Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Ъ... не знам, никога не се бях се занимавал с камери от този тип, а при китайските търговци нещата често са разтегливи :mrgreen:
AHD CCTV (да, Analog Hight Definition) го водят там тия дето прехвърлят аналогов сигнал през видео/коксиален кабел до DVR-а (идеята е че загубите на качество на метър са по-ниски). Самата камера не е аналогова, даже ей така за идеята разглобих една както ми се оказа излишна да видя какво има вътре :mrgreen:. Същата лещичка и матричка направо вградена в чипче като при автомобилна или телефонна камерка, както и разбира се DVR-а който си дигитализира сигнала (то си е на практика видеокарта и хард, за по-евтино може да се реализира и като карта за компютър).
Цената... не знам, не съм ровил кой-знае колко. Просто Google-нах, видях на няколко места 8 канална система + 8-те камери - храд все за около 1200 и това беше. Разлика около три пъти (като се сметне и терабайтовия хард).
Нещо и без това не вярвам особено в гаранционната поддръжка на повечето български доставчици, а с оглед сигурност държах сам да си я монтирам че не искам да се връзва още някой, още повече пък знаещ къде е DVR-а.
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Варианти много, но за качествено изпълнение са малко и човек трябва да се запита, евтино ли иска или качествено
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Евтини AHD камери струват по 70 лв. 8х70 = 560 лв
Евтин dvr = 250 лв
Така, че за 800 лв имаш видеонаблюдение и то HD 1.3Мп с резолюция 1280х720.
И това с техника закупена от бг с ддс, гаранция...
Що се отнася до гаранцията, специално ние предпочитаме направо да сменяме проблемната техника с нова, все пак това е специфична техника за охрана и не е добре, човек да стои без камери докато чака да му ремонтира камерите...
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Разгледай тези камери: motorolahome.com/hubble
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Така, взех си камерка DS-2CD2432F-IW и.. изпитвам затруднение с връзката. Вече два дни си чукам главата почти денонощно да видя картина, ама няма такава. Имам си статично IP, влизам си в панела към порта, който съм посочил безпроблемно, но на изглед на камерата няма нищо - черен екран.
Ползвам софтуера: iVMS-4200, рутера ми е TL-WR740N.
Като се логна в софта или през браузър (отворил съм необходимия порт и ги дава 1 към 1), и отида на Device Managment - най-отдолу показва инфо за камерата, че е активна, но като я добавя с бутона "add to client" и се опитам да я свържа, ми дава всякакви грешки, тъй като опитвам различни неща като:
- данните са изпратени, но не са получени;
- неверни данни, т.е. име или парола;
- устройството е ала бала... и т.н.

Въпросът или въпросите са ми следните:
- Какво се въвежда в менюто Managment devices и Encode Servers като данни - името и паролата на какво? На достъп до рутера, на достъп до админ панела на софта, на какво?
- Камерката работи с Lan кабел, ама нещо като го махна и не прави връзка с рутера или той поне не показва, че така има от подобно устройство. Описал съм мак адреса, отделно съм активирал SSID Broadcast, както и има отметка на WDS Bridging. И тази парола да въведа, нотинг.
Въвеждал съм име и парола на стандартните сетъпи на камерата, които намерих из нет-а, както и този на кутията, дето са ми лепнали. Няма картина и това е.
Инсталирал съм и акивирал добавката, която се изисква за гледане през браузър - няма картина (потретих ли се).

Някой може ли да скочи с елементарно ръководство за инсталиране на hikvision камета? Ще съм ви много благодарен :)
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

За какво ти е реално ип?. От софтуера намери камерата на локалното ип. Ако продължава екрана да е черен, е за смяна.
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Така, взех си камерка DS-2CD2432F-IW и.. изпитвам затруднение с връзката. Вече два дни си чукам главата почти денонощно да видя картина, ама няма такава. Имам си статично IP, влизам си в панела към порта, който съм посочил безпроблемно, но на изглед на камерата няма нищо - черен екран.
Ползвам софтуера: iVMS-4200, рутера ми е TL-WR740N.
Като се логна в софта или през браузър (отворил съм необходимия порт и ги дава 1 към 1), и отида на Device Managment - най-отдолу показва инфо за камерата, че е активна, но като я добавя с бутона "add to client" и се опитам да я свържа, ми дава всякакви грешки, тъй като опитвам различни неща като:
- данните са изпратени, но не са получени;
- неверни данни, т.е. име или парола;
- устройството е ала бала... и т.н.

Въпросът или въпросите са ми следните:
- Какво се въвежда в менюто Managment devices и Encode Servers като данни - името и паролата на какво? На достъп до рутера, на достъп до админ панела на софта, на какво?
- Камерката работи с Lan кабел, ама нещо като го махна и не прави връзка с рутера или той поне не показва, че така има от подобно устройство. Описал съм мак адреса, отделно съм активирал SSID Broadcast, както и има отметка на WDS Bridging. И тази парола да въведа, нотинг.
Въвеждал съм име и парола на стандартните сетъпи на камерата, които намерих из нет-а, както и този на кутията, дето са ми лепнали. Няма картина и това е.
Инсталирал съм и акивирал добавката, която се изисква за гледане през браузър - няма картина (потретих ли се).

Някой може ли да скочи с елементарно ръководство за инсталиране на hikvision камета? Ще съм ви много благодарен :)


Не мога да се въздържа, защото "Аз казах ли ти?" :)

Сега на въпроса:
1. ИП на камерата трябва да е в същият рейндж като рутер мрежата напр. 192.168.0.105 ако раздава на 0.100 например. Това няма да успееш да го направиш ако е вързана по лан към компа, а той е по wi-fi към рутера. Най-лесно е по лан директно към рутера.
2. Отваряш iVMS-а, Main view, долния край Search device. Намираш и редактираш ИП на камерата и даваш Add device.
3. Влизаш в рутера и на пренасочване на портове набиваш ИП на камерата и ТРИТЕ порта, не само един! 80, 554, 8000 мисля бяха.
4. Отваряш с Мозила ИП на камерата, чзър и парола. Влизаш вътре. В Connect или нещо от сорта има под-меню за Wi-Fi. Активикраш, търсиш мрежа, връзваш. Ако има парола мрежата - въвеждаш.
5. Ако трябва рестартираш камерата.
Това е
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

За какво ти е реално ип?. От софтуера намери камерата на локалното ип. Ако продължава екрана да е черен, е за смяна.
За да я гледам отдалечено, а не само когато съм си вкъщи. Евентуално, когато съм на работа или на почивка да имам онлайн изглед.
Не мога да се въздържа, защото "Аз казах ли ти?" :)

Сега на въпроса:
1. ИП на камерата трябва да е в същият рейндж като рутер мрежата напр. 192.168.0.105 ако раздава на 0.100 например. Това няма да успееш да го направиш ако е вързана по лан към компа, а той е по wi-fi към рутера. Най-лесно е по лан директно към рутера.
2. Отваряш iVMS-а, Main view, долния край Search device. Намираш и редактираш ИП на камерата и даваш Add device.
3. Влизаш в рутера и на пренасочване на портове набиваш ИП на камерата и ТРИТЕ порта, не само един! 80, 554, 8000 мисля бяха.
4. Отваряш с Мозила ИП на камерата, чзър и парола. Влизаш вътре. В Connect или нещо от сорта има под-меню за Wi-Fi. Активикраш, търсиш мрежа, връзваш. Ако има парола мрежата - въвеждаш.
5. Ако трябва рестартираш камерата.
Това е
Благодаря за включването, беше изключително полезно. Какво ли не правих, не искаш и не.. Накрая дадох reset на всички настройки, почнах да ровичкам наново и еврика - получи се. Сега си я гледам реално на вътрешно IP с 192.168..., в същото време имам достъп и до admin панела на iVMS софт-а и през реалното IP, т.е. отвсякъде. Най-важното е, че камерата работи, но все още не съм я настроил да работи само с Wi-FI без LAN кабел. Качеството е екстра иначе.
Имам само 1-2 допълнителни въпросчета засега..

След като вече е добавена, активна и работи в device managet-a, като ида на Main View и няма никой. С търсачката долу не намира нищо по търсене на различни имена, нито я има камерата в списъка. Как се добавя там, че да виждам изгледа й, а не само през браузъра?

P.s. успях да я добавя.. Общо взето ще си разцъквам из настройките :) Не само малко..
Хубави Великденски празници желая на всички!
 
Последно редактирано:
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Аз знам за какво е реалното ИП :)
Идеята ми беше преди реалното да я накараш да работи през локалното :)
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Както казах - трябва да настроиваш ИП според Wi-Fi мрежа и рейнджа, който се раздава там. А за да го направиш трябва да си избрал, че действаш за безжични настройки... Дано това помогне...


free pic
 
От: От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Както казах - трябва да настроиваш ИП според Wi-Fi мрежа и рейнджа, който се раздава там. А за да го направиш трябва да си избрал, че действаш за безжични настройки... Дано това помогне...
Да, това го направих още вчера и захапа.. Ето една снимка:
6xw4r4.jpg

Предполама ги дава като 2 броя, защото с 0.0.0.0 е безжичния вариант, а този с 192.168.0.1 gateway-a е LAN кабела и прави връзка едновременно.

Искам да попитам как е правилно да се отварят портове, защото не съм сигурен...
2823z7s.jpg

Trigger и Incoming трябва да са еднакви, както 8001 го направих за тест, или 8001 към и 80, или обратното, или и двете,..
Сега камерата си работи добре на вътрешно IP, което резервирах само за нея, че вчера ми скапа нервите като направи конфликт с това на лаптопа и сумати и време си играх да подкарам wi-fi на лаптопа, работеше само с кабел от него.

Имам статично iP, поне такива са настройките на WAN в рутера, както и безплатен dns, който си сочи към него, т.е. може да отвори и чрез домейн, ако пусна apache примерно.
Но като въведа данните за IP и Gateway в камерата, сместо вътрешните - няма връзка, поради сигурно неотворените правилно портове.
Между другото като работи камерката безжично, предаването е доста по-накъсано, но това е разбираeмo.. Като се намали резолюцията и кадрите си предава пак достатъчно добре. Нощния режим ми харесва, то всъщност си се пуска автоматично iR-да.

Данните за ftp upload ги приема, но нещо не праща все още, или е въпрос на някоя донастройка какво и кога да праща сигурно, при движение...

P.S. Като е загледах в картинката си, няма как да прати към ftp като не съм отворил порта 21.. Та как се правилно.. 8003 ми е SDK на камерата (свесто 8000), защото там пускам чат пат друг сървър. 21 към 21, 21 към 80, ии обратно, 8003 към 21..?? Trigger към Incomings нещо не мога да ги оправя, всичко ми е на проба грешка. :)
 
Последно редактирано:
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Не знам. Малко ме обърка. Аз го правя това през port forwarding. Там в масовия случай се вписва вътрешното Ип на камерата и порта. И така за 3те порта. Докато не настроиш чисто за Wi-Fi ще ти прави проблем. Това с 0-лите не е нормално. Ще ти дам конкретен пример с настройка при мен:
Рутера раздава 192.168.0.1 до 100
Камерата е със ИП 192.168.0.10.
Gate съм сложил 192.168.0.1
Това са настройките в камерата. В рутера на port forwarding портове 80, 8000, 554 са насочени към ИП на камерата 192.168.0.10. Това е всичко.
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Не знам. Малко ме обърка. Аз го правя това през port forwarding. Там в масовия случай се вписва вътрешното Ип на камерата и порта. И така за 3те порта. Докато не настроиш чисто за Wi-Fi ще ти прави проблем. Това с 0-лите не е нормално. Ще ти дам конкретен пример с настройка при мен:
Рутера раздава 192.168.0.1 до 100
Камерата е със ИП 192.168.0.10.
Gate съм сложил 192.168.0.1
Това са настройките в камерата. В рутера на port forwarding портове 80, 8000, 554 са насочени към ИП на камерата 192.168.0.10. Това е всичко.

Камерата си работи, това с Wi-Fi успях да го направя още вчера след много опити и без да дава конфликт с едно от останалите ми няколко устройства в стаята.
Сега целта на занятието е да го настроя да работи на статично външно IP. Настроил съм виваком-ското с А-запис към мак-а на рутера, както и днс домейн към него.. Така като си пусна локалхоста и апаче с база данни, си имам работещ сайт да речем на компа видим отвсякъде. Т.е. нямам проблем с това дали ще стане, а как да стане, защото като въведа само реалното IP, gateway-та и dns на виваком, както са изобразени в настройките на рутера, камерата губи връзка и не работи.

Активирах това UPnP, ама не знам за какво служи..
20f4ufm.jpg

Въпроса, че отваря без тоя triggering необходимите портове..
1zmyxl4.jpg

Та остана сега това да настроя някакси си, да гледам от реално IP и то не на какъв да е порт, ми да речем на който аз си харесам, ако възможно, за да не е на стандартния, примерно 9013 през http да ми излиза панела за вход за гледане..
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Ама ти не трябва да набиваш статично (външно) ИП в камерата. Трябва да и сложиш статично по локална, тоест да си сигурен, че дори след рестарта на рутера пак ще си вземе това ИП в локална мрежа. А в рутера трябва да пренасочиш портове към това локално ИП. Разбира се, ако са различни от тези по подразбиране трябва и тях да си сменил в камерата.
Тогава достъпа от вън ще ти е външно ИП и порт, който си посочил. По подразбиране 80ти е за достъп през браузера, 554 е за достъп с приложение през мобилен. Какви ще сложиш си решаваш ти.
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Номера се получи! :)
Както съм посочил на горните снимки трява да е активен UPnp статус на външно IP, ако не е активно - нищо не става. Мисля, че се активира само с LAN кабел, защото изтрих и деактивирах тия настройки, след това не искаше да си ги вземе, заради WAN IP адрес на маршрутизатор... 0.0.0.0.
Просто двупосочно трябваше да дам portrigering 80 към 8003 и обратно.
Отделно си въведох данните за DDNS, въпреки че те са въведени в рутера и от 2 различни доставчика на безплатни домейни, може да се отворя.
Сега ми се ще да забраня индексирането и всички IP-та, а да достъпвам само от описани от мен, но няма май как да стане, тъй като устройствата като тлефони и отдалечени компютри може да ползват динамични ip-та. Може би ще има начин да се описват само по mac. Нещо като Wireless MAC Filtering в рутера, където съм си описал да достъпват само моите джаджи.
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Много ме съмнява да имаш статично външно ип ако си на виваком. Такова имат само бизнеспотребителите.
Отделно да ползваш за видеонабюднение уплоуд 1Mbps си е умряла работа...
Иначе лесния и безпроблемния начин е да направиш модема brige, така се избягва и нестабилността и неоходимоста от 2 но пренасочване. И остават само проблемите с слабия уплоуд и динамичното ИП...
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Много ме съмнява да имаш статично външно ип ако си на виваком. Такова имат само бизнеспотребителите.
Отделно да ползваш за видеонабюднение уплоуд 1Mbps си е умряла работа...
Иначе лесния и безпроблемния начин е да направиш модема brige, така се избягва и нестабилността и неоходимоста от 2 но пренасочване. И остават само проблемите с слабия уплоуд и динамичното ИП...
Малко ще те опровергая, ако може..
34e7xnt.jpg

При тест на връзката ми от лаптопа, който лови от рутера в speedtest.net към сървър, който не е на Виваком, при работеща и предаваща Wi-Fi (не с кабел) камера с отворени портове 80 (т.е. видима за всички) ми дава около 50+ Mbps и за двете - ъплоуд и даунлоуд. Отделно имам Android TV, което е вързано и също дърпа някаква връзка наблюдавам постоянно и при работещи 2 телевизора, тъй като ползват също IP тв от общата връзка.
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Чакаи малко какъв нет ползваш от виваком?
Покажи един скриншот от спиидтеста...
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Чакаи малко какъв нет ползваш от виваком?
Покажи един скриншот от спиидтеста...
От speedtest-a към 3 различни сървъра показва едно и също 29-30 Mbps сваляне и 50-51 Mbps качване при същите гореспоменати условия.
По принцип ми казаха, когато ме свързваха, че щом ъплоуда е 50, значи даунлоада си е 100, но това се изпълнява при първия порт на суйча или директно с кабела, всичко останали връзки, позлване на рутер и отдалеченост вече спадат от скоростта. Затова реално излиза, че ми доставят уж 100Мб/с, на какъвто договор съм. Без камерата и безжично с лаптопа си имаше по около 80 Mbps, но това е когато не бях отворил порт 80.. Самото му отваряне губи голяма част.
През тяхната система ми показва едни фантасмагории за скоростта от 300 до над 500 Mbps за D, но това сигурно защото лан картата ми на лаптопа залъгва нещо, че е гигабитова. Не знам, би трябвало да може да се гледа камера според мен..
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Аз говоря за ADSL. Твоя явно е някаква оптика...
 

Горе