По 10 000 евро от ЕС за сайт на малка фирма

Малките и средните фирми ще получават ваучери на стойност до 10 000 евро, за да разработват корпоративните си сайтове и да развиват електронна търговия. Инициативата е на Европейската комисия, а средствата за отделните държави ще идват от парите, които те получават от Европейския фонд за регионално развитие, пише "Труд".
Схемата ще се прилага от догодина в целия ЕС.

Сега пилотно ваучерите се дават на малки и средни фирми в два испански района - Мурсия и Екстремадура.

Парите ще се ползват от малки фирми, които нямат сайт и искат да си направят. Ваучери ще вземат и фирми, които искат да доразвият съществуващата си уебстраница с електронен магазин например или пък да въведат е-иновация.

“Малките компании, които използват дигитални услуги, растат два пъти по-бързо, изнасят два пъти повече и създават два пъти повече работни места от останалите”, коментира вицепрезидентът на ЕК Нели Крус.

С ваучерите фирмите ще могат да платят за услугите на предварително одобрени фирми, университети, научни организации.

След това документите ще се осребряват от органа, който разпределя средствата.
Сумата на ваучера може да варира в зависимост от нуждите на фирмите или особеностите на региона, уточняват от ЕК.

Според статистиката у нас почти всички малки и средни фирми имат достъп до интернет, но делът на тези със сайт е доста по-малък. При малките предприятия той е под 50%, а при средните - около 60 на сто.

Малките предприятия, които са продавали онлайн, са едва 7,4%.
При средните делът е малко по-висок - 9 на сто.
Подобни са данните и за фирмите, които поръчват онлайн стоки и услуги.

У нас ваучерите за разработване на сайт вероятно ще се раздават по схеми от новата оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” (2014-2020 г.). Според проекта на програмата ваучери ще се използват за внедряване на иновации, международни стандарти и за подпомагане на бързоразвиващи се фирми.

Ами какво може да кажем освен ЧЕСТИТО на предварително одобрените фирми, които тепърва ще бъдат създадени. :oops:
 
Да, ето това е хубава новина, но как да стигнем до повече информация. Фирмите да си приготвят "рамковите" оферти и да седят на изчакване. Но е хубаво изпълнителите да се запознаят с тази процедура и всичко, не за друго, а защото това ще е идеален момент да направят хубави сайтове за клиента си. А не някакъв Франкенщайн за 500 лева. :) Хахаха, или за 300 или 100 лева. Хубавите неща струват пари и това си е.

Няма какво честито, това е за всяка фирма, която има история, има клиенти, които могат да минат по тази програма и реално могат да изпълнят това. За жалост, единственото което би отказал клиента или казано по техен език - възложителя е, че схемата ще е на възстановяване на средствата. Демек, дава на изпълнителя 10К евро за сайта, и след протоколи, документи и куп други доказателства, те му възстановяват парите. Не е никак зле. Но логиката е кофти тук. Защо ли? Защото, ако такива фирми имаха 10 000 евро кеш, нямаше да допрат до този проект. Но все пак ги има и такива тарикати, които ще се възползват. Защо ли? Защото това е реално цената на един доста добър сайт.

Сега остава и да се събере повече инфо. Иначе, аз го четох в Мениджър. :)
 
От: По 10 000 евро от ЕС за сайт на малка фирма

С ваучерите фирмите ще могат да платят за услугите на предварително одобрени фирми - на какво ви мирише това? :)
 
У нас ваучерите за разработване на сайт вероятно ще се раздават по схеми от новата оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” (2014-2020 г.). Според проекта на програмата ваучери ще се използват за внедряване на иновации, международни стандарти и за подпомагане на бързоразвиващи се фирми.
Това е добре. Сега да кажат и как ще се одобряват тези фирми, че това изглежда най-шарлатанско за сега в схемата. Всичко друго е добре. Какво, трябва да има ISO, да им над 20 служителя и по възможност такива и такива специалисти. :) Това ми е интересно. Не се заяждам, но последните фирми, които бяха одобрени за лога и сайтове направиха шедьоври, с които до ден днешен не смея да кажа с какво се занимавам на обикновения данъкоплатец. :D

Коментарите по медийните сайтове също са скептични и брутални. Защо ли не се учудвам:

Много стиснати тия европейци . ГЕРБ плащаше по 50000 лева за профил на министерство във Фейсбук и още толкова за Туитър ... много паднаха цените ей няма живот вече.

:D:D :D

Първо се измисля схема, а после се узаконява. Какво по хубаво и доходоносно от това? Сладка работа.

Ама колко е прав този потребител, не е истина. Като Нео в Матрицата - виждаш всичко грозно в 0-ли и 1-ци. :)

Търсех къде е уловката а то било списък с предварително удобрени фирми, ще предлагат тази услуга ;)

Да, все по-грозно и явно става. В Европа да ги видят тук какви са убавци мамини. :)

Дано не съм прав, но практиката друго показва. Еее, да им е честито на избраните фирми.
 
От: По 10 000 евро от ЕС за сайт на малка фирма

аз съм скептично настроен, преди време имаше подобна програма, мисля по времете на НДСВ - аз тогава не живеех в бг, но мой познат ми сподели, че иска да кандидатсва по такава програма и евентуално ще иска съдействие в бъдеще, ако го удобрят. Нищо не стана разбира се!!!!
 
И аз съм малко скептичен, но пламти надеждичка една в мен. Едни фирми ще ги излапат тия пари без да ги налеят в икономиката, други ще ги използват, за да се развият. Както написах практиката показва, че от първите ще са в този лист от одобрени фирми.

И защо по дяволите анонсират нещо, което ще го опорочат после. Не знам. Да дразнят хората с честен бизнес, да ни покажат как се прави бизнес по български, да откажат бизнеса да си плаща данъка или поне не целия. Не ми е ясно наистина какъв сценарии следват. Яд ме е най-много, че никой от колегите тук няма да получи даже шанса да се бори за такива пари и клиенти. А фирми-еднодневки, зареди ли се заради парите и само заради парите, които после ще отидат за мезонети, коли и нищо смислено. Нещо, което не е присъщо на никой предприемач. Демек, при някоя пиявица. С вход и изход. Това е. Жалко, наистина.

Никой от тук не е правил сайт за 6 милиона, нито лого за милион и половина, както и 2 социални профила за 50К. И май така ще си текат нещата. Ама и тия медийни сайтове, какво си въобразяват - пускат такава новина и после под нея един тон заслужени хейт коментари. Даже се чудя какъв е смисъла да я пускат. И тия агенции, що за заспали PR отдели имат. Почти не съм виждал статия от този тип, която да се възприеме добре.
 
От: По 10 000 евро от ЕС за сайт на малка фирма

Пишете бизнес план, намирате оферти от 3-4 фирми ( минимум 3) за изработка на съответния сайт, магазин и кандидаствате по програмата. Одобрените фирми са персонални за всеки кандидта съответно тази с най-добра оферта. А не както ви се стръва, че ще са точно определни. Просто трябва да разбрете кой са координаторите на програмата “Иновации и конкурентоспособност” за да си набавите необходимите документи. Или намирате консултант по европректи за подробностите.
 
10 000 евро от ЕС за сайт на малка фирма - Кражба на евро пари

С ваучерите фирмите ще могат да платят за услугите на предварително одобрени фирми
Май стана време да се окрадат едни евро пари, а? Поне ще са повече от едно фирма - за миналите измами имаше по една миропомазана. Сега ще са повече. И тази кретения с ваучерите. Само дано не се получи като с Цифровизацията, че чак се чудиш в коя част на схемата ще те изпързалят. Като гледам, ще е в началото. Просто няма да допуснат фирмите, който наистина играаят честно.

Най ми допада факта, че пак са парите на ния умници с многото документи. Явно толкова добре са им хванали и на тях цаката,че вече си го казват в прав текст тук. На кой му пука вече. :)

Айде честито, фрилансъри. Като започнат 2014-а година да се появяват сайтове-уникати за по няколко десетки бона в Бг уеб пространството, да знаете чии произведения са. На тази велика програма.

Пишете бизнес план, намирате оферти от 3-4 фирми ( минимум 3) за изработка на съответния сайт, магазин и кандидаствате по програмата. Одобрените фирми са персонални за всеки кандидта съответно тази с най-добра оферта. А не както ви се стръва, че ще са точно определни. Просто трябва да разбрете кой са координаторите на програмата “Иновации и конкурентоспособност” за да си набавите необходимите документи. Или намирате консултант по европректи за подробностите.

Ето това е ентосиазъм. :) Go dude, do. :)

Това, което описваш ми се вижда малко лесно. Отивам с да речем 6 фирми и 6 бизнес плана. Това ли е? Ако си прав, ще черпя.
 
От: По 10 000 евро от ЕС за сайт на малка фирма

Добре де ама с тия 10 000 евра за къде сте??? - Това няма да ви стигне и за половин ФБ страница а за сайт ще ви трябват поне още няколко милиона (по разценки от предното правителство)

ПП

По между другото вие как си представяте че ще раздават по 10к на калпак без да има някакъв ценз за фирмите които ще правят сайтовете - Или искате да си направите по 20 фирми и с всяка да кандидатсва някой от родата и му спретнете по един УП и да приберете 200 000 евра - осъзнайте се малко
 
От: По 10 000 евро от ЕС за сайт на малка фирма

доста интерестно звучат нещата "координаторите на програмата “Иновации и конкурентоспособност”", "Одобрените фирми са персонални за всеки кандидат съответно тази с най-добра оферта" и разбира се "консултант по европректи"
 
От: По 10 000 евро от ЕС за сайт на малка фирма

Пак да се повторя никой няма да раздава по 10к на калпак за УП сайтове с по 10 страници - Чудя се как въобще можете да си помислите че това ще е някакво бясно раздаване на кинти - Нормално е за евро проект хората да искат сайтовете да са правени от сертифицирани фирми и да има и координатори и одобрени фирми и консултанти
 
Така и така си горим, ето го линка; http://www.opcompetitiveness.bg/module3.php?menu_id=276

НО, отиваш, искаш, дават ти, не ми звучи така да се случват нещата.Колкото и да ми се иска и на мен.

@mantaman, все ще гледат документация. Фирмата да е с история, не от три дни. :) Както едната така и другата. Такива ще олитат. А и се казва, фирми, които искат да имат уеб присъствие, а не са имали до момента. Така де, не го цитирам дословно, но нещо такова е.

Ето един шанс да докажат, че не работят за себе си само. Ако дадат хляб на обикновения уебмастър, лично ще отида на пилоните на НДК да си подпяваме с 6А. :)
 
По 10 000 евро от ЕС за сайт на малка фирма - кражба

Пак да се повторя никой няма да раздава по 10к на калпак за УП сайтове с по 10 страници - Чудя се как въобще можете да си помислите че това ще е някакво бясно раздаване на кинти - Нормално е за евро проект хората да искат сайтовете да са правени от сертифицирани фирми и да има и координатори и одобрени фирми и консултанти

Ние не мислим, че е раздаване, а кражба. По 10К в евро на калпак си е малко даже, ставайки дума за лапане. Все пак сме виждали къде къде по-големи содомии, нали? :)

Какво означава сетифицирана фирма за уебсайтове, ако може да ми обясниш. :) И колко такива има, и най-вече до къде ще им стигнат на такива фирми 10К евро, че не били и толкова според теб. И още един въпрос, кой по дяволите ги сертифицира за сайтове и какво точно им сертифцира. Аз се сещам за едно ISO, и до тук. Ако ще пускат за такива фирми, да си направят PR някъде където теги четат тези гупости. Нас тогава какво ни брига?
 
От: По 10 000 евро от ЕС за сайт на малка фирма

тази програма е абсолютен bullshit - жалко е, че някои ще повярват и ще хвърлят усилия и труд и след това ще бъдат разочаровани!
 
От: По 10 000 евро от ЕС за сайт на малка фирма

Момчета просто съм учуден на реакциите ви уж големи образовани, а сънувате още дядо мраз

Айде някой от двамцата точно да ми обясни как си го представя това раздаване на кинти така че да е справедливо по вашите виждания - Кой има право да участва кой има право да прави сайтовете кой ще оценява крайният продукт - Напишете по пет реда прочетете си ги на глас три пъти и ми кажете дали ви звучат сериозно
 
От: По 10 000 евро от ЕС за сайт на малка фирма

Ама какво раздаване бе, човек. Ние ти говорим за кражба, ти за раздаване. Като за начало, няма да е зле да говорим за едно и също, а после да мислим как става номера. ;)

Аз те питах тези въпроси, защото до момента такова чудо като сертифицирана фирма за правене на сайтове не бях чувал. А и тези, които направиха портала, логото и профилите, бяха от най-сертифицираните, нали. Ама и ти си в един филм. :)
 
От: По 10 000 евро от ЕС за сайт на малка фирма

Много ми е чудно как върви мисловният процес на хора дето на две магарета не могат сено да разделят

Разпределянето на пари е доста по сложен процес от колкото може да ти се стори за това те питам ти какви условия би поставил ако трябваше да разпределиш тези пари - Явно обаче в твоето съзнание разпределянето на държавни пари може да бъде свързана само с кражба
 
А на мен ми е чудно какви хапчета да искам от фармацевта си, за да мога да видя света толкова розово като някои хора тук. :)

За да ти дадат пари и да има контрол, нужните документи трябва да са:

1. Договори и препоръки към тях
2. Доказателства за платени данъци
3. Удостоверение за съдимост
4. Разпечатки за обороти
5. Диплома, може би
6. Някакво ISO, по някаква причина

И всичко друго си е извращение и шарлатания. Ако има: 7. Специалист от масачужкия университете със специалност генетална инжинерика. И само 1-2 фирми имат такива, познай. Така, че недей ми ги обеснявай и ти некви криви. Да, в моето съзнание е така. Държавата раздава винаги на определени фирми, случвало се и ще се случва. Факт. Поне се опитвам да си го обясня, а не влизам с рогата и общи приказки. Ще се радвам да чуя и твоити идеи. Така де, тези по-различни от "държавата дава пари, но трябва да отговаряш на условия". :) Ама какви, защо? Аз ти казвам оот моята практика, ще се радвам да чуя твоята. ;)
 

Горе