Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Тц тц какви сте вие пишман предприемачи та нямате 15лв за хост :mad:
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Според мен от чисто финансова гледна точка не си заслужава. Само разходите за ток дето ще ти е нон-стоп включен компа. Реално ако си плащаш на хостинг компания ще ти е по-евтино.
Не мисля така. Все пак зависи и каква машина ще използваш за сървър. Примерно едно Кавери на 45W с вградено видео, PSU 250-300W, другите компоненти ще има минимално отражение, мисля, че няма да ти струват повече от 5-8 лв месечно.
От монитор, писачка и видео на практика нямаш нужда. В известна степен можеш да разкараш и вентилатори, или поне да ги пуснеш на ниски скорости. Достатъчно да се пусне нещо като ultraVNC, за да настройваш машината remote.
Да не говорим, че може да се създаде и "зелен" сървар (примерно с VMware), който да хоства няколко виртуални Win, Linux, BSD сървара. Но това е за маняците.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Тц тц какви сте вие пишман предприемачи та нямате 15лв за хост :mad:
Спред мен, предприемането на подобна стъпкя няма връзка с финансовия аспект.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Спред мен, предприемането на подобна стъпкя няма връзка с финансовия аспект.
Просто автора е супер зле не знам как може и да си помисля да си прави домашен хост...
Плана не е лош но сайтовете ми са над 40 GB и в момента ползват над 1.5GB RAM и с предположение да растат, така че от посочения линк трябва да си избера 20 или 35 евро която си е сериозна сума за моите сайтове които не ми изкарват кай знае какво. Който има сайтове които му носят добри печалби може да си позволи
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Дори когато работата е само удоволствие и от сайтовете се изисква единствено да се избият разходите за хостинг и идва момент, когато това е на ръба и почти невъзможно, отчаяние да продължиш напред с хобито си те кара да мислиш какви ли не алтернативи. Изпадал съм в подобна дилема като варианта за домашен сървър е решение, но неудачно. По-добрият вариант е смяна на хост след хост, докато се намери най-оптималното решение между качество и цена, което да върши работа в конкретния случай. Предполагам, че авторът на темата едва ли ще си пусне паралелен интернет за собствено ползване, а ще дели връзката между сървъра си и домашното ползване, което определено ще влоши много свързаността и цифрите на ъплоуд и доунлоада. Само отварянето на порт 80 на рутера намаля пъти качеството на връзката и покачва ресурсите, за да работи нормално пуснатия сървър. DNS пренасочването не е проблем, ако се ползва само едно статично IP. UPS-а е задължителен, както се спомена по-горе.
Може да направиш компромис като разделиш сайтовете си на маловажни и повече важни, като тези, на които разчиташ и за приход, и като повече любими, не рискувай с домашен сървър, а качи само тях на по-евтин хостинг, с по-малки параметри, в които да ги сместиш, за да ти върви така или иначе монетизацията без влошаване на посещаемостта. Останалите ги тествай на домашния сървър, за да си имаш на идея как ще се държат за вбъдеще с опция да се увеличат, заедно с останалите и още.
 
Re: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Просто автора е супер зле не знам как може и да си помисля да си прави домашен хост...

И аз им се кефя на такива оптимисти. Не знам колко за някои са 15 лева, но са точно едно ядене навън, 3 кутии цигари, 3 фсирки на бул. Христо Ботев, и да не изброявам. Няма как в домашни условия да постигнеш това, което специални и обучени екипи и цели дейта центрове правят всеки ден. Няма лошо да направиш нещо, което да ти бръмчи в стаята и да се молиш всеки ден да е онлайн, но чак пък да се причисли към хостинга, и то VPS, който ти се продава от хостинг компаниите е меко казано тъпа изцепка. :)

Казаха ти и плюсовете и минусите, сега ти кажи на какво ще се спреш и защо? Аз, за себе си, не бих доверил нищо на нещо, създадено в домашни условия, поне в това отношение. Няма как, нямаш ресурсите на големите дейта центрове, а това, че уж се хоства само един сайт, няма значение, все си е аматьорско.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Предимства:
не заплащаш абонамент
нямаш лимити в трафика и натоварване на ресурсите (като процесорно натоварване)
нямаш лимити за SMTP пращане на мейли

Недостатъци:
разходи за сървър
разходи за ток
шум от вентилатори
ако прекъсне интернета у вас ти пада връзката до сървъра
разходи за UPS
ако доставчика ти има лоша свързаност ще имаш прекъсвания
трябва ти и реален IP адрес от доставчика
ако хостваш без да знаеш нещо незаконно веднага могат да открият адреса ти по IP-то
ако те атакуват с някакъв DDos ще ти блокира целият интернет у вас
може лесно да нарушиш репутацията на IP-то си ако не внимаваш достатъчно
 
Re: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Предимства:
не заплащаш абонамент
нямаш лимити в трафика и натоварване на ресурсите (като процесорно натоварване)
нямаш лимити за SMTP пращане на мейли

Недостатъци:
разходи за сървър
разходи за ток
шум от вентилатори
ако прекъсне интернета у вас ти пада връзката до сървъра
разходи за UPS
ако доставчика ти има лоша свързаност ще имаш прекъсвания
трябва ти и реален IP адрес от доставчика
ако хостваш без да знаеш нещо незаконно веднага могат да открият адреса ти по IP-то
ако те атакуват с някакъв DDos ще ти блокира целият интернет у вас
може лесно да нарушиш репутацията на IP-то си ако не внимаваш достатъчно

Здравей и добре дошъл при нас. :) За много години.

И не само шума за вентилаторите, но има и още нещо - нужно е да е на място, което през лятото да не е с висока температура. ;) Колкото до DDoS атаките - не знам колко ще е добър интернета, но не е изключено дори с 200-300 потребителя онлайн да се направи една мини DDoS атака. Така мисля, но дано не съм прав.
 
От: Re: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Здравей и добре дошъл при нас. :) За много години.

И не само шума за вентилаторите, но има и още нещо - нужно е да е на място, което през лятото да не е с висока температура. ;) Колкото до DDoS атаките - не знам колко ще е добър интернета, но не е изключено дори с 200-300 потребителя онлайн да се направи една мини DDoS атака. Така мисля, но дано не съм прав.
Хаха то при 200-300 онлайн потребителя няма да има нужда от ддос. Нета ще спира сам :D
 
Re: От: Re: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Хаха то при 200-300 онлайн потребителя няма да има нужда от ддос. Нета ще спира сам :D

Да, не смеех да кажа някаква бройка, защото никога не съм стигал до това ниво да хоставам нещо на домашен. Най-много съм си мислил за сторижд, който да достъпен 24/7, за да си дърпам някакви неща от там, когато съм някъде и ми е нужно, но реално вече има такива сървиси и то доста от тях са на супер добро ниво и фри, поне до някакво допустими обеми файлове, после бецален. За сайт или уеб ресурс, който трябва да има достъпност 24/7, дори и не съм си помислял, защото е малко извън възможностите ми или съзнанието ми трудно може да го възприеме как би се случило. Най-малкото трудно ще успея да докарам тези условия, които имат дейта центровете и не говоря за големите рафтове и климатични инсталации, а просто за място и безшумна работа. :)
 
От: Re: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Хаха то при 200-300 онлайн потребителя няма да има нужда от ддос. Нета ще спира сам :D

За жалост, при доста доставчици у нас и при по-голям сайт това ще се случи реално. Проверете каква скорост имате вие реално и каква предлагат от хостинг фирмите, тогава можем да направи съпоставка дали е добра идея да си държим сървъра вкъщи. :)
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Според мен от чисто финансова гледна точка не си заслужава. Само разходите за ток дето ще ти е нон-стоп включен компа. Реално ако си плащаш на хостинг компания ще ти е по-евтино.

Предложи някоя компания да предлага VPS с параметри над 1 GB RAM над 40 GB HDD и долу горе стабилен процесор за 10 лв. на месец веднага дърпам шалтера на компа.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Просто автора е супер зле не знам как може и да си помисля да си прави домашен хост...
Май наистина съм зле ( не можах да разбера какво искаше да кажеш с това) Значи да си направиш сървър вкъщи е нещо ненормалано ли? по добре да плащам по 70-80 лв на месец за някакъв VPS което не е по добър от моя пък аз да печела по малко от сумата на VPS-a да не говорим че трябва да плащам и аз домейни. Не се обиждайте колеги, но аз гледам на мене да ми е по изгодно искан само мнение за SEO-то има ли голямо значение ( нямам прекъсвания нито на тока нито на нета).
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Дори когато работата е само удоволствие и от сайтовете се изисква единствено да се избият разходите за хостинг и идва момент, когато това е на ръба и почти невъзможно, отчаяние да продължиш напред с хобито си те кара да мислиш какви ли не алтернативи. Изпадал съм в подобна дилема като варианта за домашен сървър е решение, но неудачно. По-добрият вариант е смяна на хост след хост, докато се намери най-оптималното решение между качество и цена, което да върши работа в конкретния случай. Предполагам, че авторът на темата едва ли ще си пусне паралелен интернет за собствено ползване, а ще дели връзката между сървъра си и домашното ползване, което определено ще влоши много свързаността и цифрите на ъплоуд и доунлоада. Само отварянето на порт 80 на рутера намаля пъти качеството на връзката и покачва ресурсите, за да работи нормално пуснатия сървър. DNS пренасочването не е проблем, ако се ползва само едно статично IP. UPS-а е задължителен, както се спомена по-горе.
Може да направиш компромис като разделиш сайтовете си на маловажни и повече важни, като тези, на които разчиташ и за приход, и като повече любими, не рискувай с домашен сървър, а качи само тях на по-евтин хостинг, с по-малки параметри, в които да ги сместиш, за да ти върви така или иначе монетизацията без влошаване на посещаемостта. Останалите ги тествай на домашния сървър, за да си имаш на идея как ще се държат за вбъдеще с опция да се увеличат, заедно с останалите и още.

Почти ми описа положението за печалбата от сайтовете и за резпределянето на нета :) Почнах да имам повече разходи отколкото печалба и затова съм приел този път дано да няма проблем с SEO-то.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

2 години поддържах сървар под спалнята, на който хоствах 2 сайта. След ъндърклока му бях разкарал дори вентилатора на процесора. Смея да твърдя, че беше безшумен. Причината да хоствам от вкъщи беше чувствителността на информацията и количеството което хоствах. Нямаше как да я споделя на машина, до която имат достъп и други хора. С интернет 2 mbps нямах никакви проблеми. Въобще не съм имал проблемите, за които пишете.
Като студенти около 2000-ната година в общежитията пускахме http и irc сървари за добър ден :). Тогава динамични сайтове се правеха предимно с perl, а на какви смешни машини, не е истина.
Недейте така отказвайте хората. В момента подкарването на домашен сървар е в пъти по-лесно, като започнем от факта, че сърварните linux-и си имат десктоп! Да подкараш и менажираш сървар под Debian или Slackware само през конзолата си беше сериозна забава. Нека трупат опит младежите, не им чупете хатъра!
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Май наистина съм зле ( не можах да разбера какво искаше да кажеш с това) Значи да си направиш сървър вкъщи е нещо ненормалано ли? по добре да плащам по 70-80 лв на месец за някакъв VPS което не е по добър от моя пък аз да печела по малко от сумата на VPS-a да не говорим че трябва да плащам и аз домейни. Не се обиждайте колеги, но аз гледам на мене да ми е по изгодно искан само мнение за SEO-то има ли голямо значение ( нямам прекъсвания нито на тока нито на нета).

Братле ти си уникален нямаш 15лв за хост пък SEO си тръгнал да правиш нямам думи просто :mad:
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Повечето потребители в темата никога не са имали "домашен сървър" така, че предимствата и недостатъците които прилагат са теоритични...
Истината е, че всички големи съвъри са на този принцип - взема се хардуер, конфигурира се, и сървъра се слага на колокация някъде. Просто в твоя случай, "колокация" ти ще е в домашни условия, като разликата ще е гаранциите (ток, интернет) които ще ти дадат в дейтацентъра.
Така, че ако имаш оптика до вкъщи и 50-100 Mbps uploud, няма да имаш проблеми. Трябва ти и един UPS 2000VA ще ти държи сървъра онлайн поне час. И последното, добра е машината да е надеждна - една сървърна машина втора ръка може би е най-добрия вариант, за да не ти създава хардуерни проблеми...
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Предложи някоя компания да предлага VPS с параметри над 1 GB RAM над 40 GB HDD и долу горе стабилен процесор за 10 лв. на месец веднага дърпам шалтера на компа.

http://www.ramnode.com/vps.php

Standard плановете. SSD на всичкото отгоре. Доста стабилна компания, със сигурност по-стабилна от домашен сървър според мен.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Предложи някоя компания да предлага VPS с параметри над 1 GB RAM над 40 GB HDD и долу горе стабилен процесор за 10 лв. на месец веднага дърпам шалтера на компа.

Ето, малко над 10 лв. Перфектен е, само дето не е 1Gb/s, a 100Mb/s. https://www.1fire.de/vserver/openvz/two/ Ползвам 4GB-вия вариант за клиент, сам си го намери и хареса.

Повечето потребители в темата никога не са имали "домашен сървър" така, че предимствата и недостатъците които прилагат са теоритични...
Истината е, че всички големи съвъри са на този принцип - взема се хардуер, конфигурира се, и сървъра се слага на колокация някъде. Просто в твоя случай, "колокация" ти ще е в домашни условия, като разликата ще е гаранциите (ток, интернет) които ще ти дадат в дейтацентъра.
Така, че ако имаш оптика до вкъщи и 50-100 Mbps uploud, няма да имаш проблеми. Трябва ти и един UPS 2000VA ще ти държи сървъра онлайн поне час. И последното, добра е машината да е надеждна - една сървърна машина втора ръка може би е най-добрия вариант, за да не ти създава хардуерни проблеми...

Абсолютно си прав. Преди година-две имаше подобна тема във форума. Много се изписа, както тук сега. Не, че ползвам домашен хостинг. Отдавна съм сменил и споделения с VPS-и.
Но, аз работя с Dell Precision T5500. Не е нищо по-различно от професионален сървър. 2 x Xeon Е5520 (общо 8 ядра) 12GB RAM DDR3. Само дето се води работна станция. По принцип не изключвам компютър вечер. Интернета реално ми е 96Мb/s - up/down, пред него рутер 1Gb/s TL-WR1043ND, имам и UPS 800W. На този Dell има няколко виртуални машини. Е, с какво е по различно от домашен VPS (няколко). На тази машина (на виртуалки) ми вървят проектите преди да ги преместя където им е мястото.
Не слушай какво ти говорят. Само си осигури добра и надеждна машина, UPS и стабилен интернет, а защо не и два. Тествай, настройвай, конфигурирай и се учи. Опита, който ще придобиеш, няма от къде и как да го добиеш по друг начин. После наученото го прилагай на VPS-и, а защо не и на наети сървъри.

п.п. За SEO-то не се притеснявай. Ако не ти пада сървъра и имаш добра свързаност, няма проблем. Само с доставчика ти да нямаш проблем. Ако интернета ти е домашен, повечето имат забрана за хостване в общите си условия.
 
Re: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Повечето потребители в темата никога не са имали "домашен сървър" така, че предимствата и недостатъците които прилагат са теоритични...
Истината е, че всички големи съвъри са на този принцип - взема се хардуер, конфигурира се, и сървъра се слага на колокация някъде. Просто в твоя случай, "колокация" ти ще е в домашни условия, като разликата ще е гаранциите (ток, интернет) които ще ти дадат в дейтацентъра.
Така, че ако имаш оптика до вкъщи и 50-100 Mbps uploud, няма да имаш проблеми. Трябва ти и един UPS 2000VA ще ти държи сървъра онлайн поне час. И последното, добра е машината да е надеждна - една сървърна машина втора ръка може би е най-добрия вариант, за да не ти създава хардуерни проблеми...

Да, така е...повечето потребители тук не са имали сървър, разположен между бидоня с кисело зеле и гумите на колата. :) Повече си плащат, за да имат нещо качествено и да не е с привкус на битов шедьовър. :)

Няма да е лошо и някой да сметне тази така невероятно конфигурация, която му трябва на човека, за да може после да си го разбие на месеци, включвайки си и другите разходи около ток и интернет, и после да види дали наистина излиза изгодно. И да не смята щайгата с която е търкалял стария Топ Райдър. Последният, който си хостваше така сайта беше един от шефовете ми, още отдавана...не след дълго мина на платени....да обяснявам ли защо. :)
 

Горе