Права върху дизайн

Fozzy

Well-Known Member
Здравейте,

имам къстъм дизайн. Изкопиран е от чужд сайт, но не 1:1.

Сайтът копие е на различна система, определени елементи се различават, съдържанието също, въпреки че е в същата ниша.

Да кажем, че разположението на елементите е горе-долу еднакво и цветовете.

Мога ли да направя нещо? Върти ми се патент в главата, но постфактум върши ли работа?

Поздрави!
 
От: Права върху дизайн

Не разбрах проблема и въпроса.
Всъщност проблемът да речем че е ясен, ама целта ми убягва.
 
Мога ли да претендирам за авторски права и редизайн на въпросния сайт, както мога да направя за изкопирано съдържание?
 
От: Права върху дизайн

Сложно е.
Ако искаш да предприемеш нещо срещу въпросния сайт на база, че те са ти откраднали дизайна, нагазваш в доста рискована територия:

1. Лесно се вижда кой сайт е пуснат първи.

2. Дизайнът на въпросния сайт, ако е оригинален, най-вероятно е правен от читав дизайнер/студио с изградена репутация. Вероятно е включена в портфолиото му, дори да не е видимо в момента, има си съществуваща аудитория, и т.н. Което прави нещата още по-лесно доказуеми и то не в твоя полза.
 
Лесно се доказва, че моят е пуснат първи. Повече от две години са минали.

Дизайнът е рисуван от дизайнер, след това рязан и сглабян.

Чисто като код няма нищо общо. Визуално обаче са сходни като разположение на елементи, ползвани цветове и т.н.

Представи си, че някой сега изкопира дефултския скин на Wordpress и го сложи на Joomla. Приемаме, че скина го има само на един сайт и не е open source.
 
От: Права върху дизайн

Както си го написал не се разбира кой то кого е краднал/заимствал дизайна и какви точно мерки искаш да предприемаш и пред коя инстанция.

Ок, абстрахираме се от това кой сайт е пуснат първи и от общи неща в кода.
Става дума само за арт частта и там важи точка 2. В случая важи основно моралното право. Зависи кой от двата сайта е правил оригиналният дизайнер и кой от 2-мата дизайнери има по-висока онлайн репутация или легитимен бизнес и т.н. Без запазена търговска марка, арт плагиатстването като цяло е трудно доказуемо и не особено силен аргумент, освен ако не е някой твърде очебиен случай. В повечето случаи му викат "вдъхновение" а не "кражба".

Не знам какво общо има, ама на Уордпрес дефолтните теми са 100% GPL-лицензирани, включително дизайна (CSS, картинки, шрифтове, ...). Което значи, че всяка една част от тях може да се ползва за направата на друг продукт, стига този продукт да е пуснат с лиценз, съвестим с GPL. Ако на Джумла е такъв, значи няма никакъв проблем от правова гледна точка.
 
От мен са взаимствали. Патент нямам. Търговска марка нямам.

Идеята ми е ако регистрирам нещо от горепосочените дали мога да претендирам за промяна.

В момента въпреки, че не са 100% еднакви сайтовете, потребител, който влезе в чуждия лесно ще се заблуди, че е влязъл при мен. И това ми е проблема.
 
От: Права върху дизайн

Не съм запознат, но ето нещо от Гугъл

http://goo.gl/MOagTN

Иначе и аз това си помислих като прочетох темата:

единственото нещо, което създателят може да направи на практика е … да си осигури по-добро изпълнение.

другото е загуба на време, нерви и пари.
 
От: Права върху дизайн

Може би няма да е лошо да сложиш по един линк на 2-та сайта за да може да получиш обективен отговор има ли за какво да претендираш изобщо.
 
От: Права върху дизайн

А пусна ли един сърч за подобни случаи да видиш за какво става въпрос и другите как са решили проблема?
 
Re: От: Права върху дизайн

А пусна ли един сърч за подобни случаи да видиш за какво става въпрос и другите как са решили проблема?

Нещо нищо не можах да намеря. Конкретен линк ще е полезен.
 
Fozzy,

С няколко думи - нямаш много полезни ходове, защото много големи компании са били копирани и то включително като функционалност и потребителско изживяване и не са успели да си защитят дизайните.

За справка виж тази статия. Става дума за Rocket Internet, които са се специализирали в копирането на нови компании и доказани бизнес модели.

Поздрави,
Борисов
 
Ясно, мерси на всички за отговорите.

Тази статия за Rocket Internet ме подсети. Наистина се търкаляха разни клонинги на пинтерест, т.е. правя клонинг на някой сайт с доказан модел и газ :) Какво съм седнал тогава да измислям какво е UX, като големите са го направили и то със сигурност по-добре :lol:

Добре де, в крайна сметка моя сайт не е в топ 100 на света, така че кофти. Но примерно някой пробива със сайт с тази тема https://themify.me/demo/#theme=pinboard От Pinterest нищо ли не могат да направят?
 
От: Re: Права върху дизайн

Поинтересурвай се как стоят нещата от легална точка с промишления дизайн при сайтовете. При физическите продукти така се процедира, имаше случей преди години на две майонези (или лютеници бяха непомня), та едната осъди другата точно за това, че е копирала дизайна на опаковката с така заблуждава клиентите.
 

Горе