Политическите проблеми на ЕС и България като член на съюза

Аз тук бих разделил нещата на Култура и Управление.

Културата я виждам като някакви общи навици, които дори да са лоши, те са един вид народна черта. Тук ако трябва да обвиняваме някой, то трябва да е масата от народа. Добре, ама когато нещата са един срещу всички, каузата е леко невъзможна. Моя съвет към този един би бил да не се престарава чак толкова, за да не се превърне в едно досадно мрънкало (като Ванчо от форума), което може да доведе до отхвърляне (другите да го отхвърлят или той да отхвърли другите) и въобще всякакви ненужни проблеми. Когато нещо в културата не ни пасва, най-добре е да приемем тази черта на народа и да си правим нещата по нашия начин. Евентуално с времето некултурните хора може пък да започнат да ни "копират" по принципа "с къф се сбереш, такъф ставаш", и така лека полека и човек по човек културата се изменя. Това се случва и в глобален мащаб, благодарение на Интернет. Едни народи гледат от други народи и прихващат по нещо. Ако някой не вярва в това, да се запита защо комунистическите режими винаги всячески се опитват да изолират информационно държавата си от останалите.

Управлението се избира уж за да напътства и помага на народа, но разбира се обикновено се случва оня проблем, за който говорим когато става въпрос за AI - интелекта започва да мисли за своето оцеляване, да лъже ако трябва, да се опитва да придобие още повече власт и да ограничи хората от такава, и в крайна сметка да използва хората като един вид храна. Някой ще каже, че трябва граждански контрол. Но в един момент, ако зора да контролираме туй що трябва да ни решава проблемите стане по-голям от проблемите, редно е да се запитаме дали не си създаваме допълнителни проблеми и дали ни е нужно това управление. Хората го разбират това едва когато нещата станат крайно нетърпими.

Да очакваме обаче управлението да повишава нашата култура, когато културата на управлението е егоистична... аз не бих се надявал. В крайна сметка културата си остава наша грижа, а управлението наша тежест.
Но все пак не може едното без другото! Нито може управление без култура нито обратното култура без управление. Културата на всеки индивид идва от вън, от средата от родителите. Той само попива. Разбира се в демокрацията има избор дали да слуша чалга, дали да слуша поп или да слуша рок. Също винаги може да си избере дали да гледа реалити шоута или научно-философски предавания (тези май вече не се срещат в родния ефир) . Разбора се може да реши да се интересува от спорт, от политика или от наука и съответно да движи с такива хора. Но винаги в тези културни занимания има управление, което е пряко подчинено на управлението на страната. Но когато на важните постове стоят хора, които са прочели само един роман в живота си и даже не знаят, че той е от две части се получава ситуацията в България. Необразовани културни люде и не културни управници. А, те колкото по не културни са толкова по лесно са податливи на чуждо влияние и по малко се пазарят за пая.

Българина както казваш и ти в поста си по-горе е подвластен на влияния от други страни, защото той гледа американска, френска, немска или руска телевизия и се влияе от нея само защото това е модерно! Докато има мода в културата няма да има нито културни управници, нито добро управление в културата!


П.П. От едни прости роми, до къде я докарахме тая тема :)
 
Тази смотана държава, ако не беше на такова ключово място, никоя държава, или съюз нямаше да иска да има общо с нея. Може би съюза на долнопробните би искал.
 
Като наследство от турското робство някак логично в българската душа се настанява един комплекс, а именно да покажем, че не сме по-назад от другите европейски народи. Затова Бай Ганьо е толкова веществен, шумен, натрапчив и дори насилнически в своята експанзия спрямо невинната социосфера. Тесният космос, често редуциращ се до впечатлителността, която възпитава трапезата на чорбаджи Марко, изведнъж трябва да се разтвори в следосвобожденската среда, която неминуемо е географски и ценностно по-широка, по-екстровертна и по-европейска. Ей затова, видите ли, Бай Ганьо спрял да яде чорба, но започнал да сърба … супа.

Точно обратния комплекс наблюдаваме днес: обезателно да подиграем околното, да го осмеем и окарикатурим. Ако след Освобождението сме се втурнали да показваме (с много пот и глъч) , че не сме обезателно по-назад от другите европейски народи, сега целта е наопаки – да демонстрираме (с някакво мазохистично удовлетворение), че сме най-долу от всички европейски народи. А колкото по-родно е, толкова по-негодно е. Може би все пак сме на първо място по нещо: в това да си развяваме мръсните гащи. Лимитираната интелектуална интуиция обостря такива комплекси. И днес има хора, които сърбат здраво чорба, но я наричат супа.
 
Бай Ганьо, Стана Господин Ганьо, ама си е същия Ганьо.
 
И днес има хора, които сърбат здраво чорба, но я наричат супа.
Всъщност, това са две съвсем различни манджи. Супата по принцип има застройка, а чорбата е ... гола вода. ;)

п.с. да не се правят никакви асоциации между ''чорбата'' и ЦСКА, че ви изтрепах. :confused:
 
Но все пак не може едното без другото! Нито може управление без култура нито обратното култура без управление.
Сякаш с радост и удивление го казваш това.

Българина както казваш и ти в поста си по-горе е подвластен на влияния от други страни, защото той гледа американска, френска, немска или руска телевизия и се влияе от нея само защото това е модерно! Докато има мода в културата няма да има нито културни управници, нито добро управление в културата!
Не съм казвал нищо конкретно за българина, аз гледам глобално на нещата. За мен България е просто една територия, както са територии и всички останали държави. Хората по света се различават по цвят и култура (в смисъла на нрави и обичаи), но всички са хора и както писах някъде преди - с еднакъв софтуер. Просто някои се раждат в България, други във Франция, и т.н.

Това че човек от един народ може да гледа какво става в други народи аз го дадох като предимство, а не като недостатък. Това е обмяна на информация, а информацията често се копира. Ти можеш да го виждаш като заплаха за родната култура и да си мислиш, че би било по-добре българина да не копира нищо от други народи, да не следва чужди моди и да си остане "българин", но тогава влизаш в противоречие. Хем искаш българина да е по-културен, да е както се казва европеец, хем искаш да си остане типичния българин, по-известен по нашите земи като Бай Ганьо. Избери си кое от двете неща искаш :)
 
Сякаш с радост и удивление го казваш това.


Не съм казвал нищо конкретно за българина, аз гледам глобално на нещата. За мен България е просто една територия, както са територии и всички останали държави. Хората по света се различават по цвят и култура (в смисъла на нрави и обичаи), но всички са хора и както писах някъде преди - с еднакъв софтуер. Просто някои се раждат в България, други във Франция, и т.н.

Това че човек от един народ може да гледа какво става в други народи аз го дадох като предимство, а не като недостатък. Това е обмяна на информация, а информацията често се копира. Ти можеш да го виждаш като заплаха за родната култура и да си мислиш, че би било по-добре българина да не копира нищо от други народи, да не следва чужди моди и да си остане "българин", но тогава влизаш в противоречие. Хем искаш българина да е по-културен, да е както се казва европеец, хем искаш да си остане типичния българин, по-известен по нашите земи като Бай Ганьо. Избери си кое от двете неща искаш :)
Не точно! Българина не е само Бай Ганьо, който даже не е реална личност! Българина е и Георги Раковски, и Иван Вазов, и Теодосий Теодосиев, българина може да бъде всеки от нас. Защо винаги се сравняваме с измисления герой на Алеко Константинов. Да има такива хора, факт. Но такива има навсякъде! Не ми харесва факта, че буквално ни заливат с чужда култура, която не е много културна! Не ме разбирай погрешно, трябва да можем да се информираме от целия свят, аз също се радвам че имаме достъп до чуждата култура. Но като, че ли взимаме само лошото, само байганьовското от вън. Което разбира се не е само наш проблем. Но мен си ме интересува България! Защото България е територията, на която съм се родил и дай боже тук да умра!
А и ние не можем да оправим малка България, пък целия свят :)
 
Па нали тва казвам и аз, сами си се осмиваме и омаловажаваме, а искаме някой друг да ни уважава. Има някво извратено чувство на задоволство, когато обясняваме че сме най-зле, казваме го с гордост едва ли не. Героя на Алеко е събирателен образ, днешния бай Ганьо обича да се хвали на хората колко сме прости, па колко са убави и напреднали в европата или русията. Във форума има доста такива представители.
 
Па нали тва казвам и аз, сами си се осмиваме и омаловажаваме, а искаме някой друг да ни уважава. Има някво извратено чувство на задоволство, когато обясняваме че сме най-зле, казваме го с гордост едва ли не. Героя на Алеко е събирателен образ, днешния бай Ганьо обича да се хвали на хората колко сме прости, па колко са убави и напреднали в европата или русията. Във форума има доста такива представители.
Странно, че така ги виждаш нещата...
 
Говорим за ЕС и за мястото ни в Европа, но всъщност сме си циганска нация, която е имала късмета, че се е заселила на много стратегическо място.
Странно, че така ги виждаш нещата...
Странно, да.
 
Странно, да.
Имам предвид, да го наричаш ''хвалба''. Това са фактите и не мисля, че ще е по-добре да лъжем, че сме "крем дю ла крем" на Европа. Дори да има положителни неща, те се губят на фона на циганията. А тя е факт - на битово и държавно ниво.
 
1 милион лева е предвидило да плати министерството на финансите на определени медии, за да рекламират еврото. 900 000 лв. от тази сума ще отидат за БНТ, БТВ, Нова ТВ и БНР. Това предвижда комуникационната стратегия за популяризиране на еврото на министерството на финансите. Общата стойност на кампанията е 10 млн. лв.
еу.jpg
На 11 април са публикувани осем обявления за закупуване на програмно време от телевизии и радиа, показва справка на сайта на Агенцията за обществени поръчки. „Те касаят потенциални договори за закупуване на програмно време и излъчване на информационни клипове с обществените радио и телевизия, както и с медийните групи, собственици на националните ефирни телевизии“, съобщава служебният финансов министър Росица Велкова в отговор на парламентарен въпрос на депутати от парламентарната група на „Възраждане“, публикуван на сайта на министерството. За купуването на програмно време не се провеждат обществени поръчки, защото тези услуги са изключени от прилагането на Закона за обществените поръчки.
еу-.jpg

Според обявленията най-голяма сума е отделена за купуване на програмно време на БНТ – 300 000 лв. без ДДС, следвана от „Нова броудкастинг груп“ – 277 000 лв. без ДДС и „бТВ Медиа груп“ – 260 000 лв.

Министерството на финансите ще купи програмно време за реклама на еврото и от БНР (75 000 лв. без ДДС), „Инвестор.БГ“ (70 525 лв. без ДДС), „Инвестор ТВ“ (29 474 лв.), „Радио Експрес“ (23 000 лв.), „Радиокомпания Си Джей“ (40 000 лв.).

Кампания ще включва излъчването на информационни видео и аудио клипове за повишаване на информираността на гражданите за присъединяването на страната към еврозоната.

Министърът на финансите Росица Велкова твърди, че с платените в медиите видеа ще се даде информация за практическите аспекти за въвеждането на еврото, засягащи живота на хората и ангажиментите на бизнеса (курс на замяна лев – евро, времеви периоди за двойно обозначаване на цени, такси за превалутиране, отговорни институции и др.).
еу--.jpg

До момента по комуникационната стратегия МФ е похарчило 57 061 лв. за организиране на конференция за еврото и изработването на информационни клипове. Отделени са и 84 000 лв. без ДДС за „Информационно обслужване“ за създаването на интернет страница за еврото. Отпуснати са още 800 000 лв. на външно министерство и 220 000 лв. на Икономическия и социален съвет към Народното събрания за подготвителни информационни и комуникационни дейности в страната и чужбина.


Източник
 
от днес :)
348596721_1623427761513358_3089337961953422865_n.jpg
 
Този колаж, казва всичко за света днес!

kol.jpg
 
Нанди, кога ще сготвиш една чорба или супа на съфорумниците си ?
От кога чакам да ни поканиш, ама явно трябва да сме нахални
Мите, с готвенето съм супер зле. Доколкото изобщо се захващам да правя нещо различно от салата, то е манджа, която хвърляш във фурната да се готви сама. Аз обикновено забравям, че печа и изгарям каквото съм сложила. Веднъж сложих да варя яйца и се забих в градината. След час и нещо, когато влязох в кухнята, в съда нямаше капка вода. :)

СмЕтам, сещаш се какви супи готвя. :)
 
Мите, с готвенето съм супер зле. Доколкото изобщо се захващам да правя нещо различно от салата, то е манджа, която хвърляш във фурната да се готви сама. Аз обикновено забравям, че печа и изгарям каквото съм сложила. Веднъж сложих да варя яйца и се забих в градината. След час и нещо, когато влязох в кухнята, в съда нямаше капка вода.
Взимай мерки, че няма да те земат.
 

Горе