяме за общото. Ами то общо няма! Общественият договор е нарушен или не е нарушен? Ние получаваме ли лоялност от страна на държавата, за да отвръщаме със същото? Помисли. Въпреки всичко това, ние все още сме тук и плащаме данъците си. Защото обичаме България, а не държавата.
 
От: От: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

АКо правиш по 1 000 000 лева на година и държавата реши че ще ти вземе 70% от всеки лев над този един милион - какъв ще ти е стимула да развиваш бизнеса (да създаваш работни места) си като ще изкарваш само 30ст. от всеки спечелен лев?

стимулът ако данъка се увеличи двойно ще е да си увеличиш доходите правопропорциално, така, че ако за да живееш са ти необходими пак толкова средства - ще трябва да започнеш да работиш повече/по-ефективно.
То по твоята логика - сега какъв е стимула да работиш като ти взимаш 10%? за теб може да не са много, но за мен са, защото изкарвам по 100 милиона - ай сега сметни колко ми взимат. Всички тези пари съм ги изкарал с двете си ръце :oops: опссс, това последното е малко... :oops:
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Сега представи си 50% - и му взимаш 500к, а на този с 1к пак му взимаш 100 лв - щото нали е прогресивен данък. Вече 50 пъти повече му взимаш.
А с 400к отгоре богатят може да ги реинвестира в бизнеса си машини, технологии, нови хора и т.н, но ще бъдат взети от държавата.

Всичко издраска изчерпателно, само забрави да споменеш какво ще станат с тези 500к които Държавата е "взела"? Къде ще идат, при кого, за какво и най-важното: как това ще се отрази на потреблението и търсенето на стоки които произвежда СЪЩИЯ този бизнес за когото говориш.

п.п. едно е сигурно. Ако тези 400к останат в бизнеса, те няма да се реинвестират - иначе досега да е било направено. Не може всеки месец да влагат по 400к в машини, нали? А дори да ти трябват един път в годината толкова пари - ще вземеш кредит и ще го върнеш. Колко в България печелят 1 милион (месечно/годишно?) и купуват често машини за 400к? това да не ти е нефтена рафинерия
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Аз не разбирам, защо трябва да търсиш сметка за това как хората щели да си харчат парите и в какво щели да ги инвестират. Ами разбира се, че един човек, който има печеливш бизнес, ще инвестира в развитието му или в създаването на нов бизнес. Това е един непрестанен процес, всички успешни предприемачи се развиват докато са живи. В крайна сметка, парите които са си изкарали са ТЕХНИ, и държавата наистина ги взима със сила. Ако не ги дадеш, отиваш в затвора. А това, че данъците стимулирали потреблението е страшна теория :lol: Ами дай направо да раздаваме парите, които изкарваме - били те малко или много, за да могат хората да ги харчат. Въобще, отново разсъждения на беден социалист, който гледа в чуждата паница.

п.п. Връчвам ти тая виза карта - харчи :rolleyes:

BkT1Pd6IEAAWelm.jpg
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Говорим за глобален проблем (или по-точно резултат който логично ще се обостря непрекъснато докато не стане нещо което да рестартира системата - нищо не продължава вечно, особено нещата които са изкуствени (хартията наречена пари). при който капиталите се концентрират в една шепа хора, а в същото време деца умират от глад. Ако така ще се почувстваш велико, ще го кажа - да, ти си част от хората в които е концентриран капитал. Разбира се той е незначителна част от вида 0,000000000000 ПЕРИОД % и затова е смешно да говориш от името на останалите които наистина биха били сериозно ощетени ако данъка в България стане като този в Германия (примерно).

Самия факт, че тук говорим за цифри които са действително работещи в много големи икономики, говори, че идеята не е неосъществима, още по-малко влияеща отрицателна на бизнеса :)
 
От: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Всичко издраска изчерпателно, само забрави да споменеш какво ще станат с тези 500к които Държавата е "взела"? Къде ще идат, при кого, за какво и най-важното: как това ще се отрази на потреблението и търсенето на стоки които произвежда СЪЩИЯ този бизнес за когото говориш.

п.п. едно е сигурно. Ако тези 400к останат в бизнеса, те няма да се реинвестират - иначе досега да е било направено. Не може всеки месец да влагат по 400к в машини, нали? А дори да ти трябват един път в годината толкова пари - ще вземеш кредит и ще го върнеш. Колко в България печелят 1 милион (месечно/годишно?) и купуват често машини за 400к? това да не ти е нефтена рафинерия

Норти, прост въпрос, ако хората тези пари не ги изхарчат а заделят?
Добре, говориш думи като потребление и търсене, чудесно - ама хайде да не влизаме в икономиката ставали? Защото от другата страна стои и предлагане и като му вземеш 400к, които биха били равни на потенцилни нови стоки, предлгането няма се увеличи и да свали цените на стоките - при запазен марж!

Ако беше толкова лесно комунизма щеше да е перпету мобиле - ужким бачкаш за 300 лв но ти давам 200 лв другите пари ги цъкам чрез социалните транфери и харочете и машината работи и в добавка печатам пари.

Не става така както си мислиш - това са пари, които са печалбата на собственика - утре като му изземеш толкова и каже ок баста и имаш няколко стотин на улицата кво правим?

Прост пример мои приятел бачка в световна медия за телефони и джунджурии с по над 20 милки посещения на месец преди 1 седмица се върна от командировка - за собственика бачкат 50+ човека и средна заплата по 1.5к чисто няма няма - това са почти 100 бона разход с осигурвките всеки месец само за това перо, собственика кара кола за 300 бона дай сега да му кажем е пич имаш кинти дай да ти ги вземем и да стимулираме - сещаш ли се какво ще стане в един момент в които собственика няма стимул да прави бизнес тук. Сещаш ли се колко ще са на улицата и с колко ще го удариш собстника и с колко всички други? 50 човека квалифицирани на улицата?

А този собственик си скъсва гъза работи повече от всички във фирмата си и поема всички рискове и напрежението е негово и не спира да реиновира и да увеличава стойността на бизнеса си в супер тежка конкуренция на глобалният пазар.
Какъв е този гаден капиталист как не мисли за бедните и мързелите дай го ударим ...
 
От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Тези икономики не са работещи, а изкуствено държани на системи. Рано или късно ще рухнат и всичко това е заради подобни експерименти и т.нар. социална държава, която се меша в сфери, в които не трябва да се меша. Събира пари и рекетира хората. Харчи повече отколкото има.

За другото, какво лошо има в това, че съм концентрирал някакъв капитал в себе си? Имал съм 0 стотинки, работил съм на няколко континента, спестил съм пари, рискувал съм, работил съм много, имал съм късмет. За това децата ми няма да са гладни. Но съм ги направил, едва когато бях обезпечен. Ако нечии деца умират от глад, да се сърдят на родителите си. Смъртта е неизбежна, за някои по-рано, за други по-късно.

И понеже нямам бездънни банкови сметки, една такава промяна би била като брадва за мен и останалите от моя сой. Както вече написах, тези промени не засягат големите.
 
От: От: Полезен или вреден за България е плоския данък от десет процента?

Давам ти храна за размисъл тези 1500 училища в България в него време как са се финансирали? На издръжка на Султана ли са били?

Даскала и школото са били обществена нужда в селото. Селото прави училище - едни копаят глина и правят тухли, други вадят и карат къмани, дърва и каквото още трябва, и кани учител - осигурява му се жилище, малка заплата, храна и топлина за зимата от селото.

Ето ти един исторически пример:
Копривщенци решават, че единствената им черква вече е малка и не може да задоволи обществените нужди, и решават да строят още една. (И двете черкви в момента са действащи.) Задвижват официалните канали, получават разрешение. По стар обичай слагат дискос за дарения (обществен самооблагащ данък), в черквата. Полек-лека капят някакви пари. Но ако се кара с това темпо, ще им трябваят години, за да съберат нужните следства.
Най-богатия в града събира видните чорбаджии (богаташи) и им казва: Дискос черква няма да построи! Дайте сега да се разберем кой колко ще даде (личен самооблагащ данък), и да почнем черквата. Аз - като най-богат, давам 250 жълтици.

При прогресивния данък данъчната ставка нараства - тогава който изкарва повече плаща непропорционално повече данък.

И така, по реда на богатството, всеки се самооблага с по-висок от населението на града данък, като прогресивния самооблагащ данък е пропорционален на богатството - най-богатия плаща най-висок %.
За скъпи проекти от обществено значение пропорционалния данък не върши работа, според мен. А и както се вижда от историята, не само според мен. От бедния 10% са мизерно число пари. Бедно общество не може да реализира скъпи проекти ( а важните проекти са скъпи) - от бедняка не можеш да свалиш повече от една риза.

Ами ние в момента нямаме армия.

Ако питаш мен, ние и държава нямаме.
Правителство и парламент имаме, знаме и химн имаме, национална валута имаме, но държава нямаме. От вън се спускат директивите, а тук се гласуват и изпълняват. (Що за малоумие е да искаш да проверяваш самолети на друга държава, пътуващи под флаг на хуманитарна помощ. (Какво има вътре в самолетите, изпращани от всички държави, е друга тема.))
 

Горе