Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

От: От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Значи лошо е 51 процента наше участие с руснаците, а е добре 100 процента на хамериканците? И после ще ни кажат плащайте тока на огромна цена и ние веднага ще кажем - ДА, РАЗБИРА СЕ. Винаги в такива проекти държавата трябва да бъде мажоритарен собственик. Боко и 1000 условия да иска => като имаме 0 процента участие нищо не можем да казваме, ще ни заробят така както Русия никога няма да ни с 49 процента участие в БЕЛЕНЕ.
Ти не разбираш. Те руснаците са лоши комунисти, а ламериканците са добрите благодетели на цял свят. В каквато и идиотска ситуация да попаднем не е важно очевидното, а какво ни казват по телевизията.

П.П.:
Иронизирам.

П.П.П. (във връзка с теорията на manta):
Не бях се замислил за този вариант, но съм чувал, че този модел работи и е ползван успешно в други държави, т.е. възможно е да се окажеш прав.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Варианта на Манта е добър, обаче ако за тези Хамериканци са именно кинтите на боко и компания. Силно се съмнявам в тези цифри да са окрани, то са мега груби сметки(да не кажа мега спекулации, базирани на нищо освен хипотези). Та за да стане трябва да са много повече пари. А и да стане функциониращ проекта, няма налеят и на 50% да го направят :D Та ДАНС трябва сега види аджеба кой са тези американци.

А по линия на Белене и БГ да го строим?! От къде имаме 5 милярда евра за 51%? А да го строим 100% ние от 10 милярда? Някой давали си сметка, ако се дадът тези пари колко ще се източат? А давали си сметка, че като се направи АЕЦ-а като нищо двойно може сме минали бюджета, до сега нито една страна не е влиза в бюджета си? Д-вата е лош стопанин. Ами дълга и лихвите, от де ще се връща нали не мислите, че ще от евтиния ток? Това е мега неефективно да забатачим едни милярди дето ги нямаме и да си ги върнем след 30-40 години в най-добрия случаи :D

Идва си Х инвеститор като всички останали налива си парите, поема риска и продава на пазарни цени, като няма се обвързваме с фиксирани цени или гарантирани количества. Д-вата прави мониторинга и да следи за контрол - с тримесечни проверки и предписания от МААЕ, ако нещо не е като хората и затваряне на централата.

А нашите като се притесняват, че след Хикс години Козлодуй като спре и Белене ще е частен монопол си има доста начини за париране. Най-малкото ВЕИ и редица други алтернативи. Като може да се наливат пари там и тока да се продава на чужденците, така да акумулира средства. Всяка година им пада цената и стават все по и по ефективни на ВЕИ-та. А и докато дойде края на Козлодуй се надявам икономиката да стане по не енергоемка, с алтернативните находища разботени и като постигнеш диверсификация да видим няма ли има конкуренти договори. Защото и сега да вземем 51% след 10 години ДКЕВР или каквото ще е там пак може вдигне цената. Да не забравя ЕРП-та вижте си сметките за ток - колко плащате за тока като процент и всичко друго къде заминава.

Нали руснаците са братушки, що не дойдат построят АЕЦ и без обвързващи договори нека е 100% тяхна, но да е като западните практика при частните АЕЦ-и. Няма значние за мен Хамериканци или Руснаци все ми е тая. Нека си говорим нещата реално вече АЕЦ-те загубиха блясъка си, Германия до 2030 е решила изцяло без АЕЦи, технологията всеки ден се подобрява, за какво ни е да влизаме в толкова неефективен финансов проект?! Тези пари къде къде по-добре може се вложат.

Някой да ми каже за печеливш мултимилионен проект, който да го стопанисва д-вата? Такъв който генерира десетки, ако не стотици милиони? Е, Няма :) Ей вижте разлика само в оперирането на летище Варна и Бургас(частни) и летище София, едните са мега печеливши а д-вните стагнират :)
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: bioz
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Вятърните мощности в ЕС надхвърлиха 100GW

Само наблягам:

„Отне ни почти 20 години, за да включим в европейската енергийна мрежа първите 10 гигавата вятърни мощности и едва 13 години, за да прибавим още 90 гигавата“, се посочва в изявлението на EWEA.

За 13 години са увеличи мощностите почти с геометрична прогресия. А след още 10 години, къде ще сме ?!

Сбъркал съм за дойчовците:


Germany: Nuclear power plants to close by 2022
 
Последно редактирано:
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

А я кажи за ФРАНЦИЯ КОЛКО АТОМНИ ИМАТ? ТОВА, ЧЕ ГЕРМАНИЯ ОБСЛУЖВА ИНТЕРЕСИ НА "ЕКО" МИЛИАРДЕРИ ТЯХНА РАБОТА.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Те японците не си спряха атомните проекти, ние къде се бутаме, срещу японците ли сме тръгнали???
Ни ща да чувам за "ЕКО" енергии 10 пъти по скъпи от атомните.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Ти от въпрос на въпрос скачаш. До сега говорим с Куул, че е неефективно от наша страна при тези условия да правим, каквото и да е. Като даваме алтернативите.

Ето страните с мощностите:
http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_by_country
За какво месиш Франция, да не мислиш че е меродавен факт? Ако беше така, нямаше Германия да е по продуктивна от Франция, нищо че има почти 4 пъти по малко АЕЦ мощност.

Нали ти е ясно, че като се увелича геометрично предлагането цените, вървят в обратна посока.

Аз съм за АЕЦ, но да е частен не държавен.
Ако искаш да наливат нашите кинти, то по-добре да се налеят за подобряване на икон. мощности, защото ние сме най-енергоемката икономика в ЕС. А отделно цените на ВЕИ падат и същевременно стават много по ефикасни, след време ще са чудесна перспектива. Да не говорим за другите актуални за сега ВЕЦ-ве, ТЕЦ-ве и газови находища. Точно, сега ние притрябвал да строим с пари дето нямаме АЕЦ, а и Козлодуй ще е наливния още доста време.

Така, че който иска да строй белене да си го строи и да продава по пазарни цени, а аз си мисля, че директно ще е експортира но друга тема.

П.С. Навремето Алуминия е бил безценен и е струвал невероятно много след, подобряване на технологията и чудовищното предлагане от всички, сега не ти прави впечатление колко струва :)
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Аз съм за АЕЦ, но да е частен не държавен.
А не мислиш ли, че цената на електроенергията е определяща за икономиката на държавата?
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Определяща е, но не мислиш че забатачването на пари, които нямаме ще доведе до подем на икономиката?

В БГ киловата е 2-3 стинки, а в ЕС е най-малко 10 евро цента - това при положение, че е от Атомна енергетика.

Нека се прави АЕЦ, от руснаци, украинци, германци, французи няма значение - те да търсят финансиране, те да поемат риска и те да продават по пазарни цени. Мислите ли, че ще се навие д-вата да купува по скъпо от колкото от Козлодуй :) То и затова е доброто, няма обвързващи договори. Затова и смятам, ако ще се прави ще е с чиста експортна цел, от инвеститора. Но за сега всичко е прах и предизборни мечти.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Аз не разбирам, как можеш да искаш някой друг да държи на каишка националната ни сигурност? Ако се прави АЕЦ в България, то трябва да е от държавата, защото ако го направи някой друг и ние сме зависими от тази електроенергия, утре може да ни изнудва както си иска и да ни дръпне шалтера, когато пожелае. Нали уж това е проблема с Русия, че сме енергийно зависими от руснаците?

Енергетиката е един от секторите, които трябва да са изключително държавна собственост, просто защото пряко касаят националната сигурност.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Аз не мога разбера какво ви притеснява? Или всички изпадате в кеф щом е от Русия? Нека Руснаците предложат такава оферта, те си я строят и без обвързващи договори за цена и квоти?

БГ и лев няма даде, имаме контрол и надзор. Събираме данъци, като частник я управлява - както в западните страни.
Къде е проблема?!?

Да не мислите, че ще ни дерат кожите нали за това е без обвързване на конкруентни цени. Ако правитеството реши купува по скъпо от АЕЦ, директно ще се сваля - чисто и просто и открито ще е всичко!
Пак питам къде е проблема?
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Аз не разбирам, как можеш да искаш някой друг да държи на каишка националната ни сигурност? Ако се прави АЕЦ в България, то трябва да е от държавата, защото ако го направи някой друг и ние сме зависими от тази електроенергия, утре може да ни изнудва както си иска и да ни дръпне шалтера, когато пожелае. Нали уж това е проблема с Русия, че сме енергийно зависими от руснаците?

Енергетиката е един от секторите, които трябва да са изключително държавна собственост, просто защото пряко касаят националната сигурност.

Изключително обективен ти е въпроса. Нац. сигурност замина от 3ните, но както и да е. Нали ти е ясно, че ако тези частници се правят на интерсни, няма купуваш от тях а от Козлодуй. А и докато стане ако стане ще минат 5-10 години. До тогава алтернативните енергийни технологии ще са напред. Като нищо измислят някой синтез :D

http://www.capital.bg/biznes/2012/0...to_na_jivota_na_aec_kozlodui_shte_struva_266/

Така, че ако се замислим е по-добре да не е руски инвеститора, че като нищо спира горивото или вдига цената на горивото на Козлодуй, за сметка на монополна цена за Белене. По-добре е някой друг. Като нищо зад тез хамериканци може се окажат руски интерси. Всичко това е в кръга на спекулата
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Хайде сега да се замислим, що този излишък не го пласират в БГ и да намалят цента на тока.

http://www.capital.bg/politika_i_ik...2118_bulgariia_beleji_rekord_v_iznosa_na_tok/

1ви извод вътрешното търсенето е задоволено
2ти извод ако имаме 2ра АЕЦ колко ще падне тока?
3-ти извод май се правят луди цени от експорта
4-ти извод тока ще падне като ударим ЕРП-та

Всички други наченки на публично строене, са чиста форма популизъм.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Същите такива коментари като на блеки имаше когато ни приватизираха ЧЕЗ / ЕОН / ЕВН - Е - ДОВОЛНИ ЛИ СТЕ ОТ ЕЛЕКТРО ДРУЖЕСТВАТА? ОТГОВОРЕТЕ САМИ НА ВЪПРОСА СИ/.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Говориш чисти глупости, никога не съм писал за ЕПР-та такива неща.

Нека някой запознат, да ти каже, но ще е същото като мен. Питай Куул, ако толкова не ти харесва кво пиша. Пиша, че ако се строи Белене да е частно финансиране на публично.

Явно не проумяваш какво говоря, карай.

Май много искате да се върне централизираната икономика. Нали искате да се изскубнете и да бъде бизнесмени. Е предлага се възможност по евентуален проект, който е приложим в развитете страни, но не искате си задружно с руснаците си правим кефа - да влезем с един 5-10 милярда евра и да има ги избиваме десетилетия напред, като народа ще плаща през това време :) Ние 22 години не можем върнем дълга от 10 милярда долара завещан от комунистите, но ще се справим с нов 10 милярден :D

Ще цитирам Мантата "Не е проблема в цените, а в доходите" е като искате ние да строим Белене, растящ доход ще е химера

Интересна статия http://www.guardian.co.uk/environment/2011/mar/17/wind-cheaper-nuclear-eu-climate

Аз спирам да пиша по темата видимо, тук доста леви интереси, а уж предприемачи иди го разбери :D
 
Последно редактирано:
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Ти като си наумиш нещо и си го говориш и си вярваш - ония масон идиота делян добрев ( с фалшивата диплома ) като ти каза нещо и ти сега му тръгна по петите какво щяло да бъде, какво би било и т.н.. - НЕ РАЗБИРАШ ЛИ, ЧЕ ТЕ ЛЪЖАТ ??!??!!??!!?!!?!??
Всичко е постановка, пък ти си говори каквото искаш, аз не те слушам
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Що не се върнеш по рано в тената - да видиш, че съм писал
- те първа има да разбираме кой са тези и за какво се борят
- ДАНС да ги провери
- Прах в очите
- Предизборен цирк

Ако беше чел преди месеци, в темата за Белене, още тогава бях против ние да участваме. А от доста време съм за ВЕИ, дори и съм за шистовия газ но ако е неква мега, технология, която сега я нямаме.

Сега, което говорихме с Куул, и повечето се включиха и се загуби смисъла - аз съм да се строи с частни финанси, без фиксиране на цената и договори за изкупуване. Ако е такъв проекта, то това е добро за БГ, ако не то не е добро.

Не знам защо не четеш, а директно влизаш с главата и то все опозиция си ми. Ясно ни е на всички, че има нещо каквото не знаем и те първа ще разбере. Но от това което предлагат условията са добри, това и обсъждахне. Какви ще са за напред, ще видим
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

blackout8, хубави са теориите за пазарна икономика, но такава може да има само когато има конкуренция. В момента енергото е едно и по закон (поне доколкото ми е известно) е задължено да купува всяка произведена електроенергия от всяка българска електроцентрала, макар и на конкретни цени. Гаранции за хамериканците, че токът им ще се купува е почти 100%. Това, че не искали гаранции е ясно, тъй като са им дадени предварително.
Казано просто, няма конкуренция и няма как да говорим за пазарна икономика. Неразумно е дъжавният монопол да става частен.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

На диагонал изчетох темата. Енергетика (ядрена), вода, ЖП, комунални услуги - всичк, което се плаща от данъци за изграждане, трябва да е държавно. Да заменим едни пиявици с други не е решение. А да е 100% частен проекта белене е абсурд, граничещ с поредна бъдеща национална катастрофа.
 
От: Появи се алтернатива за АЕЦ Белене

Добре бе Унайз дай да те питам.

Ти Козлодуй де го забрави?! Още 20 години ще е налиния и ще прави по 2000 MW мощност!!!
От статията която виждаш сме изнасяли 10 милярда киловата. Демек имаме излишък. Ти как си представяш след 10 години има частен АЕЦ и Козлодуй, БЕХ продава на НЕК по 2-3 ст, как си представяш да купуваме за 10-15 стинки от частника?!?!? Дори и да иска по 15 стинки, то пределно ще сме задоволени от нашите си мощностти. Този частник или ще сваля под Козлодуй или ще експортира. Всякаква друга манипулация в цената, ще се види от 1во класниците, и правителство ще е виновно и да си оди. Както в момента може да решат прекалено е ефтин тока в БГ за крайния консумтор ще ги направим европейски демек 2-3но ги вдигаме. Кво става?!?! Нали пак имаме контрол над АЕЦ-а и компания :)
След 10 години ВЕИ технологията ще е на такова ниво че АЕЦ-те ще са в историята.

А това че ЕРП дърпат по определени цени не го коментирам, Там е мафия. Коментирам само за Белене, не ми вкарвайте думи, които не съм казал. Тук говорим за икономическа ефективност и ефикасност. Не какво искаме да стане. Всеки иска червено ферари с манекенка и да има яхта и да обикаля морета ама за съжаления няма.
 

Горе