Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

$158.71 , $152.69 директно в пощата ги получих и двете пратки последователно за период от 5 дни. Но пък на познат за $40 му спряха телефон на митница.


А при несъотвествие с фактурите или описаниеот става забавно. Хем конфискуват стока, хем се плаща глоба

Крумов, това с глобите и конфискацията не може да е вярно и съм сигурен, че си чул евентуално някъде от някой това нещо.

Това няма как да стане, защото не можеш да контролираш/задължиш продавача какво да пише на опаковката на пратката.
При спиране в митницата си длъжен да покажеш платежен документ за покупката(ако обявената на пакета е нереално ниска), на базата на него вече се плащат ДДС и мито.
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

ma57er как се вади през пейпал този документ? :)
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Крумов, това с глобите и конфискацията не може да е вярно и съм сигурен, че си чул евентуално някъде от някой това нещо.

Това няма как да стане, защото не можеш да контролираш/задължиш продавача какво да пише на опаковката на пратката.
При спиране в митницата си длъжен да покажеш платежен документ за покупката(ако обявената на пакета е нереално ниска), на базата на него вече се плащат ДДС и мито.

Конкретне случай с разминаване на описанието и съдържаниеото. Вместо цели комплекти ел. цигари каквито са били в пратката е описано резервни части. Коеот довело да разлика във фактурата. Последвала конфискация на пратката до заплащането на акт от 500 лв. Примера е от януари месец.
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Я да се включа и аз. Кой "ги пише" тия стойности на кутията? Бай китаец си измисля някаква стойност? Не слагат ли като стойност тази за която си го купил ебати?
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Винаги пишат по-малка стойност даже в повечето случай 2-3 пъти по-малка :D
mlazarov като дам на самото платежно там, където пише всичко на кой какво съм платил и т.н. , което си мяза на фактура, нямам линк за принт. Иначе на страницата с историята имам, но като натисна ми принтира само тази обща информация, а там пише само къде и кога какви пари съм платил. :(

Освен да пробвам директно от браузъра, пак би трябвало да стане. И после с този лист при счетоводителя и върши работа нали? :)
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Решил съм да си поръчам таблет от Китай на стойност 150$, но не ми е ясно дали ще имам някакви проблеми с митничарите имам предвид задържания на пратката плащане на допълнителни такси. До сега съм си поръчвам все малки неща усб кабел, карта памет, флашки и съм нямъл проблеми, но не знам как е за по големите неща . От китайският сайт ми казаха, че принципно изпращат пратките като ebookreader на стойност 60$, но ми казаха, че могат да пишат и по-малка стойност. Ако може някой да сподели мнение.

Значи казваш да ти запишат Total cost 100$ в митническа декларация CN 22. Съветвам те да не намаляваш повече стойността. За тези 100$ ще платиш ДДС 20% +6лв такса за обработка на документите и плащаш в Български пощи всичко. Ако използваш друг куриер DHL, TNT, UPS ще ходиш в митниците и плащаш 20% ДДС+Банков превод+20лв попълване на митническа декларация трябва ти EORI номер. Моя съвет е използвай China Post или Hongkong post със застраховка. Това е процедурата почти всеки месец внасям нещо от там. Ако някой го интересува някаква стока да пита ще я намеря изгодно.
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Да споделя малко опит с митниците и се надявам да отговоря по този начин на няколкото зададени въпроса по-горе.
1. Китаеца занижава стойността - Да, така е, защото те плащат експортни мита. За мен е проблем, защото минава през фирма и подобни китайски номера не ми помагат, дори ми пречат. Ако той занижи цената веднага лъсва разлика между обявената от него стойност и платеното от мен. Без значение ТТ, Пейпал и тн. А това дава повод на митничаря да те размотава.
За да нямам този проблем си искам първо проформа, плащам и след това искам фактура, която одобрявам и връщам на китаеца. Така си пестя нерви, а по този начин съм процедирал с пратки от по $100, а и на по-сериозни суми.
2. Какво става ако митницата се запънат, че е занижена цената? - Нищо ужасно ако имате нерви като корабни въжета. В противен случай имат отдел, който се занимава с остойностяване, както и отдел физически контрол. Минавал съм от там (физически контрол) и без причина - просто рискова дестинация (Китай) и 2-та часа нерви с лелката не бяха сред най-забавните.
3. Как доказвате сума на плащането? - Лесно. От банково извлечение, суифт, до прост принт скрийн от пейпал-а. Аз съм минавал с принтскрийн на moneybookers, при които имаш номер транзакция и сума и нищо повече. Отне 5 мин на митничаря да се съгласи, че България не е света и да, има и такива услуги, в които не се налага да има и пръстов отпечатък за да го признае някой чиновник някъде.
4. Дали върши работа разпечатаното по т.3? Да, върши. Ако нещо съм научил за митниците е, че по-добре да идеш подготвен като за края на света от колкото да ти липсва нещо. Вадя проформата, фактурата, извлечение от банково плащане/пейпал принт скрийн, митническа декларация, бележките за платено ДДС и мито (ако има) и тогава отивам на гише. Работи чудесно.
Относно счетоводителката - не беше чувала за пейпал, но бе достатъчно да кажа "лицензиран оператор на банкови трансфери" и тя грейна. Плащането си е "по банка" взе си всичко, което остава за мен от митници, като тя единствено си направи извлечение от банковата сметка, с което да се подсигури, че сумата на принтскрийна от пейпал е излязла от банковата сметка на фирмата и сумите съвпадат. Сигурен съм, че е ок за пред НАП, защото минавах пълна ревизия по-късно за да регистрирам по ДДС и проблем нямаше.
5. Къде се плащат ДДС и мита? На митницата винаги има клон на банка. В Пловдив мисля, че са дори 3. Банка-гише-пари. Това е схемата.
6. Какво да се направи за да си получим стоката от пощата? Нищо. Ако е над 30лв има ДДС. Това е. Другото е риск, който както казах не си струва нервите за 5-20лв. Минавал съм митница за това, че долара е мръднал и пратката по курса излиза 30,08лв, а под 30лв не се минава митница.
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Тоест при всяка поръчка и плащане през пейпал, трябва да се договорим с изпращача да ни прати по мейл такава фактура проформа? Където да е реалната стойност, която ще / сме платили? :)
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Тоест при всяка поръчка и плащане през пейпал, трябва да се договорим с изпращача да ни прати по мейл такава фактура проформа? Където да е реалната стойност, която ще / сме платили? :)

За $10 не бих го правил, но ако е по-сериозна сумата и искаш да не оставяш много поле за импровизация на китаеца - да. Що? Теб кое те притеснява в това да си искаш? Който плаща поръчва музиката
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Притеснява ме, че скоро ще отварям фирма и искам да знам как трябва да направя точно нещата, че да нямам мн. проблеми. А и да обясня на счетоводителя, че и той може да не е много наясно :D Допълнително затруднение с тази фактура е , че не навсякъде откъдето поръчвам имам възможност за контакт с продавача. Някъде просто си купувам плащам и той праща, без контакт и т.н... Мислих си, че с платежното от пейпал ще е достатъчно за счетоводството.

Да те питам и още нещо, че етмата е полезна, а и виждам ти си доста на ти с нещата. Да кажем имам магазин за обеци и нали си продавам там различни видове. Знам горе-долу кои се продават и мога да си поръчам от този вид да кажем 100 броя, на тях си плащам ДДС, мито всичко точно. Но понеже трябва да имам разнообразие от различни модели , трябва да пробвам и други нали дали ще вървят. Ама като пробвам не мога да купя 100 броя без да знам и нали примерно си поръчвам 2-3 броя, като те си идват, но не минават през митница и т.н. , защото са малко и с ниска стойност. Какво правя тогава? Да им ги нося аз ли на митница да си ги таксуват? :D Или си минават така между капките и се осчетоводяват без мито, ДДС и т.н.?
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

При стоки до 150 евро не би трябвало да се ходи до митница, за да се освободят. До колкото знам има някакво споразумение между митниците и бг пощи и ДДС-то може да се плати в пощата като отидеш да си вземеш пратката. Просто няма логика да ходиш от Шабла на София, да речем, за да си вземеш китайския телефон струващ 100 лева и да платиш още толкова за бензин (не че ако струва 300 лева пак има логика, но няма значение, все пак сме в Абсурдистан).
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Притеснява ме, че скоро ще отварям фирма и искам да знам как трябва да направя точно нещата, че да нямам мн. проблеми. А и да обясня на счетоводителя, че и той може да не е много наясно :D Допълнително затруднение с тази фактура е , че не навсякъде откъдето поръчвам имам възможност за контакт с продавача. Някъде просто си купувам плащам и той праща, без контакт и т.н... Мислих си, че с платежното от пейпал ще е достатъчно за счетоводството.

Да те питам и още нещо, че етмата е полезна, а и виждам ти си доста на ти с нещата. Да кажем имам магазин за обеци и нали си продавам там различни видове. Знам горе-долу кои се продават и мога да си поръчам от този вид да кажем 100 броя, на тях си плащам ДДС, мито всичко точно. Но понеже трябва да имам разнообразие от различни модели , трябва да пробвам и други нали дали ще вървят. Ама като пробвам не мога да купя 100 броя без да знам и нали примерно си поръчвам 2-3 броя, като те си идват, но не минават през митница и т.н. , защото са малко и с ниска стойност. Какво правя тогава? Да им ги нося аз ли на митница да си ги таксуват? :D Или си минават така между капките и се осчетоводяват без мито, ДДС и т.н.?
Ако счетоводителя не е на ясно , по добре търси друг. Трябва да е на ясно със всичко. Счетоводителката ще следи сметката вързана за пейпал акаунта чрез картата за БГ и оттам ще си води счетоводството. Понякога в митницата искат и банково извлечение за Пейпал трансакцията за сравнение
Относно обеците-- Няма как да продадеш и осчетоводиш нещо легално ,при условие ,че е внесено нелегално. А ако това стане, вече говорим за нелегален внос и доста глоби.
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Хмм значи имам сериозен проблем, все трябва да има някаква вратичка..едва ли всички поръчват веднага по 100-1000 бройки от нещо...
П.П. bodyrock89 имам някакви впечатления, че митниците имат офиси в повечко градове из страната или определени офиси на пощите изпълняват функция и на митница, тоест ги съчетават, но вероятно бъркам...

Всъщност не, наистина има ето: http://www.customs.bg/bg/page/17 Има и в моя град :)
 
Последно редактирано:
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Да споделя малко опит с митниците и се надявам да отговоря по този начин на няколкото зададени въпроса по-горе.
1. Китаеца занижава стойността - Да, така е, защото те плащат експортни мита. За мен е проблем, защото минава през фирма и подобни китайски номера не ми помагат, дори ми пречат. Ако той занижи цената веднага лъсва разлика между обявената от него стойност и платеното от мен. Без значение ТТ, Пейпал и тн. А това дава повод на митничаря да те размотава.
За да нямам този проблем си искам първо проформа, плащам и след това искам фактура, която одобрявам и връщам на китаеца. Така си пестя нерви, а по този начин съм процедирал с пратки от по $100, а и на по-сериозни суми.
2. Какво става ако митницата се запънат, че е занижена цената? - Нищо ужасно ако имате нерви като корабни въжета. В противен случай имат отдел, който се занимава с остойностяване, както и отдел физически контрол. Минавал съм от там (физически контрол) и без причина - просто рискова дестинация (Китай) и 2-та часа нерви с лелката не бяха сред най-забавните.
3. Как доказвате сума на плащането? - Лесно. От банково извлечение, суифт, до прост принт скрийн от пейпал-а. Аз съм минавал с принтскрийн на moneybookers, при които имаш номер транзакция и сума и нищо повече. Отне 5 мин на митничаря да се съгласи, че България не е света и да, има и такива услуги, в които не се налага да има и пръстов отпечатък за да го признае някой чиновник някъде.
4. Дали върши работа разпечатаното по т.3? Да, върши. Ако нещо съм научил за митниците е, че по-добре да идеш подготвен като за края на света от колкото да ти липсва нещо. Вадя проформата, фактурата, извлечение от банково плащане/пейпал принт скрийн, митническа декларация, бележките за платено ДДС и мито (ако има) и тогава отивам на гише. Работи чудесно.
Относно счетоводителката - не беше чувала за пейпал, но бе достатъчно да кажа "лицензиран оператор на банкови трансфери" и тя грейна. Плащането си е "по банка" взе си всичко, което остава за мен от митници, като тя единствено си направи извлечение от банковата сметка, с което да се подсигури, че сумата на принтскрийна от пейпал е излязла от банковата сметка на фирмата и сумите съвпадат. Сигурен съм, че е ок за пред НАП, защото минавах пълна ревизия по-късно за да регистрирам по ДДС и проблем нямаше.
5. Къде се плащат ДДС и мита? На митницата винаги има клон на банка. В Пловдив мисля, че са дори 3. Банка-гише-пари. Това е схемата.
6. Какво да се направи за да си получим стоката от пощата? Нищо. Ако е над 30лв има ДДС. Това е. Другото е риск, който както казах не си струва нервите за 5-20лв. Минавал съм митница за това, че долара е мръднал и пратката по курса излиза 30,08лв, а под 30лв не се минава митница.

Това дето си го написал е за фирма, нека не лъжем хората.

1.На китаеца му е все тая колко ти пише като стойност. Той го прави заради нас не заради него.
2.Митницата имат правила, първо ако има декларирана стойност в декларация за колетни пратки CN22, ама изобщо отдел остойностяване няма да се занимава с теб. Защото продавача е попълнил митническа декларация със сумата.
3.Сума за плащане, не се налага да се доказа ако имате CN22. Ако се наложи трябва фактура от продавача от там се взима стойността. Счетоводно е важна фактурата не плащането то не дава информация за стоката, а само за сумата, В повечето случай в Пей Пала излиза фирмата, на която са преведени парите но не е ясно за какво.
4.Отново грешка ДДС се плаща в пощата, мито се начислява за суми над 150 евро. Не важи за куриерски фирми притях се плаща на митницата.
6.Когато пощата ти доставят пратка, плащаш в клона на пощата след получено известие за получен колет, ако до 1 седмица не платиш ти начисляват магазинаж.

И да допълня нещо над 1 кг тегло на пратката плащате ДДС, независимо от CN22, това е правило и го запомнете.

За фирми не се отнася горното.


Ако имате въпроси за внос на стоки от Китай питайте.
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Аз писах в скайп, ама нещо не ми отговори :)
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Човек не се занимавай с глупости. Кажи на продавача от Китай да пише "refurbished tablet" и стойност 19$ и ще дойде директно в пощата. Аз така пазарувам и засега съм нямал проблеми. 20$ е прага, ако надмине 20$ ще го спрът на митницата и ще ти се ще да не го беше поръчвал от толкова много разправии...

Когато бях аматьор си взимах телефон и продавача беше написал 23$ в декларацията и се съсипах. От офис в офис...


Това за ддс-то над 1 килограм не е точно така. Всеки месец поръчвам 1 продукт, който излиза 1.800кг. и не съм плащал ддс.
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Напиши на лично твоя, защото пътувам и не съм влизал днес.
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Хмм значи имам сериозен проблем, все трябва да има някаква вратичка..едва ли всички поръчват веднага по 100-1000 бройки от нещо...
П.П. bodyrock89 имам някакви впечатления, че митниците имат офиси в повечко градове из страната или определени офиси на пощите изпълняват функция и на митница, тоест ги съчетават, но вероятно бъркам...

Всъщност не, наистина има ето: http://www.customs.bg/bg/page/17 Има и в моя град :)

Пратката трябва да я освободиш от митницата в София. Поне така ми казаха на мен като имах пратка за освобождаване.

Няма проблем да поръчваш малки количества, които не се облагат с данъци (няма проблем на практика, по закон не знам). Въпросът е дали ще ти е по-удобно.
 
От: Поръчка от китай ще имам проблеми с митниците

Да по-удобно ще ми е да поръчам 2-3 броя да видя дали ще се харесат, отколкото да дам 1000-2000лв. за нещо, което никой няма да купи :D

За митницата да се изкаже някой, който е напълно наясно, има толкова хора с магазини във форума. Аз лично съм взимал от поща-митница 2 в 1 в моя роден град, без да съм ходил в София. Но не знам, кога какво се случва, нямам толкова опит :D
 

Горе