Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Здравейте,

предстои ми да започна да се занимавам с онлайн търговия и имам един въпрос, който все още не мога да си обясня. Четох доста по темата и именно затова пиша тук, тъй като видях, че сте доста компетентни по темата, а и сте отворени към помощ на колеги. Знам, че конкретният въпрос вече е задаван, но съм сигурен, че формурана така темата - точно и ясно, ще бъде полезна и за други.
Въпросът ми е следния - аз продавам стока Х чрез онлайн магазин. Имам сключен договор със СПИДИ, които извършват доставката на самата стока до клиента. Той плаща с наложен платеж, който после Спиди превеждат на сметката на моята фирма по банков път (в края на месеца примерно). Тук въпросът ми е трябва ли да издавам касова бележка. Ясно ми е, че въпреки че получавам парите по банков път от СПИДИ, аз трябва да извадя касов бон, защото плащането е по наложен платеж. Но тук идва тънкият момент с пощенския паричен превод. Знам, че когато дадено куриерска фирма е регистрирана да извършва такива пощенски парични преводи, то в този случай не трябва да издавам бележка. Проверих в публичния регистър и ги дава, че са лицензирани => не би трябвало да издавам Касова бележка. Така ли е наистина? Притеснението ми идва от факта, че в договора, който съм подписал със Спиди присъства следното изречение "Чл.12.5.1. ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ изплаща на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ събраните суми от наложен платеж по банков път. " Тук не фигурира пощенски паричен превод, но пък спиди са регистрирани да извършват такава дейност - това означава ли, че се подразбира, че може и без фискален бон.

Това ми е питането, надявам се да го обясних добре и да ми помогнете. Знаете, че доста счетоводители не са запознати с този тънък момент и общо взето не могат да помогнат.

Поздрави!
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Да, ако си сключил договор за пощенски паричен превод не трябва да издаваш касова бележка. Товарителницата замества касовия бон. Можеш и без касов апарат да работиш, ама трябва всичко да ти минава през куриера или през банка, което в някои случаи е малко неудобно. Спокойно можеш да звъниш в кол ценъра и да разпитваш за всичко, което те интересува.
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Благодаря за бързия отговор!
Не съм сключвал договор за пощенски паричен превод, а единствено договор, който урежда отношението между двете страни. В него е регламентирано че "ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ изплаща на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ събраните суми от наложен платеж по банков път. " и никъде не се споменава пощенския паричен превод. Това означава ли, че трябва да си вадя касова, въпреки че спиди са лицензирани, но неналичието на изрично уточнение в моя договор ме задължава?
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Така, аз не работя със спиди, а с еконт. Там имам отделен договор, в който са уредени взаимоотношенията ни и отделен договор за пощенски паричен превод плюс един куп анекси за ползвани отстъпки и промени по договора. Във спиди не знам как е, но предполагам, че трябва да е същото. Най-добре се обади на човека, с който си сключвай договора и го питай точно това.

Благодаря за бързия отговор!
Не съм сключвал договор за пощенски паричен превод, а единствено договор, който урежда отношението между двете страни. В него е регламентирано че "ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ изплаща на ВЪЗЛОЖИТЕЛЯ събраните суми от наложен платеж по банков път. " и никъде не се споменава пощенския паричен превод. Това означава ли, че трябва да си вадя касова, въпреки че спиди са лицензирани, но неналичието на изрично уточнение в моя договор ме задължава?
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

@biaaro - недей да го подхлъзваш човека... НИКОЯ товарителница не замества КАСОВАТА бележка. Ако искаш да се възползваш от тази опция да продаваш с парични преводи куриера трябва да издаде на клиента ти отделна бележка, че е получил парите, която вече е касовата му бележка.

Товарителницата си е товарителница...

Иначе - касовата бележка предварително в пакета и така... Счетоводителя знае как да си ги осчетоводява...
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Сериозно ли го подхлъзвам!? Куриера може да издаде бележка единствено за транспортните разходи и да събере наложения платеж, за който няма начин да издаде каквато и да било бележка, фактура и тн.. Сделката между клиента и търговеца се доказва с товарителницата, като легален платежен документ.


@biaaro - недей да го подхлъзваш човека... НИКОЯ товарителница не замества КАСОВАТА бележка. Ако искаш да се възползваш от тази опция да продаваш с парични преводи куриера трябва да издаде на клиента ти отделна бележка, че е получил парите, която вече е касовата му бележка.

Товарителницата си е товарителница...

Иначе - касовата бележка предварително в пакета и така... Счетоводителя знае как да си ги осчетоводява...
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Товарителницата е вътрешен документ на куриера с който се доказва дата и час на получаване, но до тук. Питай някой счетоводител да ти обясни.

Ако искаш да ползваш превод и да не издаваш касова ти трябва към всяка пратка да се попълва още едно листче, което играе ролята на касова в този случай. Вече ти как ще си получаваш парите от куриера си е въпрос на договорка.
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

О не ми се спори, жив и здрав, аз де да знам... Аз фирми и счетоводители нямам и пълна данъчна ревизия не минах оня ден....


Товарителницата е вътрешен документ на куриера с който се доказва дата и час на получаване, но до тук. Питай някой счетоводител да ти обясни.

Ако искаш да ползваш превод и да не издаваш касова ти трябва към всяка пратка да се попълва още едно листче, което играе ролята на касова в този случай. Вече ти как ще си получаваш парите от куриера си е въпрос на договорка.
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Куриерите издават бележка за пощенски запис, която играе ролята на касова бележка. Това е при Еконт. Товарителницата не може да замести касовата бележка. Проблеми могат да имат получателите и тяхното счетоводство, ако не вземат тази бележка за пощенски запис, понеже няма как да докажат, че са платили нещо, което е трябвало да бъде платено по банков път. За самият онлайн магазин всичко е точно - фактура по банков път и получени пари по банков път.
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Разписка за пощенски паричен превод на моите клиенти ЕКОНТ не издава, защото основанието е номер на договор, който е вписан в товарителницата. Вече съм забравил какво беше но утре като отида в офиса ще проверя точно как са нещата и ще ви кажа с 100% точност. Разписка за пощенски паричен превод съм 1000% сигурен, че клиентите нямат.
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Прикачат си товарителницата към кеш фактурата?

Това, че някой си е затворил очите или не е видял, не означава че утре като дойде пак няма да каже иначе.
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Реално и товарителницата може да свърши работа, просто по някакъв начин трябва да се обясни защо е платено кеш, а фактурата е по банков път. Като тези обяснения са за човекът купил стоката, самият онлайн магазин няма проблеми. На нас от Еконт са ни казали клиентите да изискват бележка за пощенски запис, но така като се замисля и товарителницата доказва същото нещо, както и тази бележка.
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

biaaro, бъркаш се. Издават такава бележка, тя замества касовата бележка. Това чудо включително може да се прикрепя и към фактура (може да не е точно същата, но изглежда долу горе така).

page-0.png


Всички тия бележки ги има в профила ти в Еконт, в пдф формат. Те нямат общо с товарителницата.

Ей в тая статия в сайта на ЕКОНТ е описано всичко.
 
Последно редактирано:
А на Speedy е също бележката която подписваш за получаване на нея пише Пощенски Паричен Превод и я печатат от мобилно принтерче... (една подписваш за куриера една си е за теб)

Автора обаче трябва да пита Спиди дали има такъв договор такава да му е услугата
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Самата услуга Наложен платеж чрез Пощенски паричен превод не налага допълнителни усилия от страна на търговеца или неговия клиент.

За направеното от клиента плащане Еконт издава разписка за пощенски превод на стойността на дължимия наложен платеж. Тази разписка е законово признат документ, освобождаващ търговеца от задължението да издава касова бележка.

За да се възползвате от услугата е необходимо само да:

- сключите споразумение за изпълняването на услугата „Наложен платеж чрез Пощенски паричен превод“ (попитайте за него във всеки наш Офис или на 0 8001 8001)
- при подготвяне на пратките си добавяте своя уникален номер на Споразумението.
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Реално и товарителницата може да свърши работа, просто по някакъв начин трябва да се обясни защо е платено кеш, а фактурата е по банков път. Като тези обяснения са за човекът купил стоката, самият онлайн магазин няма проблеми. На нас от Еконт са ни казали клиентите да изискват бележка за пощенски запис, но така като се замисля и товарителницата доказва същото нещо, както и тази бележка.

Ех нападжия да си в днешно време. Искам да имам фирма и да не им издавам (не както правя сега) касова бележка, ами просто товарителница... И като ми дойдат нападжийте на чай и кухен ще те викна да им обясниш надълго и широко как седят нещата... Или пък да имам кафене, квартално малко такова... И ще им издавам товарителници... товарителница - 2х0.50 ст кафенце, 1х1 лв. корни... Е така ще си ги товаря на табличката и ще им ги нося и ще им давам товарителница и ще им обяснявам...

Ако фактурата ти е по банков път как ще приеме отсрещната страна плащане в кеш???
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Принципно сте прави, но задължението да се издаде разписка за ППП е на ЕКОНТ, не ваше. В много от случаите такава разписка се издава само ако клиента си я поиска изрично. Товарителницата е напълно редовен документ, който удостоверява сключената между вас и клиента сделка. Иначе да, ако трябва да се осчетоводява трябва и разписка за ППП да се прилага, която е легалния счетоводен документ в случая. Въпроса е какво ще осчетоводява физическото лице!?

Въпроса беше друг, трябва ли ЮЛ да издава на ФЛ касова бележка, ако има сключен договор за ППП с куриера, отговора е НЕ. Когато става въпрос за сделка между ФЛ и ЮЛ товарителницата е напълно достатъчна и това, че куриера не му е издал разписка за ППП не е проблем на търговеца. Ако на по късен етап има нещо еконт винаги могат да му издадат разписка за ППП на базата на товарителницата.

Не мога да разбера, защо намесихте разписките, като те не касаят търговеца, който продава на ФЛ? Дали куриера издава такава на клиента търговеца не го бърка изобщо.

Радо, не се прави на луд, тука става въпрос за клиенти онлайн, където пратките минават през куриер, не да ти дойде някой в магазина и ти да му издаваш товарителници вместо касови бонове. Като ги разбираш толкова много, кажи защото от НАП ми изискаха всички товарителници за последните 3 месеца, след като са фърчащи листи за лично ползване? Три месеца пълна данъчна ревизия, нападжии търсят товарителници, фактури, простотиите покрай касовия апарат и банковите извлечения, никой не ми е търсил документ издаден от куриер, що мислиш е тъй?
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Да, това е така. В краен случай, както преди написах, можеш да изпратиш разписката на клиента в електронен вариант. Но съм съгласен, че ЕКОНТ не винаги издават, т.е. издават само като поискаш. Вероятно има защо да е така :)
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Принципно сте прави, но задължението да се издаде разписка за ППП е на ЕКОНТ, не ваше. В много от случаите такава разписка се издава само ако клиента си я поиска изрично. Товарителницата е напълно редовен документ, който удостоверява сключената между вас и клиента сделка. Иначе да, ако трябва да се осчетоводява трябва и разписка за ППП да се прилага, която е легалния счетоводен документ в случая. Въпроса е какво ще осчетоводява физическото лице!?

Въпроса беше друг, трябва ли ЮЛ да издава на ФЛ касова бележка, ако има сключен договор за ППП с куриера, отговора е НЕ. Когато става въпрос за сделка между ФЛ и ЮЛ товарителницата е напълно достатъчна и това, че куриера не му е издал разписка за ППП не е проблем на търговеца. Ако на по късен етап има нещо еконт винаги могат да му издадат разписка за ППП на базата на товарителницата.

Не мога да разбера, защо намесихте разписките, като те не касаят търговеца, който продава на ФЛ? Дали куриера издава такава на клиента търговеца не го бърка изобщо.

Радо, не се прави на луд, тука става въпрос за клиенти онлайн, където пратките минават през куриер, не да ти дойде някой в магазина и ти да му издаваш товарителници вместо касови бонове. Като ги разбираш толкова много, кажи защото от НАП ми изискаха всички товарителници за последните 3 месеца, след като са фърчащи листи за лично ползване? Три месеца пълна данъчна ревизия, нападжии търсят товарителници, фактури, простотиите покрай касовия апарат и банковите извлечения, никой не ми е търсил документ издаден от куриер, що мислиш е тъй?
Ми искали са ти ги, за да прегледаш дали осчетоводяваш всичко. Или пускаш една през фирмата, една не... Това е ясно. Ама ми е чудно защо са ти искали товарителници, а не са се взирали директно в профила ти в Еконт или директно да ги питат тях, но както и да е...

Товарителницата не е счетоводен документ. С нея можеш да докажеш само дата на доставка.

И да, ако имаш договор с куриера за ППП - не издаваш касова. Много ми е чудно, ако Еконт "пропуснат" да дадат такъв лист на нападжия при контролирана поръчка дали ще минеш между капките с "Те куриерите не са дали, аз договор имам, не е мой проблем!"....
 
От: Пощенски паричен превод и наложен платеж - онлайн магазин

Ми не е твой проблем! Имаш договор за ППП с изплащане по банка. Пускаш ф-ра по банка към клиента, куриера носи, клиента плаща, Еконт превежда по банка с основание "ППП еди-кой си номер...." Аз не мога да ви разбера драмите на всичките, а уж имате по 1000 магазина! Кво ме брига мен куриера?! Той е този, който би следвало да издава тъпата разписка, не ти. Ти имаш задължение да издаваш правилният документ. Ако вземаш парите кешаро - в брой, ако е ППП - по банка. Това е. Дай утре да ме глобят, щото млекаря докарал касетката с мляко, от което съм си купил не е дал изрядна ф-ра на магазина, от който купувам.

Изобщо не мога да ви разбера четете ли се?! Кво значи "товарителницата не е счетоводен документ"? За кого, по дяволите?! В тази верига търговец - куриер - клиент, не вие, а клиента осчетоводява. Като осчетоводява да си търси ако иска и генетичен материал от куриера. Ама куриера не издал. Ами да си носи кръста! Аз, ти, ние ако сме издали документа както трябва кое му е страшното?!
 

Горе