Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Американци? Я вземете се коригирайте. От кога Богомил Манчев е американец :)
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Кой е новият инвеститор:

Представителите на „Глобъл пауър консорциум” пристигнаха с финансиста Емил Хърсев и Богомил Манчев, който е председател на Българския ядрен форум и собственик на един от консултантите на проекта за АЕЦ "Белене" – "Риск Инженеринг". Двамата обясниха, че са консултанти на американците.

Кандидат за мажоритарен дял в консорциума за АЕЦ "Белене" е инвеститорският фонд "Квантум Груп" (Quantum Group), обяви неговият представител Арун Савкур. От сайта на фонда става ясно, че се занимава с проекти в областта на телекомуникациите, електроенергията, медиите, както и недвижимите имоти. Той работи в страни като Русия, Канада, Китай, Мексико, Бангладеш, Никарагуа и Албания, пише сайтът Mediapool.bg.

Информацията в Google за Самюел Реди е оскъдна. Проверка в професионалната социална мрежа показва, че представителят на "Глобъл пауър консорциум" е записан като Сам Реди (Sam Reddy). Той е главен изпълнителен директор и собственик на американска компанията FreNuc. Според кратката й онлайн визитка, фирмата предлага атомни инженерни услуги.

Източник: http://econ.bg/Новини/Проектът-АЕЦ-Белене-върви-към-размразяване_l.a_i.393012_at.1.html

Ето още малко светлина върху инвеститорите :) Явно наистина имат връзка с Quantum Group :)
 
Re: От: Re: От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Не знам тая година някъде да е бил 50 лева кубика. Ние взехме още май месец и кубика беше 75 лв, при това ненарязани. Нарязани и нацепени сигурно щяха да са 80-85 лв. Края на август един приятел ги взе по 90 лева кубика нарязани и нацепени, тоест 900 лв за 10 кубика. Не ми се мисли зимата колко ще са. С тоя износ за Гърция направо ни разказват играта.

Значи аман от прекупвачите в тази държава всеки търси на банинцата мекото :( е затова не ме кефи БГ понякога, в градчетата в под над балкана държавните горски стопанства в квотата за сечене продават дървесината на 35 лв кубика като това е само отрязана на място (с фактури всичко си има) в останалите 15 лв ти си уреждаш транспорт и нацепване зависи какъв транспорт си намериш и за колко ще ти ги донарежат / донацепят... долу дето е близо до гръцката граница за да е рентабилен транспорта до гръция явно я изкупуват цялата квота износителите на по високи цени от горското или прекувачите спекулират

Само зимата януари февруари заради студовете не можеше да се излиза в гората и нямаше дърва от горското имаше само по частните складове за 80 лв.... докупихме и 4 такива кубика за всеки случай ама останаха... това за бабами и дядоми... иначе на другите баба и дядо им взехме един инвертор шарп да си топлят една голяма стая където живеят зимата че са стари да мъкнат дърва сметките са им макс 120 лв за ток...


едит това мисля че беше от по тънките дръвца ама стават за камина.... горското определя цената на дебелина по спомен по дебелите бяха по скъпи
 
Последно редактирано от модератор:
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

По дясна политика от инвестиране в атомна енергетика ако ми кажеш, минавам у лево.. защо ви е страх да инвестирате в енергия .. защо ви е страх, че децата ще плащат АЕЦ? Какво да плащат, заплатите на руснаци, американци и евреи ли? Или соц. помощи на мароканци и тунизийци..? Тиквата има шанс да оправи ОСРАНОТО - няма значение кой ще строи

Къде съм писал, да не се прави? Писал съм ако дойде някой и по пазарен принцип и без обвързване за цените съм за, дори и 5 АЕЦ-а да построят. Просто сега сами да строим сме обвързани със старите руски договори. На този етап е неефективно се строи по руския модел - як дълг, ако не по малко дълг с фиксация на цени - тотално разхищение на паричен ресурс. Аз съм за ВЕИ, с темпа с който пада цените на панелите след 10 години, може излезе в пъти по ефективно от АЕЦ. Виж кво става в Германия техните фотоволтайци вадят енергия за 11 АЕЦ - аз съм за инвестира/харчене - но открито и разумно.

@ Унуайс, абе прав си за урана. Ама с тези договори я иди развали, сигурно ще си поискат АЕЦ Козлодуй в замяна

П.С. Ако наистина искат да се подобри в БГ икономиката по линия енергетика
- ДАНС ревизира всички договори сключени
- Удрят се прекупвачите по преносната система
- Отваря се пазара за внос на горива
- Ясен контрол от входа до крайния потребител, с ясни надценки и в рамките на разумното или поне по пазарен принцип чиста конкуренция. Ей тогава ще падне доста

А иначе този АЕЦ принципно не знам колко ще ни трябва, като всичко се преструктурира към ВЕИ - там да наливаме ще е друго дори за чист експорт. Защото в БГ тока е най-нисък в целия ЕС.
 
Re: От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Уранът си е уран. Разлика може да има в самия реактор като устройство. При достатъчно добри преговори всяка от ядрените сили може да ни доставя ядрено гориво, което пак ни прави зависими от някого. Ако искаме да сме енергийно независими, може да последваме примера на Иран за ядрена програма и да се надяваме да не ти бият през ръцете "борците за световен мир". Най-лесно ще минем ако погледнем по-сериозно на вариантите за използване на ядрен синтез на леки елементи вместо ядрен разпад на тежки. При синтеза не се използват радиоактивни елементи и по-трудно ще ни правят проблеми от МААЕ.

Синтеза като дойде света ще се прероди ама от 60те години ни обещават след 25 години ще има работещ синтез :) по принцип който е направил реактора от него се купуват части и гориво не се позволява паралени доставчици....

Затова ако не е държавна централта а на външен инвеститор това си е проблем на инвеститора не на държавата нейна работа е да си събира данък печалба и да следи да се спазват правилата за безопасност.... и ако не се спазват да затвори централата....
 
Последно редактирано от модератор:
Re: От: Re: От: Re: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Как няма да участваме ние??? Че откъде накъде хамериканци ще държат атомна електроцентрала в България? За чиф ху* ни е, трагедия мога да кажа аз. Трябва да имаме 51 процента дял в цялата работа, иначе ще ни се ибе майката - 51 ПРОЦЕНТА МАЖОРИТАРЕН ДЯЛ И ТОВА Е.

ама тогава трябва да изкупуваме 51 процента от тока поне или означава държавата да си плюе на инвестицията .... без да има собственост държавата може да си прибира данък печалба и да проверява за безопасност и ако предцени че съответния оператор не я упрвлява достатъчно безопасно даден реактор или направо централата да я/го затвори, както немците затвориха техните след фукушима... пуска му графита да спре реакцията а те (собствениците на централата) да се оправят с МААЕ
 
Последно редактирано от модератор:
Re: От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Е що бе не виждаш ли колко са добри сега прав. и КЗП вече почна да действа и банките ще са внимателни и давност на дълг ще има, направо как да не ги избереш. А виж и нов АЕЦ ще има таман и за червения електрорат - всички щастливи :D

Най-ме дразни че всичко обществено значимо, се прави в мега тайна и евентуално се оповестяване нещо малко преди или след подписването. Как да дадеш нац. сигурност и бъдещето на страната на шайки крадци се пита в питанката.

П.С. Тук се рових из нета, та гледам някъде дори викат че "up to 5k for installed kw", но то е било в пика на суровините. Така, че по-горното ми становище малко се ревизира.

Блеки това "up to 5k for installed kw" е можеби за земетръсни зони където трябва да удържа на 8 степен аз бях чул че белене ще удържа до 6 (МОЖЕ И ДА НЕ СЪМ ПРАВ ЗА ПОСЛЕДНОТО ДОЧУХ ГО В РАЗГОВОР МИСЛЯ) понеже не е чак толкова земетръсна зона
http://en.wikipedia.org/wiki/Richter_magnitude_scale
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Куул, гледай кво става в УСА:
http://www.reuters.com/article/2012/02/09/us-usa-nuclear-nrc-idUSTRE8182J720120209

Няква ултра мега модерната, с некви нови реактори за 14 милярда долара, май и при тях е набутвация

http://money.cnn.com/2012/02/09/news/economy/nuclear_reactors/index.htm

@Алан, нужна е само една златна акция - хич не ни трябва участие, ние правим контрола и надзора така че .....
 
От: Re: От: Re: От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Значи аман от прекупвачите в тази държава всеки търси на банинцата мекото :( е затова не ме кефи БГ понякога, в градчетата в под над балкана държавните горски стопанства в квотата за сечене продават дървесината на 35 лв кубика като това е само отрязана на място (с фактури всичко си има) в останалите 15 лв ти си уреждаш транспорт и нацепване зависи какъв транспорт си намериш и за колко ще ти ги донарежат / донацепят... долу дето е близо до гръцката граница за да е рентабилен транспорта до гръция явно я изкупуват цялата квота износителите на по високи цени от горското или прекувачите спекулират.

Не знам кой с какво спекулира обаче е факт, че дърва трудно се намират и са по-скъпи от миналата година. На наще тарикати хич не им се продава с България при положение, че в Гърция им ги изкупуват на два пъти по-високи цени.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

http://www.investor.bg/ikonomika-i-...-govori-za-obrat-v-proekta-aec-belene,140647/

Много интересни коментари.

После защо съм за Алтернативи и адмирирам такива, който ще дойдат и ще налят на собствен риск, без обвързващи договори.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Сергей Новиков ( представител на росатом) обаче изрази и известно опасение дали това не е поредната сцена от спектакъла "Белене" ....


Вече и руснаците знаят какво точно става тука. В момента цял с свят ни се смее с гъза си.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Сергей Новиков ( представител на росатом) обаче изрази и известно опасение дали това не е поредната сцена от спектакъла "Белене" ....


Вече и руснаците знаят какво точно става тука. В момента цял с свят ни се смее с гъза си.

Той много добре знае след като самия той участва в спектакъла Белене още от времето на НДСВ, но сега се чувстава пренебрегнат нещо ...
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Той много добре знае след като самия той участва в спектакъла Белене още от времето на НДСВ, но сега се чувстава пренебрегнат нещо ...


Да, като четеш между редовете и какво казват засегнатите страни, много ясно личи какво се случва.

Днес по бтв-и цяла сутрин разправят как референдума за Белене вече нямал значение, защото условията са се променили. Както каза мантата до изборите ще ни мотая, а може и да го започнат, след това пак балшой театър:)
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Ако заявилите инвеститорски интерес покрият всички загуби, които сме понесли през годините и депозират 200 милиона долара и евро, те ще бъдат приети. Това заяви премиерът Бойко Борисов по повод предложението на американската компания „Глобал Пауър Консорциум" да строи АЕЦ "Белене".

Той разкри, че е поставил 7 условия и едва след като бъдат изпълнени, ще се срещне с инвеститорите.

Ето така се защитават народните интереси от лошите американци!
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Сега ми мина още една теза през главата - ББ и компания за тия четири години откраднаха по груби сметки между 2 и 4 милиарда тез парички обаче май е доста трудно да бъдат изпрани където и да е по света та явно ще се наложи да ги върнат в БГ за препиране а това няма как да стане без някакъв мега мащабен проект подобен на Белене - Така с един куршум утрепват няколко заека - Изпират си парите - Правят Дългосрочна инвестиция - Набират точки за изборите.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Значи лошо е 51 процента наше участие с руснаците, а е добре 100 процента на хамериканците? И после ще ни кажат плащайте тока на огромна цена и ние веднага ще кажем - ДА, РАЗБИРА СЕ. Винаги в такива проекти държавата трябва да бъде мажоритарен собственик. Боко и 1000 условия да иска => като имаме 0 процента участие нищо не можем да казваме, ще ни заробят така както Русия никога няма да ни с 49 процента участие в БЕЛЕНЕ.
 

Горе