Препоръчайте дистрибуция на Linux

Re: От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Бях сложил преди Ubuntu, ама нещо не ми хареса как работи, по-бавно дори и от Уиндоуса, а на стария ми лаптоп съм слагал отново Убунто и работеше в пъти по бързо от Windows-a ама то беше и с една Виста бозава дошъл. Да не би на сегашния ми лаптоп да не работи добре, защото е с видео на ATI ? Бях чел, че май не се разбират, ама викам може да се е оправило вече.

новия десктоп си е бозав ... то затова и Linux Mint деривата май набира сила щото много хора който не са му свикнали вместо да търсят опция да го барнат направо го сменят, сложи стария десктоп на убнтуто и Ати то си е много добре за линукс само добави драивера от балончето като те попита или от System Tools >SystemSetting> Additional Drivers имаш си пълнo фунционален Catalyst Админ панел :)
 
От: Re: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Unwise, това ми е ясно, но говорим по принцип. 99% от хората сложили си чисто Генто не искат и да чуват за бинарните пакети, все пак точно заради това са избрали Гентото - заради свободата да компилират сами това, което им е нужно.

Отделно на това, няма как да отречеш, че Гентото като цяло не е дистрибуция подходяща за масовият потребител. По-голямата част от четящите темата ще се откажат от самата инсталация, само като чуят, че всичко става ръчно и нямаш инсталатор чрез който с 3 клика да имаш вече инсталирана система :)

Генто е за advanced потребители, докато Сабайон-а е за noobs :)



Убунтуто като цяло никога не ми е харесвало, дори на сегашната ми машинка (q8300, 8gb ram, gt6800) работеше повече от тромаво, за това и не го изтраях повече от час и си сложих сабайона :)

Все пак въпрос на вкус е, кой какво ще избере. Аз лично никога не съм бил фен на дебиан базираните дистрибуции.

3.9.5-dh-kernel #1 SMP Fri Jun 27 20:33:49 EEST 2013 i686 Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz GenuineIntel GNU/Linux

Аз пък съм на мнение, че Gentoo се конфигурира в пъти по-лесно от някое rpm или deb дистро. Даже ядрото се сменя в движение без да рестартираш и да береш ядове.

Use flags ftw! Portage е просто нещо велико... От както се научих да работя с него преди 2-3 години където съм го инсталирал не е мръднал и проблемите със зависимостите са останали далеч в миналото.

С драйвъри пък как така имате проблеми? Ако си нов, да, тогава е мъка. А и трябва да обвинявате разработчиците на различните продукти, че нямат подходящи дравъри и не портват софтуера си, не Linux.

За начинаещи - Ubuntu върши чудесна работа. Щом даже майка ми се научи да го използва и свикна. За вируси не е чула от доста време.
 
Re: От: Re: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Аз пък съм на мнение, че Gentoo се конфигурира в пъти по-лесно от някое rpm или deb дистро. Даже ядрото се сменя в движение без да рестартираш и да береш ядове.

Use flags ftw! Portage е просто нещо велико... От както се научих да работя с него преди 2-3 години където съм го инсталирал не е мръднал и проблемите със зависимостите са останали далеч в миналото.

С драйвъри пък как така имате проблеми? Ако си нов, да, тогава е мъка. А и трябва да обвинявате разработчиците на различните продукти, че нямат подходящи дравъри и не портват софтуера си, не Linux.

За начинаещи - Ubuntu върши чудесна работа. Щом даже майка ми се научи да го използва и свикна. За вируси не е чула от доста време.

В случая говорим за общия случай. Хайде прати някой от писалите в темата да ти чете хендбука и да си инсталира Гентото. Естествено, че има много преимущества ползването на флаговете и маските, но това е доста advanced за по-голямата част от потребителите пишещи във форума.

Проблеми с драйвъри не съм имал от 2009та :) И аз винаги се чудя как пък ги намират тези проблеми :Д
 
От: Re: От: Re: Препоръчайте дистрибуция на Linux

В случая говорим за общия случай. Хайде прати някой от писалите в темата да ти чете хендбука и да си инсталира Гентото. Естествено, че има много преимущества ползването на флаговете и маските, но това е доста advanced за по-голямата част от потребителите пишещи във форума.

Проблеми с драйвъри не съм имал от 2009та :) И аз винаги се чудя как пък ги намират тези проблеми :Д

Е за общия случай Ubuntu. Както казах майка ми се оправя с него, това ако не е общ случай :lol:

Няма нищо advanced в това да следваш handbook, написан е като за маймуни. Да се изразя така - за общо ползване бих препоръчал Ubuntu. Но ако искаш да се занимаваш с това (Линукс администрация) и наистина да се научиш - някое сорс дистро. Gentoo е отлично начало ако преди това нямаш никакъв опит. Четеш, четеш и пак четеш. Не става иначе.

П.П. - или просто да се изкара lpi 101. Тогава човек може и сам да прецени кое му харесва. Като цяло разлика няма.
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Сложих Уин 7 и всичко заспа - намери си сам драйвърите и машината лети - За поредн път се убеждавам че Линукса има още корички да папа.

Кулайс - след преинсталацията си бях забравил паролата за форума и като тръгнах да се регвам така и не видях опция за възстановяване на паролата - може би се появява след 5 грешно въведени пароли
 
след една грешно въвеждане... вътре в съобщението има веднага линк за получаване на парола само че доста хора не го виждат... така са го измислили от вбюлетин...


Screenshot from 2013-06-08 22:06:57.png

а ти си бил на една команда и 2/3 клика с мишката да ти разпознае всичко :) ако ме беше попитал днес щях да ти препоръчам направо линукс минт деривата тои също има уиндоус инсталър но е на двд-то не тегли от нета и всичко си го има :)

А колкото до виндоус 7 да всичко ще ти разпонзае ама видеото само ако е интелско ... другите ще ги захапе с дефултен драйвер дето има няма 20% пройзводителност от възможностите на картата

на мен вин 7 на мен не ми разпознава видеото толкова добре както линукса и да ми свали и каталиста само :) ми трябя да ходя на амд ком да избирам падащи менюта и да си сваля 90 мб драйвер :) и да си го иснталирам гарантирам че е повече занимавка отколкото да си ги пусна под линукс ;)
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Както някой написа и по нагоре - каквато и дистрибуция да пуснеш все нещо няма да работи - сега се сещам за принетра ми дето е с УиФи - Един господ знае какво трябваше да търся да му заредя за да мога да го подкарам под Линукс.

Другото което забелязвам е че явно Уин 7 се справя много по добре с управлението на РАМ паметта в сравнение с ХП - Самата седмица при зареждане заема повече място от РАМ-та обаче след това като отворя няколко браузъра с по една камара прозорци заетата РАМ памет едвам минава 2ГБ а при ХП-то напълваше 3-те ГБ и почваше да пълни виртуалната което яко бавеше машината.

И още едно прозрение което и други преди са го писали във форума - Смяната на хард диска с SSD е по важно от колкото да минеш напред с две поколения на процесора и паметта.

Ако бях сменил диска преди да купя новият лаптоп сигурно въобще нямаше да взимам друга машина - Разликата е просто покъртителна.
 
Re: От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

Както някой написа и по нагоре - каквато и дистрибуция да пуснеш все нещо няма да работи - сега се сещам за принетра ми дето е с УиФи - Един господ знае какво трябваше да търся да му заредя за да мога да го подкарам под Линукс.

Другото което забелязвам е че явно Уин 7 се справя много по добре с управлението на РАМ паметта в сравнение с ХП - Самата седмица при зареждане заема повече място от РАМ-та обаче след това като отворя няколко браузъра с по една камара прозорци заетата РАМ памет едвам минава 2ГБ а при ХП-то напълваше 3-те ГБ и почваше да пълни виртуалната което яко бавеше машината.

И още едно прозрение което и други преди са го писали във форума - Смяната на хард диска с SSD е по важно от колкото да минеш напред с две поколения на процесора и паметта.

Ако бях сменил диска преди да купя новият лаптоп сигурно въобще нямаше да взимам друга машина - Разликата е просто покъртителна.

Аз и в темата за SSD ги убеждавах хората че си струва :rolleyes:

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=38707
направо ще се преродиш и аз бях скептичен отначало и много мислех дали нов хард

.............................

просто няма място за сравнение ако знаех по рано щях да мина... а за простанство стария хард му взех кутия от 19 лв и си го нося насам натам

технологична дажада за гъделичкане на егото ама друг път... като отвориш няколко приложения от ссд и след това от хард никога повече няма да поискаш да се върнеш на хардовете те са - само за данни :) и то като са много данните...

браузвам в мого прозорци с няколко браузъра и е супер като се отварят на секудната и не чегърта хард въобще... а най досадно беше да си отворя гимпа да си едитна нещо дребно... и цифра време чегърта докато зареди а не да се отвори за 3-4 секунди... това е нещо което не може да го опишеш на някой който не е пробвал :D лаптопа работи съвсем различно....
ако имаш някой познат да ти услужи с едно ссд или с лаптоп с такова ще разбереш за какво говоря...
Аз и остбалите който пишем в темата го казваме от опит като пробваш веднъж и губиш желанието да се върнеш на харддиск

после кажи лошо ли съм ги съветвал :)

пп Кажи ми модела на принтера с wifi ще го чекна дали се поддържа :) ето как се връзва wifi принтер под убунту ама ти си негативно настроен отначало :)

[video=youtube;XifwwfPMtW8]http://www.youtube.com/watch?v=XifwwfPMtW8[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
От: Re: От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

да само за ос програмите и файловете по който работиш аз понеже от миналата година съм с такова съм с 60ка а стария хард е в кутия :)
60ка май ще ми дойде малко, в момента имам 55 заети на C, а преинсталирах преди 2-3 дена и имам само най-важното. Ама едно 120 мисля, че ще е добре, гледам и цените са около 200 лева, което е приемливо. Наскоро 1 приятел си взе такъв лаптоп SSD + HDD, ще ида при него да направя 1 бърз тест, за включване, отваряне на програми и т.н При него и процесора е по-нов и рамта повече и т.н ама не мисля че играят толкова роля, аз сегашните не успявам да натоваря на 10% дори при браузване и до 40% при по-сериозни работи.
 
@ktomov и r.stefanov

ето сега съм в типичния ситуация защо за работа се ползват ентерпрайз клас решения (който също са опън сорс разбира се :)) а не се гони най новото и най свободното...

значи глупавия Либре офис (за който не знае порт на Опън Офис който се води по свободен от както Оракъл взеха Сън и Опън Офис стана техен) не му работи спел чекъра на български речника крашвал хаха да порта от опън офис крашвал обяснение на официалната стрница на либрето ... Пиша текст който след няколко часа трябва да е готов...


http://extensions.libreoffice.org/extension-center/bulgarian-dictionary-edited-repaired

вариянтите са дебъгвам и фиксвам речника да проработи за кирлица но имам само два часа да кажем от който работа за час и половина, затова оставам си с либрето като ползвам браузъра за спел чекър :) слагам си по ентерпрайз клас решение без да гоня най новото и си работя с опън офис.... на който дикшинърито за спел чекъра си работи


@mantamn имам за писане после ще погледна и ще отговоря...
 
Последно редактирано от модератор:
От: Re: Препоръчайте дистрибуция на Linux

имам на предвид защо за работа е хубаво да си седиш на стари стабилни пробвани във времето неща :) тролвам ви :) леко че направо изпушвам :)

Ще ме накараш да ти пусна графики най-накрая. И то можеш да го направиш. php5.2 и php5.5, "барабар" със стабилността. Ама ме мързи да правя два идентични сайта и да ги чакам 1-2 седмици да циклят под ab и siege тест. :D

Офиса го остави, аз такова чудо не ползвам. :p Но да кажеш, че Nginx 1.0.х например ще ми даде по-добри резултати от Nginx 1.5.1 (където има даже web sockets)? Ми... е нЕма начин :lol:

Разбирам, че сте свикнали да използвате "лагнали" се дистрибуции (понякога с по над 1 година), няма лошо :roll:
 
От: Препоръчайте дистрибуция на Linux

И аз гласувам за убунту с 2 ръце, ползвал съм много пъти , лесно се работи.
 
Офф приключих с текстопистството

и ставаше дума за 5.4 и 5.3 за за 5.2 просто го подметнах тогава като вариянт защо клиенти питат за него..... та да те включа в тролването :) че изпушвах
ще направя едно леко избирателно цитиране :) да не го приемеш с лошо ;)


Мисля, че имам един единствен клиент с някакъв странен скрипт, който не можах да подкарам на 5.4, защото е писан от някой си и не си струва да си играеш. Този, които тепърва чува за 5.4 или не знае как да пусне повече от една версия явно трябва да смени работата си.

Дори ако просто обновиш php 5.3 до 5.4 (без да пипаш нищо друго) ще имаш поне 10-15% спад в изразходвано процесорно време. Ето ти application от "общ обхват" - Wordpress. До колкото пробвах до сега положението с почти всички подобни скриптове е същото.

та значи vbulletin 4.2.1 релиизван на 17 април 2013 при иползване на datstore cache в memcached (който ми дава много голямо предимство на спад в поцерното време със около 70% ~ ползвам около 25 от процесорните ресурси при пиково натоварване който ползвавам без него) + php 5.4 дава грешка в един от класс.пхп файловете за кеширането... с 5.3.25 което също си е много ново си е пушка :)

сега мога да си го дебъгвам аз ама е комерсиален скрипт с платнен лиценз че и новичък ще го добавя като бъг към тях :) ако не си го хоствах аз щях да мрънкам на хостинг фирмата да пчава мидълуера или да ми сложи по стар :)

та такам за релиизте стой се на каквото е най комерсиално стига да няма някакви дупки и не ти пати главата с бъгове :)
 
@ktomov и r.stefanov

ето сега съм в типичния ситуация защо за работа се ползват ентерпрайз клас решения (който също са опън сорс разбира се :)) а не се гони най новото и най свободното...

значи глупавия Либре офис (за който не знае порт на Опън Офис който се води по свободен от както Оракъл взеха Сън и Опън Офис стана техен) не му работи спел чекъра на български речника крашвал хаха да порта от опън офис крашвал обяснение на официалната стрница на либрето ... Пиша текст който след няколко часа трябва да е готов...


http://extensions.libreoffice.org/extension-center/bulgarian-dictionary-edited-repaired

вариянтите са дебъгвам и фиксвам речника да проработи за кирлица но имам само два часа да кажем от който работа за час и половина, затова оставам си с либрето като ползвам браузъра за спел чекър :) слагам си по ентерпрайз клас решение без да гоня най новото и си работя с опън офис.... на който дикшинърито за спел чекъра си работи


@mantamn имам за писане после ще погледна и ще отговоря...

Ай ся ще се тролим :Д Бива ли такова нещо от теб? :)

Предполагам не е новост за теб, но почти всяка уважаваща се дистрибуция ползва exclude rules за ъпгрейд на някой пакет, а също така има и опция за downgrade :)

Отделно на това са много малко дистрибуциите, които ползват наистина последните актуализации на повечето приложения.

Ето например в моя случай съм с това - Version 4.0.2.2 (Build ID: Sabayon official package), а гледам последната версия е 4.0.3. Спелчекера ми работи дори на езици, които не подозирам, че съществуват, включително и българският. Плюс това - дори да имах описаният от теб проблем, щях да даунгрейдна пакета в рамките на 2 минути, които се равняват в добавяне на 2 маски за по-голям от Х версия и по-малък от Х версия пакет и щях да имам напълно работещ либре офис с желаната функционалност (след като са го счупили в някоя си версия).

П.П. Аз пък преди винаги имах проблеми с ОО. И имайки предвид, че последния им стейбъл релийс е вече на 9 месеца .. какво да говорим :) Предпочитам новичкото - по-често идват корекции на счупени неща, макар да се чупят други.

П.П.2 Имаш фактологични грешки за ОО. Вече не е собственост на Оракъл. Дариха го на Апаче Фондацията напълно безвъзмездно. Libre Office беше създаден като алтернатива на ОО в случай, че от Оракъл бяха прекратили проекта.

П.П.3 Ето това е хубавото - свободен избор. Мислех, че го нямам като пакет, но явно си има все още поддръжка и на този софтуер, макар сабайон да идва с Libre office по подразбиране :)

Код:
krasen@home ~ $ equo search openoffice
>>  @@ Searching...
>>      @@ Package: app-office/openoffice-bin-3.4.1 branch: 5, [sabayonlinux.org] 
>>         Available:     version: 3.4.1 ~ tag: NoTag ~ revision: 1
>>         Installed:     version: Not installed ~ tag: N/A ~ revision: N/A
>>         Slot:          0
>>         Homepage:      http://www.openoffice.org/ 
>>         Description:   Apache OpenOffice productivity 
>>                        suite. 
>>         License:       Apache-2.0
 
Последно редактирано:

Горе