Почина чешкия милиардер, който чрез холдинга си купуваше медии и телекоми в България.

Martin Kondov

New Member
На 27ми Март почина чешки милиардер, който чрез холдинга си купуваше медии и телекоми в България.

Зачетох се в автобиографията и историята на PPF Group и не мога да разбера как е постигнат успехът му.

Моля някой да ми разясни. Доколкото разбирам, след разпада на Чехословакия, се извършва приватизация. Гражданите получават ваучъри, които или сами могат да използват за закупуване на акции в държавни предприятия, или да ги дадат на приватизационни фондове, които да управляват ваучърите и акциите им вместо тях.

Питър Келнер (Petr Kellner) учреждява такъв фонд, намира инвестиция от 6 милиона долара за реклама , рекламира заедно със сътрудниците си, успява да събере 1.5-2% от тези ваучъри, сиреч хората си влагат ваучърите в неговия фонд.
Дотук добре, но как , след като капитализира фондът си с чужди милиони, след това в сегашни дни се оказва мажоритарен собственик и то с 98%+ дял от собствеността?

https://en.wikipedia.org/wiki/PPF_(company)
https://en.wikipedia.org/wiki/Petr_Kellner
 
Такса управление 5% което се натрупва през годините + Фонда може да раздава дивиденти или да практикува обратни изкупувания който намаляват броя на акциите / дяловете на свободния пазар (след обратното изкупуване броят на акциите се намаляват и собствеността се дели между остналаите акции –

Ако в някакъв момент е имало панически спад на борсата (като 2008 ) например когато някой борси паднаха с 80% шефчето може с негов си кеш ако знае колко е ок бизнеса без да се поддава на паника докато другие продава той да купува
 
Коментар от друга група по темата:

"Дали е вярно или не, дали има някакво престъпление или не, е отделен въпрос.
Но така пише - обратно изкупуване.
Не изглежда много нормално, защото самите вложители би следвало също да им се е увеличила цената на "акциите".
Обаче, имай предвид, че т.нар. "акции" от масовата приватизация бяха едни измислени хартийки, от които никой не се интересуваше. И аз имах някакви такива, но даже не знам къде отидоха... Така че, не е напълно невъзможно.
Ето и точния текст:
"With help of these profitable transactions, the last investors from voucher privatization were bought out and Petr Kellner became the dominant owner of PPF Group.[6]""

Чешка статия по темата: https://www.idnes.cz/ekonomika/doma...sti-k-pocitaci.A020317_224048_eko_profily_klu
 
И в България има подобни примери, въобще в онези мътни години...
Всеки служител на определеното предприятие или компания е получавал акции, после им ги изкупават малко по-малко за жълти стотинки. Накрая тези, които не са искали да продават и са били една идея повече в час, също са принудени да ги продадат по един или друг начин за повечко пари. Разбира се при продажба на акциите първо си задължен да ги предложиш на АД-то и така малко по-малко си става собственик.
 
"Разбира се при продажба на акциите първо си задължен да ги предложиш на АД-то"

Това пък откъде накъде...защото е частна фирма, а не публична ?
 
Коментар от друга група по темата:

"Дали е вярно или не, дали има някакво престъпление или не, е отделен въпрос.
Но така пише - обратно изкупуване.
Не изглежда много нормално, защото самите вложители би следвало също да им се е увеличила цената на "акциите".
Обаче, имай предвид, че т.нар. "акции" от масовата приватизация бяха едни измислени хартийки, от които никой не се интересуваше. И аз имах някакви такива, но даже не знам къде отидоха... Така че, не е напълно невъзможно.
Ето и точния текст:
"With help of these profitable transactions, the last investors from voucher privatization were bought out and Petr Kellner became the dominant owner of PPF Group.[6]""

Чешка статия по темата: https://www.idnes.cz/ekonomika/doma...sti-k-pocitaci.A020317_224048_eko_profily_klu

Много фирми практикуват обратни изкупувания на другите акционери им се видга дела

да речем фонда има 120 акции шефчето има 24 акции (20%) някой други има 6 - 12 по остналаите са в дребни вложители на борста

Фонда има печалба вместо дивидент прави изкупуване през борсата на 20 акции и ги унищожава фонда става със 100 акции шефчето с 24 процентс тези с 6 -12 акции става с от 5-10 процента на 6-12

тези дето са продали си кешират инвестицията...

На останалите вдига им се дела (това не значи цената на акцията задължително)

+ хубав период за обратни изкупувания ако си на печалба ама борсата е паданала (щото не всички компании на борсата са зле) 2008 се спука имотния балон, сринаха борсите и влязохме в рецесия (някой инвестирали много в ипотеки през книжа на бораста гризнаха много дървото) някой им паднаха печалбите заради рецесията, ама няма причина всички компании да са 80% надолу... като тези дето са най гризнали дървото

+ няма нищо незаконно ако шефчето казва компанията е добре аз купувам (ще е незаконно ако го разправя а тайно продава акции) както и обратното да казва че е зле а да е добре или да го разправя без покритие ...
 
"Разбира се при продажба на акциите първо си задължен да ги предложиш на АД-то"

Това пък откъде накъде...защото е частна фирма, а не публична ?

При не листнати на борсата + ако фирмата реши повече да не е публична след гласуване на общото събрание на акционерите и си свали акциите от търговия на борсата... Мнението ми не е препоръка за търговия - не съм експерт да давам такива мнения
 

Горе