Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

От: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Ето, малко над 10 лв. Перфектен е, само дето не е 1Gb/s, a 100Mb/s. https://www.1fire.de/vserver/openvz/two/ Ползвам 4GB-вия вариант за клиент, сам си го намери и хареса.



Абсолютно си прав. Преди година-две имаше подобна тема във форума. Много се изписа, както тук сега. Не, че ползвам домашен хостинг. Отдавна съм сменил и споделения с VPS-и.
Но, аз работя с Dell Precision T5500. Не е нищо по-различно от професионален сървър. 2 x Xeon Е5520 (общо 8 ядра) 12GB RAM DDR3. Само дето се води работна станция. По принцип не изключвам компютър вечер. Интернета реално ми е 96Мb/s - up/down, пред него рутер 1Gb/s TL-WR1043ND, имам и UPS 800W. На този Dell има няколко виртуални машини. Е, с какво е по различно от домашен VPS (няколко). На тази машина (на виртуалки) ми вървят проектите преди да ги преместя където им е мястото.
Не слушай какво ти говорят. Само си осигури добра и надеждна машина, UPS и стабилен интернет, а защо не и два. Тествай, настройвай, конфигурирай и се учи. Опита, който ще придобиеш, няма от къде и как да го добиеш по друг начин. После наученото го прилагай на VPS-и, а защо не и на наети сървъри.

п.п. За SEO-то не се притеснявай. Ако не ти пада сървъра и имаш добра свързаност, няма проблем. Само с доставчика ти да нямаш проблем. Ако интернета ти е домашен, повечето имат забрана за хостване в общите си условия.

Благодаря за линка сравнително цената е ниска за параметрите си, може да си купя.
 
От: Re: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Да, така е...повечето потребители тук не са имали сървър
И аз това казвам, разположението му е друга тема на разговор. Които иска сигурност си го слага в дейтацентър и плаща по 200 лв на месец, които мисли, че домашни условия може да му осигури сигурност го слага в къщи.
Нищо не пречи сървъра дето е в къщи утре да се премести в дейтацентър...
А иначе предимствата...
Примерно 8 ядрен процесор работещ само за тебе, 16-32GB RAM само за тебе, информацията не сървъра е достъпна само за теб...

П.С. рутера не е необходимо да стои пред сървъра. При много едновременни връзки рутера се явява 'слабо звено'...
SSD също отдавна не е някаква извънземна технология, за 200 лв може да си купиш SSD...
 
Последно редактирано:
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Няма по-изгоден хост от собствения. Реално погледнато, разходите за ток и интернет са с пъти по-малко от месечна такса за нает сървър.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Въпросът е, какво ще правиш когато някое пишлеме набарало програмка за флудене реши да ти направи DOS атака на сайтчето?
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Въпросът е, какво ще правиш когато някое пишлеме набарало програмка за флудене реши да ти направи DOS атака на сайтчето?
Според теб какво правят админите на хостинг провайдърите? Викат ченгетата може би :)?
Или се спасяват с подръчни средства. Примерно така: http://www.cyberciti.biz/tips/linux-iptables-10-how-to-block-common-attack.html или това: http://thegioinguonmo.com/programing/shell-script/anti-syn-flood-iptables.html .
Или си пишат собствени скриптове за iptables. Според ситуацията. Флуденето на общо основание не е най-страшното. Има едно по-гадно флудене насочено само към form. С това чудо колко си блъскахме главите, но и за него има решение. Срещу това са защитени новите версии на по-полулярните сървари, като nginx и apache, но "вдовицата" ни докарваше до истерия. Ей за това е супер полезно да пуснеш собствен сървар - научаваш невероятни неща за атаките и защитата.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

На мен ми се увидя с един прехвален PaaS, та си мечтая да ме оставят на мира със собствена машина.
Много зависи на какъв хостинг ще попаднеш, че тука за много въртели и мошенгии се начетох. Малко като Ментелските промоции и трикове, дето накрая цената излязла тройна! Надписване на трафик и късане на нерви! В момента съм с платена база на отдалечена машина, и едва работи, понякога спира напълно. Нищо общо с рекламните клишета. Дори сорс-контрола ни спира, и тогава спира работа целият екип.
Радвам се на хора, които не се поддават на клишетата, отворилия темата имам предвид. Какво като бил спрял сървъра за няколко чАса, теоретично. И този форум е спирал, и всички останали, които наглеждам.

п.с. Една виртуализация бави 3 пъти, това са ми наблюденията. Т.е. у вас ще върви по същия начин на пъти по-слаб комп. Някой засичал ли е колко бави, че ми е интересно?
 
Последно редактирано:
От: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Според теб какво правят админите на хостинг провайдърите? Викат ченгетата може би :)?
Или се спасяват с подръчни средства. Примерно така: http://www.cyberciti.biz/tips/linux-iptables-10-how-to-block-common-attack.html или това: http://thegioinguonmo.com/programing/shell-script/anti-syn-flood-iptables.html .
Или си пишат собствени скриптове за iptables. Според ситуацията. Флуденето на общо основание не е най-страшното. Има едно по-гадно флудене насочено само към form. С това чудо колко си блъскахме главите, но и за него има решение. Срещу това са защитени новите версии на по-полулярните сървари, като nginx и apache, но "вдовицата" ни докарваше до истерия. Ей за това е супер полезно да пуснеш собствен сървар - научаваш невероятни неща за атаките и защитата.
Съгласен съм, че се научават неща. Въпросът е обаче, на каква цена и да ли искаш да се развиваш в тази насока. Ако нямаш важни сайтове (т.е. чужди) - ок, ако обаче имаш :cry: Само като си спомня първата DOS атака ми става лошо :lol:

А най-якото е, да си си пуснал симетричен нет и някакъв багер да копае, и да закачи оптичното трасе на интернет доставчика, като те остави без нет 2-3 дни. Ебем ти домашните сървъри, сега си плащам и спя спокойно :-o
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Kaчил съм статично сайтче на държавна институция - на безплатен хостинг. Предоволен, Господ здраве да им дава на хост-провайдъра. Няма и едно предимство ако беше на домашно хостване.

Обаче foxigri има по-високи изисквания откъм натоварване на CPU, памет и RAM. A приходите са символични. Това не е класическият случай на електронно магазинче, да го качиш на VPS и да не го мислиш.

Като остане 3 дни без нет - пренасочва домейна към друго IP, хваща щайгата под мишница, и я носи при приятел :).
 
От: От: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Съгласен съм, че се научават неща. Въпросът е обаче, на каква цена и да ли искаш да се развиваш в тази насока. Ако нямаш важни сайтове (т.е. чужди) - ок, ако обаче имаш :cry: Само като си спомня първата DOS атака ми става лошо :lol:

А най-якото е, да си си пуснал симетричен нет и някакъв багер да копае, и да закачи оптичното трасе на интернет доставчика, като те остави без нет 2-3 дни. Ебем ти домашните сървъри, сега си плащам и спя спокойно :-o
А кои ще е този доставчик, дето ще оправя прекъсната оптика 3 дни?
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Искаше ми да не се намесвам, но все пак ще кажа няколко думи по темата.
1-во - всяка тема в която се споделя "домашен хостинг" е малко или много оплювана и всички съвети са да се премине на платен. Добре, донякъде съм съгласен, но доводите ви колеги, често са необосновани. Във връзка с това ще кажа, че дори нает хост или сървър винаги ви провокира да изкажете мнение, че би могло да е и по-добре.
2-ро - когато говорим за предимства и недостатъци би било редно да обсъждаме и двете неща, нали ;) Всеки знае какво не би могло, а доводите за качество се обръщат в пари ... не е много правилно според мен.
3-то - Напук на всеки и всички ще кажа, че на една малка машина съм поддържал години наред сървър на който са били разположени машини, т.е. сайтове, роботи, защити, бази данни, cron задачи и т.н.
За справка ще ви кажа, че ъптайма ми е много по добър от този на наетия сървър. Не мисля, че имам причина да се отказвам от услугите на провайдъра ми или на тези които мо предоставят "хостинг" услуги, просто мога да ползвам и двете възможности. И го правя.
В кръга на шегата - т о п х осст са много по-лоша услуга от това което бихме купили от индийците ;)
5 - Проблем номер едно - защо всеки смята, че свързаността е най-важният критерий?
Хайде наздраве, уж мислех да съм кратък ...
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Интересно е как технологиите променят неща, които сме мислили за непроменими като слънцето.

Например децентрализирания интернет обещава да забравим какво е да плащаш ежемесечно за хостинг.

MaidSafe стартира скоро така че, ще е интересно след 5 години да се погледне тази тема и да си спомни човек миналото ;)
 
От: От: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

А кои ще е този доставчик, дето ще оправя прекъсната оптика 3 дни?
Мегалан (RIP), а мястото беше Студентски град. Айде, да не са били 3, но два със сигурност нямаше, щото багерът беше изскубнал всичките кабели. Кога се случи, не си спомням точно, но някъде преди 5 години.

Като остане 3 дни без нет - пренасочва домейна към друго IP, хваща щайгата под мишница, и я носи при приятел
И един мармот завива шоколада в станиол.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Точно преди няколко дена, виваком показа как може всички техни клиенти да останат без интернет за часове, а това се води един от сигурните канали за свързаност - pearing и международна.
Толкова със сигурноста и гарантирания ъптайм...
Да, в дейта цвнтровете имат и бекъп свързаност, но това не значи, че и в къщи не може да си пуснеш втори интернет, ако 2 часа без интернет са толкова фатални...
А иначе, разликата между преди 5 години и сега е оргомна. Преди кадрите и техниката за 'заваряване' на оптика беше кът. Сега няма доставчик с оптика които да не може в рамките на 1 часа да прати екип с техника които да отстрани проблема...
 
От: От: От: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

...
И един мармот завива шоколада в станиол.
Ами дори 3 дни да му е down сайта - пак ще е на далавера, вместо да плаща за скъп хостинг. Не прави gmail все пак...

Наскоро говорихме с един приятел, и суперскъпия му хостинг едва работи. Дори бас изгубих заради това, ама е друга тема.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Не искам да казвам фирмата към която съм но за 3-4 години само един път имахме проблем и то за 2 дена мисля че беше и от 2 години насам нямам прекъсване и може да има на 5-6 месеца за някоя минута. Интернета добре се държи и аз затова реших да си имам вкъщи сървър дано да не съм сбъркал. :)
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Правил съм опити и сравнения. Последния такъв (преди половин година може би) ми доказа, че една смотана домашна машина има по-добър и еднакъв ъптайм от 2 качествени хост компании в БГ. За съжаление, едната компания вече не е в кръга на доверието ми.

Ако говорим за малък трафик - да, бих ползвал собствена машина за целта. Имам място, трафика не пречи, контролен панел, лесен достъп и управление, .... куп неща.

Но ако искаме нещо сериозно то не значи, че като се "закачим" за даден хост или VPS ще получим качествена услуга. При всички положения избираме най-доброто за нуждите си. Ако избираме според джоба .... е, няма смисъл.

Всъщност, как разбирате дали един хост е домашен или не? Идеята е всичко да работи коректно, нали така?
 
Не искам да казвам фирмата към която съм но за 3-4 години само един път имахме проблем и то за 2 дена мисля че беше и от 2 години насам нямам прекъсване и може да има на 5-6 месеца за някоя минута. Интернета добре се държи и аз затова реших да си имам вкъщи сървър дано да не съм сбъркал. :)

Да, сигурно. По-скоро си хванал тези два дни. Иначе си е имало проблеми стой та гледай. Няма фирма с такъв ъптам, ако щеш да се спукаш от кеф. :)

Какво викаше един девелопър, на който много му използва кодове в сървърна среда - Да си направиш сам сървър за сериозни неща е като да си направиш сам свирка. Ще ти се получи, но знаеш, че сам си си го направил, чувството е странно и не говориш за това. :)
 
От: Re: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Да, сигурно. По-скоро си хванал тези два дни. Иначе си е имало проблеми стой та гледай. Няма фирма с такъв ъптам, ако щеш да се спукаш от кеф. :)

Не съм съгласен ;)
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Не ми се спори. Споделям мнение от опит, нека темата да не става нападателна.
 

Горе