Помощ за създаването на нов сайт

biologist

New Member
Здравейте! Имам идея за създаване на нов интересен сайт, но леко технически не съм в крак вече с новите технологии. Като ученик се занимавах като хоби със сайтове, инсталирах разни системи, учех се, направих си музикален сайт със статии, на ден имах по 3000 уникални и по 10 000 импресии. Сега като се замисля най-странното е как не съм си изразходвал CPU минутките... Но тогава ме беше страх само да не надвиша трафика. Както и да е...

Та в студентските си години реших да го продам този сайт за 500 лева и да се занимавам с наука. Занимавах се и се занимавам затворен в лабораторията с колегите и ми е приятно. Но някак си искам да създавам съдържание, което и да е интересно за читателите и най-вече да им е полезно. Направих си блог, почнах да превеждам статии и разбира се да пиша авторски материали. Преди месец една от статиите удари тавана по посещаемост и беше цитирана от някои онлайн медии ->

Статия...

Само за два дни тази статия му осигури около 2800 уникални посещения, което си мисля, че е доста добре за една статия. И мисля, че мога да пиша и да правя още такива.

Имам намерение да преобразувам това си начинание в медия. До няколко месеца дори се надявам да получа едно доста сериозно финансиране. Мисля да отделям по 300-400 лева на месец от това финансиране за реклама на медията, за да се наложи. Ще закупя и техника за фотографиране и снимане на видео.

Имам дори приятели, които са уникални художници, с които можем да измислим разни интересни работи :)

Проблемът е хостът... Напълно ми е ясно, че със споделен хост няма да стане... Разгледах сайтовете и се спрях на две оферти за виртуални сървъри:

VPS Business

Корпоративен VPS

Та въпросът ми е дали тези услуги ще успеят да поддържат един сайт, който може да генерира доста трафик. Ако примерно един ден се разрасне и има по 10 000 уникални и 30 000 - 40 000 импресии дали сървърите ще издържат?

И кой вариант е по-добър, сякаш superhosting ме привличат повече...
 
От: Помощ за създаването на нов сайт

Интересна идея. Пожелавам ти успех. Иначе може да погледнеш хоста на coolice, има и банери с него във форума.
 
От: Помощ за създаването на нов сайт

Имам дори приятели, които са уникални художници, с които можем да измислим разни интересни работи :)

Проблемът е хостът... Напълно ми е ясно, че със споделен хост няма да стане... Разгледах сайтовете и се спрях на две оферти за виртуални сървъри:

VPS Business

Корпоративен VPS
Можеш ли да се оправиш с unmanaged VPS? Ако да разгледай тези на NullByte. Ползвам ги близо година и съм доволен, а цените са доста прилични освен това имаха и дискаунт за хора от форума.
Ако не разгледай плановете на coolice, сайта ти ще лети.
 
От: Помощ за създаването на нов сайт

Благодаря :) Но все още съм на етап рисърч, в който събирам информация за позитивите и негативите, техническите възможности и решения и като цяло оценка на проекта.

Но като цяло имам впечатления, че хората имат нужда от медия, която не прекопира статии директно, пише интересни материали и доста аргументирани. Поне мислещите хора не си падат по статии тип "10 факта за зелето", "3424 диети на Глория" или "Как да се лекуваме с топла вода вместо да идем директно на лекар...".

Можеш ли да се оправиш с unmanaged VPS? Ако да разгледай тези на NullByte. Ползвам ги близо година и съм доволен, а цените са доста прилични освен това имаха и дискаунт за хора от форума.
Ако не разгледай плановете на coolice, сайта ти ще лети.

Имам базови Linux познания, преди време програмирах на R и PERL, брат ми е Java програмист и мога да го ползвам в краен случай (но няма да му се занимава). Мисля, че ще успея да инсталирам един wordpress на VPS-а... Но лошото е, че досега не съм се сблъсквал с такова животно.
 
От: Помощ за създаването на нов сайт

Имам базови Linux познания, преди време програмирах на R и PERL, брат ми е Java програмист и мога да го ползвам в краен случай (но няма да му се занимава). Мисля, че ще успея да инсталирам един wordpress на VPS-а... Но лошото е, че досега не съм се сблъсквал с такова животно.
Бягай при coolice. Поддръжката на VPS не е само "ще успея да инсталирам един wordpress". Рискуваш един ден да се озовеш с хакнат сайт без бекъп и всичко да е по дяволите.
 
Re: От: Помощ за създаването на нов сайт

Бягай при coolice. Поддръжката на VPS не е само "ще успея да инсталирам един wordpress". Рискуваш един ден да се озовеш с хакнат сайт без бекъп и всичко да е по дяволите.

You must spread some Reputation around before giving it to Torbalan Trolski again.

И аз не бих си позволил да имам VPS, който да не знам как да управлявам. Трябва си доста работа, преди да стигнеш до момента с "ще успея да инсталирам един wordpress", както каза @Torbalan Trolski. ;)

Иначе сайта е супер и смятам, че ще имаш голям успех, ако инвестираш в това, което спомена, за да го развиваш в бъдеще. ;)
 
От: Помощ за създаването на нов сайт

А какво не им харесвате на българските аналози - топ хостинг провайдъри? Вярно, цените между предложения от вас и тях са с огромна разлика... Кое е предимството?

Но ме притесняват две неща:
1) Добър ли им е съпорта?
2) От чисто юридическа и счетоводна гледна точка, как мога да докажа плащане за VPS без фактура? С извлечение от банковото разплащане? Не съм запознат с тия юридически простотии, трябва да ги изуча... А толкова мразя бюрокрацията...
3) Имат опция за наема само до 1 година, а на мен ми се иска за 2...
 
От: Помощ за създаването на нов сайт

Не бих ти препоръчал ВПС от Суперхостинг. Аз ползвам на vpsbg.eu и откровено мога да споделя непрофесионалното си мнение, че на бг пазара за момента няма по-качествена ВПС услуга и то на такава цена. Момчетата съдействат бързо при проблеми и помагт дори когато това не им е задължението.

Иначе успех с реализирането на идеята и споделяй прогреса да виждаме как върви.

Относн отова, което Blinky каза по-горе, предполагам, че щом ще заделяш пари за реклама и развитие, няма да имаш проблем да дадеш някой лев на един специалист за консултация и настройване на ВПС-а, за да върви максимално ефективно.
 
От: Помощ за създаването на нов сайт

А какво не им харесвате на българските аналози - топ хостинг провайдъри? Вярно, цените между предложения от вас и тях са с огромна разлика... Кое е предимството?

Но ме притесняват две неща:
1) Добър ли им е съпорта?
2) От чисто юридическа и счетоводна гледна точка, как мога да докажа плащане за VPS без фактура? С извлечение от банковото разплащане? Не съм запознат с тия юридически простотии, трябва да ги изуча... А толкова мразя бюрокрацията...
3) Имат опция за наема само до 1 година, а на мен ми се иска за 2...

Големите са се ояли има доста теми във форума.
1. Да
2. Кой ти каза, че не дават фактура?
3. Свържи се и питай

И все пак бягай при шефчето, той ги разпилва споделените.
Аз имам нещо подобно на мой ВПС, но не съм задълбавал чак толков, все пак аз съм единсвения с достъп до него и не се вълнувам от глезотии като пналеи и ала бала. Олд скул ръчкане на конфиговете на ръка.
 
От: Re: От: Помощ за създаването на нов сайт

Относн отова, което Blinky каза по-горе, предполагам, че щом ще заделяш пари за реклама и развитие, няма да имаш проблем да дадеш някой лев на един специалист за консултация и настройване на ВПС-а, за да върви максимално ефективно.

Ами честно казано не бях се замислял за това, но идеята ми хареса и най-вероятно ще се възползвам, но това ще бъде евентуално чак есента. Все още съм на етап рисърч, дълбоко обмисляне и оценки.
Колко е тарифата на един такъв специалист?
 
От: Re: От: Помощ за създаването на нов сайт

Ами честно казано не бях се замислял за това, но идеята ми хареса и най-вероятно ще се възползвам, но това ще бъде евентуално чак есента. Все още съм на етап рисърч, дълбоко обмисляне и оценки.
Колко е тарифата на един такъв специалист?

Нямам представа. Може след избора на хостинг компания да запиташ първо тях какво могат да ти настроят и ако имаш нужда от нещо по-професионално вече да си доплатиш.
 

Горе