Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Сега си представям как на 1.1.2016 НАП получават 1 500 000+ справки на българите постоянно пребиваващи в чужбина и плащащи си данъците там.
И НАП ще му трябват 2 години да го разгледа и обмисли.
И после кво?
Това би работило само за българи в БГ, със сметки в чужбина. Да ама е трудно да се отсее тая информация - моята банка в УК знае, че съм с българско гражданство, но не знае дали съм ЮК резидент.
 
От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

И в момента сулю и пулю има достъп до инфо за банковите ни сметки и официалните ни доходи. И това е от много години. Така ни проучват за кредити.
 
От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

И се планира всеки, който си плати на когото трябва да има достъп и до списък с клиентите на банкови трезори... (Фирмите, които не са банки и предоставят трезори са изключение - те няма да дават данни автоматично. Може би е грешка, може би са лобирали.).
 
От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

И се планира всеки, който си плати на когото трябва да има достъп и до списък с клиентите на банкови трезори...
За тия с касетките ли имаш предвид? На ДСК светва в цяла БГ ако имаш касетка, дори операторките на гишето го виждат.
Мацките в кредитните институции имат достъп до доходите и сметките на всеки. Движих с една такава, че ми разправя. Бая се чудя дали ме е проучвала и мен финансово, щото каза, че може :lol:
 
От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Мацките в кредитните институции имат достъп до доходите и сметките на всеки.

Чакай малко. Искаш да кажеш, че може да ти види салдото по сметките? Без да е служител на банката?

И това само жените? Мъжете нямат ли достъп, каква е тази дискриминация?

И ти виждат доходите по трудов договор? Ами дивидентите? Доходите от наем? Това само ако си дал информацията на някоя банка ли е или дори и да не си?

В ПроКредит Банк дочух как служителки клюкариха за техен клиент, който тегли кредит като физическо лице, обаче фирмите му се водят на името на приятелката му, как не искал да си плаща данъците и щели да му запорират сметките, иначе бил добър клиент, всичките му сметки били в тази банка, не можел да вземе решение сам (трябвало приятелката му да взима решенията), приятелката му го въртяла на малкия си пръст и т.н.
 
От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Нямат такъв достъп, разбира се. Нито сульо и пульо може да ти гледа сметките.
Митове и легенди...
 
От: Re: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Да, гаднико е. Дори не разбрах с какво това ще помогне на бизнеса. Защото мислех, че се взимат решения в тази насока. Банките ясно, те са си пиявици по дефолт, но реално каква точно бизнес логика се следва тук. Нещо аз лично не хванах идеята. За техните е ясна, но за другите каква е? :)

Проследяване.
Узаконяване на плащания.
Свиване на сивата икономика.
Много правилен ход.
Все пак кеш плащанията са част от цялата престъпна мафия и прането на пари чрез кеш плащания в покупки на скъпи неща, недвижимо имущество и тн.
 
От: От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Проследяване.
Узаконяване на плащания.
Свиване на сивата икономика.
Много правилен ход.
Все пак кеш плащанията са част от цялата престъпна мафия и прането на пари чрез кеш плащания в покупки на скъпи неща, недвижимо имущество и тн.
Само че както практиката показва - 90% от данъците са окрадени, и чаталът на врата на нормалния данъкоплатец слиза все по-ниско, че все повече мераклии искат да гепят! Най-нормалната реакция когато те натискат да те душат - е да се опитваш да се освободиш.
Чакай малко. Искаш да кажеш, че може да ти види салдото по сметките? Без да е служител на банката?

И това само жените? Мъжете нямат ли достъп, каква е тази дискриминация?

И ти виждат доходите по трудов договор? Ами дивидентите? Доходите от наем? Това само ако си дал информацията на някоя банка ли е или дори и да не си?

...
Тия, де проучват за кредити май могат. Точно това искам да кажа.
 
От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Нормален данъкоплатец няма. Аз ти преведох по фактура едни фиктивни 12 000 лв за ремонт. Ти после ги изтегли и ми ги върна в кеш.

А братчеда прехвърли колата си на баба ми и от 2016 му дреме за винетките.

За тва и на протеста не ходи #общество.
 
Re: От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Нормален данъкоплатец няма. Аз ти преведох по фактура едни фиктивни 12 000 лв за ремонт. Ти после ги изтегли и ми ги върна в кеш.

А братчеда прехвърли колата си на баба ми и от 2016 му дреме за винетките.

За тва и на протеста не ходи #общество.

Така е, лошото е, че няма и да има. А ако има, то той е един вид прецакан, защото е в едно малцинство в общи линии. Точно тук българина все гледа да не се прецаква. И нормално, ?никой не би се прецакал. Ако веднъж го направи, ОК, но втори, трети път, вече почваш да изглеждат като тъпадар или явно ти харесва. И за какво казвам прецакван? Защото да вземем, че си читав и си плащаш данъците, осигуровки, всичко....айде, да речем, че повече в дадено каре блокове в някой квартал. До тук добре. Прибираш се от работа, защото си решил, че вече си поработил за себе си, поработил си и за държавата. И какво....улицата освен, че ти е тъмна, защото осветлението не са го подменяли от няколко години, ти е и мръсна, защото чистят само началото на пролетта и то за да махнат солта от улиците, а да, и преди избори, ама на тия не го направиха, защото беше ясно, че не е нужно предишния кмет да се мазни за гласове, беше си сигурна победата й. До тук добре, оцелял си до входа....влизаш, а вътре са разбили първия етаж, защото "контингента", който едни хора трябва да хващат и да тикат в затвора е на свобода, нищо, че към края на месеца пак ще ти одържат от заплатата, за да им се платят заплати.

Ок, да речем, че се случва, слагаш си СОД, взимаш си блиндирана врата, ако си на първия етаж правиш си терасите като байрутско бомбообежище и стискаш палци, ако нещо ти се случи да не стигаш до 112, където ще ти обяснят, че нямат свободни екипи. В един момент човека сяда и прави равносметка, че парите, които отделя от заплатата си или не отиват за това, което трябва или някак някой не успява да му даде това, от което има нужда, за да води безгрижен от битовизмите живот - с две думи да прави пари и семейство и нищо друго да не го спира в това. След като прецени всичко това, той си казва, майната му...не е нормално да плащам за едно нещо, което не ми върши работа. И почва да блъска повече, за да набави този допълнителен СОД, блиндирана врата, и куп други неща (здравеопазване, социални благинки и т.н.), които са нужни за нормалното ти съществуване, извън обсега на някаква глезотия и прочие...просто едно просто, нормално съществуване.

У тук стигаме до това "плащане" на данък и други врътки, в които държавата губи. Да, но тя губи (или поне е нормално да знае, че губи) още като види какво влага в народа. Натам са вече глупости, криеници, призовки, съдя изпълнители, но като цяло гредата е и за двете страни. И в един момент се получава един омагьосан кръг, в който никой не печели, а просто всичко затъва. ;)

Има решение, и то няма да е великото откриване на топлата вода. Само ще дам САЩ за пример. ;)
 
От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Bitcoin и няма проблеми повече. Да го духат банките
 
От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Ако дойде новото Гестапо - духаме го ние. Виж темата за Биткойн.
 
От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Забраната на плащания в брой над 5/10/15 хиляди по никакъв начин няма да попречи на прането на пари и укриването на доходи.

Който пише фиктивни фактури няма никакъв проблем да прави и фиктивни плащания - внасят се на каса, превеждат се, после се теглят на каса. Не се предвиждат забрани за внасяне и теглене на пари в банка, ограниченията не важат за банки и за обменни бюра.

Разликата е само, че се плаща такса за банковия превод, такса за внасяне и такса за теглене. Случайност? Не мисля.
 
От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Ето Основният закон. Иначе ни бутат към частни дружества, под заплаха от санкции!
Чл. 19.
(1) Икономиката на Република България се основава на свободната стопанска инициатива.
(2) Законът създава и гарантира на всички граждани и юридически лица еднакви правни условия за стопанска дейност, като предотвратява злоупотребата с монополизма, нелоялната конкуренция и защитава потребителя.
http://www.parliament.bg/bg/const
 
От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Нелоялната конкуренция я разбират наобратно.

В много случаи КЗК прави точно обратното - представата им за "защита на конкуренцията" е обратна. Служителите там май не разбират какъв е смисъла от тази институция.

Преди време бяха глобили Генсофт за това, че са включили в програмата си възможност за импорт на данните от конкурентен продукт (складово-счетоводен софтуер).

Това е все едно да осъдят OpenOffice.org или LibreOffice за това, че може да чете файловия формат на Microsoft "Micfosoft Word Document" (.doc).

Това даден потребител да може да си смени складово-счетоводния софтуер (или офис пакета) е добро за пазара. Да се наказва някой за това, че се конкурира успешно с някой друг е абсурдно, това не е "защита на конкуренцията", а "защита на монопола" (веднъж като си се хванал да ползваш определен продукт - Microsoft Word, складово-счетоводна програма и т.н. - да не можеш да се освободиш).
 
От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Цялата държавна машина се е съюзила срещу все по изчезващия данъкоплатец. Повечето са на мизерни заплати, огромният процент чантаджии. Удушават и бизнес, и инвестиции отвън, бидейки сами бедни. Тоя закон е поредният симптом на паразитното заболяване в метастазен период. Тия ще се множат докато последния над средна заплата напусне държавата. Ей тия данъци дето са отворили паст са за чудовищния процент лелки по бюрата, останалото отива по фирмите на Батко и Братко.
 
От: Re: От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Има решение, и то няма да е великото откриване на топлата вода. Само ще дам САЩ за пример. ;)

Обаче обществото ни не се е развило на нивото на САЩ. Една от сериозните спънки за какъвто и да е просперитет в България е това - според мен. Обществото ни иска да е като черните овци в него - това е пагубното.

Огледай се - всичко е недоразвито - всеки търси причина да ти обяснява защо е недоразвит като личност. Защо егото му е ниско. Защо не си иска касовият бон. Защо не си знае правата и не си ги търси. Защо го е срам да се нарече Свободен човек - като види по телевизията Свободен човек да говори в предаване - му вика: Е тоя има пари - лесно му е.

Огледай се - бизнеса иска да му е удобно на него - не на клиента...

Ежедневно виждаш хора, които не искат да еволюират и както казва лорд Евгени Минчев - Като отиде в Англия и ще работи по 14 часа - а тука и 8 му са много.
 
Така е, но не сме по-тъпи. :)

Според мен има оптимизъм някъде там....и идеята е колелото веднъж да се завърти, за да се влезе в някакъв нормален ритъм. И вместо държавата да седи резерва или да тегли нон стоп някакви заеми, които сигурно никога не може да занулим, е редно да вземе едни пари, сигурно няма да са малко, да ги разпредели правилно, без да се краде, защото пак нищо няма да се случи (или поне като ще се краде, да вземат и някаква работа да свършат) и да почнат за кърпят и оправят всички мизерии, за да може утре държавата да излезе пред народа и да кажа: "Ето, сега всичко е направено....парите от данъци са отишли за това, това и това....", и както му е реда, за да може тези "нови" действия да продължат в бъдеще, да направи малко по-стриктни правилата за данъците и осигуровките. Защото едно е да изискваш нещо при несвършена работа, друго е да си изряден и да изискваш. В единия случай малко повече прав изглеждаш.

А това, че хората не се стремят към нищо, нямам обяснение за това. Но едно е сигурно, всеки си има негова си персонална причина. Едните са се борили и са се предали след като се се сблъскали с нещо, което е минало през тях, други им е по-лесно да седят на нивото си поради ред причини, като една от често срещаните е, че "няма голям смисъл", трети вярват, че нещата ще се оправят и това, че "правят" едно и също всеки ден, ще им доведе различни резултати...и т.н., и т.н. :)

И мен ме е яд за някой неща, но определено не съм седнал да рева и да обвинявам държавата или някой. Просто си вдигаш главата и продължаваш. Кво? Целият ми живот да мине в мрънкане....егати, това никоя държава и правителство или което те спира да се развиваш, не го заслужава.

Колкото до лорда.....не знам....малко ми идва кретен, но човека е бил ватнам и не се е оплаквал. И по доста точки е прав, между другото. Слушах негово изказване за това, че нямало работа, като защитаваше позицията, че има, но просто българина (младите май визираше и някои други тарикати) не му се бачка нещо посредствено, иска направо да скочи на дебелите пари, а ако не може....седи си и чака безработен докато нещо не излезе....и повтарял, че няма работа. Да бе, няма, питай ме мен колко фирми ме върнаха като трябваше да сменям входно стъкло, защото....цитира: "Не се занимаваме с толкова малки поръчки"...извинявам се много, ако 90 лева за 15 мин. е малка поръчка. :)
 
От: Предлагат да намалят максималния разрешен размер на плащанията в брой

Blinky - Нека да вметнем в дискусията и непрекъснатото желание - усилие на единицата наречена Българин - която е част от народа да се влее в другата единица, която се нарича Държава. Нещо като новият терминатор от течен метал - метафората е идеална. На колкото и частици да се разпада Българина пак се влива в държавата си. Това правилно ли е. Това желателно ли е. Това сериозно ли е. По този начин никога не можем да сложим граници между народа и държавата - има слоган какъвто е народа - такава е и държавата му.

Но дали тяхната свързаност е наистина реална или е фалшиво метално сливане на частици, които само с един течен азот като ги облееш и се разпадат или ако ги слееш с други метали и губят човешката си форма.

Формата на народа никой въобще не я търси. Защото никой не иска да се погледне като частица от едно цяло, което непрекъснато се слива - разпада и преминава в различни форми.

От това идва и извода: Живота винаги е бил сложен и никой не може да си позволи да живее с мама и тате.
 

Горе