Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

waldes

Well-Known Member
С хардуера съм скаран, само знам, че моето пц е супер бавно и вече не се търпи:)
Препоръчайте някаква примерна конфигурация и откъде мога да си я купя готова в София, която да е в състояние да лети като изтребител, дори да е натоварена примерно със следния сценарий едновременно:

- 4 отворени браузъра с по 20 таба всеки
- два до три сравнително леки софтуера, работещи едновременно
- сваляне на филм или подобно download действие
- отворен скайп
- работещо онлайн радио
- upload на ''нещо си там''
- заредени в табове няколко youtube клипа на различни браузъри
- понякога и отворен warcraft 3, но това рядко, защото времето е кът последон време:D

Общо взето, трябва ми комп, който да работи без забавяне при подобно натоварване. В момента старата ми кошница сериозно се затруднява да прескача бързо дори между табовете на различните браузъри, а това е доста дразнещо.

Ще съм благодарен на коментари:)
 
В над 99% от случаите бюджета трябва да се спомене. Няма как да ти предложа конфигурация, след като не го знам. Работа може да ти свърши и нещо от среден клас, но ако бюджета ти позволява по-висок, защо да не го направиш и да си спестиш разходите по ъпгрейди след 2 години да речем.

И още един въпрос - монитор включва ли се или не в цялостната конфигурация?
 
  • Like
Реакции: sim5
От: Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

Тури на старата кошница малко рам и едно SSD и ще забравиш за проблемите!
 
От: Re: Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

В над 99% от случаите бюджета трябва да се спомене. Няма как да ти предложа конфигурация, след като не го знам. Работа може да ти свърши и нещо от среден клас, но ако бюджета ти позволява по-висок, защо да не го направиш и да си спестиш разходите по ъпгрейди след 2 години да речем.

И още един въпрос - монитор включва ли се или не в цялостната конфигурация?
Бюджет до 1000лв без монитор (ще ползвам стария). Конфигурация която да бъде актуална, да речем и след 2 години, тъй като не обичам да си сменям работния компютър, да преинсталирвам ОС и подобни. После да се вкарват наново отметки, адони, софтове, пароли и т.н. е много неприятно занимание:).
 
От: Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

Тури на старата кошница малко рам и едно SSD и ще забравиш за проблемите!
Ами не знам, с тоя един процесор дали си заслужава да му се бутат платки.
 
Re: От: Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

Ами не знам, с тоя един процесор дали си заслужава да му се бутат платки.

Я кажи каква ти е сегашната конфигурация? С този бюджет може да се сглоби нещо, но в никакъв случай не отива към Хай енд техниката, или поне ще се наложи да се лишиш от някои неща.

Идеята като цяло е да се сглоби нещо, наистина бързо, но за това ти трябва бюджет. Аз как бих подготвил ако става дума за моя машина, подредени по важност:

1. SSD диск (в зависимост от бюджета, зависи и големината му) + още един диск за сторидж
2. Процесор
3. Дъно
4. Захранване
5. Рам (тя така или иначе е в общи линии без пари в момента)
6. Видео (ако изобщо сложа при така поставена ценова граница)

Ако имаш възможност да ъпгрейдваш - направи го. Рам + SSD може да вдъхне поне още 2-3 години живот на старият компютър.
 
От: Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

cg79DAG.gif


(магазин за) Контакти (и разклонители).

(цените са с горепосочените точни цифри към 01:00ч. на 30.07.2013)
 
От: Re: От: Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

Я кажи каква ти е сегашната конфигурация? Рам + SSD може да вдъхне поне още 2-3 години живот на старият компютър.
Конфигурацията е слабичка, а пц-то вече 5-та година гони.
ScreenHunter_02 Jul. 30 01.25.jpg
Тази конфигурация може ли да се ъпгрейдне до прилично ниво
 
Re: От: Re: От: Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

Конфигурацията е слабичка, а пц-то вече 5-та година гони.
Виж файлът 6990
Тази конфигурация може ли да се ъпгрейдне до прилично ниво

Не. Забрави го това нещо.

Шерифе, конфигурациите са добри, но бих заложил на SSD диск с по-малък 2ри стордж, както и намаляване на рамта до 4 гб (ако не влиза в бюджета с 8), а и единственото свястно захранване е coolermaster-а във втората и третата оферта. Впрочем, пропускаш и кутията, която при добра конструкция ти стъпва около стотина лева.

И още един въпрос към waldes - ще ползваш ли кутията от старата бръкма или ще трябва нова да се калкулира в цената?

Утре ще пиша пак по темата с предложение ;)
 
От: Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

Да, на прилично ниво за по-стар роднина, иначе не. И е излишно/безсмислено. Щом такава конфигурация е вземана преди 5-6г., която и тогава (и сега) е била ултра нисък клас, то… ясна е работата.

Ако ще се upgrade-ва, то това се прави на 1-2 години. До преди години беше на 3, падна на 2, вече е и на 1. Технологиите излизат така, че няма как само един компонент да „upgrade“-неш, без той да засегне друг, а другият 3-ти, а 3-тият – 4-ти. При smartphones/phablets/tablets. е лесно – там директно заменяш стария за нов, все едно „цялата конфигурация“ сменяш.

SSD нарочно няма за нехардуерни „на ти“ хора. Току се появи проблем, по-нататък искат обновление на софтуера, трябва да се мести boot disk, за да се обнови и изобщо неща не за „newbies“ дето се вика. Иначе без проблем Samsung/Intel.

Текущата кутия може и да се ползва, може и да не се ползва. Под път и над път евтини кутии, досега е бил с такава, надали има „претенции“ :). Откъм PSUs – за CM по-скоро най-ниския „клас“ след Chieftec, Corsair. Така или иначе и текущите (на 4-те) си вършат работата, дори и видеокарта, ако се реши някой ден да се „бодва“ (която се предполага, че също ще е нисък или среден клас, върхов едва ли), което 90% вероятност няма да стане (WarCraft III: RoC/TFT си вървеше предостатъчно добре на GF MX 440 на Intel Celeron 1.7 GHz).
 
Re: От: Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

Да, на прилично ниво за по-стар роднина, иначе не. И е излишно/безсмислено. Щом такава конфигурация е вземана преди 5-6г., която и тогава (и сега) е била ултра нисък клас, то… ясна е работата.

Ако ще се upgrade-ва, то това се прави на 1-2 години. До преди години беше на 3, падна на 2, вече е и на 1. Технологиите излизат така, че няма как само един компонент да „upgrade“-неш, без той да засегне друг, а другият 3-ти, а 3-тият – 4-ти. При smartphones/phablets/tablets. е лесно – там директно заменяш стария за нов, все едно „цялата конфигурация“ сменяш.

Абсолютно съм съгласен за таблетите и телефоните, но не и за компютрите. Не случайно спазвах горната подредба. Даже ако е с опция за ъпгрейд бих се насочил към качествено дъно, за сметка на процесора, който в последствие да се замени. Сокета не се променя от както изкараха I серията. Аз лично пердаша все още на 775 с q8300 процесор и сравнително добро дъно. Не очаквах изненадата с новият сокет, но въпреки това и в момента съм доволен от сегашната ми машинка. Ъпгрейда който и направих беше - 2 х 4 гб рам + 1 ссд 120гб диск + 1 1тб сторидж.
 
От: Re: От: Re: От: Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

И още един въпрос към waldes - ще ползваш ли кутията от старата бръкма или ще трябва нова да се калкулира в цената?
Да, ще запазя стария комп в работен режим, ще се ползва за разни macros действия:).
 
От: Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

процесор: Intel Core i5 4430 - 350лв
дънна платка: MSI Z77MA G45 - 239лв
видео карта: MSI GT 620 - 110лв
рам памет(2х4GB Dual channel): Crucial DDR3 8GB (2x4) Kit 1600MHz Ballistix - 140лв
SSD диск за операционната система: SanDisk SDSSDP-064G-G25 64GB SSD - 119лв (за windows 8 може и да са ти нужни 128GB)
Твърд диск за фаилчета, игрички итн: Western Digital Caviar Blue WD5000AAKX 500GB HDD 3.5" (16MB Cache, 7200RPM, Sata 6Gb/s) -105лв

общо: 1063лв

Компонентите ги гледах в сайта на плесио. Може да ги има и по-евтини на други места. Лично аз бих взел дънна платка на asus, но за съжаление в плесио нямаше такива.

ПП:

Можеш за начало да ползваш старата кутия и захранване, при положение, че то е W400+
 
Re: От: Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

Та, ето какво бих си взел аз в момента:
1. SSD диск (в зависимост от бюджета, зависи и големината му) - ADATA SSD SP900 64G SATA3 - 135.0 + още един диск за сторидж 1T SG SATA 6G/7200/64M/3Y WARR - 130.50
2. Процесор - I5-4430 /3.0G/6MB/BOX/LGA1150 - 377.00
3. Дъно - ASUS Z87-C /Z87/LGA1150 - 275.00
4. Захранване + кутия
5. Рам (тя така или иначе е в общи линии без пари в момента) - 2X4G DDR3 2133 GEIL EVO CORSA - 157.00
6. Видео (ако изобщо сложа при така поставена ценова граница)

До тук 1074.50 лева с ДДС. Добави си още 150 лева за захранването с кутията. Това ти е сметката, а с това ще изкараш доста повече от 2 години.

Цените са крайно клиентски с ДДС от Мост. Ако имаш познат в IT бранша, който работи в някоя фирма, може да ти излезе със стотина лева по-евтино.
 
От: Препоръчайте добра PC desktop конфигурация

Конфигурацията на ktomov е добра, ресурсът на вграденото видео ще ти е достатъчен (освен ако не играеш игри и то такива от по-тежките заглавия), хубаво е захранването да бъде читаво от рода на Corsair или Seasonic, а не някой китайски боклук, кутията не е от особено значение каквато ти хареса на външен вид. Препорачвам ти да вземеш всички чаркалъци от nikem там цените са по-ниски.
 

Горе