Ползвате ли очила при работа на компютър

OSH

Well-Known Member
Здравейте !
Ползвате ли някакви очила без диоптър, за да предпазите очите от стоенето цял ден пред компютър ?

Въобще има ли такива очила и вършат ли някаква работа ? Дали не вредят повече, отколкото да помагат ? Дали някой е говорил с лекар ?

Като правите по-дълго нещо друго например работа с документи и т.н махате ли ги ?
 
Здравей,
Да, но си имам и лек астигматизъм. Но определено си взимам със защита за монитори. Не само очила, и капки изкуствена сълза (https://www.predpriemach.com/threads/Овлажняващи-Капки-за-Очи.39233/) от време на време. Има такива очила и без диоптер, само с защити. И вършат добра работа. Поне това знам от колеги. Много хора не ползват, но според мен не много добра идея, особено при дълъг престой. Да, новите монитори са с много повече защити, но все пак си е натоварване на окото. И като пиша на хартия, гледам телевизия, карам кола и други неща, ги махам. Използвам ги само за компютър.
 
Никога не съм ползвал, на 36 съм, и съм пред екрана постоянно.
Веднъж на час излизам навън и се опитвам да зяпам в точка, която е много надалеч. Някъде някога бях чел, че това не позволява на окото да стане "лениво", откъдето после почват проблемите.
Може да е пълна глупост, ама засега ми върши работа.
 
Никога не съм ползвал, на 36 съм, и съм пред екрана постоянно.
Веднъж на час излизам навън и се опитвам да зяпам в точка, която е много надалеч. Някъде някога бях чел, че това не позволява на окото да стане "лениво", откъдето после почват проблемите.
Може да е пълна глупост, ама засега ми върши работа.
И аз така знам
 
И аз, но на мен проблем ми е само пред компютъра като седя. И все пак реших, че е нужно да си ги пазя с очила.
Затова и аз питам за очилата. Само че не знам дали не вредят повече. Ако човек има проблем като астигматизъм е напълно нормално да носи. За човек без проблеми, обаче дали не може повече дори да навреди. Все пак много неща се препоръчват уж, че помагат и са хитове, но всъщност не е така.
Също и дали има значение какви ? То е ясно, че по-скъпи, но дали е само това ?
 
Всъщност жената има само протекторни очила. Не, че монитора и не е супер добър, но е решила да ги ползва. Много зависи с каква техника оперираш също, осветеност на помещението. С кофти монитори определено мисля, че трябват такива очила. Не знам дали вредят, но не мисля, не е ли все едно да гледаш през стъкло, но с някакви защити. Сега съм с монитор, който обира тази синя светлина на макс, и ако нямах другия проблем, може би и аз бих си ги спестил очилата. ;)
 
Ами първо трябва да решиш от какво точно се предпазваш. Сегашните монитори не са като онези някогашните. До колкото знам сега основното, от което предпазват, е т.нар. синя светлина. Нея можеш да я намалиш/премахнеш на повечето съвременни операционни системи и монитори. И всичко става едно такова жълто. Аз съм така и на компютрите, и на телефона. Не знам до колко има смисъл като цяло то очилата в този случай.
 
На самото ти работно място какво е положението? Ходя на гости в един офис при едни каки и там работната среда е ужасна. Машините близо до прозорците. Постоянно вдигнати щори, мониторите на максимална яркост и или постоянно попада върху тях пряка или отразена светлина или пък ти свети слънцето в очите. В хубави необлачни дни след повече от час ставаш разноглед от взиране(и в монитора, а и щот тогава най се разхвърлят... каките имам предвид).

Иначе и аз като Виктор карам на топли цветове, дори малко прекалявам - вечер 2300К, през деня 2800К. Така съм свикнал. Нещо като матрицата, но в оранжево. За работа с документи си е ОК, а като трябва да работиш с цветове си го спираш. Не знам дали си въобразявам, но на мен ми е в пъти по комфортно така.
 
Последно редактирано:
Никога не съм ползвал, на 36 съм, и съм пред екрана постоянно.
Веднъж на час излизам навън и се опитвам да зяпам в точка, която е много надалеч. Някъде някога бях чел, че това не позволява на окото да стане "лениво", откъдето после почват проблемите.
Може да е пълна глупост, ама засега ми върши работа.
Можеш ли да вдигнеш една тухла да свиеш ръката си и да я задържиш с часове.Така е и с очите.
Когато гледаш постоянно на 20-30-40см пред себе си се получава ефекта на тухлата, затова спираш и възможно най-далечен обект гледаш.Близо-далеко и повтаряш.Важното е с компа да не се прекалява, последствията са невъзвратими - Виж Зеленски как е облъчен:)
 
На мен зрението ми се влоши откакто взех да нося очила почти постоянно.
Това за мониторите е пълен ташак. Както и за телефоните. Вземете една камера и заснемете и двете. Ще видите какво всъщност е.
 
Имаше един дядка навремето. Очилата му бяха лупи. 6-7 диоптъра или нещо такова.
Това е мор. На крачка от ослепяване.
От друга страна един познат си направи лазерна операция и свали очилата. Обаче един друг също си направи и нещо не стана както трябва и...
За мен това е голям въпрос.
 
И аз съм на мнение, че няма нужда от очила "за монитор". Аз имам късогледство в резултат от стоене пред монитор по 8+ часа всеки ден от 13-14 годишен, но сложих очила чак на 24 със сравнително малък диоптър. Това е от гледането на едно и също разстояние прекалено дълго време, не от "облъчване". Понякога има дразнене от това, че като се съсредоточиш мигаш прекалено рядко и ти изсъхват очите :)

Друг фактор е разликата в осветеността на монитора и помещението. Трябва да са с що-годе еднаква осветеност. Т.е. да намаляш яркостта вечер на тъмно и да я увеличаваш през деня, ако е светло в стаята. Ако разликата е голяма наистина се облещваш и може да причини главоболие.

Не знам предпазните очила как ще решат някой от тези проблеми. Инак знам за хора, които са си купили такива предпазни стъкла за 400+ лв. (превантивно, не щото имат проблеми), но не знам как се доказва, че действат. Както ти написаха горе има софтуер а и вече вградени настройки в операционните системи за автоматично регулиране на яркост / температура на мониторите по часове.
 
И аз съм на мнение, че няма нужда от очила "за монитор". Аз имам късогледство в резултат от стоене пред монитор по 8+ часа всеки ден от 13-14 годишен, но сложих очила чак на 24 със сравнително малък диоптър. Това е от гледането на едно и също разстояние прекалено дълго време, не от "облъчване". Понякога има дразнене от това, че като се съсредоточиш мигаш прекалено рядко и ти изсъхват очите :)

Друг фактор е разликата в осветеността на монитора и помещението. Трябва да са с що-годе еднаква осветеност. Т.е. да намаляш яркостта вечер на тъмно и да я увеличаваш през деня, ако е светло в стаята. Ако разликата е голяма наистина се облещваш и може да причини главоболие.

Не знам предпазните очила как ще решат някой от тези проблеми. Инак знам за хора, които са си купили такива предпазни стъкла за 400+ лв. (превантивно, не щото имат проблеми), но не знам как се доказва, че действат. Както ти написаха горе има софтуер а и вече вградени настройки в операционните системи за автоматично регулиране на яркост / температура на мониторите по часове.
Доста интересни неща казваш.
 
Аз ползвам такива очила, без диоптър. В началото трудно свикнах с тях, в чисто психически аспект... минаха няколко месеца и вече съм окей и ги възприемам добре. Преди да ми ги подарят ми играеха и сълзяха очите, тъй като стоя 8+ часа пред компютъра. Сега съм много по-добре, така че явно има някакъв ефект.
 
Ползвам за синя светлина, UV и отблясъци вече 4г. От както ги сложих се преродих... Преди постоянно ставаха жестоко червени. Очилата са едновременно за много слаба корекция на далечно виждане (0.6) и за компютър. Не ми помага особено и това, че са светло сини.

Имам много качествени монитори, но въпреки това ако седя пред екран без тях изобщо не ми е комфортно. В допълнение съм нагласил OS-a на телефона и на компютрите да регулират автоматично.

Нямам наблюдения от както съм ги сложил да имам влошаване на зрението и поне един път в годината ходя на контролен преглед.

Жената също има за компютър и е много доволна.

За хора работещи пред монитор според мен са задължителни.
 
очила без диоптър са пълна смешка, инсталирайте си f.lux или ако нямате права в лупата на бозата - change display settings - night light и времевия интервал.
 
очила без диоптър са пълна смешка, инсталирайте си f.lux или ако нямате права в лупата на бозата - change display settings - night light и времевия интервал.
Да, кажи го на тия в държавната администрация. Там всичките са с инсталиран f.lux. :) Преди година махна дискетите.
 
И аз съм на мнение, че няма нужда от очила "за монитор". Аз имам късогледство в резултат от стоене пред монитор по 8+ часа всеки ден от 13-14 годишен, но сложих очила чак на 24 със сравнително малък диоптър. Това е от гледането на едно и също разстояние прекалено дълго време, не от "облъчване". Понякога има дразнене от това, че като се съсредоточиш мигаш прекалено рядко и ти изсъхват очите :)

Друг фактор е разликата в осветеността на монитора и помещението. Трябва да са с що-годе еднаква осветеност. Т.е. да намаляш яркостта вечер на тъмно и да я увеличаваш през деня, ако е светло в стаята. Ако разликата е голяма наистина се облещваш и може да причини главоболие.

Не знам предпазните очила как ще решат някой от тези проблеми. Инак знам за хора, които са си купили такива предпазни стъкла за 400+ лв. (превантивно, не щото имат проблеми), но не знам как се доказва, че действат. Както ти написаха горе има софтуер а и вече вградени настройки в операционните системи за автоматично регулиране на яркост / температура на мониторите по часове.
Пак ще те цитирам, защото на базата на нещата които каза и на тези, които аз знам, ми хрумнаха и други неща. Сигурно знаем много добре, че не са ни предоставили физическа причина за проблеми със зрението. Наистина са търсили упорито, десетилетия, но не успяват да намерят.

Изглежда сякаш така, че няма физиологична причина за това.

И сега преминавам към едно частично обяснение и сравнение, което предполагам, че няма да се разбере. И може и пак да ми се смеят.

BIOS, какво е наистина това и как прави връзката между "тенекето" и "мозъка" (не беше много отдавна, когато го споменах по друг начин и повод).
Да го опростим, електромагнитни импулси на "тенекето" чрез прост кристал (но тук си признавам, че не знам как точно де факто протича процеса, и по-скоро какво стои зад това, но подозирам много сериозно, че това е "изобретено" въз основа на изследването на физиологията на човека, или на животните) се генерират в двете посоки.

Зрението е факт благодарение на невронни връзки, които се влияят много сериозно от средата. Има проведени гадни експерименти на емпирична основа. Човек може да ослепее ако достатъчно дълго е подложен на отсъствието на светлина.

Но тези невронни връзки имат "разпределителна гара", "газов хъб" (в контекста на събитията) :), маяк, и аз не знам как да го нарека но това е епифизата.
 
Преди години имаше един момент в който ми изсъхваха очите и слагах капки. Отдавна не съм ползвал.
Очила от есента имам с малък диоптер, но ги ползвам предимно за телефона и нещо на хартия с дребен шрифт, стъклата имат защити за лъчение от екран и тн, но нямам нужда да ги нося пред монитора
 

Горе